کارمانیا
مدیران خودرو

۶ هاچبک در یک محدوده قیمتی

6 هاچبک در یک محدوده قیمتی
اگر امروز به بازار خودرو مراجعه کنید و قصد خرید خودرویی با بودجه حدود ۵۰ میلیون تومان را داشته باشید، به احتمال زیاد گزینه‌های‌هاچ‌بکی را به شما معرفی می‌کنند. جالب است بدانید تراکم این دسته از خودروها در هیچ رده قیمتی دیگری نیست. بلکه محدوده ۵۰ میلیون تومان است که بیشترین‌هاچ‌بک‌ها را در باشگاه خود جای داده است.
جالب است بدانید ازدیاد ‌هاچ‌بک‌ها در این رده قیمتی باعث می‌شود سدان‌ها کمتر به چشم بیایند و هر خریداری خودبه‌خود نسبت به داشتن یک‌هاچ‌بک اشتیاق نشان دهد. این در حالی است که اکثر این خودروها چینی هستند و برخی تازه‌وارد به‌حساب می‌آیند. در این بخش به هاچ‌بک‌هایی می‌پردازیم که با بودجه حدود ۵۰ میلیون تومان می‌توان آن‌ها را خریداری کرد.
ام‌وی‌ام ۳۱۵h
6 هاچبک در یک محدوده قیمتی
این خودرو توسط مدیران‌خودرو در ایران مونتاژ و تولید می‌شود و در دوره‌های زمانی مختلف توانست فروش خوبی را تجربه کند. چند وقتی است نسخه فیس‌لیفت این خودرو با برخی تغییرات به بازار عرضه شده است و شاهد هستیم استقبال به‌نسبت خوبی از آن شده است. اولین دلیلی که خریدار به سمت ۳۱۵h، ظاهر آن است که در کنار رسمی‌بودن، تا حدی حال‌و‌هوای یک اسپرت ‌هاچ‌بک را از بیرون به دیگران منتقل می‌کند. دومین مساله که مشتریانی را به خرید نسخه فیس‌لیفت ترغیب کرده است، اصلاح کیت کلاچ این خودرو است که استهلاک دیسک و صفحه را کم می‌کند و باعث شده است نرمی ‌بیشتری در تعویض دنده‌ها داشته باشند. موتور ۳۱۵h، ۱٫۵ لیتر حجم دارد و ۱۰۷ اسب‌بخار را با گشتاور ۱۴۰ نیوتون‌متر تولید می‌کند. دو کیسه هوا، ترمز ABS و EBD، سیستم تهویه دستی، شیشه‌ها و آینه‌های برقی، کامپیوتر سفر و… ازجمله امکانات این خودرو محسوب می‌شوند. با اینکه ۳۱۵h به عنوان یک چینی محسوب می‌شود، ولی تا امروز توانسته است فروش خوبی را در بازار داشته باشد. قیمت ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی این خودرو باعث شده است برخی به‌خاطر ظاهر به‌روزتر و موتور کم‌مصرف‌تر، ۳۱۵‌هاچ‌بک را به خودرویی مانند پژو ۲۰۶ ترجیح بدهند. در اوایل عرضه این خودرو برخی شایعات از کیفیت پایین و مشکلات فنی این خودرو حکایت می‌کرد که با بازنگری‌های انجام شده و گذشت زمان، اکثر این حرف و حدیث‌ها در بازار رد شد.
برلیانس H220 اتوماتیک
6 هاچبک در یک محدوده قیمتی
سایپا تا چند روز دیگر محصول نسبتا جدیدی را عرضه می‌کند که البته آن‌چنان هم جدید نیست! در واقع قرار است همان نسخه‌ هاچ‌بک برلیانس H230 با نام H220 وارد بازار شود. این خودرو که در طراحی جلو زیاد چشم‌گیر نیست، در بخش عقب، زیبایی مخصوص به خود را دارد. طراحی داخلی آن هم تا حدی ساده و در عین حال کاربردی است. مهم‌ترین ویژگی این خودرو اتوماتیک بودن آن است. H220 به موتور ۱٫۵لیتری ۱۰۲ اسب‌بخار با گشتاور ۱۳۸ نیوتون‌متر مجهز است و گیربکس آن شش دنده AMT است. گیربکس AMT واقعا ویژگی خاصی ندارد و نمی‌شود از آن توقع یک گیربکس اتوماتیک مکانیکی را داشت. ولی با قیمت ۴۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، سرانجام خودرویی با گیربکس اتوماتیک در بازار‌هاچ‌بک‌ها وجود دارد. امکاناتی نظیر دو کیسه هوا، ترمز ABS و EBD، سانروف، فرمان برقی، شیشه و آینه برقی و… در H220 دیده می‌شود. با توجه به سابقه حضور H230 در بازار می‌توان نتیجه گرفت که از این خودرو‌هاچ‌بک به مراتب بیشتر از مدل سدان استقبال می‌شود. اتوماتیک بودن این‌هاچ‌بک، آن هم با قیمت زیر ۴۵ میلیون تومان می‌تواند از ویژگی‌های این ماشین به حساب آید و فروش بهتر آن را برای سایپا تضمین کند. مالکان برلیانس H230 که چند ماهی است با خودروهای خود سفر را تجربه می‌کنند، از این محصول جدید سایپا نسبتا راضی هستند.
