فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

بررسی سیستم تعلیق خودرو

بررسی سیستم تعلیق خودرو
يک جاده هر چقدر هم صاف و مسطح باشد، محل مناسبی برای به حرکت در آوردن ۱ يا چند تن فلز با سرعت بالا،‌ نيست. پس به سيستمی نياز است که توانايی کاهش ضربات، تکانها و لرزشهای ناشی از شرايط جاده را داشته باشد.
علاوه بر اين، يک خودرو بايد در مقابل تغيير مقدار بار وارده و تغيير نقطه ثقل، انعطاف پذير بوده و توانايی مواجه با آنها را داشته باشد، بطور مثال در شکل زير تغيير نقطه ثقل يک خودرو را در در نقاط مختلف يک پيچ ملاحظه می کنيد، که در صورت نبود سيستمی برای تغيير وضعيت تعادل، خودرو در ابتدای پيچ از مسير منحرف شده و يا واژگون می گردد.
موارد بالا را می توان فلسفه اصلی وجود سيستم تعليق دانست، اما سيستم تعليق علاوه بر دفع ضربات و جلوگيری از انحراف و چپ شدن خودرو تواناييهای ديگری نظير ؛ نگهداری ميزان تنظيم چرخها در حالت صحيح، نگهداشتن ارتفاع خودرو در ميزان ثابت، پشتيبانی از وزن خودرو و تنظيم نحوه پخش آن، نگهداشتن تايرها در تماس با جاده و … را نيز دارا است.
يک سيستم تعليق دارای اجزاء بسياری می باشد، اما اصلی ترين اجزای آن فنر و کمک فنر می باشند؛ به همين خاطر ابتدا به بررسی کارکرد اين دو در سيستم پرداخته و سپس بطور مفصل انواع هر کدام را بررسی خواهيم کرد.
فنر (Spring)
قسمتی از سيستم تعليق می باشد که وزن خودرو را ساپورت کرده، ارتفاع خودرو را در حد استانداردش ثابت نگه داشته و ضربات جاده را نيز دفع می نماید.
فنرها که اغلب ميله ها يا حلقه های فولادی انعطاف پذيری هستند، به شاسی و اتاق خودرو اجازه می دهند تا بدون اخلال در حرکت خودرو، دست اندازها را يکی پس از ديگری پشت سر بگذارد.
کمک فنر: (Shock Absorber يا Damper)
بررسی سیستم تعلیق خودرو
در صورتی که خودرويی تنها مجهز به فنر باشد، زمانی که باری اضافه بر روی فنرها اعمال شود يا وسيله نقليه با يک دست انداز روبرو شود، فنر با جمع شدن آنرا جذب می نمايد، اما زمانی که يک فنر جمع می شود، مقداری انرژی در خود ذخيره می کند که برای تخليه اين انرژی، فنر باز شده و انرژی وارده را به شکلی غير قابل کنترل رها می سازد و از آنجائيکه فيزيک يک فنر با نوسان و ارتعاش آميخته است پس از باز شدن دوباره جمع شده و سپس دوباره باز می شود، و اين حرکت تا زمان تخليه کامل انرژی ادامه می يابد، البته هر بار با فرکانسی کمتر از بار قبل . اين سيکل باعث جدا شدن چرخ از سطح جاده، خارج کردن کنترل خودرو از دست راننده و از بين بردن نرمی و راحتی سواری و ايجاد حالتی مشابه قايق سواری، می گردد.
اما آنچه اين مشکل را حل می نمايد چيزی نيست جز کمک فنر؛ کمک فنری که در شرايط مناسب قرار داشته باشد به سيستم تعليق اجازه می دهد تا نوسان به وجود آمده را به يک يا دو سيکل تقليل داده، حرکت بيش از حد را تعديل نموده و وزن وارد بر چرخها را در حالت تعادل و چسبيده به جاده قرار دهد . با کنترل فنر و حرکات سيستم تعليق، اجزاء ديگر سيستم نظير Tie Rod ها نيز در وضعيت درست خود فعاليت خواهند کرد و همين امر تنظيم چرخهارا نيز به صورت ثابت در حالت صحيح خود، نگه می دارد
