گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
رامک خودرو
تبلیغات
۵ خودروی خوب که پر فروش نیستند

5 خودروی خوب که پر فروش نیستند
دید اکثر خریداران خودرو در بازار این است که خودرویی به‌روز و با تجهیزات کامل داشته باشند. برخی مواقع این نگرش باعث پیروی از عموم جامعه شده است و بسیاری از ماشین‌های خوب هم دیگر به چشم نمی‌آیند. این مسئله نه تنها در ایران، بلکه در بازارهای جهانی هم پیش می‌آید. یعنی وقتی با استناد به مدارک و مشخصات به خودرویی نگاه می‌کنیم، احتمال آن زیاد است که ماشین مورد نظر از بسیاری جهات عالی باشد ولی در بازار از آن استقبال نشده باشد. در این بخش به این مسئله می‌پردازیم که از چه خودروهایی استقبال شایسته‌ای نشده است.
۱- تندر۹۰ اتوماتیک ایران خودرو
5 خودروی خوب که پر فروش نیستند
تندر۹۰ ایران خودرو در باور عمومی مردم کیفیتی پایین‌‌تر از نسخه پارس خودرو دارد د و همین مسئله باعث شده است قیمت تندر۹۰‌های ایران خودرو در بازار نسبت به مدل رقیب اختلاف قیمت نزدیک به یک میلیون تومان را در نسخه دنده‌ای داشته باشد. بعد از اینکه تندر۹۰ اتوماتیک فقط از جانب ایران خودرو عرضه شد، انتظار می‌رفت که اتومات‌سوارانی که دیگر ۲۰۶ تیپ ۶ صفری را پیدا نمی‌کنند، سراغ تندر۹۰ اتوماتیک بروند. ولی شاهد آن بودیم که باز هم همان نگرش کیفیت کمتر از پارس خودرو برای تندر۹۰ اتوماتیک وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از علاقه‌مندان به این دسته از خودروها، عطای تندر۹۰ اتوماتیک ایران خودرو را لقایش بخشیدند. البته طبق گزارش مراجع کیفی در صنعت، همیشه تندر۹۰ ایران خودرو از نسخه پارس خودرو کیفیتی کمتری دارد و در جایگاه پایین تری قرار می‌گیرد. این روزها هم شاهد این مسئله هستیم که با ورود برلیانس H330 پارس خودرو و رنو ساندرو اتوماتیک، گرایش به این خودروها به نسبت از تندر۹۰ اتوماتیک بیشتر باشد و مردم از آن به مراتب بیشتر استقبال می‌کنند. به هر حال تندر۹۰ اتوماتیک می‌تواند خودرویی مطمئن در بین ماشین‌های زیر ۵۰ میلیون تومان باشد، ولی برخی رویکردهای مردمی باعث شده است طرفدار زیادی نداشته باشد و در بازار کارکرده‌ها اوضاع خوبی را سپری نکند.
۲- کیا سورنتو
5 خودروی خوب که پر فروش نیستند
اگر به ۴ سال قبل برگردیم، به این مسئله می‌رسیم که کیا سورنتو جزو خودروهای محبوب در بازار به حساب می‌آمد که با آمدنش گویی رقابت را از سانتافه ربود و تا زمانی‌که سانتاقه با ظاهر قبلی عرضه می‌شد، همیشه استقبال کمتری را نسبت سورنتو شاهد بود. ولی با آمدن ظاهر جدید سانتافه ورق برگشت و استقبال به سمت این شاسی‌بلند جدید هیوندای رفت. فروش سانتافه در ایران همیشه با رکوردهایی در مورد قیمت و میزان واردات همراه بود و باعث شد در این سال‌ها به عنوان محبوب‌ترین خودروی وارداتی از آن یاد شود. شرکت اطلس خودرو برای رقابت، چند وقتی است که کیا سورنتو نسل جدید ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را به بازار عرضه کرده است. با وجود این که این ماشین ظاهر به مراتب بهتری دارد و طبق آمار جهانی نسبت به سانتافه کیفیت بالاتری دارد، ولی در بازار ایران مورد استقبال قرار نگرفته است و همچنان خریداران به خریدن سانتافه نسبت به سورنتو تمایل دارند. سورنتو ۲۰۱۶ در باطن خود امکانات خوبی را نهفته است و از نظر طراحی داخلی به مراتب اتاقی با پرستیژتر نسبت به سانتافه دارد. موتور این خودرو ۲/۴ لیتری چهار سیلندر است که به لطف فناوری GDi حدود ۱۹۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. ولی ما شاهد آن هستیم که همان موتور در نسخه MPi در اکثر سانتافه‌ها نصب است و تنها ۱۷۶ اسب بخار قدرت دارد. امکاناتی نظیر پنج گرمکن، دو سردکن، حافظه صندلی، سیستم صوتی حرفه‌ای، زنون چراغ‌شور و… را که در سانتافه فول وجود دارد می‌توان در کیا سورنتو شاید با کیفیت و عملکرد بهتر پیدا کرد. ولی خریداران ترجیح می‌دهند ۲۱۰ میلیون تومان برای سانتافه ۲۰۱۶ بپردازند و سورنتو قوی‌‌تر را حتی با ۲۰۰ میلیون تومان خریداری نکنند. یکی از دلایل موفقیت‌های سانتافه، عرضه توسط واردکنندگان شخصی است که در امکانات و مشخصات فنی مختلف وارد می‌شود و باعث شده با بودجه ۱۵۰ تا ۲۱۰ میلیون تومان بتوان سانتافه مورد نظر را خریداری کرد. شاید عرضه دیرهنگام سورنتو باعث شد که این خودرو جذاب در بازار ایران مورد استقبال قرار نگیرد.
۳- هیوندای i40
5 خودروی خوب که پر فروش نیستند
