کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

کاهش قیمت خودروهای پلاک ۹۵ – رونق معامله در بازار خودرو

کاهش قیمت خودروهای پلاک  95 – رونق معامله در بازار خودرو
شرکت‌های خودروساز به‌دلیل افزایش تعهداتشان در ماه‌های پایانی سال، مدت زمان تحویل خودروهای مربوط به فروش فوری و اعتباری را افزایش داده‌اند و این موضوع رونق معامله در بازار را به‌دنبال داشته است.
به گزارش دنیای اقتصاد بازار خودروهای داخلی بعد از سپری کردن چند دوره رکود عمیق توانسته طی هفته جاری رنگ رونق را به خود ببیند و کارشناسان یکی از عوامل موثر بر این رونق را افزایش تعهدات خودروسازان در پایان سال از یک سو و افزایش مدت زمان تحویل خودرو در فروش‌های فوری ازسوی خودروسازان عنوان می‌کنند.کارشناسان یکی از دلایل رکود در بازار خودرو طی سال جاری را مراجعه بسیار مردم برای خرید خودرو به‌صورت اعتباری از شرکت‌های خودروساز ذکر می‌کردند. بنابراین عمده مراجعه مشتریان برای خرید خودرو معطوف به نمایندگی‌های فروش خودروسازان بود. حال در شرایطی که فروش فوری و اعتباری خودروسازان به‌دلیل افزایش تعهداتشان در پایان سال جذابیت چندانی برای مشتریان خودرو ندارد بسیاری از آنها برای خرید خودرو به بازار مراجعه کرده‌اند.
در همین حال به‌رغم اینکه هر ساله در دوماه پایانی سال، یعنی بهمن و اسفند بازار رونق نسبی به خود می‌گیرد و معاملات افزایش پیدا می‌کند، اما همزمانی عرضه خودروهای پلاک ۹۶ به بازار موجب شده که خرید و فروش در بازار با رونق بیشتری همراه شود. برخی از خودروسازان در حالی خودروهای خود را با پلاک سال آینده به بازار عرضه کرده‌اند که بنا به رسم هرساله اواخر بهمن یا اوایل اسفندماه زمان عرضه خودروها با پلاک جدید به بازار بود؛ حال آنکه برخی از خودروسازان به‌منظور افزایش تقاضا در بازار موفق به اخذ مجوز پلاک ۹۶ از راهور ناجا شدند و زودتر از موعد خودروهای با پلاک ۹۶ را راهی بازار کرده‌اند. در عین حال، عرضه خودروها با پلاک جدید موجب کاهش تقاضا برای خرید خودروهای مدل ۹۵ شده و همین موضوع موجب شده که این خودروها در سراشیبی افت قیمت بیفتند. در این زمینه فعالان بازار به کاهش ۳۰۰ هزار تومانی خودروهای مدل ۹۵ نسبت به ۹۶اشاره و پیش‌بینی می‌کنند که روند کاهش قیمت خودروهای مدل ۹۵ همچنان ادامه خواهد داشت به طوری که تا پایان سال افت قیمت خودروهای مدل ۹۵ به یک میلیون تومان خواهد رسید.
افزایش قیمت خودروهای داخلی
اما به بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی و خارجی طی هفته جاری چه افت و خیزی را تجربه کرده است. آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت روایت می‌کنند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۶ با قیمتی برابر ۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش ۵۰۰ هزارتومانی قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو ۲۰۶ صندوقدار V8 نیز که با مدل جدید به بازار عرضه می‌شود در حال حاضر با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی با قیمت ۳۸میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. از بازار پژو ۴۰۵ مدل ۹۶ نیز خبر می‌رسد این محصول افزایش ۲۰۰ هزار تومانی را به خود دیده است، به‌طوری‌که این خودرو در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اما دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 مدل ۹۶ طی هفته جاری تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده و در حال حاضر ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد رانا (محصول ملی ایران خودرو) نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد و تیبا هم بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر از قیمتی معادل ۲۵ میلیون تومان در بازار برخوردار است. فعالان بازار اما در مورد پراید نیز خبر از افت قیمت می‌دهند. به گفته آنها، پراید در مدل ۱۳۱ قیمتی برابر با ۲۱ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول طی هفته جاری ۱۰۰ هزار تومان افت قیمت داشته است. از سوی دیگر اما پراید در مدل ۱۱۱ نیز طی هفته جاری ۱۰۰هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است و هم‌اکنون با همان قیمت ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خود به فروش می‌رسد. از پراید که بگذریم، سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-۹۰ با نوسان قیمتی همراه بوده است؛ به‌طوری‌که تندر- ۹۰ مدل E2 در حال حاضر ۴۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع نشان از افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو دارد. تندر اتومات هم که در ایران‌خودرو به تولید می‌رسد، هم‌اکنون قیمتی برابر با ۴۸‌ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد که نشان از رشد ۲۰۰ هزارتومانی قیمت خودروی فوق در بازار دارد. همچنین پارس تندر هم در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر تغییر قیمت خاصی در هفته جاری نداشته است.
از سوی دیگر اما ساندرو نیز که به‌نوعی مدل‌هاچ‌بک تندر۹۰ به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۳ میلیون تومان دارد و این موضوع از کاهش قیمت آن حکایت می‌کند. همچنین طی یکی، دو هفته گذشته قیمت ساندرو به‌دلیل کاهش عرضه از سوی پارس خودرو، صعودی شده بوده، اما با افزایش دوباره عرضه این محصول، قیمتش به‌تدریج در حال ریزش است. به گفته فعالان بازار، همین قیمت فعلی ساندرو نیز تا حدی حبابی است و با کمتر بودن عرضه در مقابل تقاضای این محصول ارتباط دارد. این در حالی است که اگر تعادل میان عرضه و تقاضای ساندرو ایجاد شود، جا برای کاهش قیمت این خودرو وجود خواهد داشت.
آرامش در بازار وارداتی‌ها
نگاهی هم اما به بازار خودروهای وارداتی بیندازیم که طی دو، سه هفته گذشته همزمان با نوسان نرخ ارز، با تغییرات قیمتی روبه‌رو شدند اما طی هفته جاری به‌دلیل کاهش نرخ ارز و ثبات نسبی آن، آرامش در این بازار نیز حاکم شده است. هر چه هست، فعالان بازار تاکید می‌کنند که در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۳۲ میلیون تومان دارد. همچنین برای خرید تویوتا در مدل RAV4 در حال حاضر باید ۲۴۸ میلیون تومان هزینه کرد. تویوتا پریوس هیبریدی نیز تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده است و در حال حاضر ۱۵۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل معمولی آن نیز ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد. در بین دیگر خودروها اما کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۷ میلیون تومان عرضه می‌شود و اپتیما نیز ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. لکسوس مدل NX هم در حال حاضر ۳۶۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد و اسپورتیج نیز ۱۸۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین برای خرید النترا نیز باید ۱۳۴ میلیون تومان هزینه کرد و این در حالی است که توسان نیز همچنان ۱۹۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.از سوی دیگر، هیوندایی سانتافه هم که طی هفته جاری تغییر قیمت خاصی را به خود ندیده، در حال حاضر ۲۲۷ میلیون تومان قیمت دارد.

زمان ارسال پست: ۲۳ دی ۱۳۹۵ | ۴:۳۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ،
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.