فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

خودرو گران می شود و مشتریان عقب گرد نمی کنند!

خودرو گران می شود و مشتریان عقب گرد نمی کنند!

به فرض که شرکت های تولیدکننده، خودروهای خود را در انبار نگه داشته اند. تصور کنید که تولید خود را کاهش داده اند تا با کمبود عرضه، قیمت خودرو در بازار آزاد افزایش پیدا کند و راهی برای رشد قیمت ها در کارخانه ها ایجاد کنند.

تا کی قرار است که خودرو در انبار بماند و تا کی قرار است خودروساز افت تولید داشته باشد؟ اگر این اتفاق ادامه داشته باشد که کارگران بی کار می شوند و بازار سرمایه خودروسازان با مشکل شدید مواجه و ختم کلام ورشکسته می شوند!
پس با دو دیدگاه طرف هستیم. مردم و جامعه ای که اعتماد چندانی به رفتار صادقانه خودروسازان ندارند و می گویند که خودروسازان، خودروها را به عمد در بازار عرضه نمی کنند و در انبارهای شان نگه می دارند. همچنین افت تولید را برای برخی خودروها به صورت خود خواسته رقم زده اند تا کاهش حضور خودروی صفر در بازار بیش تر جلوه داده شود.
دیدگاه دوم این است که این اتفاق در عمل امکان پذیر نیست یا وقوع آن امکان ندارد که طولانی باشد، زیرا تنها کم تر از یک ماه، کاهش تولید باید از سوی خودروسازان گزارش شود و این یعنی احتمال خطر بی کاری برای مشغولان در صنعت خودرو! از سویی عدم فروش خودرو توسط خودروسازان و همچنین کاهش تولید، به مراتب برای شان گران تر از این تمام می شود که با نفروختن خودرو به دنبال افزایش قیمت آن باشند. زیرا حضور آن ها در بازار سرمایه و همچنین خسارت های روزشماری که باید بپردازند، می تواند صدمه ای را به بدنه شرکت شان وارد کند که شاید جبران اش بیش از دو سال طول بکشد.
امروز در بازار خودرو این دو دیدگاه بیش تر در میان مشتریان وجود دارد. چه مشتریانی که تنها یک بار به بازار مراجعه می کنند و چه افرادی که نگاه تخصصی به بازار خودرو دارند. بدیهی است که بیش تر افراد جامعه با دیدن کاهش عرضه، گرایش به سمت دیدگاه اول پیدا می کنند. خب اگر به دیدگاه اول اعتقاد داشته باشند، وظیفه انسانی و عقلی شان است که برای دفاع از حقوق خود تن به خرید خودرو با قیمت بالا ندهند و در زمان کاهش عرضه، با کنترل و کاهش تقاضای خود نگذارند تا قیمت خودرو به صورت غیر رسمی افزایش پیدا کند.
افرادی هم که مشتری همین بازار هستند، اما نگاه تخصصی و عمیق تری به رخ دادهای اخیر دارند، به احتمال زیاد دیدگاه دوم را در سر دارند، یعنی این که می دانند که متضرر اول در عرضه نشدن خودرو یا کاهش تولید، شرکت های خودروساز هستند. پس نتیجه می گیرند که این روند نمی تواند ادامه دار باشد و دست کم این که مانند دوره هایی از بازار خودرو در سال های اخیر، با حباب موقت طرف هستیم. بنابراین نیازی نیست در لحظه برای خرید خودرو تصمیم بگیریم و می توانید تا شفاف شدن شرایط و بازگشت یا ثبات قطعی بازار دست نگه داریم.
