گروه مستند اسب بخار

هولدر جنکا کارمانیا سیپاس خودرو نویس
title icon پژو ۳۰۱، ام جی ۳۶۰ و چری آریزو۵٫ کدام را باید خرید؟

پژو 301، ام جی 360 و چری آریزو5. کدام را باید خرید؟
هرچقدر که بریم و برگردیم، بالاخره بازه ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، جذابترین بخش بازار از نگاه عموم خریداران خودرو است و البته هم برای شرکت ها بخش پرسودی به حساب می آید. می توان گفت در این بازه قیمتی، می توان خودروهایی را دید که بیشتر سرشان به تنشان می ارزد و حداقل احساس حماقت در آن ها کمتر دیده می شود!
با آغاز سال جدید که تنها پنج از شروع آن مانده است، رقابتی سخت تر از گذشته در بازار ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان پیش می آید. رقابتی که باز هم چینی ها بیشترین تنوع را در آن دارند و این بار قرار است با معرفی خودروهای کیفی ظاهر شوند.
در این بخش می خواهیم به معرفی و مقایسه تئوری سه محصول سدان بپردازیم که احتمالا در نیمه اول سال ۹۶ رقابت سختی را با هم تجربه می کنند. اگر شما قصد خرید داشته باشید، کدام یک را به عنوان خودروی خود انتخاب می کنید؟
۱- چری آریزو۵
چری آریزو۵ خودرویی است که جایگاه جیلی امگراند۷ در فروش بازار چین از آن خود کرده است. این خودرو امروز به عنوان پرفروش ترین سدان با اصالت چینی در بازار آن کشور شناخته می شود و ۱۶هزار و ۸۰۰ دستگاه در آگوست ۲۰۱۶ فروش داشته است. این نشان می دهد که حداقل این خودرو در بازار کشور مادر فروش خوبی را داشته است و می توان آن را به عنوان تحولی در صنعت خودروسازی چری معرفی کرد. طبق آمار داخلی هم هر ماه حدود ۳۰۰ دستگاه چری آریزو۵ تولید می شود که می توان نتیجه گرفت آمار تولید و فروش این خودرو هم در بازار ایران نسبت به سایر رقبا تا حد زیادی مناسب است.
مسئله اینجاست، افرادی باید به سراغ چری آریزو۵ بروند که اول به دنبال ایمنی معقول هستند و از طرفی مصرف سوخت خودرو برایشان مهم است. در این دو مسئله چری آریزو۵ با داشتن شش کیسه هوا و سیستم های پایداری مختلف می تواند گزینه مناسبی باشد. همچنین با توجه به موتور ۱٫۵ لیتری و وزن خودرو، اثبات شده است که این سدان چینی در رانندگی های معمولی شهری و جاده ای مصرف مناسبی دارد و می تواند برای خانواده هایی که دنبال خودروی اقتصادی هستند، مفید واقع شود. در کنار این مزایا، امکانات به نسبت خوبی هم در آریزو۵ وجود دارد که به رسم هر خودروی چینی، آن ها را در کابین آریزو۵ احساس می کنیم. کیفیت ساخت قطعات این خودرو هم به نسبت سایر محصولات چری در سطح کیفی بهتری قرار دارد.
ولی هستند افرادی که به دنبال خودرویی چالاک هستند و پارامترهای دیگری را برای خرید انتخاب می کنند. چری آریزو۵ به گیربکس CVT با قابلییت تعویض دنده ۷ سرعته مجهز است. با اینکه این گیربکس نرمی خوبی را در سواری این خودرو تلفیق کرده است، ولی برای شتابگیری مناسب نبوده و نمی تواند جوان ها را راضی کند. کشش اولیه نه چندان مناسب و حرکت یک نواخت می تواند نظر جوانانی که به دنبال هیجان هستند را از آریزو۵ دور کند.
۲- پژو ۳۰۱
پژو ۳۰۱ با اینکه با نام و نشان فرانسوی به بازار ایران می آید، ولی به عنوان پروژه هایی در بازار جهانی شناخته شده که تا به امروز در بازار کشورهای در حال توسعه عرضه شده است. بیان ساده تر این مسئله به ما این را می گوید که ۳۰۱ را کشورهای مطرح آنچنان نمی بینید و بیشتر در کشورهایی عرضه می شود که خودروهای خاصی در آنجا وجود ندارد و استقبال عمومی بازارشان از خودروهای اقتصادی است. با این حال پژو ۳۰۱ در ماه آگوست، چهار هزار و ۸۷۰ دستگاه فروش داشته است و تا حدی استقبال از این خودرو را به ما می رساند. پژو ۳۰۱ خودرویی است مناسب برای افرادی که به خودروهای چینی اعتماد ندارند و همچنان به امید خودروهایی با برند مطرح نشسته اند. البته که با این بودجه نباید توقع داشت که یک خودروساز ژاپنی برای ما خودرویی خانوادگی آن هم در بازار ایران داشته باشد و یا مثل قبلا بشود خودرویی کره ای خرید. در واقع باید گفت که با این بودجه می توانید یا خودروی چینی بخرید یا فرانسوی اقتصادی.
