کارمانیا
مدیران خودرو

چکمه‌های زمستانی جدید آمدند

چکمه‌های زمستانی جدید آمدند
خریدن یک خودروی شاسی‌بلند درست‌و‌حسابی برای بسیاری از افراد مقدور نیست و آنها مجبور می‌شوند به سراغ خودروهایی بروند که شباهت ظاهری به شاسی‌بلندها دارند و در اصطلاح جهانی Compact یا طرحی از شاسی‌بلند نامیده می‌شوند. حالا زمان آن گذشته که بخواهیم توجیه کنیم که چرا این ماشین‌ها را نخریم یا برای چه بخریم؟! چون آنقدر فراگیر شده‌اند که نمی‌شود کنترل علمی بر آن داشت.
به هر حال با آغاز فصل سرمای امسال که جاده‌های کوهستانی را زیبا و در عین حال می‌کند، شاهد حضور خودروهایی جدید با نام به‌اصطلاح شاسی‌بلند است. شاید چکمه‌های زمستانی به موقع آمده‌اند!
داستر به جاده بیشتر چنگ می‌زند
همه ما با رنو داستر یا داچیا داستر آشنا هستیم. خودرویی که مدل ۲۰۱۴ آن توسط شرکت نگین‌خودرو، با برند رنو وارد ایران شد. این ماشین از همان ابتدا توانست مشتریان زیادی را سمت خود بکشاند. یکی از دلایل استقبال، خرید خودرویی شاسی‌بلند با قیمتی زیر ۱۰۰ میلیون تومان بود که در عین حال اعتبار خوبی دارد.
حالا شرکت نگین‌خودرو نسلی دیگر از داستر را برای عرضه آماده کرده است. خودرویی که در جزئیات با داستر قبلی تفاوت دارد و البته قیمت ۱۰۹ میلیون‌تومانی را به خود اختصاص داده است. اما این اختلاف قیمت برای چیست؟
اصلی‌ترین دلیل اختلاف ۱۷ میلیون‌تومانی با داستر قبلی، مجهز شدن این خودرو به سامانه چهار چرخ محرک است. در اصل داستر در ایران با دو دیفرانسیل عرضه و به مراتب جذاب‌تر از قبل ظاهر می‌شود. در این خودرو تغییراتی در اتاق خودرو صورت گرفته و داخل ماشین به مراتب زیباتر شده است. یکی از این تغییرات، تجهیز کابین ماشین به تزئینات کرومی است. همچنین تجهیز خودرو به کروزکنترل و محدودکننده سرعت، از امکانات خوبی است که در کنار گیربکس ۴ دنده اتوماتیک خودرو، به خوبی خود را نشان می‌دهد. از معایب داستر، موتور نسبتا ضعیف آن است. داستر در نسخه دو دیفرانسیل هم به موتور ۱۹۹۸ سی‌سی ۴ سیلندر مجهز است که تنها ۱۳۵ اسب‌بخار و ۱۹۵ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند. در صورتی که فن‌آوری روز دنیا به سمتی رفته است که به‌صورت طبیعی (بدون فناوری توربوشارژر) حدود ۱۴۵ اسب‌بخار از موتور، قدرت دریافت می‌کنند. البته هماهنگی خوب گیربکس با موتور باعث شد تا این ضعف بین خریداران کمتر دیده شود. در بحث ایمنی این ماشین همچنان به دو کیسه هوا در مدل استاندارد مجهز است اما خرید نسخه ۴ ایربگ در ایران تقریبا کاری مشکل و غیرممکن به‌نظر می‌رسد. البته نسخه دو دیفرانسیل و نسل جدید داستر، به ترمز چهارچرخ دیسکی و در کنار ABS و EBD به کنترل کشش و پایداری ESP مجهز است. همچنین نشانگر باد لاستیک داخل جزو امکاناتی است که در داستر جدید تعبیه شده است. فضای مناسب کابین باعث شده است امکاناتی نظیر سیستم صوتی Arkami به‌خوبی خود را نشان دهد. البته نبود برخی امکانات مثل سان‌روف، صندلی برقی، تهویه اتوماتیک و… باعث شده داستر در بین آپشن پسندان جایی نداشته باشد و افرادی که دنبال ریسک کمتر هستند به دنبال این ماشین بروند.