کمک فنر عموما شامل يک پيستون با سوراخهای ريز می باشد که در درون يک استوانه حاوی سيال هيدروليکی حرکت ميکند، که عبور تحت فشار سيال از سوراخها، منجر به حرکت ملايم پيستون در استوانه می گردد.
انواع فنرها:
۱- فنز مارپیچ (Coil Spring)
بررسی سیستم تعلیق خودرو
این فنرها در بیشتر خودرو های سواری کاربرد دارند زیرا به خاطر این که فضای کمتری را اشغال می کنند همچنین وزن کم انها کمتر به مراقبت و نگهداری دارند تنها عیبی که این فنرها دارند این است که نیروی کششی یا فشاری را نمی توانند منتقل نمایند به این جهت باید حتما در سیستم تعلیق به کار رود که در ان نیروهای عرضی به کمک طبق با اهرمی به شاسی منتقل شوند دو انتهای فنرهای مارپیچی مسطح اند تا در بشقابک های مخصوص در طبق یا محل خود بهتر مستقر شوند فنرهای مارپیچی فاقد خاصیت ضربه گیری هستند و باید مکمل ان یک کمک فنر باشد تا بتواند نوسانات خودرو را به سرعت گرفته و راحتی سفر را فراهم نماید.
نوع معمول و شناخته شده فنر می باشد، که يک ميله پيچيده شده ( حلقه شده ) فولادی است، قطر و ارتفاع حلقه، قدرت و مقاومت فنر را تعيين مينمايد . افزايش قطر ميله، باعث افزايش قدرت فنر می گردد، در حاليکه افزايش طول آن باعث افزايش انعطاف پذيريش خواهد شد .
مقدار وزنی که برای فشردن يک فنر مارپيچ به ميزان ۱ اينچ لازم است را نرخ فنر ( Spring Rate ) می نامند. اين مقدار برای اندازه گيری قدرت فنر استفاده می شود و می توان آنرا نرخ فشردگی فنر نيز اطلاق کرد. برای مثال اگر ۱۰۰ پاند وزن لازم باشد تا فنری با حلقه های مساوی در ارتفاعش ۱ اينچ فشرده شود، برای اينکه همين فنر ۲ اينچ فشرده شود نياز به ۲۰۰ پاند وزن می باشد اما اين فرمول فقط برای فنرهايی صادق است که فشردگی حلقه های يکسانی دارند، در فنرهای پيشرفته (Progressive Springs)، يک فنر دارای نرخ های مختلف در نقاط مختلفش می باشد.‌ اين فنرها به دو روش ساخته می شوند، در روش اول، فنر در قسمتهای مختلف از ارتفاعش، دارای ضخامتهای مختلفی است، و در نوع دوم که نوع متداولتری است فشردگی فنر در قسمتهای بالاتر بيشتر است. اصولا فنرهای چند نرخی باعث می شوند تا در زمان خالی بودن خودرو، قسمتی که دارای نرخ کمتری است وارد عمل شده و سواری نرمتری را فراهم نمايد و در هنگام اعمال وزن نيز قسمت با نرخ بالا وارد عمل شده و ساپورت و کنترل بهتری را برای وسيله نقليه فراهم می سازد.
محاسن: فنرهای مارپيچ به هيچ تنظيمی نياز نداشته و اکثرا بدون خرابی می باشند.
معايب: اين نوع فنها از لحاظ تحمل وزن محدوديت داشته همچنين احتمال ضعيف شدنشان هم وجود دارد، که اين امر باعث بر هم حوردن تنظيم هندسی و ارتفاع خودرو و فرسودگی تايرها و ديگر قطعات خودرو می شود . با اندازه گيری ارتفاع خودرو و مقايسه آن با ميزان مشخص شده، می توان از ضعيف شدن فنرها آگاه شد .
موارد مصرف: اين نوع فنر، در اغلب خودروهای سواری امروزی، استفاده می گردد .
۲- فنر تخت (Leaf Spring)
بررسی سیستم تعلیق خودرو