دانگ‌فنگ H30 کراس
6 هاچبک در یک محدوده قیمتی
H30 Cross خودرویی هاچ‌بک است‌ که نسبت به مدل‌هاچ‌بک ساده ارتفاع بیشتری دارد. این خودرو در بازار چین همکاری‌هایی را با پژو فرانسه داشته است. از همین‌رو در برخی خودروهای خود رگه فرانسوی را رعایت کرده است. موتور H30 کراس، ۱٫۶لیتر ۱۰۵ اسب‌بخار با گشتاور ۱۴۲ نیوتون‌متر است و همان TU5 محسوب می‌شود که روی برخی محصولات ایران‌خودرو نصب شده است. از همین جهت بخش زیادی از موتور این خودروی چینی، توانایی داخلی‌سازی بالایی با توجه به سابقه کار ایران‌خودرو را دارد. گیربکس این خودروی‌ هاچ‌بک کراس، چهار دنده اتوماتیک Aisin ژاپن است که از نظر کیفی در سطح خوبی قرار دارد. مصرف سوخت حدودی ۷ لیتر به‌ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، H30 را به‌عنوان یک خودروی اقتصادی و کم‌هزینه معرفی می‌کند. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر این خودرو طبق اعلام شرکت ۵/۱۲ ثانیه است که با توجه به وزن ۱۲۵۴ کیلوگرمی‌و موتور ۶/۱ لیتری تا حدی معقول به نظر می‌رسد، ولی آنچنان خوب و جالب نیست! حداکثر سرعت این ماشین ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. دو کیسه هوا، ترمزهای دیسکی با ABSو EBD از امکانات ایمنی H30 به حساب می‌آید. رینگ آن هم ۱۶ اینچی با لاستیک به پهنای ۲۰۵ تعیین شده است که از این طریق تا حدی حس کراس‌اوور بودن در باطن این خودروی ‌هاچ‌بک تزریق شود. سانروف برقی، سیستم تهویه اتوماتیک، اسپویلر عقب، فرمان چرمی، مانیتور ۵/۶ اینچی، دوربین عقب، سیستم رهیاب، DVD، بلوتوث و… ازجمله امکانات H30 کراس محسوب می‌شود. با توجه به سابقه نهفته پژو در باطن این خودرو و احتمالا ارائه این محصول از جانب ایران‌خودرو با قیمتی کمتر از ۵۰ میلیون تومان، می‌توان توقع فروش خوبی را برای این محصول داشت. تهرانی‌ها چندی پیش این خودرو را در نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودروی ایران دیدند و نظرات متفاوتی داشتند. برخی طراحی، آن را قدیمی ‌می‌دانند و برخی سطح امکانات آن را رضایت‌بخش تلقی می‌کنند. اتوماتیک بودن و کمی‌حس کراس‌اوور داشتن از ویژگی‌های H30 کراس به حساب می‌آید که می‌تواند مشتریان زیادی را برای ایران‌خودرو بیاورد.
رنو ساندرو
6 هاچبک در یک محدوده قیمتی
ساندرو خودرویی اروپایی و از محصولات رنو است. با اینکه این خودرو با ظاهر قدیمی ‌و نه‌چندان به‌روز وارد کشور شده است، ولی شاهد هستیم که استقبال خوبی از آن صورت گرفته است و فروش خوبی را در کارخانه و بازار آزاد تجربه می‌کند. موتور ۱٫۶ لیتری ۱۰۵ اسب‌بخار با گشتاور ۱۴۰ نیوتون‌متر قدرت را به وسیله گیربکس پنج دنده دستی یا چهار دنده اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. بسیاری این خودرو را تندر۹۰‌هاچ‌بک می‌دانند که تا حد زیادی درست است. ولی در برخی قطعات، امروز ساندرو با کیفیت و اصالت بیشتری در ایران مونتاژ و تولید می‌شود. طراحی داخلی این خودرو به نسبت تندر۹۰ به‌روزتر و زیبا‌تر است و برای تندر۹۰ فیس‌لیفت به حساب می‌آید. شیشه‌ها و آینه‌های برقی، سیستم تهویه دستی، ترمز ABS و EBD، کامپیوتر سفر و… ازجمله امکانات ساندرو محسوب می‌شود. مدل اتوماتیک ساندرو در بازار ایران با استقبال بیشتری روبه‌رو است و فروش بهتری را تجربه می‌کند. افرادی که دنبال خودرویی کم‌استهلاک و مطمئن هستند، بیشتر به سمت این خودرو جذب می‌شوند. البته برخی هم به خاطر ظاهر نه‌چندان جذاب ساندرو، این خودرو را انتخاب نمی‌کنند و قیمت ۴۹ میلیون تومانی را برای نسخه اتوماتیک، بالا و بدون استدلال می‌دانند.