پژو ۳۰۱ از نظر کیفی در سطح خوب و قابل قبولی قرار دارد. در واقع می توان گفت با توجه به ماهیت تولید، یک پله از خودروهای چینی بالاتر است. موتور ۱٫۶ لیتری این خودرو از نوع EC5 است که مدل ارتقا یافته TU5 به حساب می آید. قدرت ۱۱۵ اسب بخار با گشتاور ۱۵۰ نیوتون متر به نسبت مناسب بوده و با توجه به اینکه زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها در ۳۰۱ ارتقا پیدا کرده ، مصرف سوخت و استهلاک هم تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. برخی شنیده ها حاکی از آن است که شاید ایکاپ این خودرو را در سه تیپ عرضه کند و در نسخه فول آن امکانات به نسبت مناسبی وجود داشته باشد. تیپ۳ پژو ۳۰۱ به امکاناتی چون کروزکنترل، لیمتر، سیستم کنترل پایداری الکتریکی، سیستم تهویه اتوماتیک، چهار کیسه هوا، مانیتور، دوربین عقب، GPS و… مجهز است. گیربکس این خودرو هم از نوع چهار سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپترونیک است که از نسل جدید گیربکس های PSA به حساب می آید. حالت برفی و اسپرت هم به صورت پیش فرض روی این خودرو قرار دارد.
مسئله ای که شاید مشتریانی را از این خودرو دفع کند، ظاهر و طراحی ۳۰۱ است. این خودرو در بخش داخلی آنچنان طراحی خاصی ندارد و گاهی ارگونومی داخلی آن باعث آزار راننده می شود. همچنین طراحی بدنه این خودرو ساده بوده و به نسبت چینی چند مرحله ای عقب است. در صورتی هم که در زمان عرضه ۳۰۱، امکانات این فرانسوی از چینی ها پایین باشد، می توان باز هم مشتریان بیشتری را از ایکاپ و ایران خودرو دور کند. البته که قیمت کمتر از ۶۵ میلیون تومان برای ۳۰۱ می توان خرید آن را برای بسیاری افراد به نسبت چینی ها توجیه کند.
۳- ام جی ۳۶۰
ام جی ۳۶۰ یا سایک روو ۳۶۰ را می توان نسخه ارتقا یافته ام جی ۳۵۰ دانست. این خودرو از نظر طراحی به روز شده است و حالتی جدید در بدنه دارد. از نظر بسیاری پارامترهای طراحی و فنی، ۳۶۰ به ام جی جی تی شباهت زیادی دارد. این خودرو با موتور ۱٫۵ لیتری به بازار ایران می آید و احتمالا با تنفس طبیعی ۱۰۷ اسب بخار قدرت تولید می کند. برخی شنیده ها حاکی از آن است که مدل ۱۳۰ اسب بخار با گشتاور ۲۱۰ نیوتون متر نیز هم به خط مونتاژ صنعت خودرو آذربایجان می آید. ولی نمونه هایی که تا به امروز مورد تست و بررسی قرار گرفته اند و از طرفی در نمایشگاه تبریز رونمایی شده است، نسخه تنفس طبیعی بوده که به گیربکس چهار دنده اتوماتیک در نسخه فول مجهز است.
این خودرو از نظر سطح کیفی در شرایط خوب و مساعدی قرار دارد. ولی با توجه به شباهت پلتفرم و مشخصات فنی به MG GT و MG350، نمی توان توقع فروش بالا را از این محصول در بازار جهانی داشت. با اینکه سایت به عنوان ششمین خودروساز برتر جهان شناخته می شود، ولی برای ام جی ۳۶۰ در بازار جهانی اتفاق خاصی نیافتاده است و گویا برنامه اصلی این خودرو از ایران آغاز می شود. طراحی ام جی ۳۶۰ می تواند افراد زیادی را جذب این خودرو کند. البته که امکانات به نسبت مناسب هم تا حدی رضایت مشتریان را به ارمغان می آورد. کیفیت سواری خوب و سابقه استهلاک کم ام جی ۳۵۰ هم می تواند کمک شایانی به فروش این خودرو بکند. ولی از طرفی خرید خودرو از یک شرکت نوپا در بازار ایران، برای بسیاری از افراد ریسک به حساب می آید. همچنین آن چنان برنامه های این شرکت مشخص نیست که مشتریان را تا زمان عرضه محصول خود منتظر نگه دارد. ولی می توان این طور نتیجه گیری کرد که قیمتی در محدوده ۶۰ میلیون تومان برای نسخه ۱۰۷ اسب بخار و ۶۵ میلیون تومان برای مدل توربو ۱۳۰ اسب بخار می تواند مشتریان زیادی را از جمله جوانان به سمت این محصول به کشاند.

