مستند سایپا در مسیر تحول/ قسمت اول: شاهین سربلند در تمامی تست ها

تست های سایپا شاهین

روز گذشته گروه خودروسازی سایپا، مستندی کوتاه را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. آن طور که مشخص است، این خودروساز یک مجموعه مستند ویدیویی با عنوان «سایپا در مسیر تحول» ساخته و قسمت اول آن را با محوریت تست های فنی و ایمنی «شاهین» پخش کرده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری «اسب بخار»، با حضور تیم مدیریتی جدید در گروه خودروسازی سایپا شاهد هستیم که بسیاری از فرایندها در این شرکت تغییر کرده است. همان طور که از فعالیت های سایپا مشخص است، این خودروساز سعی دارد با معرفی محصولات جدید تصویری متفاوت و بهتر از گذشته را در ذهن مشتریان خود بپروراند. روابط عمومی این خودروساز یکی از بخش های اصلی برای رسیدن به این هدف است، رویکردی جدید و کاملاً متفاوت نسبت به سال های گذشته را در پیش گرفته و سعی دارد محصولات این خودروساز را به سبکی جدیدتر معرفی کند. همین هدف در مجموعه سایپا باعث شده است این خودروساز اقدامات نوینی را انجام دهد. به عنوان مثال، در چند هفته گذشته، گروه خودروسازی سایپا، برای اولین بار در ایران، انتشار محتوای تصویری تست های ایمنی برگزارشده برای شاهین در خارج از کشور را آغاز کرده است. پیش از این مرسوم نبود خودروسازان ایرانی تصاویر تست های تصادف محصولات شان را به صورت خودخواسته منتشر کنند و معمولاً اطلاعات مربوط به ایمنی خودروهای داخلی، به صورت ناخواسته از بدنه خودروسازی به بیرون درز می کرد و حواشی بسیاری را برای خودروسازان در پی داشت.

در آخرین اقدام خودروسازی سایپا برای بهبود تصویر نشان تجاری خود، شاهد هستیم که مستندی تصویری برای معرفی بخش های مختلف این خودروسازی تهیه شده است. با توجه به عنوان ویدیوی منتشرشده در اینستاگرام سایپا، مشخص است که این مستند، چند قسمتی است و فعلاً در قسمت اول آن به معرفی فرایند مهندسی و تست های فنی سایپا شاهین پرداخته شده است.

در کنار این که محتوای تولیدشده می تواند برای مشتریان سایپا و محصول شاهین جالب باشد، نکاتی را هم برای متخصصان صنعت خودرو به همراه داشته است. در این ویدیو سایپا برای اولین بار سالن تست صدا و مودال خود را به نمایش گذاشته و همچنین آزمایشگاه تست شرایط جوی و محوطه تست برخورد بدون تخریب را نشان داده است. وجود چنین امکاناتی در مرکز تحقیقات سایپا به ما می گوید که این خودروساز برای انجام فرایند مهندسی، مسیر خود را کوتاه کرده و با احداث این محوطه های آزمایشگاهی، زمان رسیده به محصول تجاری را کاهش داده است و با این وجود، گویا تنها تست های دوام قوای محرکه و ایمنی سرنشینان محصولاتش را به خاطر اخذ اعتبارنامه های ECE در خارج از ایران برگزار می کند.

سالن تست صدا و مودال یکی از بخش های بسیار مهم برای رسیدن به یک محصول قابل تجاری سازی است و از سویی، امکان انجام تست برخورد بدون تخریب جزء مواردی است که مهندسان یک خودروسازی را پیش از تولید نهایی محصول، به اصلاح ساختار فنی و سازه ها وامی دارد.

با این وجود، بدیهی است که در کنار نمایش فرایندهای مهندسی محصولات جدید، انتشار ویدیوی تست های تصادف و… از سوی سایپا، در حال حاضر، بسیاری از مشتریان این خودروساز توقع دارند همراهی بیش تری را از مدیران این شرکت در کنار خود داشته باشند. قطعاً با در نظر گرفتن قیمت مناسب برای خودروهای جدید، ارتقای کیفیت و تحویل سریع خودروها به مشتریان تصویر نشان تجاری سایپا در ذهن عموم جامعه زودتر ارتقا پیدا خواهد کرد.

معرفی سایپا شاهین:

شاهین جدیدترین محصول سایپا به حساب می آید که از چند هفته قبل وارد خط تولید این خودروساز در تهران شده و فرایند تولید آزمایشی و تطبیق خط تولید را می گذارند. این خودرو اولین عضو پلتفرم SP100 است و به گفته مدیران سایپا، در آینده نزدیک محصولات دیگری بر روی این مگا پلتفرم معرفی خواهند شد. با توجه به فرایند انجام شده برای اخذ اعتبارنامه های ECE، ای مارک و… مالکیت و توسعه این سازه مهندسی برای گروه خودروسازی سایپا ثبت شده و امروز این خودروساز داخلی توانسته تا اولین پلتفرم چندگانه را در کشور داشته باشد.

