کارمانیا
مدیران خودرو

پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی

پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
در پرونده قبلی به این مسئله پرداختیم که بازه های قیمتی بازار خودرو ایران، در انحصار برخی کشورها است. وقتی به بازه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان دقت می کنیم، مشتریان بیشتر به سراغ خودروهای چینی این رده قیمتی می روند. البته که این امر دیگر اختیاری بوده و از روی ناچاری اتفاق نمی افتد. زیرا چینی ها با داشتن برخی امکانات توانسته اند به صورت تقریبا طبیعی مشتریان را سمت خود بکشانند. در گذشته به این مسئله اشاره کردیم که روزهای اول آمدن چینی ها، افرادی بودند که به شدت با این خودروها مخالفت می کردند و ترجیح می دادند خودروی کارکرده معتبرتری سوار شوند. با گذشت زمان این جبهه گیری کاهش پیدا کرد ولی از بین نرفت. شاید گرایش به سمت خودروهای چینی بالا رفته است، ولی هنوز افرادی هستند که با خرید خودروهای چینی مخالف هستند و سعی در توجیه این مسئله دارند که خودروهای کارکرده هرچند قدیمی، باز هم ارزش بیشتری از محصولات یک صنعت خودروسازی نو پا دارد. برای همین در این بخش با بودجه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان گزینه های کارکرده را معرفی می کنیم که حداقل برند غیر چینی دارند و در دوره های مختلف زمانی مورد توجه قرار گرفته اند. بحث امروز خودروهای ژاپنی کارکرده است که می توان به آن ها برای جایگزینی با یک چینی صفر فکر کرد.
۱- تویوتا آریون
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
باور این مسئله سخت است که بتوان با بودجه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان، تویوتا آریون خرید. خودرویی که موتور ۳٫۵ لیتری شش سیلندر دارد و ۲۶۸ اسب بخار قدرت را برای راننده فراهم می کند. گشتاور تولیدی این موتور ۳۴۰ نیوتون متر است و با گیربکس شش سرعته اتوماتیک از طریق چرخ های جلو به آسفالت خیابان ها حمله می کند. اگر قصد خرید این خودرو را داشته باشید، می توانید نسخه ۲۰۰۹ بدون رنگ با کارکرد بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار کیلومتر آریون را با قیمت بین ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان تهیه کنید. برخی آگهی های فروش هم هستند که یک لکه رنگ دارند، ولی کارکرد زیر ۷۰ هزار کیلومتر را نشان می دهند و در همین رده قیمتی جای می گیرند. با توجه به اینکه ذهنیت مردم ما این است که خودروی ژاپنی کیفیت و استهلاک کمی دارد، می توان به این نتیجه رسید که برای افرادی با این دید، خودرویی با شرایط کارکرد بالای ۱۰۰ هزار کیلومتر، نکته منفی به حساب نیامده و می توان به راحتی به سراغ آن رفت. تویوتا آریون نسل قبل، به غیر از موتور قوی به امکاناتی مثل شش کیسه هوا، سیستم پایداری الکتریکی، کروزکنترل، مانیتور، دوربین عقب، زنون و چراغشور، صندلی برقی راننده، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه، سانروف، سنسور نور و باران، پرده برقی عقب و… مجهز است که باعث می شود از خودروهای سال ۲۰۱۶ مخصوصا چینی های صفر عقب نباشد. با توجه به شتاب صفر تا صد ۷٫۴ ثانیه این خودرو، هیچ چینی صفری به پای آن نمی رسد. تنها مسئله این است که آریون شش سیلندر در صورت تخلیه انرژی، مصرف سوخت بالایی را رقم می زند و در صورت رعایت نکردند، می تواند به مشتری که فقط ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کرده است، فشار مالی به نسبت زیادی بیاید.
۲- تویوتا یاریس
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