مشخصات پژو ۳۰۱ چری آریزو۵ MG 360
موتور ۱٫۶ لیتری EC5 ۱٫۵ لیتری با تنظیم متغیر سوپاپ ها ۱٫۵ لیتری با تنظیم متغیر سوپاپ ها- ۵/۱ لیتری توربو
قدرت (اسب بخار) ۱۱۵ ۱۱۶ ۱۰۷- ۱۳۰
گشتاور (نیوتون متر) ۱۵۰ ۱۴۱ ۱۳۵- ۲۱۰
گیربکس ۴ دنده اتوماتیک تیپترونیک CVT با قابلیت تیپترونیک ۴ دنده اتوماتیک – ۶ دنده اتوماتیک
کیسه هوا ۲ یا ۴ ۶ ۲ یا ۴
سیستم کنترل پایداری دارد دارد دارد
فرمان برقی دارد دارد دارد
کروز کنترل دارد دارد دارد
لیمتر سرعت دارد ندارد ندارد
سیستم تهویه اتوماتیک دارد ندارد دارد
مانیتور دارد دارد دارد
دوربین عقب دارد دارد دارد
GPS دارد ندارد ندارد
بلوتوث دارد دارد دارد
سانروف احتمالا ندارد دارد دارد
تودوزی چرمی ندارد دارد دارد
قیمت حدودی (میلیون تومان) ۶۵ ۷۵ ۶۰- ۶۵

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۲۵ مهر ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۲ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ،

Feedback

Comments

40 Responses to “پژو ۳۰۱، ام جی ۳۶۰ و چری آریزو۵٫ کدام را باید خرید؟”
 1. رضا می‌گه:

  پژو واقعا از همشون بهتر و با کیفیت تره

 2. نیما می‌گه:

  باید اول ببینیم کیفیت مونتاژ سایک روو تبریز چجوریه اگه خوب باشه که به نظرم کلا ماشیناش فروش خوبی میتونه داشته باشه

 3. سعید عربلو می‌گه:

  سلام خسته نباشید . ببخشید عکسی که به عنوان داشبورد اریزو۵ گذاشتید اشتباه هست عکس از داشبورد تیگو۵ هستش !!!

 4. رضا می‌گه:

  ۳۰۱ از خودرو های روز پژو نیست ولی همین مدل از لحاظ کیفیت و دوام از چینی ها خیلی بالاترو بهتر این چیزیه ک پژو تو سال های قبله ۸۸ ۸۹ ب ایران ثابت کرده و همین پژو مدلایی مثل rcz R 3008 و ۵۰۰۸ رو زد ک چندین سرو گردن از چینیا بالاتره

 5. محمد می‌گه:

  کاش دنا توربو در این لیست قرار می گرفت

 6. ممد می‌گه:

  نظر شخصی بنده اینه که اصلا به ماشین های چینی اعتماد نکنم! ترجیه میدم ۳۰۱ سوار شم.