فنرهای تخت که در دو نوع تک ورقی و چند ورقی عرضه می شوند، اين فنرها مانند فنرهای مارپيچ برای جذب ضربه جمع نمی شوند، بلکه خم می شوند. نوع چند ورق شامل چند صفحه فولادی انعطاف پذير با طولهای مختلف می باشد که بر روی يکديگر قرار گرفته اند و در مواجه با ضربات جاده خم شده و بر روی يکديگر می لغزند. در نوع تک ورق نيز که عمدتا از نوع باريک شونده می باشد، تنها يک ورق فنری که در وسط کلفت تر از طرفين می باشد، مورد استفاده قرار می گيرد، اين نوع از فنرهای تخت عمدتا از کامپوزيتها ساخته می شوند اما نوع فولادی آنها نيز يافت می شود. فنرهای تخت عمدتا به صورت مجزا برای هر چرخ استفاده می شوند که در طول خودرو و در زير هر چرخ نصب می شوند، اما برخی کارخانجات نيز، از نوع متقاطع (ضربدری) آن برای هر دو چرخ استفاده می کنند. فنرهای تخت بوسيله يک رابط U شکل به اکسل خودرو متصل می شوند و از دو طرف نيز به شاسی وصل می گردند .
محاسن: اين نوع از فنرها توانايی ساپورت وزنهای زياد را دارا بوده و سواری نرمتری را برای خودروهای سنگين به ارمغان می آورند.
معايب: نياز به جای زياد، وجود اصطحکاک بين ورقه های فنر و ايجاد صدای ناشی از لغزش فنرها بر روی يکديگر (با نصب ورفهای پلاستيکی بين ورقه های فنر قابل حل است) و همچنين نياز به سرويس و نگهداری از معايب اين فنرها محسوب می شود.
موارد مصرف: اين نوع از فنرها بيشتر در خودروهای سنگين، وانت بارها، برخی SUV ها (در مورد وانتها و SUV های جديد فقط برای چرخهای عقب استفاده می شود ) و حتی برخی خودروهای سواری قديمی نظير پيکان ديده می شود .
۳- ميله پيچشی (Torsion Bar)
بررسی سیستم تعلیق خودرو
در اين نوع از فنر، ميله فولادی نه جمع شده و نه خم می شود بلکه در خود می پيچد، ميله پيچشی که يک ميله صاف يا L شکل است به صورت عرضی در يک سمت به شاسی وصل شده و در سمت ديگر به قسمت متحرکی از سيستم تعليق متصل می شود، در هنگام مواجه با ضربه، ميله پيچشی در خود پيچ خورده (می تابد) و رفتار يک فنر را از خود بروز می دهد (‌حرکت اين نوع فنر مانند زمانی است که برای آبکشيدن يک لباس آنرا با دو دست می پيچانيم) .
ميله های پيچشی برای تبديل حرکت عمودی خودرو به حرکت پيچشی در سطح افقی خود، در يک سمت شياردار می باشند .
محاسن: قيمت کمی دارند نياز به تعمير و نگهداری ندارند، قابل تنظيم بوده و فضای کمی نيز اشغال می کنند از اينرو در مواردی که فضای کافی برای فنر مارپيچ وجود نداشته باشد، از اين نوع استفاده می گردد .
معايب: راحتی و نرمی حاصل از فنرهای مارپيچ را دارا نيست.
موارد مصرف: اصولا برای اکسل عقب خودروها طراحی شده، در خودروهای موجود در کشور بر روی اکسل عقب پژو ۲۰۶ و ۲۰۵ موجود می باشد.
این نوع فنر معمول ا با پیچش حول محور طولشان تغییر فرم می دهد و به شکل میله یا تسمه ای هستند در خودروهایی مثل فولکس واگن کاربرد دارند به این صورت است که فنر داخل یک پوسته ای یاتاقان شده که از یک طرف به کمک هزار خاری محکم میشود و از طرف دیگر به کمک اهرمی به چرخ متصل و نهایتا موجب پیچش فنر میگردد فنرهای جلوی فولکس واگن به شکل تسمه ای هستند که داخل دو پوسته محکم شده اند و این فنرها درجهت عرضی خودرو قرار گرفته اند ولی میتوان انها را در جهت طولی هم به کاربرد
