کارمانیا
مدیران خودرو

کوچک ترین محصولات FAW و JAC چین برای بازار ایران

کوچک ترین محصولات FAW و JAC چین برای بازار ایران
وقتی به آمار صادرات خودروهای چینی نگاه می‌کنید، متوجه این قضیه می‌شوید که بزرگ‌ترین بازار هدف این کشور برای صنعت خودرو، کشور ما ایران است. پس جای شکی نیست که خودروسازان چینی با هر شرایطی بخواهند از این بازار بزرگ در ایران چشم پوشی کنند و طبق رویکرد این چند ساله، دیده ایم که خود را با شرایط بازار ایران و سلیقه ما وفق داده اند. برخی معتقد هستند که خودروسازان چینی باعث افت صنعت ما شده‌اند و صنایع خودروسازی اصیل می‌توانند به بهبود این صنعت در ایران کمک کنند. ولی با نگاهی دورتر می‌توان این‌طور برداشت کرد که اگر صنایع خودروسازی ما از چینی‌ها هم الگوبرداری کنند و بخشی از دانش فنی آن‌ها را روی خط تولید بیاورند، به مراتب بهتر از شرایط فعلی است شاید از همان خودروسازان اصیل و قدیمی، برایمان دوستان بهتری از چینی‌ها پیدا شود. در این بخش به این مسئله می‌پردازیم که احتمال حضور کدام خودروی چینی در بازار ایران قوت بیشتری دارد و با حضورشان چه چیزی گیر شرکت‌ها و مشتریان می‌آید.
با حضورش، رونقی به گروه بهمن می‌دهد.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» گروه بهمن چند سالی است که همکاری خود را با فاو (FAW) را شروع کرده و در بخش سواری و خودروهای کار و تجاری با این برند چینی به نقاط مشترک قابل توجهی رسیده است. فاو قدیمی‌ترین خودروساز چین محسوب می‌شود و جز آن دسته از برندهایی است که امروز خودروهای تویوتا و سایر برندهای ژاپنی را روی خط تولید دارد. در اصل، چارچوب کاری فاو به حدی قوی و جامع است که برندی مثل تویوتا، برخی محصولات خود را برای تولید و مونتاژ به دست این برند چینی می‌سپارد. در بخش خودروهای سواری، گروه بهمن بسترن B50 و B50F را تا به امروز به بازار عرضه کرده است که جز محصولات خوب این خودروساز چینی محسوب می‌شود. این روزها فاو بسترن B50F یا همان «آسا»، جزو با کیفیت‌ترین محصولات تولیدی و مونتاژی ایران محسوب می‌شود و طبق آمار و ارزشیابی ها، بسترن B50F در رده دو و سه کیفیت خودروهای ایرانی قرار می‌گیرد. قیمت این خودرو توسط گروه بهمن ۷۶٫۷۱۰٫۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. با توجه به امکانات، کیفیت و ایمنی، قیمت تا حد زیادی با توجه به سایر محصولات موجود در بازار، مناسب در نظر گرفته شده است. ولی به هر حال خرید یک ماشین ۷۰-۸۰ میلیون تومانی برای همه مردم مقدور نیست. شاید حضور محصولی از این برند همکار، با قیمت زیر ۶۰ میلیون تومان باعث رونق بیشتر گروه بهمن شود و با توجه به سابقه B50F، نتیجه‌ای زود هنگام گرفت که محصول ارزان‌‌تر هم می‌تواند ماشین‌های پرتیراژتری را کنار بزند. شرکت فاو، به تازگی ماشینی را به محصولات خود اضافه کرده است که کمی از B50F کوچک‌تر است. این خودرو B30 نام دارد و در نمایشگاه خودرو شانگهای ۲۰۱۵ رونمایی شده است.
این ماشین با فاصله محوری ۲۶۳۰ تنها چند سانتی‌متر از B50F کوچک‌تر است و می‌توان گفت که فضای کابین خوبی دارد. B30 به موتور ۱٫۶ لیتری ۴سیلندر ۱۶ سوپاپ VCT مجهز است. قدرت خروجی این موتور ۱۰۷ اسب بخار و ۱۵۵ نیوتون‌متر گشتاور است که با یک گیربکس ۶ دنده اتوماتیک یا ۵ دنده دستی به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود که می‌تواند اتاق ۱۲۷۰ کیلوگرمی را حرکت دهد. جالب است بدانید فضای صندوق B30 حدود ۳۰ لیتر از B50F بزرگ‌تر بوده و ۴۸۰ لیتر گنجایش دارد. فرمان این خودرو از نوع برقی است و لاستیک‌های ماشین روی رینگ ۱۶ اینچی نصب شده‌اند. مصرف سوخت این ماشین به طور ترکیبی حدود ۶٫۷ لیتر و موتور بر مبنای استاندارد یورو۵ طراحی شده است. وجود امکانات ایمنی نظیر ۶ کیسه هوا، کنترل کشش و پایداری، سیستم شروع حرکت در سربالایی و… باعث شده است تا B30 در سطح خوبی از ایمنی قرار گیرد. در این ماشین امکاناتی وجود دارد که باعث می‌شود اکثر ایرانیان از آن خوششان بیاید. استارتر، سان‌روف، مانیتور، دوربین عقب، پخش DVD با ۶ باند، کروزکنترل، سیستم تهویه اتوماتیک، آینه کرومیک هوشمند، تودوزی چرمی، دیلایت، سنسور باد لاستیک و… باعث شده است تا B30 در سطح خوبی از امکانات رفاهی قرار داشته باشد. قیمت این خودرو در ساده‌ترین مدل دنده‌ای ۶۹٫۸۰۰ یوآن چین است و در نسخه فول اتوماتیک به ۹۲٫۸۰۰ یوآن می‌رسد. با یک حساب و کتاب ساده می‌توان پی برد که B30 ارزش تومانی بین ۳۸٫۵۰۰٫۰۰۰ تا ۵۱ میلیون تومان را دارد. با توجه به قیمت‌گذاری که گروه بهمن برای B50F انجام داد و اختلاف قیمت کمی را نسبت به بازار چین در نظر گرفت، می‌توان امید داشت که نسخه فول B30 زیر ۶۰ میلیون تومان در ایران فروخته شود. البته اگر گروه بهمن بتواند B30 را برای مونتاژ از فاو چین بگیرد. با حضور این ماشین بدیهی است که بازار جک J5 اتوماتیک و سایر رقبای این قیمت به خطر می‌افتد.