 7. امین می‌گه:

  اقای دلاور لطفا بخونین. موندم چیکار کنم
  اقای دلاور من میخواستم برم بسترن بخرم . بودجه ای که دارم هم حداکثر همون ۷۷ تومنه . به نظر شما با توجه به اینکه ماشینای فوق دارن میان. و اینکه بسترن b50f تا عید احتمالا فقط تولید بشه . چی کار کنم؟ ایا دیگه خرید بسترن منطقیه؟ و اینکه با ماشین زیاد مسافرت توجاده چالوس میرم. کشش ماشین با سرنشین تو سربالایی برام مهمه. و حتما هم اتومات میخوام

 8. سهیل می‌گه:

  به نظر من پژو از همشون بهتره

 9. ارش می‌گه:

  دنا توربو گفتن زیر ۵۰ قیمت داره

 10. هادی می‌گه:

  خبر رسیده پژو ۳۰۱ رو میخان با داخلی سازی ۷۰ درصد شروع کنن اگه اینطور باشه من یکی از خریدش پشیمون میشم.

 11. ارمان می‌گه:

  پژو !!!! ۱۰۰۰% پژو !!! آریزو که ادامه راه mvm هست ! حتی اگه تصمیم گرفته باشن کیفیت رو به کارشون اضافه کرده باشن ارزش اعتماد رو ندارن !!!! MG هم هزینه نگهداریش خیلی بالاست !!! الان ۵۵۰ رو بالای ۱۰۰ تا کارکرد کسی جرات نمیکنه بخره !!! اما پژو چون قطعاتش ارزونه مشکلی نیست برای خرید در کارکرد بالا !!!

 12. بهنام می‌گه:

  من که ام جی رو بیشتر میپسندم و حتما میخرم

 13. محمود می‌گه:

  من که تازه آریزو۵ تحویل گرفتم و راضی هستم واقعا ماشین خوبیه اصلا حس ماشین چینی روتوش نداری

 14. سعيد رنجكش می‌گه:

  پژو ٣٠١ حتي اگه ايرانيزه هم شده باشه باز بهتر از اين چيني هاست كاش حداقل ايران خودرو يه فكري به حال سيستم تعليق عقب دنا و سمند ميكرد و يه سيستم كنترل پايداري روي دنا نصب ميكرد

 15. رضا م می‌گه:

  صد در صد پژو.طراحی و مهندسی اروپا کجا و چین کجا

 16. ماهان می‌گه:

  پژچ قبول نمیکنه چون پژو به قطعه سازان گفت شما باید با قطعه سازان ما جوینت وینچر کنید و کیفیت و فناوری شما بره بالا وگرنه ما نمیتونیم ماشین های صادراتی رو با کیفیت و دانش شما بسازیم. نظر من : درست هم میگن چون فکر نکنم ما تا حالا با یه شرکت خارجی فناوری دریافت کردیم و اگه فناوری جدید بیان قطعا تیراژ میره بالا و هزینه تمام شده کمتر میشه و هم کیفیت مورد نظر پژو بدست میاد. البته خود قطعه سازان گفتند ما پول این کار ها رو نداریم.

 17. سامان می‌گه:

  من ام و ام ۳۱۵ دارم و تجربه بهم ثابت کرده که هرکسی میگه ماشینایه ایرانی از قبیل پژو بهتر از چینیا هستش دوروغ میگه و یه حسه حسادتی نسبت به چینیا داره اینو بعد از اینکه ۱سال و خورده ایی ماشینه چینی داشتم بهم ثابت شده و ماشینه بعدیم با توجه به ظاهر . کیفیت و خدماته پس از فروش آریزو ۵ خواهد بود

 18. حسن می‌گه:

  من یک ماه و نیم آریزو ۵ دارم . برای امور روزمره و مسافرت هر آنچیزی رو که یه مصرف کننده معمولی انتظار داره در سطح خوبی تامین میکنه. همین صحبتها رو که عزیزان در مورد ماشینهای چینی میکنن ،پدر بزرگهای ما دهه پنجاه شمسی در مورد ماشینهای ژاپنی و پدرهای ما دهه ۷۰ شمسی در مورد ماشینهای کره ای میگفتند . که زمان ثابت کرد چندان درست نبوده. به نظرم چینیها هم همون راهی رم میرن که ژاپنی ها ‌و کره ای ها ، منتهی با سرعت بیشتر .

 19. احسان می‌گه:

  ببینید چطور ۳۰۱ بیچاره رو لخت کردن. داخل کابین مانیتور و دکمه های روی فرمون رو حذف کردن، با اونا خیلی بهتر از این بود. مگه خرج این دو تا آپشن چقدره که حذفش کردن!

