10 مدل از محبوب ترین خودروهای پورشه در طول تاریخ

خودروهای پورشه
خودروهای پورشه

برند آلمانی پورشه در طول سالیان فعالیت خود مدل های محبوبی تولید کرده است، که آوردن نام همه آن ها در یک فهرست کار سختی است، اما در این مقاله ۱۰ پورشه برتر تاریخ را به شما معرفی خواهیم کرد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

در تاریخ ۲۵ آوریل ۱۹۳۱، فردیناند پورشه شرکتی را تأسیس کرد که صنعت خودروسازی جهان را برای همیشه تغییر داد. هدف او این بود که یک شرکت خودروسازی تأسیس کند که بهترین خودروهای اسپرت جهان را تولید کند. امروز، پورشه تقریباً یک قرن تجربه و فعالیت در صنعت خودروسازی را کسب کرده است و این برند تا حد زیادی در جهان شناخته شده و موفق است.

پورشه ۳۵۶

خودروهای پورشه
خودروهای پورشه

همه چیز از اولین مدل پورشه آغاز می شود، پورشه ۳۵۶ با ظاهری که به خودروی بیتل (VW Beetle) شباهت داشت، مدلی بود که این خودروساز آلمانی را به جهان معرفی کرد. با وجود این که، نسل اول این مدل قدرت کافی را برای تلقی به عنوان یک خودرو اسپرت نداشت، اما نسل‌های جدیدتر پورشه ۳۵۶، مانند ۳۵۶C، موتورهای قوی‌تری داشتند که پورشه را به خودروهای اسپرت کلاسیک نزدیک تر کرد.

این خودرو قابل اعتماد، سبک و بسیار محکم بود. بیش تر از همه، این خودرو به پورشه کمک کرد تا به عنوان یک سازنده خودروهای عملکرد قوی و اسپرت به شهرت برسد، همچنین پس از این که مدل‌های ۳۵۶ SL در مسابقات لومان ۱۹۵۱ پیروز شدند، این شهرت در جهان بیش تر هم شد.

پورشه ۹۱۷

خودروهای پورشه
خودروهای پورشه

بزرگ ترین ویژگی پورشه در توسعه مداوم و مستمر خودروهایش بود. پورشه همیشه در تلاش برای تسخیر قهرمانی لومان بوده است و با مدل ۹۱۷ دوباره این قهرمانی را تکرار کرد. بدون شک، این خودروی سوپراسپرت یکی از شاهکارهای مهندسی کمپانی پورشه است که سال های متمادی قهرمانی مسابقات را کسب می کرد.

پورشه اقدام به ساخت انواع مختلفی از مدل ۹۱۷ کرد، برای این کار با مدل Langheck، که از تناسب‌های زیبایی برخوردار بود، شروع کرد. بعد از آن، مدل ۹۱۷/۲۰ را، که با نام خوک صورتی شناخته می شد، معرفی کرد و در نهایت، مدل بی‌رحم ۹۱۷/۳۰ را، که به اندازه کافی خوب بود و با نام قاتل شناخته می شد، معرفی کرد.

پورشه ۲.۷ Carrera RS 911

خودروهای پورشه
خودروهای پورشه

بسیاری از ویژگی‌های طراحی امروزی پورشه ۹۱۱ از این خودرو الهام گرفته شده است. پورشه ۹۱۱ ۲.۷ کررا RS، به عنوان یک مدل جایگزین برای خودرو پورشه ۹۱۷ ساخته شد.

۹۱۱ ۲.۷ کررا RS به عنوان نسخه‌ای برای استفاده روزمره با الهام از مدل پر قدرت ۲.۸ لیتری RSR ساخته شد که پورشه آن را برای جایگزینی مدل ۹۱۷ ساخته بود و به لطف این خودروی اسپرت برجسته، مدل‌های GT3 ،GT3 RS و GT2 RS، که امروز مشاهده می‌کنیم، به وجود آمدند.

پورشه Turbo 944

پورشه Turbo 944
پورشه Turbo 944

پورشه ۹۴۴ توربو، در اواسط دهه ۸۰ به سازندگان خودرویی آموزش داد که یک خودروی اسپرت و قدرتمند چگونه باید به حداکثر سرعت برسد. برخلاف خطوط تیزتر پورشه ۹۱۱، پورشه ۹۴۴ توربو دارای طراحی منحنی تر با چراغ‌های جلو به صورت پاپ-آپ بود.

زیر کاپوت پورشه ۹۴۴ یک موتور ۴ سیلندر به قدرت ۲۵۰ اسب بخار وجود داشت. در آن زمان، این پیشرانه قدرتمندترین موتور ۴ سیلندری بود که تاکنون ساخته شده بود. پورشه ۹۴۴ می‌توانست در مدتی کم‌تر از ۶ ثانیه از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد، که شتابی بی‌سابقه برای یک خودرو در این کلاس بود.

