کارمانیا
مدیران خودرو

یادی از گذشتگان

یادی از گذشتگان
خوبانی که به بدفروشی معررف هستند
بازار خودرو کشور ما، بازاری است که در آن ماشین هایی وجود دارند که خوش می درخشند و بر عکس. در بعضی مواقع خودروهایی پا به خیابان و جاده های ایران پا گذاشتند که اصلا خوب نبودند و در شان استفاده مردمان ایران زمین طراحی نشده بودند. خب طبیعی است که این فجایع خودروسازی را دیگر دوست نداشته باشیم و به راحتی آن ها را فراموش کنیم. ماشین هایی که به ضرر ما تمام شدند و لازم نیست بیشتر ذهنمان را در موردشان خسته کنیم.
ولی برخی مواقع ذهن ما به قدری فراموش کار است که خودروهای خوب را هم فراموش می کنیم. خودروهایی که روزی زینت جاده-های ما بودند امروز اگر پول داشته باشیم، به سمتشان نمی رویم. ماشین هایی که برندی اصیل داشتند و اگر خودرویی به روز از آن برندها به بازار بیاید، دوباره گل سرسبد بازار می شوند. به مناسبت آخر هفته، یادی می کنیم از گذشتگانی که دیگر روی خط تولید و صف واردات نیستند.
ماکسیما را یادمان نرفت، ولی پسرش را آری!
یادی از گذشتگان
نیسان تیانا، جز آن دسته از ماشین هایی بود که در زمان عرضه، نگاه های بسیاری را به سمت خود جذب کرد. این ماشین با کد اتاق J32 در سال ۲۰۰۸ از طرف نیسان معرفی شد و به طور رسمی با مدل ۲۰۰۹ به بازار جهانی پا گذاشت. در همان سال هم این ماشین به طور وارداتی از جانب شرکت پارس خودرو به مشتریان ایرانی تحویل داده شد و پس از آن به طور رسمی به روی خط مونتاژ این شرکت رفت. تولید رسمی این خودرو به سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ باز می گردد و در خارج از این مدت، یا به طور بسیار محدود تولید شد و یا به شکل وارداتی در بازار موجود است. این خودرو در بازار جهانی تا سال ۲۰۱۳ تولید شد و در اواخر آن سال جایگاه خود را به فرزند جدید نیسان بخشید.
همیشه دو دیدگاه در مورد این ماشین بوده و هست. دیدگاه اول که می گوید نیسان تیانا خودرویی لوکس، کم مصرف و با کیفیت است و دیگاه دوم که از قدرت کم و بی جان بودن ماشین حکایت می کند. شاید دیدگاه دوم تا حد زیادی درست باشد، ولی مسلم است که خیلی از افراد کشش نیسان ماکسیما را از تیانا توقع دارد که خب اصلا درست و منطقی نیست.
نیسان تیانا به موتور ۵/۲ لیتری ۶ سیلندر خورجینی مجهز است که قادر به تولید ۱۸۳ اسب بخار مفید (BHP) را دارد و با گشتاور تولید ۲۳۲ نیوتن متر، این نیرو را به یک گیربکس اتوماتیک از نوع CVT می فرستد. نیسان تیانا به رسم خیلی از ماشین های رنو- نیسان در محور جلو محرک بوده و چرخ های جلو ماشین وظیفه حرکت دادن خودرو را دارند. فرمان خودرو از نوع هیدورلیکی حساس به سرعت بوده که کاربرد مشابهی به یک فرمان برقی را دارد. حداکثر سرعتی که این ماشین می تواند برود در محدوده ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است و با بنزین عالی و شرایط جوی مساعد، شتاب ۱۰ ثانیه را برای صفر تا صد ثبت می کند. تیانا در دو مدل MID و High در بازار موجود است. نسخه MID امکاناتی مثل صندلی اوتومن و سقف پانارومیک و چراغشور را ندارد و قیمتی به مراتب پایین تر نسخه High دارد. ولی نسخه فول این ماشین، یکی از لوکس ترین خودروها در بازه قیمتی خود است. وجود امکاناتی نظیر مانیتور ۷ اینچی با دوربین عقب(سفارشی)، گرمکن صندلی های جلو، صندلی های برقی با صندلی Ottoman شاگرد، سقف پانارومیک، استارتر، تودوزی چرم، چراغ های هوشمند و همچنین تنظیم اتوماتیک، چراغشور، سیستم صوتی ۶ بانده با ساب، آینه تاشو برقی، کروز کنترل و… باعث می شود که این ماشین به یک ایده آل برای هر خانواده ای تبدیل شود. ولی بعد از اینکه تیانا از خط تولید خارج شد، مثل ماکسیما در خاطره ها نماند. شاید دلیلش این باشد که آن قدر در محدوده قیمتی تیانا خودروهایی از کره، ژاپن و فرانسه به ایران آمدند و باعث و بانی فراموشی این ژاپنی جذاب برای ما ایرانیان شدند. جالب است که نیسان تیانا در بازار کارکرده ها اصلا در کانون توجه ها نیست و خیلی ها این روزها او را بد فروش خطاب می کنند. برای خرید یک نیسان تیانا بدون رنگ و سالم با توجه به تیپ و مدل باید بودجه ای حدود ۹۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان اختصاص بدهید که با توجه به مدل و کلاس خودرو بسیار مناسب و منطقی به نظر می رسد.
زیبا، جادار، مطمئن ولی بدفروش!
یادی از گذشتگان
زانیتا جز ماشین های محبوب بازار ما بوده و هست. ولی سیتروئن C5 که با دو اتاق به ایران آمد، اصلا مورد استقبال خوبی قرار نگرفت. خودرویی که تمام جوانب کار را در نظر گرفته بود و با ظاهری خوب و کاربری عالی پا با جاده های ایران گذاشت. در تمام دوران عرضه این ماشین، یکی از دلایل عدم استقبال، آگاهی کم مردم از این خودرو بود و قیمت بالای این ماشین باعث می شد که افراد کمی به سراغ این خودروی فرانسوی بروند. نسل اول C5 با مدل ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در ایران موجود است و جالب است بدانید یک نسخه سالم این ماشین که اتومات است و هزار مرتبه از زانتیا بهتر است را با قیمتی حدود ۶۰ میلیون تومان می شود تهیه کرد و گاهی اوقات تا ۵۲ میلیون تومان هم معامله می شود. این یعنی که یک خودرو با مدل ۲۰۰۷ از پدر کهنه خود، زانتیا، ارزان تر معامله می شود.