اگر قصد خرید خودرویی را در بازه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان دارید و نمی خواهید به سراغ چینی ها بروید، می توانید تویوتا یاریس را انتخاب کنید. البته به شرطی که با امکانات کم و ابعاد کوچک آن مشکلی نداشته باشید و برند تویوتا و اصالت ژاپنی آن شما را علاقه مند کرده باشد. تویوتا یاریس مدل ۲۰۰۸ با کارکرد مناسب و بدنه سالم و بدون رنگ را می توان در مدل اتوماتیک با قیمت بین ۵۳ الی ۵۸ میلیون تومان تهیه کرد. نسخه سدان این مدل هم تا ۶۲ میلیون تومان معالمه می شود. این نسخه یاریس که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ تولید شده است، با موتور ۱٫۳ لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ عرضه شد که ۸۶ اسب بخار با ۱۲۲ نیوتون متر گشتاور را تولید می کرد. همچنین گیربکس این مدل از نوع چهار سرعته اتوماتیک بوده که تا حد زیادی نیازهای عادی یک مصرف کننده را بر طرف می کند. نسل بعدی این خودرو را شما می توانید در مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در رده قیمتی زیر ۱۰۰ میلیون تومان تهیه کنید. نسخه هاچبک یاریس ۲۰۱۵ با گارانتی پنج سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر در بازار ایران تا ۹۴ میلیون تومان معالمه می شود. این در شرایطی است که خودروهای مذکور با مدل ۲۰۱۵، عموما کارکردی زیر ۱۰ هزار کیلومتر را دارند و از دید بسیاری یاریس ۲۰۱۵ کارکرده این روزها، با شرایطی فنی و ظاهری در حد صفر معالمه می شود. این خودرو به موتور ۱٫۵ لیتری مجهز شده که ۱۰۷ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۱ نیوتون متری تولید می کند و با گیربکس چهار سرعته اتوماتیک، قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. در فولترین نسخه های یاریس وارد شده به ایران امکاناتی مثل دو کیسه هوا، استارت دکمه ای، سنسور پارک جلو و عقب، سیستم تهویه اتوماتیک و بلوتوث را دارد. با توجه به مدل بالای خودرو، می توان از امکانات سطح پایین آن چشم پوش کرد و یاریس ۲۰۱۵ نود میلوین تومانی را به برخی چینی ها هرچند شاسی بلند هم ترجیح دارد.
۳- تویوتا کرولا
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
این روزها می توانید کرولا نسل های قبل را به جای یک چینی صفر خریداری کنید. اتاق E120 کرولا بیشتر با مدل ۲۰۰۶ در بازار ایران حضور دارد وکه نسخه اتوماتیک آن قیمتی بین ۵۲ تا ۵۹ میلیون تومان را دارد. البته به شرط اینکه فنی سالم و بدنه بدون رنگ داشته باشد. خودروی ۲۰۰۶ حدود ۱۰ سال عمر کرده است. پس باید قبل از خرید دانست که پیدا کردن نسخه کم کارکرد این خودرو تا حد زیاد امکان ناپذیر است. اما مدل های ۲۰۰۸ به بعد این خودرو با ظاهری کمی بهتر به بازار آمدند که نسخه اتوماتیک آن قیمت ۶۵ میلیون تومان را دارد. اگر به دنبال نسخه کم کارکرد و فول آن باشید باید حدود ۷۸ میلیون تومان هزینه کنید. مدل ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ این خودرو که می توان نسخه های بسیار سالم آن را پیدا کرد، قیمتی بین ۸۷ تا ۹۳ میلیون تومان دارد. این خودرو در مدل فول امکاناتی مثل کروزکنترل، سیستم تهویه اتوماتیک، بال عقب، سانروف و سیستم صوتی تصویری مجهز است. موتور کرولا نسل قدیم ۱٫۸ لیتر حجم دارد که ۱۳۰ اسب بخار قدرت تولید می کند. کرولا تا سال ۲۰۱۳ را می توان خودرویی کم استهلاک دانست که با همان گیربکس چهار سرعته اتوماتیک می توانید سواری نرم و قابل قبولی را مالکین جدید خود بدهد.
۴- تویوتا کمری
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