حتماً ببینید: ویدیو و تصاویر خط تولید سایپا شاهین

خط تولید اختصاص یافته به شاهین این امکان را دارد تا سایر محصولات خانواده SP100 در آینده در آن به مرحله تولید برسند. آن طور که گفته می شود در سال ۱۴۰۰، دومین عضو این پلتفرم با نام «سایپا آریا» در جایگاه یک کراس اوور جمع و جور به این خط تولید می آید. در حال حاضر ظرفیت تولید سایپا شاهین، ۲۴۰ دستگاه در هر شیف کاری است و این امکان فراهم است تا سدان جدید سایپا با دو شیف بلند مدت در روز تجاری سازی شود.

سایپا شاهین به پیشرانه M15 توربو مجهز است که با حجم ۱٫۵ لیتر و ۸ سوپاپ، ۱۱۰ اسب بخار را با گشتاور ۱۶۵ نیوتن متر تولید می کند. حداکثر گشتاور این پیشرانه توربو هم در بازه ۱۷۵۰ تا ۴۲۵۰ دور در دقیقه تولید می شود و از طریق جعبه دنده ۵ سرعته دستی و کابلی ۵F18 به چرخ های جلو انتقال پیدا می کند. سایپا در اطلاع رسانی های اخیر خود گفته است که شاهین به سانروف، دو کیسه هوای SRS، استارت دکمه ای، آینه تاشو برقی، سنسور باد لاستیک، فرمان کمکی برقی، ترمزهای دیسکی جلو و عقب، ABS، EBD BAS، سامانه BCM، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، تهویه اتوماتیک، سنسور نور، رینگ آلومینیومی، نمایشگر وضعیت دنده، کامپیوتر سفر، نمایشگر لمسی، رهیاب ماهواره ای، بلوتوث، سنسور پارک و دوربین عقب، تریم داخلی چرم مصنوعی و… مجهز خواهد بود.

همچنین پیگیری های خبرنگار اسب بخار نشان می دهد که مرکز تحقیقات سایپا، در حال آماده سازی برخی آپشن های جدید برای شاهین است و گویا این خودروساز برنامه دارد تا در آینده نزدیک نسخه های آپشنال این سدان جدید را به بازار عرضه کند. تصاویر منتشر شده از خط تولید این محصول در فضای مجازی، نشان می دهد که فرایند بررسی حضور برخی آپشن های جدید بر روی شاهین آغاز شده است.

حتماً ببینید: تست تصادف ECE R95 سایپا شاهین منتشر شد + ویدیو و تصاویر

حتماً ببینید: ویدیوی تست تصادف سایپا شاهین منتشر شد + تصاویر

طی روزهای گذشته سایپا شاهین در فضای مجازی و رسانه های کشور به عنوان «ایمن ترین خودروی ایرانی» معرفی گردیده است. انتشار دو ویدیوی تست تصادف ECE شاهین در مراکز اعتبارسنجی اروپایی در چند وقت اخیر توسط روابط عمومی گروه خودروسازی سایپا، باعث شده تا در فضای رسانه های کشور، این صفت برای جدیدترین سدان ایرانی انتخاب شود. پیش از این مرسوم نبود که خودروسازان ایرانی ویدیوهای تست تصادف و اعتبارسنجی محصولاتشان را منتشر کنند و تا به امروز تمام ویدیوهای منتشر شده از تست تصادف خودروهای داخلی، پس از مدت ها از عرضه آن محصولات به صورت غیر مستقیم به بیرون درز کرده است. حال با وجود چنین دیدگاه هایی در صنعت خودرو، شاهد هستیم که سایپا در شفاف سازی ایمنی و اعتبارنامه محصول جدید خود پیش قدم شده و برای اولین بار ویدیوهای تست تصادف خودرویی را به صورت رسمی منتشر می کند. با توجه به اخبار رسمی این خودروساز، سایپا شاهین توانسته تا اعتبارنامه ECE و ای مارک را پس از گذراندن ۶ تست عملیاتی در کشورهای مختلف اروپایی به دست آورد. در جدیدترین ویدیوی تست تصادف شاهین، برخورد جانبی با استاندارد R95 اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ بر روی این خودروی ایرانی آزمایش شده است. سایپا اعلام کرده که در آینده نزدیک سایر فرایندهای تست ایمنی و جاده ای شاهین را منتشر می کند.

پایگاه خبری اسب بخار

منبع ویدیو: صفحه رسمی سایپا در اینستاگرام

۲ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.