 20. ایمان بزمی می‌گه:

  ۱۰۰% سراتتتتتو من قطعا سراتو میگیرم ازهمشون قویتر شیک تر بااصالت تر و با کیفیت تره نه این اشغالای چینی رو تازه هم قیمت ایناس

 21. مسعود می‌گه:

  با سلام خدمت اقای دلاور
  «ولی از طرفی خرید خودرو از یک شرکت نوپا در بازار ایران، برای بسیاری از افراد ریسک به حساب می آید.»
  خرید از شرکت تازه تاسیس ایکاپ بدون نمایندگی فروش حتما از نظر شما ریسک نیس؟!
  انصافا ام جی توی این رنج قیمت بهترین گزینس!

 22. مهرداد می‌گه:

  چيني ها كم كم دارن تبديل به كره اي نا بالغ ميشن،،، ام وي ام(چري) ٥٣٠ با يه طراحي كه انگار دست طراحش يه خط كش با شابلون دستش بوده تا آريزون ٥ ،،،هنوز تا كيفيت قابل اطمينان راه براي چيني ها زياده ولي ديگه بايد كلمه به درد نخور رو برداشت( البته دوستاني كه هنوز انتظار سوناتارو با بودجه يه ماشين چيني يا داخلي دارن ميتونن از همون واژه به درد نخور استفاده كنن)،،،،پژو هم براي ورودش خودرو ي خوبي رو انتخاب كرده اما مشكل الان ايرانخودرو براي برگشت به دورانش خوبش تصميم گيري براي جايگزيني خودروهاي قديميه!!!
  يكي از دوستان در بالا گفت قطعه سازان ميگن ما پول نداريم ،،، خدمت دوستان عرض كنم يكي از عوامل عقب موندگي صنعت خودروسازي همين قطعه سازان هستن،،،،لابي اونا براي انحصار توليد كه هنوز بتونن با توليد مثلا درب رادياتور ٤٠٥ سود كنن بدون سرمايه گذاريه جديد،،،،همين قطعه سازان قبل از اينكه همين خودروي ٣٠١ وارد بشه به دنبال واردات قطعات بودن،،، حالا ميگن از اين پولا نداريم!؟

 23. ارمین می‌گه:

  آقا امین با ۷۷ تومن چرا میخوای بسترن بگیری!!! من بودم ثبت نام پژو ۲۰۰۸ میکردم. پژو ۳۰۱ هم گزینه خوبی خواهد شد.

 24. سهیل می‌گه:

  اینقدر این دوستان برند پرست غرق در جهل و تعصبن که نمیدونن همین ۳۰۱ هم تو چین توسط دانگ فنگ ساخته میشه قراره بنداز ما بشه..
  کلا وجود یه آرم و برند رو هر وسیله ای کافیه تا این ملت جو زده .اسش یقه چاک بدن
  حالا میخواد سیب اپل باشه
  ۳ خط آدیداس باشه یا شیر پژو!!
  همونجوری که لوگان رومانی و به اسم رنو انداختن بهمون!

 25. امین_قاسمی می‌گه:

  با توجه به اینکه دید من نسبت به ماشین دید سرمایه هم هست .۳۰۱ رو بخاطر بازار دست دوم بهتر ، بودجه کم ، قیافه بهتر ( سلیقه ای ) انتخاب می کنم.قیمت چری برام توجیه نداره.اگر بخوام ماشین چینی بخرم دست دوم می خرم چون بنظرم افت قیمتش رو کرده.خیلی هم تفاوتی نداره خیلی هاشون مثل ۸۲۰ و بسترن و مدل هایی که تازگی وارد شدن خیلی خوب هستند.

 26. افشین می‌گه:

  چینی خوبه منتهی نه به هر قیمتی
  ۷۵ میلیون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چه خبره!!!!!!!!
  به بهترین و با کیفیت ترین چینی نهایت باید ۶۰ تومن داد نه بیشتر هرچی هم که باشه باز اسم چین روشه.

 27. کیارش می‌گه:

  من خودم به شخصه بین این سه ماشین آریزو ۵ رو انتخاب میکنم. ولی باید در نظر گرفت که آریزو ۵ با بنزین سوپر عملکرد خوبی داره. ام وی ام هم کیفیتش بهتر شده و هم خدمات پس از فروش خوبی رو ارائه میده. تجربه ی من از داشتن ۳۱۵ منو ترغیب میکنه به خرید آریزو۵ (البته اگه پولش رو داشتم)

 28. علیرضا می‌گه:

  ۱۰۰ رحمت به ماشینهای چینی چقدر داخل این ۳۰۱ زشته بیرونشم همینطور

 29. شروین می‌گه:

  دوران برند پرستی دیگه به سر اومده ، الان تکنولوژی حرف اول رو میزنه، من ام جی ۳۶۰ رو به همشون ترجیح میدم چون از نظر تکنولوژیک یه سر و گردن بالاتره.