داستر دو دیفرانسیل گارانتی ۵ ساله با ۱۵۰هزار کیلومتر را دارد که از طرف شرکت نگین‌خودرو ارائه می‌شود. هرچند گاهی اوقات مشتریان از خدمات این شرکت راضی نیستند، ولی در این روزگار که خدمات بیشتر به نامی دهان‌پرکن تبدیل شده است، این موضوع نکته قابل توجهی برای مشتریان است که حتما در خرید خود به آن توجه می‌کنند.
چین یا انگلیس؟ به هر حال شاسی‌بلند
چکمه‌های زمستانی جدید آمدند
بهتر است این‌جا دیگر جنگ چینی و انگلیسی راه نیندازیم. MG چه چینی باشد و چه انگلیسی فرقی به حال ما ندارد. کیفیت ساخت و فن‌آوری‌اش همان چیزی‌است که می‌بینیم؛ نه نام چین از آن کم می‌کند و نه انگلیسی بودن به آن چیزی می‌افزاید. مهم این است که MG این روزها یک خودروی شاسی‌بلند روانه بازار ایران کرده است. آن هم شاسی‌بلندی با دو دیفرانسیل، موتور ۲ لیتری توربو که ۲۱۷ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.
کمتر کسی در ایران است که ام‌جی را نشناسد و نداند که داستان آن از چه قرار است. پس می‌توان گفت با ماشینی ناشناخته طرف نیستیم. در این چند وقت ما ایرانیان با ساز‌و‌کار این شرکت آشنا شدیم و محصولاتش را می‌شناسیم. شرکت مدیا‌موتور، نماینده MG در ایران، چندی‌پیش از MG GS،اولین شاسی‌بلند این برند رونمایی کرد و قول تحویل ۳۰ روزه را به مشتریان داد که احتمالا تا آخر پاییز شاهد حضور این ماشین در جاده‌ها و خیابان‌ها خواهیم بود.
GS به موتور ۲ لیتری با فن‌آوری توربو و GDi مجهز است. این موتور می‌تواند برابر GS 217 اسب‌بخار و ۳۵۰ نیوتون‌متر گشتاور تولید کند. همچنین گیربکس ۶ دنده اتوماتیک دوکلاچه باعث می‌شود که این ماشین ۱۴۶۲ کیلوگرمی شتابی زیر ۹ ثانیه را رقم بزند. در کنار این مشخصات که مشابه ماشین‌های اسپرت است، وجود سیستم دو دیفرانسیل باعث می‌شود این ماشین تا حدی به یک ماشین شاسی‌بلند نزدیک شود. در کنار مشخصات فنی قابل‌توجه، وجود برخی امکانات نظیر زنون و چراغ‌شور، اتوهلد و ترمز پارک برقی، کروزکنترل، سان‌روف، سیستم صوتی حرفه‌ای، صندلی برقی راننده، سیستم کنترل حرکت در شیب، مانیتور ۱٫۶ اینچی با دوربین عقب، سنسور پارک جلو و عقب، دنده پشت فرمان و… باعث می‌شود که در نگاه اول این ماشین خودرویی فول و ارزنده به‌نظر برسد.
در اینجا برای ما مهم نیست که این خودرو خطوط طراحی کجا و چه چیز را دنبال می‌کند. برای ما مهم است که این ماشین در عملکرد چگونه است. در تست‌هایی انجام شده است، تا حد زیادی این ماشین موفق بوده و توانسته است نظر خیلی از خودرونویسان را سمت خود جلب کند. ولی مسئله‌ای که باعث می‌شود رویکرد فوق‌العاده سمت این ماشین صورت نگیرد، قیمتی ‌است که برای GS تعیین شده است. ۰۰۰٫۵۰۰٫۱۳۹ تومان مبلغی‌است که با هزینه شماره‌گذاری و عوارض و مالیات برای MG GS تعیین شده و این روزها فروخته