اما امروز رفتاری غیر عقلانی و غیر قابل تحلیل را از مشتریان بازار خودرو می بینیم. در هر دو دیدگاه به این نتیجه می رسیم که در شرایط کنونی دست نگه داریم، زیرا آشکار است که از این جای کار به بعد، تنها هجوم برای خرید خودرو است که قیمت آن را افزایش می دهد و اگر تقاضا هم کاهش پیدا کند، بدیهی است که بهای خودرو در بازار کم می شود. بر اساس فرمول های سود و حفظ سرمایه، کسی توقع ندارد که امروز مالکان خودروهای صفر کیلومتر بازار با همان قیمت کارخانه خودروی شان را بفروشند. بدیهی است که وقتی زمان تحویل خودرو از کوتاه مدت به بلند مدت تبدیل می شود، حاشیه سود یا اختلاف قیمت بازار و کارخانه بیش تر از گذشته خواهد شد. اما هیچ توجیهی جز هجوم مشتریان در بازار وجود ندارد که حاشیه سود برخی خودروها برای دلالان به بیش از ۳۰ درصد رسیده باشد. قرار نیست که مشتریان و متقاضیان خودرو، شرکت ها را تحریم کنند و با نخریدن، صنعت و بازار خودرو را فلج کنند، بلکه امروز باید مشتریان و تمام افراد جامعه بدانند که این افزایش قیمت در بازار به شکل بی سابقه، تنها به دلیل ترس خریداران است و وقتی بدون هیچ دلیلی تقاضا را بیش تر از حد واقعی می برند، بدیهی است که چنین اتفاق هایی نیز رخ می دهد.
کافی است امروز نگاهی به آگهی های فروش خودروهایی همچون سوزوکی گرندویتارا، مزدا۳، کیا سراتو آپشنال، هیوندای i20، هیوندای اکسنت، رنو ساندرو، پژو ۲۰۷i و… بیاندازید. برخی فروشندگان گرندویتارا قیمت ۲۱۰ میلیون تومان را در شرایطی گذاشته اند که امکان خرید این خودرو با بهای کم تر از ۱۷۹ میلیون تومان فراهم است یا مزدا۳ را گاهی تا ۱۹۰ میلیون تومان قیمت می دهند، اما می توان با قیمتی کم تر از ۱۶۵ میلیون تومان آن را خرید. با این که قیمت های معامله ای هم واقعی نیستند و تنها با کنترل تقاضای مشتریان می توان این اعداد را به مراتب کاهش داد، اما می بینیم که افرادی هم جوگیر شده اند و قیمت های دل خواه را برای خودروهای شان اعلام می کنند. امروز اگر به آگهی های اینترنتی خودرو مراجعه کنید، بیش تر با شماره تماس هایی مواجه می شوید که متاسفانه برای اولین بار در تاریخ بشریت می توانید مکالمه با موجودی به غیر از انسان داشته باشید و جالب است که آن موجود ناشناخته می تواند زبان شما را بفهمد و با شما ارتباط برقرار کند!
شاید بهتر باشد در شرایط کنونی بازار، مشتریان و عموم مردم خارج از مسائل دلال بازی باشند و راه بهتر و کم خطرتری را برای سرمایه گذاری یا حفظ ارزش دارایی خود انتخاب کنند. کارشناسان بازار سرمایه معتقد هستند امروز سرمایه گذاری در بازار خودرو و استفاده از آن برای ثابت نگه داشتن دارایی یک فرد، به هدف برخی از افراد جامعه تبدیل شده است. مردم می دانند که امکان سرمایه گذاری امن در بازار طلا و ارز وجود ندارد و بسیاری نمی خواهند در این بازارهای اقتصادی خطر کنند. به همین دلیل است که ساده ترین راه از نگاه مردم، خرید خودرو و نگهداری آن است تا در زمان افزایش قیمت بتوانند حداقل سودی را داشته باشند. اما واقعیت این است که این کار نه تنها سودی برای خریداران و سرمایه گذاران ندارد، بلکه باعث می شود بیش تر از هدف اقتصادی خود دور شوند و نقشی در زنجیره گرانی و تورم داشته باشند. هجوم به بازار خودرو از سوی افرادی که تنها به دنبال سود هستند، نه تنها سودی را برای شان فراهم نمی کند، بلکه باعث می شود که ارزش دارایی و توان خریدشان در بازار رفته رفته کم تر از گذشته شود.