کاربرد فنر پیچشی :
الف: به صورت فنر بندی عادی در خودروها استفاده میشود
ب: از این فنرها برای اهرم های طولی و عرضی وپانارد و ضد غلتش استفاده میکنند اهرم ضد غلتش که به غلط به ان موج گیر می گویند وقتی که خودرو در حال پیچیدن است در اثر نیروی گریز از مرکز چرخ های خارج پیچ به فرو رفتن در زمین و چرخ های داخل پیچ به بلند شدن از زمین متمایل می شوند یک سر میله ضد غلتش به یک طبق و سر دیگر ان با میله ی قابل تنظیمی بر طبق دیگر وصل می شود وسط میله به وسیله ی بوش به زیر شاسی طوری وصل می شود که امکان چرخش را به ان بدهد وقتی که چرخ پیچ از روی زمین بلند می شود در این میله انرژی پتانسیل ذخیره می شود و با برخاستن میله مخالفت می کند این نیروی بالا برنده که باعث مقاومت پیچشی در میله ی ضد غلتش می شود در سر دیگر ان نیروی پایین اورنده تولید می کند و بدنه را که تمایل نزدیک شدن به زمین را دارد از زمین بلند می کنداز معایب فنر پیچشی این است که برای نرم عمل کردن فنر باید طول فنر بلند انتخاب شود لذا گشتاور زیادی در تکیه گاه فنر ایجاد میشود و به کف سازی نیرومندی نیاز است
۴- فنر هوايی (Air Spring)
بررسی سیستم تعلیق خودرو
نوع ديگری از فنرها می باشد که در حال رواج يافتن می باشند . فنر هوا يک سيلندر لاستيکی است که با هوای فشرده پر شده و پيستونی که به اتصالات پايين چرخ متصل است با حرکت خود در اين سيلندر باعث فشردگی هوا و ايجاد حالت فنريت خواهد شد . اگر ميزان وزن خودرو تغيير نمايد نيز، يک والو در بالای سيلندر هوا باز شده تا به مقدار هوای داخل سيلندر بيفزايد ( يک کمپرسور اين هوا را تامين می نمايد ) و اين امر باعث خواهد شد تا خودرو با وجود افزايش بار وارده، در ارتفاع ثابت خود باقی بماند .
محاسن: نرمی بسيار بالا مانند غوطه وری در هوا
معايب: پيچيدگی سيستم و قيمت بالای آن
موارد مصرف: برای خودروهای سواری، وانت ها و کاميونهای سبک در حال رايج شدن می باشد.
فنر پنوماتیکی
از خاصیت تراکم پذیری هوا و گازها ی دیگر به جای فنر در تعلیق خودروها استفاده می شود این روش که بیشتر در خودروهای سنگین و گاهی هم در خودروهای سبک کاربرد دارد دارای نرمش خوبی است دستگاه فنر هوایی از کمپرسور و محفظه با کیسه هوایی و لوله های انتقال هوا و رگلاتور تنظیم فشار تشکیل شده است طرز کار این سیستم به این شرح میباشد که اهرم متصل به شاسی نسبت به ارتفاع ان بالا و پایین میرود با حرکت اهرم رگلاتور به بالا یا پایین سوپاپ های رگلاتور باز و بسته می شود با حرکت اهرم سوپاپ ورودی باز شده هوای فشرده از مجرا به کیسه های فنر ارسال می شود وقتی که اهرم در جهت مخالف حرکت کند سوپاپ ورودی بسته و سوپاپ خروجی باز می شود در این موقع باد کیسه فنر تا حدی خالی می شود که اهرم در حالت وسط قرار بگیرد بنابراین نسبت به افزایش بار خودرو فشار باد در کیسه های هوایی زیاد می شود و با کاهش بار فشار هوای فنر کاهش پیدا می کند با این وصف می توان فنرهای هوایی را نوع ایدال دانست زیرا در حالت سبک بودن شاسی فنر نرم است و در حالت سنگین بودن مانند