I40. خودرویی که هنوز خیلی از خریداران سدان آن را نمی‌شناسند. این ماشین حدود دو سال است که در نسخه سدان و استیشن وارد بازار ایران شده است و از نظر فنی و امکاناتی در شرایط خوب و چه بسا عالی قرار دارد. موتور دو لیتری ۱۷۳ اسب بخاری با سیستم‌های عملگر اروپایی باعث شده i40 از سایر خودروهای کره‌ای رنج متوسط مستقل ظاهر شود. حتی در طراحی اتاق این خودرو سبک آلمانی لحاظ شده و دکمه‌های روی داشبورد و دستک‌ها، به شکلی ساده و کاربردی تهیه شده است. هیوندای i40 جزو معدود خودروهای زیر ۲۰۰ میلیون تومان است که در برخی نسخه‌ها امکاناتی مثل رادار نقطه کور، رادار حرکت بین خطوط و سیستم پارک اتوماتیک را یکجا دارد. حتی صندوق این خودرو هم سبکی متفاوت دارد و قابلیت نگه داشتن اشیا در محوطه را به صورت فابریک در آن دیده شده است. در کنار این امکانات لوکس، کیفیت ساخت i40 به مراتب از سوناتا و رقبا بالاتر بوده و دلیل اصلی آن، اشتیاق هیوندای برای گرفتن سهمی از بازار اروپا و آمریکا با محصول i40 خود است. اوایل عرضه این ماشین با توجه به سدان یا استیشن واگن بودن خود، قیمتی بین ۱۷۲ تا ۱۸۰ میلیون تومان را تجربه کرد. ولی این روزها با قیمت زیر ۱۶۰ میلیون تومان هم می‌شود این خودرو را خریداری کرد که در محدوده کیا اپتیما و هیوندای سوناتا قرار دارد. با توجه به مشخصات فنی بهتر، کیفیت و امکانات بیشتر i40، به مراتب این خودرو می‌تواند از رقبا بهتر ظاهر شود. ولی با توجه به جا افتادن نام سوناتا در بازار، شانس این خودرو در بازار ما کمرنگ شده است و امروز بازار مطلوبی را تجربه نمی‌کند.
۴- تویوتا GT86
5 خودروی خوب که پر فروش نیستند
شاید باورش سخت باشد که تویوتا GT86 به عنوان خودرویی بدفروش از آن یاد شود. ولی واقعیت مسئله نیز همین است. یکی از دلایل عدم واردات این خودرو از جانب شرکت و واردکنندگان شخصی این است که این خودروی اسپرت، در ایران آن طور که باید و شاید طرفدار ندارد و فروش آن به مراتب از سایر خودروهای هم‌قیمت سخت‌‌تر است. زمانی به این مساله چنین دیدی وجود داشت که با ممنوعیت واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی به بالا و نیامدن جنسیس کوپه، طرفداران آن خودرو با ورود GT86 به سمتش کشیده می‌شوند که به مراتب به‌روزتر و باکیفیت‌‌تر است. ولی بعد از حدود یک سال قضیه طوری دیگر خودش را نشان داد. فروش GT86 حتی از خودروهایی مثل سراتو کوپ ۲۰۱۴ هم سخت‌‌تر شد. خودرویی دو در و چهار نفره که دیفرانسیل عقب بود و به لطف موتور ۲ لیتر باکسر حدود ۱۹۷ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد، امروز میان جوانان، خودرویی محبوب به حساب نمی‌آید. یکی از دلایل اصلی این است که در بین خریداران جا افتاده که هزینه تعمیرات موتورهای تخت در ایران زیاد است و مرکز تعمیر حرفه‌ای برای این خودروها وجود ندارد. از طرفی خشکی سواری این خودرو کمی بعد از عرضه بین نمایشگاه‌داران و فروشندگان پیچید که اکثرا به صورت تجربه‌ای ناکرده به خریداران جدید این خودرو منتقل می‌شد و آن‌ها هم از خریدن GT86 منصرف می‌شدند. در اصل حرف‌هایی در مورد سواری خشک، تکان‌های موتور، هزینه بالای نگه داری و قوای محرکه ضعیف که بیشتر به جوسازی و توهم برمی‌گردد، باعث شد تا این خودروی اصیل و ژاپنی بازارش را در ایران از دست دهد. اگر از این خودرو معرفی بهتری صورت می‌گرفت، شاید امروز مدل ۲۰۱۵ آن را در خیابان‌ها شاهد بودیم و این‌طور نبود که بازار کارکرده ضعیفی را تجربه کند.
۵- لکسوس GS250
5 خودروی خوب که پر فروش نیستند
وقتی نسل قبل GS را مورد بررسی قرار می‌دهیم، باید کلماتی را در وصف آن استفاده کنیم. قوی، ایمن، با کیفیت و پر‌آپشن. ولی از وقتی‌که قانون ممنوعیت واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی به بالا مطرح شد، شاهد این بودیم که اتاق جدید GS که به مراتب خشن‌‌تر و جذاب‌‌تر شده بود، با قلب تپنده کوچک به بازار ایران آمد. نسخه GS250 با موتور ۲/۵ لیتری خورجینی و شش‌سیلندر ۲۰۴ اسب‌بخاری، جایگزین موتور ۴/۶ لیتری هشت سیلندر شد که ۳۵۷ اسب‌بخار قدرت دارد و صفر تا صد کیلومتر را برای یک سدان لوکس، در ۵/۴ ثانیه ثبت می‌کند. همین مسئله باعث شد تا دید عمومی جامعه نسبت به GS تغییر کند و از آن به عنوان خودرویی ضعیف و کم‌توان یاد شود. البته همین خودرو به لطف دیفرانسیل‌عقب بودن، سواری خوبی دارد و همان شتابگیری را در کمتر از ۹ ثانیه انجام می‌دهد و گاهی اوقات با همان قبل کوچک، با کفش‌های خود دود راه می‌اندازد. با اینکه GS250 اِف اسپرت مجهز به کیت اسپرت بوده که مستقیم روی نحوه عملکرد سیستم تعلیق نقش دارد و در نسخه پلاتین امکانات لوکسی مثل سنسور خواب و کنسول VIP عقب وجود دارد. در اکثر مدل‌های این دو نسخه، دوربین دید در شب، نور بالای اتوماتیک، ۱۰ یا ۱۲ کیسه هوا، در صندوق برقی، چرخش چراغ در سرپیچ، کروزکنترل هوشمند، سیستم ضد ترمز و… وجود دارد. با اینکه این ماشین امروز در فول‌ترین نسخه زیر ۳۳۰ میلیون تومان است، ولی استقبال خریداران از آن به شکل کمی صورت می‌گیرد و به‌طبع آن هم واردات شخص آن به ندرت انجام می‌شود. همین مسئله باعث شده کسی GS250 را با ۵۲۸i و E250 مقایسه بازاری نکند.
حسین دلاور – روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۲۵ آذر ۱۳۹۴ | ۴:۲۷ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

