کارمانیا
مدیران خودرو

کلاف سردرگم قیمت خودرو در سال ۹۶

کلاف سردرگم قیمت خودرو در سال 96
معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت دیروز در حالی خبر از اعلام قیمت جدید خودروهای داخلی داد که به نظر می رسد مسوولان امر، جانب احتیاط را در تعیین قیمت های جدید نگه خواهند داشت. همچنین به احتمال زیاد،خودروسازان نیز در صورت موافقت شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو، با احتیاط ویژه ای جدول قیمتی خود را تغییر خواهند داد.
محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت، در فروردین ماه، شورای رقابت مانند هر سال بر اساس شاخص‌هایی همچون تورم، قیمت ارز و قیمت مواد اولیه، قیمت خودرو های پر تیراژ را اعلام خواهد کرد.
این گفته صالحی نیا نشان می دهد در سال جاری نیز همچنان شورای رقابت مسوول تعیین قیمت خودروهای داخلی است و بنابراین خودروسازان کماکان مجبورند برای تغییر قیمت محصولات شان، مجوز این شورا را دریافت کنند.
اما هرچند با توجه به صعودی شدن عوامل اثرگذار بر هزینه تولید خودروهای داخلی، انتظار می رود شورای رقابت با افزایش قیمت خودروهای داخلی موافقت کند، با این حال این را هم باید در نظر گرفت که مسائلی مانند راکد شدن بازار و همچنین در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، موانعی جدی بر سر راه گران شدن خودروها به شمار می روند.
به گزارش خودروکار بر این اساس، از یک سو ممکن است شورای رقابت به دلیل حساس بودن مسئله قیمت خودرو و با هماهنگی دولت، فعلا مجوز افزایش قیمت خودروها را صادر نکند و از آن سو شاید خودروسازان نیز به دلیل همراهی با دولت و همچنین عدم کاهش تقاضا، دست به تغییر جدول قیمتی محصولات شان نزنند.
در حال حاضر فروش خودروسازان از رونق مطلوبی برخوردار است و حتی برنامه تولید اعلامی سازمان گسترش برای سال ۹۶ نیز نشان می دهد فروش از تولید تا حدی پیشی گرفته است. بنابراین خودروسازان نمی خواهند بی گدار به آب بزنند و از همین رو قطعا افزایش قیمت محصولات خود را با توجه به شرایط بازار و فروش، مدیریت خواهند کرد.
هرچه هست، با ملاک قرار دادن این دو پیش فرض (احتیاط شورای رقابت در افزایش قیمت خودرو و همچنین احتیاط در اعمال قیمت های جدید از سوی خودروسازان)، این احتمال وجود دارد که شورای رقابت پس از انتخابات ریاست جمهوری اقدام به صدور مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی کرده و از آن سو خودروسازان نیز در صورت مهیا بودن شرایط بازار، مجوز مربوطه را اعمال کنند.

زمان ارسال پست: ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۲:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.