 30. امیرحسین می‌گه:

  ام جی ۳۵۰ که استهلاک پایینی داشت و اکثر خریداران راضی هستن و اگه موتور توربو عرضه بشه با توجه شتاب بالاتر مشتریان رو جلب میکنه
  در مورد پژو اگر بصورت وارداتی عرضه بشه گزینه مناسبی هست ولی متاسفانه من به ایرانخودرو اصلاً اعتماد ندارم

 31. علیرضا می‌گه:

  من تا قبل از اینکه ماشین بگیرم حتما برند پژو دراین سه مورد بررسی شده بیشتر از بقیه نظرمو جلب میکرد و همیشه نسبت به چینی ها بخصوص برخی برندهاشون بدبینی ناخوداگاهانه ای داشتم اما وقتی بین هیوندا ای۲۰- سراتو سایپا و اریزو۵ مردد بودم بعد از ۴ ماه تامل و به قول خودمون بی گدار به اب نزدن با دستان لرزان رفتم اریزو ثبتنام کردم اولش گفتن سه ماهه که دقیقا سر یک ماه گفتن ماشینت حاضره خودم با اینکه تست درایوشو تو یکی از نمایندگی های مدیران انجام داده بودم اما بازهم ته دلم بخاطر اسم چینی بودنش به انتخاب خودم شک داشتم. بعد از حدود ۲ ماه و کارکرد بالای هزار کیلومتر در جاده های پرشیب و بسیار سخت مثل گردنه قوچک که برای رسیدن به محل کارم از اونجا تردد میکنم و در سربالایی پر پیچو خم اون جاده که دائما نگران کشش ماشین بودم و هندلینگ و سایر مسائل مربوط به رانندگیش، امروز به شدت و به ضرس قاطع اعتراف میکنم برند چری و محصولات چری یک سروگردن از تمام برندهای چینی بالاتره و دقیقا شانه به شانه ی مدل های کره ای حرکت میکنه. طراحی موتور و گیربکس اریزو که با همکاری ا ئو دی المان صورت گرفته به قدری نرم و خوبه که به خوبی نیازهای شهری و جاده ای ادمهایی با رانندگی معقول و منطقی رو ارضا میکنه. اینکه یک خودرو ۵ سال گارانتی هست و بالاخره تا ۵سال با هر سطح ارائه ی خدماتی شرکت خودش رو ملزم به پاسخگویی میدونه برای دارندگان خودروی اریزو نقطه ی قوتی بسیار مهمیه این رو دوستانی درک میکنن که دچار بدبختی های ناشی از عیب خودرو از سالهای دوم و سوم به بالا شدند و قطعات خودروشون رو به سختی پیدا میکنن و یا نمیکنن. من قبلا النترا و اکسنت رو هم سوار شدم و توی سراتو سایپا هم نشستم چون تمام این خودروها از گزینه های خریدم محسوب میشد البته بجز النترا اما از سر علاقه اینهاروهم تست کردم. کیفیت قطعات داخلی اریزو از سراتو سایپا بالاتر و در حد اکسنت هست. امکانات این ماشین از مدل تمام فول اکسنت بیشتره- به کاتالوگ اکسنت و النترا در سایت اسان موتور مراجعه شود- بجز سنسور نورو باران و گرم کن صندلی و سنسور جلوی خودرو که عملا اپشن های مهمی در خودرو محسوب نمیشن و اتفاقا نبودنشون در مواقعی به دلیل خرابی های متعدد و تعمیر پر هزینشون بهتر از بودنشه، تمام امکانات النترا رو اریزو هم داره. در مورد قدرت موتور هم باید گفت موتور این خودرو اسبی تقریبا معادل اسب بخار اکسنت رو تولید میکنه و با امکاناتی به مراتب بیشتر و حتی طراحی زیباتر تفاوت قیمتی بین ۵۲ تا ۳۲ میلیون رو دارا می باشند که بنظر میرسه درصد بالایی از این اختلاف قیمتی نه بخاطر کیفیت قطعات و نه بخاطر امکانات بیشتر بلکه به دلیل برند اون خودرو هست. بنظرم مقایسه اریزو۵ با ۳۰۱ و ام جی اشتباهه و بهتره با خودرویی در کلاس خودش مثل اکسنت مقایسه بشه چراکه شرکت سازنده این خودرو رو در رقابت با هیوندای اکسنت و با قیمتی به مراتب بهتر روانه بازار کرده و دقیقا از این جهت هست که در خود چین فاصله ی