شما می توانید کمری را تا سال ۲۰۰۶ با اتاق XV30 بخرید. خودرویی که با موتور شش سیلندر شش سیلندر ۱۹۲ اسب بخاری و گیربکس شش سرعته اتوماتیک، قدرتی فوق العاده را برای رانندگی تولید می کند. همچنین صندلی های برقی، چهار کیسه هوا، سانروف، کروزکنترل و برخی امکانات دیگر باعث شده تا این خودرو امروز هم در سطح خوبی از امکانات و ایمنی باشد. این مدل با توجه به کارکرد و سلامت فنی و بدنه قیمتی بین ۶۵ تا ۷۵ میلیون تومان را دارد. نسخه چهار سیلندر این خودرو با امکانات و قدرت کمتر، قیمتی بین ۵۵ تا ۶۸ میلیون تومان را دارد. اگر بخواهید بیشتر هزینه کنید، می توانید کمری XV40 را با مدل ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ تهیه کنید. البته که با بودجه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان می توانید نسخه GLX این خودرو را تا مدل ۲۰۱۰ با سلامت ظاهری و فنی خریداری کنید. با توجه به مدل و کارکرد کمری ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ باید هزینه بین ۶۵ تا ۹۳ میلیون تومان را هزینه کنید. این خودرو موتور ۲٫۴ لیتری ۱۶۰ اسب بخاری را دارد و با گیربکس پنج سرعته اتوماتیک قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. نسخه GLX به امکاناتی نظیر دو کیسه هوا، صندلی راننده برقی، کروزکنترل و سانروف مجهز است. کمری در دوره های مختلف زمانی محبوبیت خاصی داشته و امروز هم در بازار به عنوان خودروی خوش فروش از آن یاد می شود. تنها مسئله این است که نسخه های ارزان تر گاهی کارکرد بالای ۲۰۰ هزار کیلومتر را دارد که شاید برای همه مناسب نباشد.
۵- نیسان ماکسیما
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
این روزها به راحتی می توان با بودجه بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان یک ماکسیما اتوماتیک یا دنده ای خرید. شما می توانید ماکسیما اتوماتیک با مدل ۸۸ و فنی و ظاهر سالم را با قیمت ۷۵ تا ۷۸ میلیون تومان تهیه کنید. خودرویی که موتور سه لیتری شش سیلندر داشته و قدرتی بین ۱۹۵ تا ۲۲۲ اسب بخار را تولید می کند. گیربکس این خودرو از نوع چهار سرعته اتوماتیک بوده و در کابین آن سیستم تهویه اتوماتیک و صندلی های برقی جلو وجود دارد. این خودرو در بین ایرانیان طرافدار زیادی دارد. تنها مسئله این است که در حین خرید باید سلامت گیربکس آن دقت کنید و مصرف سوخت ماکسیما را در نظر داشته باشید. اگر قصد خرید مدل های بالاتری تا سال ۱۳۹۱ را دارید، حدود ۹۵ میلیون تومان باید هزینه کنید که به هر صورت در رده قیمتی خودروهای صفر چینی قرار می گیرد.
۶- نیسان تیانا
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
نیسان تیانا خودرویی است که در اوایل عرضه از آن استقبال کافی صورت نگرفت. ولی با پایان عرضه، با حباب ۶۰ میلیون تومانی روبه رو شد. این خودرو موتور ۲٫۵ لیتری شش سیلندر دارد که ۱۸۲ اسب بخار قدرت دارد. گیربکس آن از نوع CVT است و امکاناتی مثل صندلی اوتمن برای شاگرد، سقف پانارومیک، کروزکنترل، چراغشور و لامپ زنون، استارت دکمه ای، سیستم تهویه دوگانه، تهویه صندلی های جلو، سیستم پایداری، شش کیسه هوا، سنسور نور و باران و… را در نسخه فول دارد. اگر قصد خرید این خودرو را با مدل ۲۰۰۹ یا ۱۳۸۹ داشته باشید، می توانید بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنید. از آنجایی که اتاق تیانا هنوز جذاب است و امکانات سطح بالایی دارد، می تواند با نام نیسان به راحتی با خودروهای صفر چینی رقابت کند. البته این خودرو شتاب آن چنان عالی ندارد و به خاطر ضعف برخی قطعات در بازار امروز زیاد مورد استقبال قرار نمی گیرد.
۷- میتسوبیشی لنسر