فنر سخت عمل می کند برای اندازگیری فشار موثر باد فنرها از رگلاتور تنظیم فشار استفاده می کنند رگلاتور روی شاسی بسته شده اهرم ان به محور خودرو وصل می شود با افزایش بار خودرو شاسی به طرف محور چرخ نزدیک می شود در این حالت شیر هوای فشرده به کیسه باز می شود تا ارتفاع مجازی که رگلاتور را تنظیم کرده اند شاسی را بالا ببرد وقتی شاسی به اندازه ای لازم بالا رفت رگلاتور شیر را می بندد در هنگام خالی شدن باد خودرو شاسی از محور چرخ دور می شود در این اهرم شیر دیگری را باز کرده مقداری از هوای کیسه ی فنر را به خارج باز می کند.
سیستم تعلیق بادی:
بررسی سیستم تعلیق خودرو
سیستم تعلیق بادی که امروزه در خودروهای شاسی بلند با توانایی حرکت خارج جاده ای خوب همچون Range Rover یا Porsche Cayenne استفاده می شوند از لحاظ کارکردی بسیار شبیه به سیستم هیدرولیکی است ولی با این تفاوت که در این سیستم به جای روغن و پمپ روغن از هوا و کمپرسور هوا استفاده شده است و پردازنده مرکزی خودرو با تنظیم فشار هوای درون سیلندر ارتفاع سیستم تعلیق را تنطیم می نماید. مزیت این سیستم نسبت به سیستم تعلیق هیدرولیکی در استفاده از هوا می باشد که جای تنظیم بیشتری را برای راننده به ارمغان می آورد به همین علت است که خودرو های شاسی بلند جدید از این سیستم استفاده می کنند.
سیستم تعلیق مک فرسون:
بررسی سیستم تعلیق خودرو
این سیستم که در دهه ۷۰ میلادی در اکثر خودروها رواج یافت به نام سازنده اش که از کارکنان کارخانه GM و بعدها Ford بود، نامگذاری گردیده . در این سیستم که رکن اصلی آن Strut می باشد، خود Strut بعنوان یک اتصال برای کنترل وضعیت چرخ استفاده می شود و شاسی را به سیستم تعلیق متصل می نماید . همانگونه که قبلا در توضیح Strut ذکر شد، این سیستم باعث حذف طَبَق بالا و متعلقاتش میشود، از اینرو این سیستم در خودروهایی که با کمبود فضا مواجه باشند خصوصا خودروهای دیفرانسیل جلو بسیار کارآمد خواهد بود . این سیستم که غالبا دارای میل موج گیر برای حفظ تعادل خودرو می باشد، دارای شاخص هایی چون کیفیت نسبتا خوب رانندگی، نسبتا بهینه بودن زاویه Camber و ارزان بودن سیستم می باشد، که هم در اکسل جلو و هم در اکسل عقب خودروهای کلاس متوسط بخصوص خودروهای با دیفرانسیل جلو به وفور یافت میشود . نمونه آنرا می توانید در اکسل جلوی اکثر خودروها از جمله انواع خودروهای پژو، همچنین پراید، ماتیز، هیوندای ورنا و … بیابید.
سیستم تعلیق جناغی دوبل:
بررسی سیستم تعلیق خودرو
تکامل بعدی در سیستم های تعلیق طراحی سیستم جناغی دوبل بود که در آن دو طَبَق به شکل حرف A، با طولهایی یکسان و به موازات یکدیگر در بالا و پایین مرکز چرخ قرار می گرفتند.
بررسی سیستم تعلیق خودرو
این سیستم بدلیل وجود دو طَبَق قوی، کنترل بسیار خوبی را دارا بود اما این سیستم نیز قابلیت تغییر زاویه Camber را دارا نبود . همین اشکال، باعث طراحی نوع جدید سیستم جناغی گردید . در این نوع برای اینکه سیستم بتواند، در هنگام فشردگی زاویه منفی، و در هنگام باز شدن زاویه مثبت پیدا نماید ؛ طَبَق بالا کوتاهتر از طَبَق پایین در نظر گرفته شد، همین امر باعث شد تا طَبَق پایین حین حرکت شعاع کمتری را پیموده و چرخ هنگام بالا رفتن دچار زاویه منفی گردد که این امر همانطور که گفته شد از انحراف خودرو در پیچها جلوگیری می نماید.