پورشه ۹۰۱

پورشه 901
پورشه ۹۰۱

در واقع، نخستین مدل پورشه ۹۱۱، پورشه ۹۰۱ بود. اما چگونه پورشه نخستین مدل را  تغییر داد؟ علت آن مربوط به مسائل نشان تجاری است. در زمان تولید اولین پورشه ۹۰۱، پژو به استفاده پورشه از برچسب ۹۰۱ بر روی خودروهای پورشه اعتراض کرد، زیرا قبل از آن، هر کدی که میانه آن عدد ۰ باشد، پژو به عنوان علامت تجاری خود ثبت کرده بود. به همین دلیل، پورشه مجبور شد تولید پورشه ۹۰۱ را به سرعت متوقف کند و این مسئله باعث تولید پورشه ۹۱۱ شد، که تا امروز استفاده می‌شود.

با این حال، این توقف تولید، باعث شد پورشه ۹۰۱ها بسیار کمیاب و بسیار مورد توجه کلاسیک بازان پورشه قرار بگیرند. تنها ۸۲ دستگاه از این مدل ساخته شده است.

پورشه Spyder 550

پورشه Spyder 550
پورشه Spyder 550

پورشه ۵۵۰ اسپایدر، به عنوان پورشه ۳۵۶ با بدنه به‌روزتر و سریع‌تر توسط برخی از متخصصان خودرو شناخته می‌شود و در صنایع خودرویی به عنوان یک خودروی افسانه‌ای شناخته می‌شود.

این خودرو بسیار کوچک و با سقف باز طراحی شده بود، اما با موتور قدرتمندی که قدرت کافی برای رقابت با سریع ترین خودروهای اسپرت دوران خود داشت. کمپانی پورشه، مدل ۵۵۰ اسپایدر با پیشرانه میانی طراحی کرد که اولین نمونه در این کمپانی بود.

پورشه (۹۸۱) Cayman GTS  

پورشه (981) Cayman GTS  
پورشه (۹۸۱) Cayman GTS  

پورشه Cayman GTS دارای یک موتور شش سیلندر است که قدرتی معادل ۳۴۰ اسب بخار را تولید می‌کند، که یکی از سریع ترین خودروهای به‌روز کمپانی است.

پورشه (۹۹۷) Sport Classic 911

پورشه (997) Sport Classic 911
پورشه (۹۹۷) Sport Classic 911

این خودرو به دلیل این که توسط پورشه برای یک رویداد بسیار ویژه تولید شده است؛ جشن ۲۵ سال پورشه اکسکلوزیو. این خودرو در کنار پورشه اسپیدستر در سال ۲۰۱۰ معرفی شد.

۹۱۱ اسپرت کلاسیک بدنه منحصر به فردی ندارد، به جای آن، طراحی آن ترکیبی از طرح‌هایی است که از برخی از مشهورترین پورشه‌هایی که تاکنون ساخته شده‌اند، گرفته شده است. به طور خاص، بسیاری از طرح‌ها از ۹۱۱ کررا اس ال گرفته شده است.

این مدل با موتور ۳.۸ لیتری شش سیلندر پورشه کررا که قدرتی معادل ۳۸۵ اسب بخار تولید می کرد عرضه شد، اما در این مدل قدرت به ۴۰۸ اسب بخار افزایش پیدا کرده است.

پورشه GT2 RS 911

خودروهای پورشه
خودروهای پورشه

این مدل از پورشه تا امروز، از قدرتمندترین خودروهای پورشه مخصوص مسابقات است. در سال ۲۰۱۹، GT2 RS در صدر فهرست سریع ترین خودروهای ۹۱۱ پورشه قرار گرفته است. این خودرو به اندازه‌ای سریع است که رکوردهای دورهای مسابقه را در پیست های نوربورگرینگ نوردشلایفه و رود آمریکا به دست آورده است.

این خودرو موفق به شکستن رکوردهای دورهای مسابقه مدل‌های Corvette ZR1 با ۷۵۵ اسب بخار و McLaren 720s در تست lightning lap شده است. این مدل با قدرتمندترین پیشرانه ۹۱۱ که قبل از این چنین پیشرانه ای تولید نشده بود، یعنی موتور شش سیلندر ۳.۸ لیتری که توانایی تولید ۷۰۰ اسب بخار و ۷۵۰ نیوتن متر گشتاور را دارد، مجهز شده است.

پورشه Spyder 918

خودروهای پورشه
خودروهای پورشه

پورشه GT2 RS رکورد دورهای مسابقه نوربورگرینگ پورشه ۹۱۸ را شکسته است، یعنی در سرعت GT2 سریع ترین خودرو پورشه است، اما ۹۱۸ اسپایدر یک هایپرکار از برند پورشه است که در سال ۲۰۱۰ به همراه دو موتور الکتریکی معرفی شد.

پورشه ۹۱۸ اسپایدر یک موتور V8 با ظرفیت ۴.۶ لیتر را با دو موتور الکتریکی ترکیب کرد تا خروجی قدرت نهایی ۸۸۷ اسب بخار و ۱۳۵۰ نیوتن متر گشتاور را تولید کند. همچنین این خودرو شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۲.۵ ثانیه می پیماید.

باید به یاد داشت که پورشه توانست این کار را دو سال قبل از ورود مک‌لارن با خودروی وحشیانه McLaren P1 به صنعت خودرو انجام دهد و فراری نیز با لافراری به طور آهسته به جمع بپیوندد. با این حال، ۹۱۸ در مسیر مسابقه، این هایپرکارها را شکست داد.

۴.۵ امتیاز از ۱۶ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.