زمان ارسال پست: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۵:۳۷ ب.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها: ، ،

13 Responses to “خودرو گران می شود و مشتریان عقب گرد نمی کنند!”

 1. عرفان گفت:

  من قصد خرید دناتوربو دارم و ماههاست که منتظر بخشنامه ایرانخودرو هستم، سرم هم بره حاضر نیستم از بازار آزاد بخرم!!
  اونقدر صبر میکنم تا خود ایرانخودرو فروش بذاره!!
  لذت دست اول بودن ماشین یه چیز دیگه ست!! و اصلا اعتقادی به خرید از بازار آزاد ندارم بهیچ عنوان!
  روی جوگیری بازار و جودادنهای دلالهای هماهنگ با برخی مدیران که نباید گول خورد!
  الان بخوای ماشین از بیرون بخری نزدیک به دو تومن باید هزینه انتقال سند و پلاک و… بکنی، فارغ از اینکه ماشین دست دومه و طرف گاز داده باش تا دور ۷-۸ و سرعتهاش رو باش رفته دستیهاش رو کشیده، حالا اومده با قیمت بالاتر بفروشه به نام صفر!!
  حتی خرید حواله هم تو کَتَم نمیره!
  فقط ثبت نام از صفر تا تحویل قطعی خورده توسط خودم تنها گزینه ایه که راضیم میکنه!
  ریسک که نمیشه کرد روی حدس و گمان و جو بخواد آدم سرمایه بخوابونه!
  اگر گران هم میشه بهتره از خود شرکت خرید بشه، که بعد تو بازار هم گرانتر هم میشه. چیزی رو از دست ندادم. ماشین خودمو دارم استفادمم میکنم

 2. رضا گفت:

  آقای دلاور گرونی خودرو علاوه بر دلایل گفته شده یه دلیل دیگه هم داره.من یه خودرو صفر از ایران خودرو خریداری کردم و هنوز تحویل نگرفتم.امروز از ایران خودرو برام پیام اومده که در صورت تمایل میتونید با پلاک و مدارک شناسایی شخصا بیاید جاده مخصوص و ماشینتون رو حضوری بگیرید.زنگ زدم نمایندگی دلیل رو جویا شدم نمایندگی گفت به خاطر اعتصاب رانندگان کامیون الان ۱۰ روزه حتی یه ماشین هم برامون نیومده.نمایندگی میگفت راننده ها یا به خاطر وضعیت کرایه حاضر نیستند ماشین ببرند یا اگه هم ببرند با سنگ مورد حمله قرار میگیرند.خب وقتی ماشین نتونه از کارخانه به نقاط مختلف کشور بارگیری بشه طبیعیه که قیمت خودرو صفر به دلیل نایاب تر شدن روز به روز افزایش قیمت پیدا خواهد کرد.افزایش قیمت خودرو دلالیل خیلی زیادی داره.ولی عامل اصلیش خود خودروسازان هستند چون اگه فروش نقدی رو باز کنن قیمت بازار به طرز چشمگیری کاهش پیدا میکنه

 3. سجاد گفت:

  متاسفانه مردم ایران به حقوق خودشون واقف نیستن چون امکان مطالبه اون رو ندارن و میبینن که درخواستهای مطالبه اونها نادیده گرفته میشه از همین جهت همیشه برای کمتر ضرر کردن به بازار هجوم میارن… چون فهمیدن مشکلات در کشور ما حل نمیشه، هیچ وقت چیزی ارزون نمیشه و هیچ دستی برای محافظت و ارتقای مالی-اجتماعی اونها در کار نیست

 4. رامین گفت:

  منتظر میشم دنا توربو بیاد ثبت نام کنم
  داداش از قافله عقبی موقع ثبت نام دلالها که خود ما مردم هستیم طوری حجوم میبریم به سایت که شما دوست عزیز الکی منتظر اصلا صحفه سایت فروش برات باز نمیشه
  همین چند وقت پیش بود اومدم ۲۰۷ دستی بخرم نقدی تا نیم ساعت که نه سایت فروش باز میشد و نه سایت اصلی ایران خودرو
  بعدشم هرچی رفتم تا درگاه خرید هم می رفت بعد یه پیغام میداد “به دلیل تغییر برنامه فروش خرید امکان پذیر نیست”
  حالا منتظر بمون هیچ وقت هم رنگش را نبین
  خخخخخخخخخخخخخخ

 5. معراج گفت:

  با تمام مطالب مطرح شده موافقم کاملا تحلیل درستیه اما مسئله اینجاس که تو ایران هرچیز که گرون میشه مردم بهش حمله میکنن فارغ از مسائل اقتصادی و اینکه عده ای دنبال حفظ ارزش پولشون هستن بحث هول زدن و احساس عقب موندن از بقیه است که مردم رو به انجام اقدامات هیجانی سوق میده متاسفانه ملت هیجان زده ای هم هستیم و فکر میکنیم وقتی ۲۰۷ میشه ۵۰ میلیون پس لابد دیگه منبعد قراره نایاب بشه و حمله میکنیم! عده ای هم که برای پول مفت بی زحمت میان بازار خودرو رو متورم تر میکنن. با وجود تمام بحران های اقتصادی و سیاسی موجود در کشور نظر من اینه که بخش قابل توجهی از تورم و مشکلات اقتصادی منشا مردمی داره و دو عامل طمع و مسابقه برای خریدن باعث سخت تر شدن شرایط مردم شده هم تو بخش مسکن هم تو بخش خودرو….به هرحال تحریم و لگد زدن های گاه و بی گاه دولت ها به حجم نقدینگی معطل و راکد مردم در بانک ها اقتصاد ایران رو تو بحران فرو میبره و اینجور مواقع فقط باید صبر کرد ….. نه اینکه با قرض و وام و …. به هر قیمتی ماشین بخریم!

 6. محمد گفت:

  اینقدر اندوخنچته دارن یک قران دوزار کارگر رو بدن نشد از دولت میگیرن میدن

 7. محمدرضا گفت:

  من همیشه گفتم ما مردمی هستیم که به خودمون هم رحم نمی کنیم و سرنوشت خوبی در انتظارمون نیست. هیچ دولتی هم حریف این اخلاق خودمون نیست

 8. عرفان گفت:

  مهندس رامین عزیز!
  یکی از کسایی که روی سایت برای ۲۰۷ بود من بودم که بعنوان تستی تو سایت رفتم و کمبودها رو ببینم که برای ثبت نام ماشین مورد نظرم کمبودها رو جبران کنم!
  تلاشم رو میکنم
  نشد باز هم صبر میکنم تا بالاخره مستقیم از شرکت ماشینم رو بخرم!!
  جونم در بره باج به دلال نمیدم!!
  هر چقدر لازمه صبر میکنم دیگه از یک سال که بیشتر نمیشه

 9. علی گفت:

  در اینکه عده زیادی از مردم فقط و فقط به فکر خودشان هستند و بقول معروف کلاه خودشان را محکم ميچسبند شکی نیست مخصوصا با این اوضاع اقتصادی. ولی مهمتر از همه اینست که چرا این شرایط بوجود می آید? در روزهای قبل شاهد بودیم که مردم چطور برای تبدیل سرمایه خود به دلار، تلاش می کردند و امروز هم دلار جای خود را به خودرو داده و فردا شاید مسکن و یا چیز دیگری! وقتی نقدینگی در جامعه بالا باشد و مردم به بانک‌ها و موسسات مالی اعتمادی نداشته باشند این اتفاقات دور از ذهن و تصور نیست و مطمئن باشید اگر فکری به حال این مسأله نشود روز بروز ريال سقوط بیشتری خواهد داشت و کم کم مردم ایران به دو دسته کاملا ثروتمند و کاملا فقیر تبدیل خواهند شد.