بررسی سیستم تعلیق خودرو
این سیستم در اکسل جلوی بسیاری از خودروهای جدید امروزی، اکثر خودروهای مسابقه ای از جمله فِراری، اکثر خودروهای کارخانه هوندا و … یافت می شود و تقریبا خالی از هر اشکالی است . این سیستم مستقل، از فنر لول که کمک فنر نیز درونش واقع شده، بهره می برد . اما نمی توان برای این شکل قرارگیری فنر و کمک فنر لفظ Strut استفاده نمود، چرا که فنر و کمک فنر خاصیت ایفای نقش یک اتصال را مانند آنچه در Strut وجود دارد، ایفا نمی کنند . و کاربرد لفظ Strut، برای این شکل قرارگیری، فقط در نوع مک فرسون می باشد .
سیستم تعلیق چند اتصاله:
بررسی سیستم تعلیق خودرو
تعریف دقیقی برای این سیستم که از اوایل دهه ۸۰ رایج گردید، وجود ندارد . اما بطور کل هرگاه یک سیستم مستقل دارای بیش از ۲ لینک ( طبق ) باشد به آن چند اتصاله گویند، در مواردی این سیستم با سیستم بازوی عقبی نیز تلفیق می گردد که مقاومت بالاتری را پدید می آورد . اما نوع مرسوم آن که دارای ۴ لینک ( رابط ) می باشد، تقریبا همانند سیستم جناغیاست، با این تفاوت که دسته های هر جناغ، به یکدیگر متصل نیستند و هر یک به صورت جداگانه تنظیم پذیری بهتری را برای سیستم تعلیق فراهم می نماید .
اما همانطور که گفته شد، سیستمهای دیگری مانند سیستم ۵ لینک اکسل عقب خودروهای هوندا و سیستم Z شکل BMW های سری ۳ نیز با نام چند اتصاله شناخته می شوند، که البته بدلیل دارا بودن بازو می توان آنها را تلفیقی از چند اتصاله و بازوی عقبی دانست . نمونه هایی از سیستم چند اتصاله را که آخرین تکنولوژی در سیستم های تعلیق مکانیکی اکسل عقب برای خودروهای سواری محسوب می شود را می توانید در اکسل عقب خودروهایی چون هیوندای ورنا، میتسوبیشی گالانت، BMW های سری ۳، مرسدس های کلاس S و … ببینید.
بررسی سیستم تعلیق خودرو
مزایای سیستم تعلیق چند اتصاله:
آسایش و رفاه بیشتر سرنشین خودرو
کاهش مشکلات حرکت خودرو وهمچنین میزان سایش تایرها
خصوصیت فنری بسیار بیشتر به هنگام حرکت خودرو به سمت بالا و پائین
بر روی خودروهایی با سیستمهای متفاوت قابل نصب می باشد و می توان از آنها در بسیاری از انواع خودروهااستفاده نمود
امکان کنترل جهت و راهبری فوق العاده ای را برای خودرو فراهم می کند
معایب سیستم تعلیق چند اتصاله:
این سیستمها دارای پیچیدگی های بسیاری در طراحی می باشند
هزینه های تولید، نصب و نگهداری آنها بالا می باشد
در مقایسه با دیگر سیستمهای تعلیق فضای بیشتری از خودرو را اشغال می نمایند
سیستم تعلیق هیدرولیکی:
بررسی سیستم تعلیق خودرو
در سیستم تعلیق هیدرولیکی سیلندری روغنی موجود است که میزان و فشار روغن موجود در سیلندر ارتفاع سیستم تعلیق و در نتیجه میزان سختی آن را تنطیم می نماید، بنابراین با قرار دادن یک سوپاپ الکتریکی در ورودی سیلندر، پردازنده مرکزی میزان روغن درون سیستم را تنطیم می نماید
بررسی سیستم تعلیق خودرو
گروه مستند اسب بخار