نسل بعدی این ماشین با مدل ۲۰۰۹ به بازار جهانی معرفی شد و همان سال به شکل وارداتی از جانب سایپا عرضه شد و آخرین بارهای عمده این ماشین به سال ۲۰۱۱ ختم می شود. نسل دوم به موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر خطی مجهز است که توانای تولید ۱۴۰ اسب بخار مفید (BHP) را دارد و گشتاور ۲۰۰ نیوتن متر را تولید می کند. این نیرو توسط یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک به چرخ های جلو منتقل می شود. البته در نسل جدید این خودرو که در خارج از کشور وجود دارد، گیربکس به ۶دنده اتوماتیک ارتقا پیدا کرده است. یکی از جذابیت های C5، ظاهر ماشین است که تا به امروز از نظر عموم جامعه، خودرویی شیک و زیبا به نظر می رسد. همین طراحی در داخل خودرو تکرار شده و خاص بودن را به دنبال دارد. یکی از جذابیت های C5 این است که فرمان خودرو در زمان گردش طوری طراحی شده که وسط فرمان ثابت می ماند که در آن سال ها چیز هیجان انگیزی بود. وجود امکاناتی مثل ۷ کیسه هوا، کروز کنترل، استارتر، حافظه صندلی، مانیتور و دوربین عقب (سفارشی)، سنسور پارک جلو و عقب، پرده برقی عقب، صندلی های برقی با تودوزی چرمی، سیستم تهویه دوگانه، چرخش چراغ در پیش و چراغشور، کروزکنترل، انتخاب حالت گیربکس، سانروف و… باعث می شود که تا به امروز C5 یک ماشین لوکس به حساب آید.
همچنین از C5 به عنوان یک خودرو تنبل یاد نمی شود. چون شتاب زیر ۱۰ ثانیه را داشت و به سرعت بالای ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسید. همچنین مصرف خوب این ماشین که اکثرا عددی زیر ۵/۹ را در شهر نشان می دهد، یکی دیگر از ویژگی های فرانسوی اصیل به حساب می آید. با توجه به خدمات ضعیف و قبضه شدن بازار توسط آسیایی ها، این روزها سیتروئن C5 شرایط مساعدی در فروش ندارد و می توان نسخه سالم و بودن رنگ آن را بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ با قیمتی بین ۸۰ تا ۱۰۵ میلیون تومان خریداری کرد.
وقتی سوزوکی فریب گرندویتارا را خورد
یادی از گذشتگان
از زمانی که سوزوکی گرندویتارا به ایران آمد باعث شد که برند سوزوکی در ایران جا بیوفتد. به لطف مونتاژ داخل بودن این خودرو توسط شرکت ایرانخودرو، گرندویتارا به محبوبیت رساند. همین باعث شد که شرکت ایرانخودرو وارد فاز جدیدی از همکاری با سوزوکی بشود. برای همین کیزاشی را با مدل ۲۰۱۲ به ایران آوردند تا بتواند نتیجه ای مثل گرندویتارا را بگیرند. اما با گذشت زمان معلوم شد که ایرانیان نسبت به این خودرو واکنش مثبتی ندارند و گویا محصولاتی مانند سوناتاYF را بیشتر می پسندند. ولی واقعا کیزاشی از سوناتا کمتر است و ارزش کمتری دارد؟!
سوزوکی کیزاشی به موتور ۴/۲ لیتری ۴ سیلندر VVT مجهز است که قادر به تولید ۱۸۵ اسب بخار با ۲۳۰ نیوتن متر گشتاور است. این خودرو به گیربکس CVT مجهز است که به طور دستی هم قابل کنترل است. در نسخه فول این خودرو، ۴ چرخ محرک است که یکی از ویژگی های عالی این ماشین به حساب می آید. وجود امکاناتی نظیر ۷ کیسه هوا (که البته ایران خودرو ۸ تا می شمارد!)، چراغشور و چراغ HID، سانروف، صندلی برقی، گرمکن صندلی، تهویه دوگانه، استارتر، سنسور پارک، کروز کنترل، سنسور باران، آینه تاشو برقی، تعویض دنده از پشت فرمان و… باعث می شود که حداقل کیزاشی ۱۸۵ اسب بخاری از سوناتا YF 178 اسب بخاری بهتر باشد. البته شرکت ایران خودرو این ماشین را در نسخه دنده ای ساده هم ثبت نام که مورد استقبال قرار نگرفت. وجود این خودرو با مدل ۲۰۱۲ نشان دهنده این است که کیزاشی مورد استقبال قرار نگرفته که ایرانخودرو دیگر آن را وارد نمی کند. یکی از دلایل عدم استقبال از این ماشین، قیمت به نسبت بالا و عدم آگاهی مردم از ویژگی های آن است. از طرفی خدمات ضعیف و طراحی محتاطانه باعث شده که در کنار رقبا آن چنان به روز به نظر نرسد.
این روزها اگر به کیزاشی علاقه مند شده باشید، با بودجه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می توانید یک دستگاه سوزوکی کیزاشی بسته به آپشن ها و کارکرد ماشین انتخاب کنید.
در مجموع می توانیم به این مسئله پی ببریم که بی مهری ما خودروبازان به برخی ماشین ها از کم لطفی خودمان است و نه ضعف ماشین. خودروهایی که به خاطر سیاست غلط برخی شرکت ها در ایران، به زمین خوردند و به اعتبار برندشان صدمه وارد کردند. شاید اگر این ماشین ها توسط یک شرکت خصوصی وارد می شد، عاقبتی بهتر از حال امروز خود داشتند و در کنار یادی از اموات، به یاد این سه ماشین نمی افتادیم.
محمدمهدی تفضلی- گروه مستند اسب بخار