5 Responses to “۵ خودروی خوب که پر فروش نیستند”

 1. محمد رمضان زاده گفت:

  کیاسورنتو واقعا فوق العاده ست

 2. محمد گفت:

  از وقتی مطلب خوندم همش تو این فکرم که چرا تویوتا یه عدد از اسم جی تی ۸۶ کم نکرده؟؟؟؟

 3. امیرحسین گفت:

  بازار ایران جاییست که ماشین های با قابلیت فنی بالاتر فروش پایین تری دارن.نمونه کیا سورنتو یا فروش پایین تر کیا سراتو نسبت به النترا.البته سیتروئن c5 هم از این دست ماشینهاست

 4. وحید کریمی گفت:

  تمام ماشین هایی رو که گفتید رو قبولشون دارم مخصوصا i40 و GT86

 5. مسعود گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  از مقاله خوبتون واقعا تشکر میکنم چرا که خود من تا الان دید بسیار بدی نسبت به هیوندای i40 داشتم که باعث شد بیشتر روش تحقیق کنم.ولی متاسفانه پس از سر زدن به بیشتر سایت ها و حتی سایت نمایندگی خوردویی تو ایران پیدا نکردم که رادرا نقطه کور و حرکت بین خطوط و پارک اتومات داشته باشه.حتی تو بروشور منتشر شده از خود نمایندگی از آپشن های جذاب دیگه ای که سوناتا داره خبری نیست!!!!
  میشه در این باره توضیح بدین؟
  با سپاس

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.