لیفان X50
6 هاچبک در یک محدوده قیمتی
لیفان X50 در بحث کلاس‌بندی گاهی به‌عنوان یک کراس‌اوور کوچک شناخته می‌شود. ولی واقعیت این است که اکثر افراد حاضر در بازار این خودروی چینی را به عنوان یک هاچ‌بک می‌شناسند. می‌توان گفت که لیفان X50 هما‌ن‌قدر کراس‌اوور است که دانگ‌فنگ H30 نام کراس را یدک می‌کشد. با ورود این خودرو از سال ۹۴ شاهد استقبال به نسبت خوب مردم از این خودرو در بازار ایران بودیم. کرمان‌موتور با توجه به مشخصات فنی X50 توانست آن را به مردم خوب معرفی کند و به عنوان یک خودروی مناسب و کم‌مصرف با کیفیت قابل‌قبول بشناسد. X50 با موتور ۱٫۵ لیتری ۱۰۲ اسب‌بخار و ۱۳۸ نیوتون‌متر گشتاور در کرمان‌موتور مونتاژ می‌شود. گیربکس پنج دنده دستی یا اتوماتیک CVT باعث شده است این خودرو در دو مدل به بازار عرضه شود. نسخه اتوماتیک، به‌مراتب فروش بهتری را داشته و برای مصرف‌کنندگان به‌صرفه‌تر است. فرمان برقی، سانروف، دی‌لایت، رینگ‌های اسپرت و… از امکانات خوب این خودرو به حساب می‌آید که می‌تواند مشتریان را سمت خود بکشاند. مصرف سوخت مناسب و خدمات به نسبت گسترده باعث می‌شود افراد زیادی بهای ۴۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی را برای مدل دنده‌ای و ۵۳ میلیون و ۳۳۵ هزار تومانی را برای نسخه اتوماتیک X50 بپردازند.
پژو ۲۰۷ آی جدید
6 هاچبک در یک محدوده قیمتی
امسال قرار است دوباره پژو ۲۰۷ آی به بازار وارد شود. البته این ورود دوباره برخی تغییرات را به دنبال دارد. پژو۲۰۷ مدل ۹۵ به چراغ‌های دی‌لایت مجهز شده و چراغ‌های عقب آن هم تغییر کرده است. فرمان آن سبکی شبیه دنا دارد و دکمه‌های پشت فرمان روی آن منتقل شده است. موتور ۲۰۷i از نوع TU5 است و ۱۰۵ تا ۱۰۸ اسب‌بخار قدرت دارد و گشتاور ۱۴۲ نیوتون‌متری تولید می‌کند. گیربکس این خودرو از نوع پنج دنده دستی است و به احتمال فراوان از نسل همان گیربکس‌های جدیدی است که امروز روی ۲۰۶ نصب می‌شود. امکاناتی مثل سیستم تهویه اتوماتیک، آینه و شیشه‌های برقی، سیستم صوتی و تصویری سفارشی، دو کیسه هوا، ترمز ABS و EBD و… در ۲۰۷ آی وجود دارد. احتمال داده می‌شود این خودرو هم مثل ۲۰۶ با تغییرات سیستم برق همراه شده باشد و ویژگی‌های مشترک زیادی را با این خودرو پیدا کرده باشد. برخی منابع قیمت این خودرو را بالای ۴۰ میلیون تومان اعلام می‌کنند. سابقه ۲۰۷i قدیم می‌تواند فروش خوبی برای این محصول ایجاد کند، ولی در صورت وجود برخی مشکلات فنی مشابه با ۲۰۶های جدید، احتمالا حواشی برای ۲۰۷i به وجود می‌آید.
با این نگاه می‌توان فهمید نسبت به ۱۰ سال گذشته، گرایش صنعت خودروی ایران تغییر کرده است. خودروسازانی که به ساخت خودروهای سدان فکر می‌کردند، امروز به خاطر خط دهی چینی‌ها و فرانسوی‌ها برای حفظ بازار خود، محصولات هاچ‌بک را تولید و مونتاژ می‌کنند. در این میان مشتریان رده قیمتی ۴۰ تا ۵۵ میلیون تومان به خاطر ضعف سیستم، مجبور به انتخاب و خرید می‌شوند.
روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