فروش ماهانه ی اریزو با رقبای سرسخت کره ایش مثل النترا تنها ۳ پله هست. اریزو در رتبه ی ۱۱ و النترا رتبه ی ۸ رو داره که با توجه به روند موجود بنظر میرسه وضعیت از این هم متفاوت تر بشه. چین به صورت غیرعادی در حال پیشرفت در صنایع مختلف و بخصوص خودروسازی هست و جالبه بدونیم کمپانی چری دز سال ۲۰۱۲ اولین موتورهای خودروش رو به امریکا صادر کرد و الان به عنوان بزرگترین شرکت صادراتی خودرو در چین قرار گرفته و اولین کمپانی ای هست که خودروی برقی چینی رو ساخته و بازهم اولین شرکت خودروسازی ای هست که اولین خودروی کم مصرف رو به امریکا صادر کرده و در امریکا هم مورد استقبال قرار گرفته است. درسته که گیربکس سی وی تی از شتاب اولیه بالایی برخوردار نیست اما شتاب ثانویه فوق العاده خوبی داره و بسیاری از خودروهای هم رده ی خودش رو در درگ های طولانی- بیش از ۸۰۰ متر- جا میذاره- به جز این موضوع محاسن زیادی بر این گیربکسها حاکمه که اولین موردش کمک به کاهش مصرف سوخت هست. من عکس میزان مصرف سوختم رو در سایت دیگری قرار دادم مصرف شهری من در ترافیک با کولر روشن و بدون حالت اکو به ۶٫۹ میرسه و در در حالت اکو از این هم کمتره. همینطور تعویض دنده بسیار نرم و به هیچ وجه قابل احساس نیست و تنها از مشاهده ی امپر دور موتور میتونید متوجه تعویض دنده ها بشید. اگر دقت کنید معمولا روی ماشین های دراین رنج قیمتی گیربکس هفت سرعته قرار نمیدن اما این خودرو از این ویژگی هم برخورداره. همچنین میزان استهلاک این گیربکسها از مدل های معمولی به مراتب کمتره. جادار بودن خودرو با توجه به طراحی عالیش- دراین رنج قیمتی- خیلی خوب بنظر میرسه به طوری که من با قد ۱۹۰ سانت و دوستم هم با همین اندازه به راحتی با فاصله ی زانوی ۳۰ سانتی از صندلی جلویی که من دراون نشستم قرار گرفت. اتاق بسیار کم صدا- طراحی داخلی خوب- کیفیت قطعات داخلی مناسب و بالاتراز تمام چینی های موجود در بازار- طراحی بیرونی خیلی خوب و چشمگیر- رانندگی معقول و امکاناتی خوب در سطح خودش و حتی بالاتر از دیگر ویژگی های اریزو هست. هندلینگ اریزو در نوع خودش بینظیره و با وجود ۵سیستم پایداری که حتی در خودرویی مثل اکسنت وجود نداره سواری نرم و پایداری رو به ارمغان میاره. یکی از کسانی که به عنوان کارشناس خودرو خودش مزدا۳ داشت و پشت ماشین منم هم نشسته بود و همین گردنه قوچک رو طی مسیر میکردیم اعتراف کرد که هندلینگ اریزو حتی از مزدا هم بهتره و هنگ اوورش تقریبا نزدیک به صفر هست. البته این مقایسه فقط بابا هندلینگ بوده و دلیل نمیشه اریزو در تمام جهات به مزدا برتری داره بالاخره هر خودرویی برتری هایی داره و ضعفهایی هم نسبت به رقبا داره.
  امروز من به تفکرات ۶ ماه قبلم میخندم و به این فکر میکنم که ۲۵ سال قبل هم در مورد کره مردم همین تفکر رو داشتن ولی الان مردم ماشین کره ای رو رو سرشون میذارن چین هم در همین مسیر داره قدم بر میداره. دو توصیه برای دوستان
  ۱٫ کسایی که اریزو ندارید: اگر دنبال شتاب اولیه خیلی بالا نیستید و رانندگی معقول و راحت و امن رو بسیار پایدار رو طلب میکنید اریزو یکی از بهترین گزینه های خودروهای صفرکیلومتر زیر ۱۰۰ میلیون هست.
  ۲٫ دوستانی که اریزو دارید: بخاطر حجم و کورس سیلندرها و نسبت تراکم سوخت ۱:۱۱ سعی کنید از بنزین سوپر استفاده کنید.
  موفق باشید