 10. وحيد گفت:

  نگارنده محترم؛با اكثر نظرات شما موافقم ولي طرف حساب اكثر مردمي هستند كه خورده پس اندازي دارند و مي خواهند ارزش سرمايه خود را حفظ كنند و همانطور كه اشاره شده ريسك بازار طلا و ارز را نمي كنند؛پيشنهاد مديريت بر خريد مردم شما مثل پيشنهاد پليس تو تعطيلات بهاريه كه ميگن مردم بايد برگشت خود را مديريت كنند ! مگه ميشه مسافران نوروزي برگشت خودشون رو مديريت زمان كنند؟! مثلا خودروهاي سايپا ۱۰ الي ۱۲ فروردين بيان،خودروهاي ايران خودرو ۷ الي ۱۰هم برگردن؛خودرو هاي اقليت هم ۵ الي ۷ فروردين؛۴ روز تعطيلات هم كافيه !!! الان نزديك ۶ ماهه بازار خودرو اشفته هست؟مني كه مصرف كننده هستم و دائم افزايش قيمت رو تجربه ميكنم تاكي منتظر بمونم؛خود من تو نمايشگاه خودرو تهران۹۶/۰۹ از BYD S7 خوشم اومد و برنامه ريزي خريد و افزايش سرمايه مثلا براي خودم طرح كردم الان ديگه ۱۶۰ زورم نميرسه؛او خودرويي هم ميتونستم خريد كنم اونم افزايش قيمت داد؛ارزش پولم كن شد؛خوب اين تجربه بمن ميگه خودرو بخر استوك كن بعدش با سود بفروش !!!!! غير از اينه ؟!

 11. سعید گفت:

  وقتی بودجه دولت در عرض شش هفت سال بیش از دو برابر شده ،یعنی دولت الکی پول بدون پشتوانه چاپ کرده تا اموراتش را بگذراند.این چاپ پول الان حدود یک سال است داره اثر خودش را نشان می دهد و تورم وحشتناکی اتفاق افتاده است.عامل همه گرانی ها خود دولت است و مردم را محکوم نکنید.این مردم چهل سال است که تورم دو رقمی را تجربه کرده اند و حالا بر اساس آن وارد بازار ارز و طلا و… شده اند.چون تجربه می گوید نگهداری ریال در بلند مدت اشتباه محض است.وقتی بودجه سال ۹۸ با ۹۷ تفاوت زیادی نداشت تورم کم می شود ولی اگر طبق روال سال‌های گذشته دولت شروع به چاپ پول کرد مردم مجبور هستند برای حفظ سرمایه ریال را تبدیل کنند.

 12. صادق گفت:

  سلام خدمت دوستان و سروران گرامی.
  به نظر من چاره کار اینه که اونایی که ماشین دارن ماشیناشون رو برای مدت ۶ماه الی ۱ سال تعویض نکنن و اونهایی هم که ندارن با اونایی که دارن همراه بشن و ۶ ماه الی ۱ سال به خودشون سختی بدن و با وام ۲۵ ملیونی شل نشن تا همه چیز درست بشه. بهتون قول میدم که درست میشه. فقط یه فرهنگ سازی ساده میخواد و یکم صبر وتحمل.(البته این نظر شامل مصرف کنندگان گرامی هستش که یک عمر عرق میریزن و پول جمع میکنن نه دلالان عزیز)
  در غیر این صورت ما همیشه بازنده هستیم.
  باهم متحد باشیم برادر من.
  یاعلی.

 13. ريكا گفت:

  به يزدان كه ما گر خرد داشتيم كجا اين سرانجام بد داشتيم

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.