می‌شود. اگر به قیمت جهانی این خودرو نگاه کنیم، عدد اعلامی از جانب شرکت، نامتعارف نیست. ولی بسیاری به برند MG نگاهی چینی‌وار و پراستهلاک دارند، GS گران به‌نظر می‌رسد و با توجه به اختلاف قیمت کم نسبت به محصولات کره‌ای، خرید توسان و اسپورتیج را به صلاح می‌دانند. در هر صورت MG GS محصول شاسی‌بلندی است که تا چند روز دیگر پا به خیابان‌ها می‌گذارد و در هوای سرد زمستان و جاده‌های لغزنده خود را خوب نشان می‌دهد.
تیوولی، شاید شاسی‌بلند
چکمه‌های زمستانی جدید آمدند
شرکت رامک‌خودرو که این روزها با تیوولی ، نام خود را به‌ خوبی بر سر زبان‌ها انداخته است، محصول به‌روز سانگ یانگ کره را به ایران آورده است تا با قیمتی کم (به گفته خودشان) خودرویی باکیفیت را به مردم تحویل بدهند. تیوولی که می‌شود آن را شاسی بلند جمع جور شهری خطاب کرد با موتور ۶٫۱ لیتری ۱۲۸ اسب بخاری و گیربکس ۶ دنده اتوماتیک عرضه می‌شود. این ماشین تنها دیفرانسیل جلو بوده، ظاهر شاسی‌بلند را در خود حفظ کرده است. تیوولی با داشتن امکاناتی نظیر ۷ کیسه هوا، صندلی برقی، فرمان سه حالته، سنسور پارک جلو و عقب، دوربین عقب و مانیتور، سیستم تهویه دوگانه اتوماتیک، استارتر، گرمکن صندلی، ESP، دِی لایت و…. با قیمت تمام‌شده ۰۰۰٫۹۰۰٫۸۹ تومان، به ماشینی ارزنده تبدیل شده است. گارانتی ۵ ساله این خودرو باعث شده کیفیت این ماشین بهتر خود را جلوه کند. البته فقط مدت زمان اعلامی مهم نیست و ارائه خدمات هم شرطی است که خریداران به آن دقت زیادی دارند.
تیگو۵، چینی به اصطلاح با کیفیت
چکمه‌های زمستانی جدید آمدند
تیگو۵، محصول جدید مدیران خودرو که به‌تازگی نسخه فول آن ۰۰۰٫۷۰۰٫۹۲ تومان قیمت خورده است، تا چند وقت دیگر به عنوان شاسی‌بلند چینی جدید وارد خیابان‌ها می‌شود. این خودرو که تک‌دیفرانسیل است و ظاهر شاسی بلند را با خود یدک می‌کشد، موتوری ۲ لیتری و ۱۳۹ اسب بخاری دارد. در نسخه ارزان این ماشین، گیربک ۵ دنده دستی قرار دارد و در مدل‌های دیگر، گیربکس ۷ دنده اتوماتیک CVT وجود دارد. این ماشین در نسخه Excellent به امکاناتی نظیر استارتر،ESP ، سان‌روف، صندلی برقی راننده، آیینه تاشوبرقی، تهویه دوگانه اتوماتیک، مانیتور و دوربین عقب، سنسور پارک عقب، کروزکنترل، دِی‌لایت، ۴ ایربگ و… مجهز است. برخی معتقدند که قیمت این ماشین نسبت به رقبا بالا تعیین شده است. در نظرات که در فضای مجازی زیر مطالب این خودرو گذاشته شده است، نشان می‌دهد که بسیاری افراد قیمت این ماشین را بالا می‌دانند. یعنی در آن حد که رقبای سختی را برای خود تراشیده است. شرکت مدیران‌خودرو دلیل این قیمت را کیفیت ساخت و قطعات بالای ماشین می داند و اعلام کرده که برای تیگو۵ گارانتی ۵ ساله یا ۰۰۰٫۱۵۰ کیلومتر در نظر گرفته است و در سال اول سرویس ادواری این خودرو به‌صورت رایگان انجام می‌شود. تیگو۵ در تست‌های تصادف موسسه چینی CNCAP توانسته ۵ ستاره ایمنی را دریافت کند. ضمن برخی منابع روسی از این ماشین تمجید کرده‌اند.