23 Responses to “۶ هاچبک در یک محدوده قیمتی”

 1. میلاد گفت:

  پژو ها کلا با موتور tu5 مشکل صفحه کلاج دارن اونم مخصوصا تو شهری مثل تهران که ترافیک زیاده , من خودم این مشکل رو داشتم و تو راه موندم , میشه یه تحقیقی در مورد این مشکل بکنید ببینید چطور میشه با خیال راحت رفت بیرون که احیانا تو راه نمونم. با تشکر

 2. سعید گفت:

  به نظر من اگه ۲۰۷ جدید به کیفیت ۲۰۷ های تولید قدیم باشه، از همه شون بهتره. ( اگه هم کیفیتش مثل ۲۰۶ های جدید باشه اینم مثل بقیه بدرد نمیخوره و برای یه هاچبک خوب باید منتظر ۲۰۸ موند )

 3. زوندا گفت:

  یه فرانسوی رومانیایی تبار
  یه برزیلی که اسم فرانسوی رو به یدک میکشه
  ۴ محصول چینی
  جالب شده رقابت محصولات درجه چندم کشورهای …. در ایران
  یه زمانی مزدا ۳ و سراتو و ….بود
  یادش بخیر

 4. علیرضا گفت:

  پس چرا بایک سابرینا رو نگفتید موتور میتسوبیشی و گیربکس aisin فکر کنم از لحاظ کیفی هم از همه خودرو های فوق بهتر باشه لطفا سابرینا رو هم تست کنید

 5. مهدی گفت:

  سلام
  من به شخصه همین اطلاعات کم رو به لطف تیم حرفه ای اسب بخار دارم با رجوع به همون مقدار کم اطلاعات بازم دانگ‌فنگ H30 کراس آوره نه هاچ بک
  پیروز باشید

 6. محمد گفت:

  فقر شدید تولید اتومبیل با دنده اتومات در خودروسازان داخلی بیداد میکنه الان دیگه گرایش اکثر مردم به راحتی در رانندگی هست مخصوصا توی ترافیک این روز های اکثر شهر های بزرگ اما میبینیم که همچنان ایرانخودرو و سایپا به تولید انواع اتومبیل با دنده دستی اقدام میکنن در محدوده زیر ۵۰ میلیون فقط تندر اتومات و ساندرو تولید میشن که اتومات هستن و واقعا هم ارزش خرید ندارن بخاطر طراحی و امکانات افتضاح

 7. فرشاد گفت:

  واقعا خسته شدن با این چراغ جدید ۲۰۷٫ اینو که خودمونم میتونستیم از تزئیناتی ها بخریم و با نمونه کارخونه عوضش کنیم.