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
اگر نمی خواهید سدان چینی سوار شوید، می توانید میتسوبیشی لنسر را با اصالت ژاپنی خریداری کنید، البته به صورت کارکرده! این خودرو با مدل ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ قیمتی زیر ۱۰۰ میلیون تومان را دارد. با توجه به نوع موتور و امکانات و عمر خودرو، قیمت لنسر بدون رنگ بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان است. اگر نمی خواهید زیاد هزینه کنید، می توانید به سراغ مدل ۱٫۶ لیتری ۱۱۵ اسب بخاری با گیربکس چهار سرعته اتوماتیک بروید حدود ۸۰ میلیون تومان این خودرو را با امکاناتی مثل دو کیسه هوا خریداری کنید. اگر بتوانید بین ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنید، لنسر تیپ ۴ که فولترین نسخه این خودرو است را با موتور ۱٫۸ لیتری ۱۴۰ اسب بخار و گیربکس CVT خریداری کنید. هفت کیسه هوا، سانروف، زنون و چراغشور، چرخش چراغ در پیچ، سانروف، گرمکن صندلی های جلو، مانیتور و دوربین عقب، دنده پشت فرمان و … از جمله امکانات خوب این خودرو محسوب شده که مدل های صفر چینی را کنار می زند. با توجه به اینکه لنسر خودرویی ژاپنی در سطح جهان به حساب می آید و کیفیت قابل قبولی بین ژاپنی ها دارد، می توان این خودرو را با ظاهری جذاب، به عنوان گزینه مناسب به جوانان معرفی کرد.
۸- مزدا۳
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
مزدا۳ را می توان خودرویی محبوب در بازار ایران دانست. چه در مدل های اولیه و چه در نسل جدید منسوخی که هنوز در خط تولید بهمن موتور مونتاژ می شود! این خودرو که در مدل جدید با موتور دو لیتری ۱۴۲ تا ۱۴۷ اسب بخاری عرضه می شود، به گیربکس پنج سرعته اتوماتیک مجهز بوده و با سطح امکانات مختلف در بازار وجود دارد. مدل ۹۱ تیپ ۴ این خودرو که در سطح بالایی از امکانات ایمنی و رفاهی قرار دارد، با قیمت بین ۹۲ تا ۹۷ میلیون تومان معامله می شود. اگر قصد خرید مزدا۳ سالم را در نسخه جدید داشته باشید، با بودجه ۷۵ میلیون تومان هم می توانید مالک یک دستگاه از نسخه ساده اتوماتیک آن شوید. در بازه محدودی مدل ۱٫۶ لیتری با گیربکس دستی هم به بازار عرضه شد که آنچنان در معاملات موفق ظاهر نشده است.
۹- سوزوکی گرندویتارا
پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی
سوزوکی گرندویتارا خودرویی کراس اوور و در عین حال نیمه آفرودی بوده که با امکانات و مشخصات فنی خود می تواند طبیعت گردی را برای مالک خود فراهم سازد. این خودرو در نسخه دو دیفرانسیل به بازار ایران راه پیدا کرد و ابتدا با موتور دو لیتری عرضه شد. بعدها مدل ۲٫۴ لیتری ۱۶۵ الی ۱۶۹ اسب بخاری این خودرو در خط تولید ایران خودرو مونتاژ شد و با امکانات سطح فول و گیربکس چهار دنده اتوماتیک روانه بازار گشت. گرندویتارا به خاطر کیفیت ساخت و نوع عملکرد گیربکس و دیفرانسیل جز خودروهایی به حساب می آید که می توان به آن لقب شاسی بلندی با کیفیت را داد. مدل ۹۱ تیپ ۸ با موتور ۲٫۴ لیتری و گیربکس اتوماتیک، قیمتی بین ۸۳ الی ۹۵ میلیون تومان را با توجه به سلامت بدنه و فنی دارد. طبق این قیمت مدل های مختلف سوزکی گرند ویتارا، با توجه به امکانات و مشخصات فنی بین ۶۵ الی ۱۰۰ میلیون تومان ( تا مدل ۹۳) معامله می شوند.
در بین ژاپنی های زیر ۱۰۰ میلیون تومان، گزینه های معرفی شده، جز خودروهایی به حساب می آیند که اکثر مردم از آن ها به نیکی یاد می کنند. سوزوکی کیزاشی، مزدا۲، میتسوبیشی میراژ و… خودروهایی ژاپنی هستند که شاید نتوانسته اند محبوبیتی چون نمونه ذکر شده به دست آورند.
روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

