کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

سیستم ایمنی EBD چیست

سیستم ایمنی EBD چیست
در این مقاله به بررسی چگونگی عملکرد سیستم EBD یا Electronic Brake force Distribution خواهیم پرداخت. نکته قابل ذکر این است که سیستم EBD به عنوان مکمل سیستم ABS فعالیت می کند و خودرویی در جهان پیدا نمی شود که تنها دارای این سیستم باشد ، حال سوال این است که چرا سیستم EBD مکمل ABS است یا به عبارت دیگر چه عملکردی را به سیستم ترمز و ایمنی خودرو اضافه می کند که نیاز به ABS دارد؟
با رجوع به نام سیستم EBD می توان به عمکرد این سیستم تا حدودی پی برد که کار این سیستم تقسیم نیروی ترمز بین چرخ های ماشین است . سوالاتی درزمینه های شرایط عملکرد سیستم EBD و چگونگی پیاده سازی آن به صورت سخت افزاری به ذهن می رسد که در ادامه به این سوالات پاسخ داده می شود.
ایده
سیستم های ترمز در ابتدا به صورت کاملا مکانیکی طراحی و تولید می شدند که در آن ها نیروی ترمز وارده از طرف راننده به صورت مساوی بین چرخ های خودرو تقسیم می شد. شرایطی در هنگام حرکت خودرو موجود است که باعث پدید آمدن ایده تقسیم نیروی ترمز بیت چرخ های اتومبیل است که این شرایط به صورت زیر است:
۱- هر چرخ در خودرومیزانی از وزن خودرو را متحمل می شود که با توجه به چگونگی طراحی خودرو و شرایط حرکتی خودرو متفاوت است برای نمونه اگر تقسیم وزن خودرو ٦٠/٤٠ باشد ٦٠ درصد وزن خودرو در حالی که خودرو ثابت است یا حرکت با سرعت ثابت دارد بر روی چرخ های جلو خواهد بود و ما بقی آن بر روی چرخ های عقب. حال تصور نمایید که این خودرو در حال حرکت در مسیری مستقیم و شرایط جاده ای خشک و مناسب است و خودرو باری را نیز حمل نمی کند. راننده خودرو اقدام به ترمزگیری نماید، در این شرایط به علت سرعت اولیه خودرو قبل از ترمزگیری ، مقداری از وزن خودرو به جلو منتقل می شود(به یاد داشته باشید مفهوم وزن با جرم متفاوت است). پس چرخ های جاوی خودرو که وزن بیشتری را در شرایط معمول حمل می کردند مقداری وزن اضافه را نیز باید حمل کنند. با در نظر گرفتن مثال بالا لین فکر به ذهن می رسد که در شرایط توصیف شده باید نیروی ترمز اعمالی به چرخ های جلو بیشتر از چرخ های عقب باشد و یکی از کارهای سیستم EBD همین است که در ترمز گیری مستقیم الخط به صورت تقریبی نیروی ترمز لازم هر چرخ را محاسبه می کند و آن را به هر چرخ اعمال می کند.
۲- شرایط بعدی حالتی است که خودرو باری را حمل کند و در شرایط توصیفی قبلی ترمز کند، در این شرایط به علت وجود وزن بیشتر در قسنت عقب خودرو در هنگام ترمز گیری وزنی به قسمت جلو اضافه نمی شود و این وزن بر روی چرخ های عقب اعمال نخواهد شد پس چرخ های عقب در این حالت به نیروی ترمز بیشتری نسبت به حالت قبل نیاز خواهند داشت.
۳- شرایط حرکتی بعدی که تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها بکار می آید در هنگام حرکت در پیچ است که در این شرایط چرخ های بیرون از پیچ دارای حرکت دورانی بیشتری نسبت به رخ های داخل پبچ است در این حالت اگر راننده اقدام به ترمز گیری نماید تا سرعت خودرو را کم کند چرخ های داخل پیچ قفل می کنند که باعث از دست رفتن کنترل خودرو می شود پس در این حالت نیروی ترمز کمتری باید به چرخ های داخل پیچ اعمال شود.
پیاده سازی سخت افراری
با توجه به توضیحاتی که در مورد سیستم ایمنی EBD داده شد برای پاده سازی این سیستم همان امکانات و تجهیرات سخت افزاری نیاز است که برای ABS استفاده می شود و به همین دلیل است EBD به عنوان مکمل سیستم ABS مطرح می شود.
گروه مستند اسب بخار

زمان ارسال پست: ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ | ۲:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: مقالات فنی | تگ ها: ، ، ، ، ،

13 Responses to “سیستم ایمنی EBD چیست”

 1. محمد 72 گفت:

  سلام سلام
  خدا قوت
  خیلی ممنوم که این موارد و آپشن هارو دارین آموزش میدیدن واقعا به این آموزه ها نیاز داشتم مرسی
  خدا قوت
  با قدرت ادامه بدین لطفا

 2. علیرضا گفت:

  این مقاله ها واقعا عالیه
  همینطور کم کم همه بخش ها و البته شیوه کارشو به شیوه ساده بگین عالی میشه
  ممنونیم

 3. ایمان گفت:

  بزنم به تخته حسابی دارید کارتون خوب انجام میدید.
  واقعا ممنون.

 4. حمیدرضا گفت:

  ممنون از بابت مطالب مفید فنی که به اشترک میگذارید

 5. حسین گفت:

  سلام خیلی ممنون که این سایتو راه اندازی کردین

 6. سعید گفت:

  سلام و خدا قوت به همگی بابت این همه مطالب مفید و به روز…

 7. علی گفت:

  با سلام خدمت دوستان و بالاخص عزیزانی که در این سایت فنی فعالیت دارند.
  واقعا بخاطر مطالب خوبی که ارائه میدید از شما صمیمانه تشکر میکنم.

 8. ابوالفضل گفت:

  سلام سیستم ebd خودش وزن روی هر محور رو می سنجه یا یه سیستم دیگه این کار رو انجام میده؟

 9. عابر پیاده گفت:

  در واقع بهتر است بگوییم که EBD نرم افزاری است که بر روی تجهیزات ABS نصب می شود. ( بر روی ECU نصب می شود ).
  ضمنا از مقالات عالیتان هم تشکر می کنم. بسیار خوب و زیبا نوشته شده فقط قبل از ارسال اگر یکبار در “ویراستیار لایو”، چک کنید غلط های املایی و اشکالات تایپی اش هم در صورت وجود برطرف می شود و اعتبار بیشتری به آن میدهد. همان عبارت “ویراستیار لایو” را جستجو کنید سایتش را برایتان می آورد.

 10. سهند گفت:

  سلام
  ممنون
  مطالبون ساده و قابل‌ فهم هستند.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.