کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

پژو در ایران برادر کشی می کند؟ – پژو ۵۰۸

پژو در ایران برادر کشی می کند؟ - پژو 508
با قطعی شدن حضور پژو در ایران، ورود برخی خودروهای این برند فرانسوی در ایران قطعی شده است. ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ خودروهایی هستند که کم کم از اواخر ۹۵ به بازار راه پیدا می کنند. به غیر از این سه مدل، پژو خودروهایی دارد که احتمالا آن ها را به بازار خودرو به شکل وارداتی عرضه می کند و شاید هم در ایران مونتاژ شود.
یکی از این محصولات احتمالی، پژو ۵۰۸ است که در نمایشگاه خودرو تهران پیش از آغاز سال ۹۵ به عموم معرفی شد. این خودرو که محصول لوکس پژو به حساب می آید، توان عرضه در بازار ایران را دارد. زیرا پیشینه فنی ۵۰۸ در ایران موجود است و در بازار این روزهای امارات به فروش می رسد. پس می توان نتیجه گرفت، ۵۰۸ قابلیت هایی دارد که توان رقابت آن را با سایر محصولات در بازار کشورهای عربی را نشان می دهد. به همین دلیل، در این بخش به معرفی این خودرو می پردازیم و به نکاتی در مورد این لوکس فرانسوی می پردازیم.
– شناسه فنی آشنا
پژو در ایران برادر کشی می کند؟ - پژو 508
پژو ۵۰۸ خودرویی سدان است که امکانات لوکسی را در باطن خود جای داده است. در گذشته از مدل های لوکس این برند استقبال خوبی صورت نمی گرفت، زیرا طراحی نه چندان جذابی داشتند و با توجه به پیشینه پژو زیاد قابل اعتماد نبودند. ولی این برند فرانسوی با معرفی ۵۰۸ دید جدیدی را از طراحان خود به بازار معرفی کرده است که تمام تلاش خود را برای ساخت یک لوکس واقعی انجام داده اند. این باطن لوکس، به یک موتور به نسبت قوی هم نیاز دارد. ولی جالب است بدانید که موتور آن ۱٫۶ لیتری توربو ۱۶۴ اسب بخاری و ۲۴۰ نیوتون متری است. این موتور که طراحی PSA بوده و در محصولات سه شرکت پژو، سیتروئن و DS استفاده می شود، این روزها روی DS5 و DS6 نصب است در بازار ایران از آن استفاده می شود. پژو توان این را دارد تا از همین موتور پایه ۱٫۶ لیتری، بین ۱۹۸ تا ۲۰۸ اسب بخار را به صورت خروجی دریافت کند. همچنین فناوری هیبریدی باعث می شود تا این سدان در برخی مدل ها قابلیت چهار چرخ محرک را نیز داشته باشد. به احتمال قوی اگر ۵۰۸ به بازار ایران بیاید، با موتور ۱۶۴ اسب بخاری عرضه می شود. این توان به نسبت برای اتاق ۱۴۸۵ کیلوگرمی کافی بوده می تواند شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت این خودرو را در ۹٫۲ ثانیه ثبت کند. حداکثر سرعت مجاز ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت می توان نشان خوبی برای توانی قابل قبول این موتور حجم پایین باشد. گیربکس ۵۰۸ در اکثر مدل ها از نوع اتوماتیک شش سرعته بوده و قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. قابلیت تعویض دنده از پشت فرمان یکی از امکاناتی است که در حالت اسپرت این خودرو، می تواند حس و حال قدرت ۱۶۴ اسب بخاری را بیشتر درک کرد. مصرف سوخت سدان لوکس فرانسوی در همین مدل به صورت ترکیبی ۷٫۱ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است که برای یک سدان متوسط معقول به نظر می رسد. مسئله ای که در مورد این پیشرانه مطرح است، فناوری بالایی است که PSA برای آن استفاده کرده است. برخی کارشناسان فنی معتقد هستند که بنزین و روغن موتور با کیفیت باعث عملکرد واقعی آن می شود و با توجه به سطح اوکتان و کیفیت بنزین ایران، احتمال دارد که در صورت عدم ملاحظه مالکین سیستم فنی این خودروها به مشکل بخورد. از طرفی این شناسه موتور در DS5 نصب است در این مدت سازمان های بازرسی و مصرف کنندگان مشکلی را برای عملکرد و عدم سازگاری این موتور با شرایط ایران اعلام نکرده اند. با توجه به شراکت سطح بالای اعضا PSA، می توان گفت که پژو ۵۰۸ از نظر مشخصات فنی و برخی پارامترهای طراحی شاسی و پلتفرم با برادران خود در DS و سیتروئن هم یکی است و نمی توان تفاوت زیادی را برای آن قائل شد.
– لوکس در حد باشگاه بالای ۳۰۰ میلیون تومانی ها
پژو در ایران برادر کشی می کند؟ - پژو 508