13 Responses to “پیرمردهای ژاپنی به جای پسران چینی”

 1. ،حسین گفت:

  سلام یه سوال دارم
  اگه بخوایم ۷۰میلیون هزینه کنیم و خودرویی با کیفیت و بدون خرج تا ۴ سال بخریم باید چی انتخاب کنیم ؟

  • محمد مهدی تفضلی گفت:

   سلام

   با این رقم میشه خودرو صفر جینی خرید یا گزینه ای مثل ماکسیما یا مزدا ۳ یا آوانته خرید

 2. امین گفت:

  با سلام. بسیار ممنون. به نظرم بسیار مفید بود. رنج قیمت ۵۰-۱۰۰ میلیون رو خودروهای مسخره چینی دارن کاملا پر میکنن و این درحالی هست که خودروهای با اصالت و کیفیت عالی ژاپنی بسیار مقرون به صرفه تر و خوش فروش تر و با استحلاک کمتر هستن.

 3. بیژن گفت:

  محصولات کیا و هیوندای رو فراموش گردید!
  حتی گزینه های صفر هم در این بازه حضور دارند!

 4. محمد گفت:

  مثل هميشه خيلي عالي
  ممنون كه اين همه اطلاعات رو خيلي راحت و ساده در اختيارمون قرار ميديد

 5. حسین گفت:

  مرسی از مطلب بسیار مفیدتون

 6. ایمان گفت:

  سلام جناب دلاور تویوتا آریون و نیسان تیانا با این مشخصات که گفتین تو این رنج قیمت جهت خرید پیدا نکردم در صورت موجود بودن به من معرفی کنین ممنون میشم

 7. حسین گفت:

  فقط مزدا ۳ من یه دونه دارم مدل ۸۸ تا حالا ۱ا۹۰هزار تا رفته یه بارم تعمیر گاه نبردمش هنوزم اتاقش بی صداست

 8. مهدی ج گفت:

  به نظر من خودروهای بالا همگی خوب هستند میتسوبیشی لنسر و نیسان تیانا و مزدا ۳ رو بهتر از بقیه میدونم البته این دلیل نمیشه که بقیه خوب نباشند همشون عالی هستند

 9. مهدي گفت:

  كاملا با شما موافق هستم. خودم قبل عيد يه كمري se مدل ٢٠٠٧ بي رنگ با كاركرد ١٠٠ تا گرفتم. واقعا معركه هست. به صدتا چيني و كره اي مي ارزه.

 10. سپهر گفت:

  سلام اسب بخار جون یه چیزی میگین ها
  من که ۲ ماهه دارم میگردم دنبال اریون .تیانا.سوناتا.اپتیماو..
  اصلا اریون زیر ۱۲۰٫۱۳۰ نیست کجا اریون میدن ۹۵ تومن

 11. سید حامد گفت:

  مطلب خوب و مفیدی بود البته من به بازار چینی بد بین نیستم مثلا جک اس فایو که یک کراس اوور شهری هست و یا جیلی که پنج سال خدمات پس از فروش داره یا صدو پنجاه هزار تا خب این خودش ذهن آدمو تا حدودی به سمت این مدلها میبره چیزی که در مقابل کار کرده های کره ای یا ژاپنی که چند سال از عمرشون میگذره و بعضی قطعاتشون تقریبا مستحلک شده خب طبیعیه که در صورت خرابی هزینه ی تقریبا قابل توجهی برای افرادی که زیر صد تومن هزینه میکنن رو خواهد داشت و در مقابل پنج سال گارانتی خودرو صفر چینی پشتوانه ی خوبیه. با این تفاسیر بله کاملا مشخصه که برندی مثل تویوتا نیسان و مزدا یا میتسوبیشی همیشه حرفی برای گفتن خواهند داشت نه تنها در ایران بلکه توی مارکت جهانی هم برندهای محبوبی هستند و ما ایرانی ها خب خاطرات خیلی خوبی از روندن تویوتا داریم.از تلاش شما برای کمک به یک انتخاب خوب ممنونیم.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.