کارمانیا
مدیران خودرو

۷۰ سالگی فراری و معرفی نسخه‌ی جدیدی از لافراری

۷۰ سالگی فراری و معرفی نسخه‌ی جدیدی از لافراری
اکنون پیش از ۷ دهه از تولید اولین خودروی جذاب‌ترین برند اسپرت‌ساز جهان می‌گذرد و فراری در این سالگرد، نسخه‌ی تازه‌ای از لافراری آپرتا را نیز رونمایی کرده است.
۱۲ مارس ۱۹۴۷ مصادف با ۲۲ اسفندماه ۱۳۲۵ برای برند فراری بسیار بااهمیت و تاریخ‌ساز محسوب می‌شود. در این روز اولین ساخته‌ی آن‌ها با کد ۱۲۵S از کارخانه‌ی فراری خارج شد و روی سنگ‌فرش شهر مارانلو در ایتالیا به حرکت درآمد. این خودرو با شماره‌شاسی ۰۱C، اولین ساخته‌ی بنیان‌گذار فراری نبود و انزو فراری کبیر، پیش‌تر در سال ۱۹۴۰، برای آلفارومئو مدل آویو ۸۱۵ با نام کامل Auto Avio Costruzioni 815 را به‌طور کامل طراحی و تولید کرده بود که تصویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید.
۷۰ سالگی فراری و معرفی نسخه‌ی جدیدی از لافراری
به گزارش زومیت بدنه‌ی مدل ۱۲۵S کمی شتاب‌زده ساخته شد؛ چرا که باید به اولین مسابقه‌ی فصل که تنها ۲ ماه به شروع آن باقی مانده‌ بود، می‌رسید. این رقابت قرار بود ۱۱ می (۲۱ اردیبهشت) در پیست مشهور پیاچنزا برگزار شود؛ اما ۱۲۵S تنها ۹ روز بعد از اولین استارت موتور، در مسابقه‌ی جایزه بزرگ رم شرکت کرد و به قهرمانی رسید. راننده‌ی این خودرو در روز تاریخی ۱۲ مارچ و حین اولین قهرمانی فراری در رم، فرانکو کورتیس نام داشت.
۷۰ سالگی فراری و معرفی نسخه‌ی جدیدی از لافراری
فقط دو نسخه از ۱۲۵S ساخته شد که هردو دارای پیشرانه‌ی ۱.۵ لیتری ۱۲ سیلندر با آرایش V بودند. اشخاصی که در طراحی و ساخت این پیشرانه و متعلقات فنی آن دست داشتند، جواکینو کولومبو، جوزپه بسو و لوئیجی باتزی بودند که در کنار انزو فراری (نفر دوم از راست)، در عکس بالا دیده می‌شوند.
۷۰ سالگی فراری و معرفی نسخه‌ی جدیدی از لافراری
به دلایلی مثل مشکلات مالی و اوضاع وخیم اقتصادی ایتالیا در آن سال‌ها، هر دو نمونه‌ی ۱۲۵S با تغییر در بدنه با ظاهری جذاب‌تر برای مشتری فروخته شدند و هیچ‌کدام برای فراری نگهداری نشدند. به گمان بسیاری از مورخین صنعت خودرو، اولین ساخته‌ی فراری با شاسی ۰۱C، در سال ۱۹۴۸ روی مدل ۱۶۶ اسپایدر پیاده شد و شماره‌ی شاسی آن به ۰۱۰i تغییر یافت. این مدل در سال ۱۹۸۷ توسط کلکسیونر فعلی آن خریداری شد که با تلاش او به شکل ۱۲۵S واقعی بازگشت و اکنون تنها مدل موجود از اولین ساخته‌ی فراری است.
۷۰ سالگی فراری و معرفی نسخه‌ی جدیدی از لافراری
به مناسبت ۷۰ سالگی تولید خودرو در کارخانه‌ی فراری، قرار است در ۶۰ کشور جهان مراسمی به یادبود این رویداد برگزار شود. در تمام این مراسم‌ها، علاوه‌ بر چند مدل از معروف‌ترین تولیدات فراری، نسخه‌ی خاصی از خودروی تولید محدود لافراری آپرتا که عدد ۷۰ روی بدنه‌ی آن نقش بسته است نیز نمایش داده می‌شود. در حالی‌که تمامی ۲۰۰ نمونه‌ای که قرار بود از آپرتا ساخته شود، پیش‌فروش شده‌اند؛ قرار است ۹ دستگاه از مدل مناسبتی جدید آن نیز تولید شود.

زمان ارسال پست: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۸ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.