13 Responses to “بررسی سیستم تعلیق خودرو”

 1. حسین ص گفت:

  مممنون میشم بگید فنر بندی فاو بسترن و مزدا ۳ جدید جزو کدوم یکی از اینا بود؟؟؟

 2. میثم گفت:

  خیلی خیلی مفید بود ممنونم
  فقط ایکاش اون قسمت معایب و مزایا رو واسه همه موارد میذاشتید
  این مورد آخری هم که سیستم تعلیق هیدرولیکی بود رو خیلی خلاصه کردید!
  یاد طراحی عقب دنا افتادم (آخر وقت کاری)

 3. امیررضا گفت:

  عالی بود.دستتون درد نکنه!

 4. یونس گفت:

  مرسی.ولی تورو خدا هر ۱۰ روز فیلم بزارید نه هر ۱۵ روز!

 5. مازیار. ع گفت:

  مقاله خوبی بود و به جزئیات جالبی اشاره شد البته بهتر بود که مکانیزم سیستم تعلیق الکترو مغناطیسی هم مورد بررسی قرار می گرفت چرا که در خودروهای اسپرت active suspension بخصوص نوع مغناطیسی آن بسیار محبوب است.

 6. مجید گفت:

  تعلیق سیتروئن عالیه. ممکنه استهلاک بالایی داشته باشه ولی خیلی نرمه. اگه امکان داره c5 رو تست کنید. ممنون از اسب بخار

 7. بنیامین گفت:

  یه سوال داشتم کمک فتر عقب پژو و سمند جز کدو ماست!

 8. سعید گفت:

  نرم ترین سیستم تعلیق رو خودروهای تویوتا و لکسوس دارن. ۹۰ درصد خودروهاشون از سیستم مولتی لینک استفاده می کنند.
  مثلا لکسوس rx و لکسوس lx که سواری بسیار نرم و لذت بخشی دارن.
  یا تویوتا آریون و کمری

 9. پیمان گفت:

  خیلی عالی بود ممنون .

 10. محمد امین گفت:

  سلام پیکر بندی پیجیتون خوب نیست وقتی میخوایم به صورت پی دی اف دانلود کنیم مطالب رو به مشکل بر میخوریم

 11. مرادی گفت:

  خیلی ممنون از سایت کاربردی اسب بخار بابت مطالب خوبش.
  در مورد فنر پنوماتیکی هم اگه میشه یه مطلب کامل بنویسید، چند وقته که ماشین رو میخوام به این فنرها مجهز کنم ولی میترسم تو سرعت بالا بترکه! حالا معایب و مزایا هم اشاره بشه خیلی خوب میشه.

 12. شروین گفت:

  اقا ما از دسته ی کف خواب بازا هستیم
  کلا فنر چیز بیخودیه ی زره فقط باشه ک ماشین ب حد ۲ انگشت فاصله داشته باشه همین
  بقیش بیخودیه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.