کرمان موتور، براداران چینی را به جان هم می‌اندازد
کرمان موتور جزو آن دسته از شرکت‌های خودروسازی است که چند سالی به سمت ساخت ماشین‌های چینی گرایش پیدا کرده است. این شرکت با مونتاژ محصولات لیفان و جک در ایران توانسته سهم خوبی از بازار به دست آورد و سبد محصولی تقریبا کاملی را به خود و مشتریانش اختصاص بدهد. کرمان موتور در همکاری با این دو برند چینی، در اصل رقابتی را برای جک و لیفان ایجاد کرده است که سود و ضرر این رقابت به جیب کرمان‌موتور می‌رود. این روزها وقتی به خیابان‌ها نگاه می‌کنید، محصولی جدید از لیفان را در ایران می‌بینید که سری اول ثبت‌نامی این ماشین به جاده‌ها راه پیدا کرده است. لیفان X50 ماشینی به ظاهر شاسی‌بلند و جمع و جور است که با موتور ۱٫۵ لیتری ۱۰۲ اسب بخاری عرضه می‌شود. امروز در بازار نسخه CVT لیفان X50 حدود ۵۲٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان و نسخه دنده‌ای ۴۸٫۷۰۰٫۰۰۰ تومان معامله می‌شود. با توجه به رکود بازار می‌توان گفت که لیفان X50 با استقبال خوبی روبه‌رو و باعث رونق نسبی برخی نمایشگاه‌ها شده است.
حال برخی احتمال حضور رقیب لیفان X50 را در ایران می‌دهند. جالب این است که این رقیب از کمپانی جک بلند و با لیفان X50 دست به گیربان شده است به این معنی که دوباره کرمان موتور شرایط رقابت محصولی از جک را با لیفان در ایران فراهم می‌کند.
جک S3 هم ماشینی است که ظاهر شاسی‌بلند و جمع‌وجوری دارد و جزو محصولات جدید برند جک محسوب می‌شود. این ماشین تا حدی به S5 جک شبیه بوده و می‌توان گفت به نسبت آن، آب رفته است. s3 یک موتور ۱٫۵ لیتری دارد که خود جک طراحی کرده و توان تولید ۱۱۱ اسب بخار و گشتاور ۱۴۶ نیوتون‌متر را دارد. فرمان ماشین مثل X50 برقی بوده و رینگ ۱۵ و ۱۶ اینچی برای انتخاب موجود است. گیربکس این ماشین با توجه به پولی که پرداخت می‌کنید، می‌تواند ۵ دنده دستی، ۶ دنده دستی و اتوماتیک CVT با قابلیت تعویض دستی باشد. مصرف سوخت S3 زیر صد کیلومتر ۶ لیتر است که برای یک ماشین که عموما استفاده جاده‌ای و شهری دارد، عالی است. فضای بار ماشین ۶۰۰ لیتر در نظر گرفته شده است که S3 به یک ماشین تقریبا جادار تبدیل می‌کند. ولی فضای پای عقب به‌خاطر فاصله محوری تقریبا کم، دلگیر در نظر گرفته شده که مطمئنا افراد درشت‌هیکل را برای خرید ترغیب نمی‌کند.
این ماشین در بحث ایمنی به دو کیسه هوا، کنترل کشش و پایداری، سنسور باد لاستیک و سنسور پارک عقب مجهز است. در نسخه‌های فول و سفارشی قابلیت سفارش ماشین با ۶ کیسه هوا هم امکان‌پذیر است. وجود امکاناتی نظیر سان‌روف، مانیتور، کروزکنترل، سنسور نور، تودوزی چرم، دی لایت، سیستم تهویه اتوماتیک سفارشی، کامپیوتر سفر و… باعث می‌شود که S3 تا حدی از نظر امکاناتی از لیفان X50 بهتر ظاهر شود. در بحث کیفیت اگر تجربه لیفان‌ها و جک‌های قبلی را تعمیم دهیم، می‌توان گفت که احتمالا جک S3 از نظر کیفی از لیفان X50 بالاتر باشد. احتمال هم می‌رود کرمان موتور برخی امکانات این خودرو را ساده‌‌تر کند تا قیمت تمام‌شده به‌صرفه‌‌تر باشد. ساده‌ترین نسخه S3 800.65 یوآن و نسخه فول اتوماتیک حدود ۸۵ هزار یوآن قیمت دارد. با تبدیل واحد پول چین به ایران می‌توان فهمید که این ماشین بین ۳۶میلیون و ۵۰۰هزار تومان تا ۴۷ میلیون تومان قیمت دارد. با توجه به اینکه لیفان X50 با امکاناتی نظیر گیربکس اتوماتیک،۶ کیسه هوا و مانیتور تنها ۸۲٫۸۰۰ یوآن (۴۶ میلیون تومان) ارزش دارد و نسخه دو ایربگ اتوماتیک در ایران ۵۲٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان از جانب کرمان موتور قیمت‌گذاری شده است، احتمال می‌رود نسخه اتوماتیک S3 با دو ایربگ زیر ۵۵ میلیون تومان نباشد.
حال باید منتظر بود و دید که آیا این جبر و احتمال خودرویی به واقعیت نزدیک می‌شود و این ماشین‌ها به بازار ایران راه پیدا می‌کنند تا جذابیتی چینی‌وار به بازار ما بدهند؟!
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۴:۱۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ،