با این نگاه می‌توان گفت که امسال بازار شاسی‌بلندها رنگ و بویی تازه به خود می‌گیرد و این تازگی در زمانی رخ می‌دهد که فصل سرما فرا می‌رسد و یاد و خاطره استفاده از ماشین‌های SUV را در جاده‌های شمالی و غربی کشور زنده می‌کند. شاید سخت باشد که نتیجه بگیریم این شاسی بلندنماها بتوانند مثل یک SUV واقعی از پس هر جاده سختی بربیایند، ولی هرچه هستند، دل خیلی از خریداران مُدپسند را می‌ربایند.

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۴:۳۶ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

10 Responses to “چکمه‌های زمستانی جدید آمدند”

 1. امیر حسین گفت:

  آقای حسین دلاور عزیز ممنون از این مقاله ای که نوشتی ولی مطلبی که درباره ام جی نوشتی یکم محافظه کارانه است. چرا مهم نیست این خودرو چینی است یا نه؟! روی کیفیت تاثیر بسیار زیادی داره ساخت چین بودن…
  یه دلیلی داره که کشورهای اروپایی واردات ام جی رو از سال ۲۰۰۶ که چینی شد متوقف کردن.
  (فقط در انگلیس و فقط ۳ و ۶!!)
  یه دلیلی داره که این خودرو مستقیم از چین به ایران وارد میشد حتی در زمان تحریم ایران توسط انگلیس!!

  قیمت جهانی برای ام جی معنایی نداره چون کشورهای دارای ارز جهانی یورو و دلار این خودرو رو وارد نمیکنن و ام جی وجود خارجی ندارد در اونجا… پس بهتر برای روشن شدن گران فروشی وارد کننده به قیمت های منتشر شده از گمرک ایران رجوع کنین تا متوجه بشین قیمت گمرکی جی اس از ام جی ۶ هم ارزون تره!!
  چرا مردم ایران شدن موش آزمایشگاهی که این خودرو اول باید بیاد ایران از چین!!
  متاسفانه بعضی ها متعصبانه فقط طرفداری میکنن.

  ممنون از اسب بخار و آقا حسین.

 2. حسین گفت:

  البته سانگ یانگ تیوولی نسخه دودیفرانسیل هم داره که وارد نشده، اگر تو مقالتون می‌نوشتید که نسخه دو دف هم داره خیلی بهتر بود!

 3. کیومرث گفت:

  سلام
  اینکه تیگو ۵ آپشن های متعدد و ظاهر جذاب داره به جای خود اما اگر نقابش را برداریم با همان ایکس ۳۳ مواجه میشویم زیرا دقیقا از همان موتور و گیربکس استفاده شده است بدون کوچکترین تغییر.

 4. بهراد گفت:

  با سلام

  بنده هر چقدر در سایتتون جستجو میکنم بررسی تیگو ۵ رو پیدا نمیکنم.لطفا لینک مطلب را برایم ارسال کنید.با تشکر.

 5. حامد گفت:

  با سلام به نظرمن داستر گزینه مناسبی هست برای کسانی که اهل ریسک نیستند لذا برای کسایی که دو دل موندند که داستر بخرند یا چینی پر امکانات(نمیگم بی کیفیت چون مونده خوب بشه یا نشه)میگم که داستر روش فکر کنند و از نزدیک ببینند بعد تصمیم بگیرند من وقتی داستر رو از نزدیک دیدم امکانات و قیافه ماشینای چینی رو فدای اصالت و کیفیت داستر کردم و داستر ثبت نام کردم.من کسی بودم که فکر آینده و خرج بعد از خرید رو هم کردم و ماشین کج هزینه تر رو انتخاب کردم انشاالله که هر ماشینی که گرفتید چرخش واستون بچرخه.ممنون از سایت خوبتون

 6. اشکان گفت:

  باسلام…
  دوستان رنو داستر ۲۰۱۶ به نظرم از همه بهتر است…ماشین اصیلی هست و با کیفیت و کم هزینه…ماشین کره ای کیفیت نداره چه برسه به چینی!
  داستر به هر حال اروپایی هست…موفق باشید

 7. حامد گفت:

  سلام کسی خبر داره این داستر دو دیف اتومات اصلا وارد ایران شده یانه؟اصلا این ماشین رو کسی دیده تو نمایندگی ها یا فقط با عکس ماشینو ثبت نام کردن؟

 8. مهدی گفت:

  سلام
  خیلی خیلی ممنونم از سایت خوبتون. مخصوصا از حسین آقای دلاور که هم بررسی های متنی خیلی خوبی رو ارائه میدن و قلم خیلی خوب و روانی دارند و هم اینکه در فیلم ها و کلیپ هایی که برای بررسی خودروها ساخته میشه، خیلی راحت، گرم و صمیمی و کاملا بی طرفانه به بررسی خودروها می پردازند و اطلاعات خیلی خوبی رو به کسانی مثل من میده که اطلاعات فنی خیلی زیادی در مورد ماشین ها نداریم.
  بهتون خداقوت میگم و برای حسین آقا و تمام همکارانش توی این سایت آرزوی سلامت و موفقیت میکنم.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.