رگ حیات خودروسازان در دستان مخبر

حیات خودروسازان
حیات خودروسازان

در حالی که، بازار خودرو با روند فرسایشی واردات و عرضه های قطره‌چکانی آینده ای مبهم و بلاتکلیف دارد، نامه وزیر صمت نشان می دهد رگ حیات خودروسازان در دستان مخبر، معاون اول رئیسی، قرار گرفته است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، اوایل آذر ماه عباس علی آبادی در گفت‌وگویی تلویزیونی از واردات ۱۰۰ هزار خودروی برقی و افزوده شدن به ناوگان تاکسی‌رانی برای حمل و نقل عمومی خبر داد. این ادعای سنگین با انتقادهای زیادی همراه شد؛ از یک سو، تیراژی که وی اعلام کرده بود با زیرساخت های موجود هم خوانی ندارد، از سوی دیگر، سازوکارهای فروش، خدمات پس از فروش و تأمین قطعات این خودروها هنوز مشخص نشده است.

عقب نشینی وزارت صمت

در همین شرایط، واردات خودروهای بنزینی پس از یک سال به نقطه مطلوبی نرسیده است، به نحوی که، به رغم آغاز عرضه ها هنوز تعداد خودروهایی که ترخیص شده اند به ۱۰ هزار دستگاه نرسیده است و مشخص نیست که آیا تا پایان سال ۳۱ هزار نفری که در صف انتظار مانده اند موفق به دریافت خودرو خواهند شد یا خیر؟

ضمن این که، ۲۰ هزار دستگاه از پتانسیل واردات نیز طی یک ماه اخیر کاسته شده است. اوایل مهر و حتا در حین برگزاری دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو اعلام شد که تا پایان سال ۶۰ هزار دستگاه خودرو وارد خواهد شد. کمی بعد، این واردات به پتانسیل واردات تغییر کرد و چندی پیش نیز وزارت صمت از واردات ۶۰ هزاردستگاهی عقب نشینی کرد و تعداد آن را به ۴۰ هزار دستگاه رساند. این نوسان و عدم اطمینان باعث شد تحقق ادعای علی آبادی با ابهام روبه‌رو و به مصداق سنگ بزرگ تلقی شود.

۱۰۰ هزار دستگاه از کجا آمد

اما نامه وزیر صمت به مخبر، که به منظور تشریح اقدامات و برنامه های واردات خودروهای برقی نوشته شده است، به وضوح نشان می دهد وزرات صمت هم در این فقره مجری است و همچنین بیان می کند این ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی برقی یک باره از کجا آمد. در واقع، این نامه روشن می کند که مذاکره ها، تصمیم ها و توافق ها جایی خارج از حیطه قدرت و اختیار وزارت صمت اتخاذ شده است.

۵۲ ثبت سفارش هزار خودروی برقی

براساس این نامه، تاکنون ۵۲ هزار دستگاه خودروی برقی به شرح زیر به صورت قطعی سفارش گذاری شده اند؛ سایپا: سینو گلد (sinogold) 4 هزار، چانگان (changan) 6 هزار دستگاه، ایران خودرو: بستیون (Bestune) 2 هزار، جی ام ای وی (Jmev) 2 هزار، کرمان موتور ای وی ۳ جک (Ev3 Jac) 2 هزار، کیک ۵ جک (Kic5 Jac) 2 هزار ، بهمن موتور هزار دستگاه هونگچی ای کیو ام۵ (Homgchi EQM5)، مکث موتور ۲ هزار دستگاه ونوسیا (Venucia)، دیار خودرو ۲ هزار دستگاه بایک ای وی۵ (Baic Ev5)، مدیران خودرو ۲ هزار دستگاه آریزو ۵ ای (Arrizo5 E)، آرین پارس موتور هزار دستگاه لاماری ای وی (Lamari Ev) و فردا موتور هم هزار دستگاه که در این نامه نامی از محصول این شرکت برده نشده است.

مذاکره مخبر با نخست وزیر چین

وزیر صمت در ادامه این نامه پس از اطلاع رسانی در خصوص آمار سفارش های قطعی آورده است: «همچنین برای تکمیل خودروها تا سقف ۱۰۰۰۰۰ دستگاه تاکسی که حضرتعالی با نخست وزیر محترم چین توافق نموده اید، طبق جدول ذیل مذاکره با نماینده آن کشور در حال انجام است.»

ردیفنام شرکتنشان تجاریسفارش آتی (دستگاه)
۱سایپاSinogold 
۲ changan۱۲۰۰۰
۳ایران خودروBestune۱۲۰۰۰
۴ JMEV 
۵کرمان موتورEV3 Jac۸۰۰۰
۶ Kic5 Jac۲۰۰۰
۷بهمن موتورHongchi EQM5۴۰۰۰
۸مکث موتورvenucia۲۰۰۰
۹دیارخودروBAIC EV5  
۱۰مدیران خودروArrizi 5e۸۰۰۰
۱۱آرین موتورLamari  
  جمع۴۸۰۰۰

زوایای پنهان یک نامه

با انتشار این نامه به نظر می رسد وزیر صمت یک تیر و چند نشان را هدف قرار داده است؛ از یک منظر، به اطلاع عموم رسانده که هیچ کاره است و خود وی و وزارتخانه تحت امرش، همگی مجری فرمان مخبر هستند، همچنین این نامه نشان می دهد خودروسازان عملاً کاره ای نیستند و تحت امر قرار دارند، یعنی برای این که خودشان برای فعالیت های‌شان برنامه ریزی کنند، اختیاری ندارند. نکته جالب این است که شهرداری تهران نیز عهده دار واردات هزار دستگاه خودروی برقی شده است.

به بیان ساده تر، نه تنها تاکنون قدمی به خصوصی سازی و خروج دولت از خودروسازی نزدیک نشده ایم، بلکه عمق نفوذ و ضریب دخالت ها بیش از پیش شده است. در این شرایط، کاملاً مشخص است که دولت اصلاً اهمیتی برای آینده بازار یا در اصل مردم قائل نیست. هنوز سازوکار مشخصی غیر از بازی با سامانه و اتلاف وقت برای کنترل بازار ندارد. اما مسئله مهم این است که چرا معاون اول باید به جای خودروسازان با نخست وزیر چین وارد مذاکره شود؟ آیا این هم جزئی از مفاد قرار داد ۲۵ ساله ایران و چین است؟ آیا در این مذاکرات بحث انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مطرح شده است؟ با توجه به حساسیت مردم  نسبت به آینده بازار خودرو و اثرگذاری قیمت خودرو بر زندگی و معیشت مردم، واجب است که معاون اول یا وزیر صمت صادقانه در این زمینه شفاف سازی کنند.

۳.۹ امتیاز از ۱۵ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.