7 Responses to “کوچک ترین محصولات FAW و JAC چین برای بازار ایران”

 1. علیرضا گفت:

  لیفان ایکس ۵۰ به نظر شما ارزش خرید داره؟ یا بی کیفیت هست؟

 2. حسین گفت:

  یعنی امکانات b30 از b50f بیشتره؟؟ چه خوب!
  البته برای امثال ما که b50f داریم ناراحت کنندس که چرا امکانات کمی ماشینمون داره!
  و از این بدتر ، خبر اومدن b70 با موتور غیر توربو!!!و امکانات کم(غیر فول!!)هست!
  شنیدام b70 با موتور ۲۰۰۰ می‌یاد که فک کنم شتابش از b50f کمتر باشه!
  کاشکی با موتور ۲۰۰۰توربو یا حداقل ۱۸۰۰توربو می‌اومد!

 3. اشکان گفت:

  خوب الان خودرو رایان v5 که همون فاو v5 هست داره تولید می شه با قیمت ۳۷ ملیون

 4. محمد رمضان زاده گفت:

  موتورش راضی کننده نیست!

 5. رضا گفت:

  b30 خیلی نظرمو جلب کرد!!
  اگه موتور ۱۰۸ اسبی با گشتاور ۱۵۵ نیوتن متری و فرمون برقی و ای اس پی و گیر بکس اتوماتیک ۶ دنده زیر ۶۰ تومن بیاد قطعا و بدون تردید موفق خواهد بود

 6. سینا گفت:

  سلام اقای دلاور به نظر شما بسترن b30 بهتره یا تندر ۹۰ پلاس ؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.