زمان ارسال پست: ۱۴ آذر ۱۳۹۴ | ۸:۱۹ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،

6 Responses to “یادی از گذشتگان”

 1. صاحب گفت:

  مطلب بسیار مفیدی بود دست مریزاد

 2. وحید گفت:

  نگاه جالبی بود ، متشکر

 3. محمد رمضان زاده گفت:

  نیسان تیانا واقعا حیف شد فوق العاده بود همین!

 4. امین قاسمی گفت:

  اتفاقا حرف کاملا درستی و واقعا ماشین هایی که گفتید از بهترین ماشین ها هستن و برای افراد مصرف کننده واقعا خوب و بصرفه هستند.
  اما چندتا دلیلی که این ماشین ها خریداری نمی شن وجود داره.
  یکی تامین قطعات و تعمیر و نگهداری ، خدایی برای تعمیر ماشین و یا تامین قطعات c5 یا کیزاشی باید وقت و هزینه بیشتری صرف کرد.همه جای کشور هم نمیشه تعمیر کرد هرچند این ماشین ها در مقابل تولیدات ملی با قطعات چینی نیاز به تعمیر ندارند.
  دلیل دوم دید سرمایه بودن ماشین در ایرانه و انصافا با توجه به قیمت های بالا یک سرمایه بحساب میاد.
  دلیل سوم عدم آگاهی عموم مردم از بازار های دست دوم که یک خانواده ۴ ۵ نفره ناچار میشه بره اکسنت یا الانترا یا ماشین های چینی کوچک تر با هزینه بیشتر نسبت تیانا و امکانات بخره.

  مرسی خیلی دقیق و خوب بود این مقاله

  تیانا ارزش داره خریدش تو بازار دست دوم ها

 5. سینا گفت:

  آقا تیانا کجاش بی جونه؟ واقعا از نظر قدرت و شتاب معرکه اس…تست های فارسیش هم هست میتونید ببینید زیر ۱۰ ثانیه ۰ تا ۱۰۰ راحت میره…توی مجله ماشین خیلی وقت پیش بین همین تیانا و سوناتا و اپتیما و هوندا آکورد و کمری رقابتی برگزار شد که ائنجا شتاب تست شده ی تیانا ۸ ثانیه اعلام شد…!!! خداییش بی جون نیست…!!

 6. امین قاسمی گفت:

  بخاطر ارتفاع کم اتفاقا سرعت شتابگیریش خوبه تیانا
  اما نسبت به یه موتور ۶ سیلندر خورجینی ۲٫۵ لیتری گشتاورش کمه واسه همین میگه بیجونه
  وگرنه عالیه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.