 8. محمد گفت:

  سلام اقای دلاور ما قصد خرید یک میتسوبیشی اوتلندر ۲۰۱۶ رو داریم اگر میشه یه نقد کوچیک از کیفیت کابین موتور اینا بکنید ممنون

 9. مازیار. ع گفت:

  برای ۲۰۷i قرار است نسخه اتوماتیک هم با قیمت حدودی ۴۵ میلیون تومان در joint venture ایرانخودرو و پژو تولید شود. با تشکر

 10. ایران گفت:

  ماشین هم دیگه مثل گوشی شده و خریدش سلیقه ای ، به نظر من دیگه کمتر از ۵ درصد مردم کشور بتونن ماشینهای اصل ونصب دار رو با قیمتهای سرسام آور و هزینه گمرک سوار بشن ، بقیه باید از همین خودروهای داخلی چینی با درجه ۱و۲و۳ استفاده بکنن ، خودمون رو اذیت نکنیم یه مدت دیگه چینی هم گیرمون نمیاد

 11. رضا گفت:

  باسلام جمع کنین سایتتون رو هرروز یه مطلب میزارین برید واز خودرو بانک یابگیرید چقدربه روز وفعاله

  • حسین دلاور گفت:

   شما در مقامی نیستی که نظر روی هوا بدی. هر وقت کسی تونستید روزنامه رسمی کشور رو و با چهار تا سایت بده بیاد نظر بده

 12. سکوت گفت:

  ممنون جناب دلاور از زحماتتون

 13. سکوت گفت:

  جناب دلاور شما از بین این خودرو ها کدوم رو توصیه میکنید….بنده قصد خرید دارم و واقعا بین این خودرو ها موندم…و برای همه جور استفاده ایی میخوامش….راحتی و کیفیت خیلی برام مهمه….اصلا اهل شتاب و آبشن نیستم…اگه جواب بنده رو بدین ممنون میشم

 14. کیان گفت:

  سلام
  اول از هرچیزی میخواستم یه پیشنهاد بدم که امیدوارم اعمال هم بشه ، سایتهایی که مطلب میذارن زیادن و …
  ولی به نظرم اگر شرایطی پیش بیاد که کاربرای سایت هم به نظرات هم دیگه ج بدن در اولین قدم میتونه سایت جذابتری بشه ، پس لطفا گزینه مثلا پاسخ به اسن نظر و در نظر بگیرین این شکلی خیلی میتونه بهتر باشه !!

  دوم از بین همه این خودروها که تو نمایشگاه بود ، نظر خودم از بازدید میگم :
  ۱ : ۲۰۷ فوق االعده آشغال شده بود ، حتی بدتر از ۲۰۶ ، بدون تعصب و اغراق و …
  ۲: ایکس ۵۰ طراحی خوبی داره ، ولی کیفیت داخل واقعا ناامید کننده هست
  ۳: برلیناس ۲۲۰ و ۳۲۰ داره ، به نظر خودم با اینکه به شدت از چینی بدم میاد ، ولی هم صندلی و هم داشبورد بهتری داشت از لحاظ کیفی و تعدادی مصرف کننده هم نظرشون مثبت بهش
  ۴: ساندرو هم خوب خیلی غریبه نیس ، ولی به نظرم میشه گفت با کیفیت تر از ال۹۰ هست ، حداقل باز و بسته شدن در .. بهتر بود
  ۵: اچ ۳۰ هم واقعا به نظرم با اون هیکل و ابعد نمیشه بهش گفت هاچ بک

  ممنون

 15. مازیار. ع گفت:

  منظورتون از چهارتا سایت علاوه بر این سایت دیگه چه سایت هایی است لطفن لینکشون رو بدین. ضمنن از آقای دلاور انتظار بردباری بیشتری در پاسخگویی به نظرات کاربران میره. باتشکر

  • حسین دلاور گفت:

   با لحن متقابل پاسخ میدم. توی سایت هایی اقتصادی و خودرویی یه بار اسم بچه های اسب بخار رو جستجو کنید به نتیجه می رسید.

 16. فرخی گفت:

  بازم چینی و خیلی اشغالتر از اونا خودروهای ایرانی

 17. فرشاد گفت:

  ایران خودرویی ها میگن تو روز اول ۸ هزار تا اچ۳۰ پیش فروش شده تمام شده!

 18. پرهام گفت:

  خوب میگن دیگه کنتر که نمیندازه !! (;

 19. محمد گفت:

  سلام اقای دلاور خسته نباشید
  من قصد خرید یکی از این ماشین هارو دارم وشتاب وسرعت برام خیلی مهم کدومشون بهتره.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.