 32. هادی می‌گه:

  تبریک به خریداران آینده ۲۰۸!!!!!!!!!!!!!!!
  خبر رسیده مدل جدید این خودرو با پلتفرم کاملا جدید قراره سال ۲۰۱۷ ارائه بشه نسل قدیم از یکسال پیش مبارکتان باد.

 33. حامد می‌گه:

  به ترتیب ام جی چری و در نهایت پژو

 34. یاسین می‌گه:

  اگر فرض بگیریم که ۳۰۱ رو قراره ۷۰ درصد ایرانی سازی کنن و خرابش کنن همینجا عقبتره از اون دوتای دیگه چون واقعیت غیر قابل انکار اینه که ماشین های فرانسوی با وجود اروپایی بودن بدلیل یه سری پیچیدگی هایی که دارن استهلاک بالایی دارن و چون این مدلهای پژو تازه دارن وارد میشن واقعا کار قضاوت در مورد کارکردشون اونم تا عمر بالا یکم سخته چری اریزو یه ماشین چینیه من نمیگم ماشین چینی بده ماشین های چینی یکم شانسین بعضیاشون خیلی خوبن بعضیاشون پر از عیب و ایراد پس خریدنشون یکم ریسکیه حداقل تا وقتی که اون مدل بتونه خودشون نشون بده
  ولی اگه ۳۶۰ رو اون شرکتی که قراره مونتاژ کنه بتونه با همون کیفیت سایک موتورز تولید کنه به نظرم بین این سه تا برندس چون واقعیت اینه با وجود تمام حرف وحدیث های که در مورد ام جی -روور بابت کیفیت و عملکردشون هست الان اونهایی که دارن میدونن که مدلهای ام جی توکارکرد بالا هم خودشونو نشون دادن و کیفیت سواری و هندلینگ فوق العاده ای دارن
  من اگه قرار باشه انتخاب کنم ۳۶۰ رو انتخاب میکنم بخصوص چون به هندلیگ و کیفیت عملکرد موتور خیلی اهمیت میدم و به نظرم ام جی تو این یه مورد از اون دوتای دیگه سرتره

 35. بی ام دبلیو می‌گه:

  سلام
  چرا مطلب مربوط به اسپورتیج ۲۰۱۷ که چند روز پیش تو سایت گذاشته بودید حذف کردید ؟! !!🤔

 36. امین می‌گه:

  اون دسته از افرادی که هی میگن پژو بهترینه آخه دوست عزیز اصلا تا حالا پشت پژو ۳۰۱ نشستی ؟؟؟؟ تا حالا از کیفیت پژو ۳۰۱ ایرانیزه چیزی شنیدی. صد درصد چینی بهتره تازه شما پولتو که میدی معلوم نیس کی ماشینو تحویل میدن

 37. بیژن می‌گه:

  با سلام واحترام
  تا قبل از خربد آریزو۵ بین آن وسراتو ۱۶۰۰ دنده ای مردد بودم؛اما بعد از یک ماه ونیم از خرید آریزو کاملا از خربد خودم علی رغم تبلیغات منفی راضی ام ؛وتوصیف بعمل آمده توسط آقا علیرضا در خصوص آن درست وکامل .

شبکه های اجتماعی
گروه اسب بخار را در شبکه اجتماعی دنبال کنید تا همیشه از آخرین اخبار ما مطلع باشید!
چانگان cs35 تبلیغات
نظرسنجی های سایت

شما قسمت های مختلف اسب بخار را به کدام روش می بینید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...

اگر شرایط حضور مخاطبین عزیز فراهم شود، شما به اسب بخار می آیید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...

به نظر شما مدت زمان هر قسمت از برنامه چقدر باشد؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...

آیا مجری های برنامه باقی بمانند یا تغییر کنند؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
نمایش تمام نظرسنجی ها
جنکا - فروش انواع هولدر های موبایل تبلیغات متنی - جهت سفارش کلیک کنید
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.