شاید قبول آن سخت باشد که پژو خودرویی را با قیمت به نسبت مناسب می دهد و برخی امکانات را عرضه می کند که حتی شاید در دوبرابر قیمت ۵۰۸ هم دیده نمی شود! این برند فراسوی برخی امکانات به نسبت جالب را در نسخه فول ۵۰۸ گذاشته است که این روزها در خودروهایی چون لکسوس، بنز و ب ام و دیده می شود. پژو ۵۰۸ از نظر امکانات ایمنی در سطح بالایی قرار دارد و با شش کیسه هوا توانسته بالاترین سطح ایمنی اروپا را دریافت کند. امکاناتی چون ترمز ABS، EBD، BA، سیستم پایداری الکتریکی و کنترل هرزگردی، رادار نقطه کور، رادار خطی، سنسور پارک جلو و عقب و… از امکانات ایمنی ۵۰۸ به حساب می آیند. همچنین سیستم هدآپ هم باعث می شود تا راننده تمرکز بیشتری را در حین رانندگی داشته باشد. در کنار کنسول راننده دکمه وجود دارد تا با آن نور بالا قابلیت اتوماتیک را به خود بگیرد. یعنی در زمانی که پیش روی خودرو خالی باشد از این سیستم نور دهی استفاده کند. کاسه چراغ های جلوی ۵۰۸ از فناروی فول LED پیروی می کند و قابلیت چرخش چراغ در پیچ ها را دارد. صندلی راننده و شاگرد از نوع برقی بوده و به سیستم سردکن و گرمکن مجهز است. همچنین قابلیت سفارش حافظه صندلی راننده همراه با ماساژور برای این خودرو وجود دارد. در مدل GT Line، پژو ۵۰۸ به صندلی های جلو با قابلیت خسته گیر پا مجهز هستند تا قسمت پشت زانو راننده در حین رانندگی طولانی بی حس نشود. سیستم تهویه پژو ۵۰۸ در سطح خودروهای فوق لوکس بوده و قابلیت تنظیم چهارگانه را نیز دارند.
پژو در ایران برادر کشی می کند؟ - پژو 508
جالب است که کمپرسور باد ردیف عقب از جلو مستقل بوده و هر کدام از سرنشیان عقب می توانند دما و جهت پرتاب باد خود را انتخاب کنند. استارت دکمه ای، آینه های تاشو برقی هوشمند، نورپردازی داخلی از نوع پرتاب نقطه ای، سیستم SOS، کروز کنترل و لیمیتد، روشن و خاموش شدن اتوماتیک خودرو برای صرفه جویی در مصرف سوخت، ترمز پارک برقی، اتوهلد، سیستم صوتی و تصویری با قابلیت استریو صدا، سانروف، سنسور نور و باران، رینگ ۱۸ اینچی، دوربین عقب، حالت اسپرت و… از امکانات ۵۰۸ به حساب می آید. در بررسی های جهانی کیفیت مواد بکار رفته در ساخت این خودرو قابل تحسین بوده و چرم صندلی آن در سطح خوبی قرار دارد. ولی با این همه امکانات، گویا پژو قصد نداشته که یک لوکس تمام عیار بسازد. زیرا نبود پرده برقی عقب، سیستم جلوگیری از تصادف استاندارد، کروزکنترل هوشمند، سیستم کنترل تعلیق، سقف پانارومیک (در مدل SW این خودرو سقف پانارومیک وجود دارد) و گرمکن عقب از آپشن هایی است که در این خودرو وجود ندارد. با این حال با توجه به قیمت جهانی این خودرو شاهد هستیم که استقبال به نسبت خوبی از آن صورت گرفته است.
– ۵۰۸ چقدر می ارزد؟
پژو در ایران برادر کشی می کند؟ - پژو 508
پژو ۵۰۸ در بازار جهانی قیمتی از ۱۷ الی ۲۵ هزار یورو دارد. به عبارتی در نسخه فول قیمتی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان را در اروپا دارد. ولی در بازار امارات متحده عربی این خودرو تا ۱۲۰ هزار درهم نیز معامله می شود و یعنی حدود ۱۱۳ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. با توجه به تعرفه واردات خودرو و هزینه های جاری شماره گذاری و تاییده ها، احتمال داده می شود در صورت واردات این خودرو، پژو ۵۰۸ در نسخه سطح فول قیمتی بین ۱۶۰ الی ۱۸۰ میلیون تومان را داشته باشد. با این قیمت گذاری لوکس پژو با لوکس های فرانسوی دیگر در بازار ایران رقابت می کند. رنو تالیسمن و DS5 خودروهایی فرانسوی هستند که امروز به عنوان محصولات لاکچری فرانسوی در بازار ایران شناخته می شوند. DS5 با قیمت حدودی ۲۰۷ میلیون تومان و رنو تالیسمن که احتمالا قیمتی نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان را دارند، در صورت ورود ۵۰۸ توسط ایران خودرو، باید رقابتی را با یک فرانسوی دیگر آن هم با قیمتی کمتر تجربه کند. به غیر از این فرانسوی ها، محصولات کره ای و ژاپنی در بازار وجود دارد که مردم اعتماد بیشتری را به آن ها دارند. با توجه به اینکه شرکت ایران خودرو سابقه جالبی در مورد فروش خودروهای وارداتی ندارد، خرید ابتدایی این محصول می تواند برای مشتریان این رده قیمتی با هاله ای از ابهام روبه رو باشد. اگر ایران خودرو بخواهد ۵۰۸ را به بازار ایران عرضه کند، بهتر بعد از حضور ۲۰۰۸ مونتاژی باشد تا مردم دید بهتری از محصولات جدید پژو داشته باشند. از طرفی برنامه منظم واردات و قیمت منطقی می تواند ۵۰۸ سدان را در بازار ایران مقابل براداران فرانسوی پیروز کند. اگر شرکت سایپا هم سیتروئن C5 را به بازار عرضه کند، می توانید شاهد رقابت برادران PSA در ایران باشیم.
گالری تصاویر:

روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

زمان ارسال پست: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۶:۳۵ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

16 Responses to “پژو در ایران برادر کشی می کند؟ – پژو ۵۰۸”

 1. علی گفت:

  سلام و خدا قوت.
  به نظر شما دوستان و عوامل اسب بخار آیا پژو در رده خودرو های لوکس و گران قیمت برند قابل اعتمادی هست؟؟؟؟؟

 2. روزبه گفت:

  سلام به نظر من اگر پژو رويكرد خودشو نسبت به استهلاك خودرو هايش عوض نكند سرونشتش دقيقاً مثل شركت نوكياي فنلاند خواهد ، شد انشاالله كه اين ماشين وارد بشه ببينيم ميشه از كره اي ها دل كند يا نه

 3. بهرام گفت:

  سلام
  اگه با این قیمت بیاد اپتیما و سوناتا و هوندا و تویتا خیلی بهترن
  محصول المان نیست پژوی فرانسه هست که خودروی تاپ اروپایی نیست
  نمیفروشه

 4. آرین گفت:

  با توجه به استهلاک بالای خودرو های پژو وسیترون (ببخشید گوشی من حمزه نداره)اصلا در بازار آمریکا خریداری ندارد.

 5. حسین گفت:

  تو نمایشگاه دیدمش قشنگ بود، فک می‌کنم باید ایرانخودرو کاری کند که حداکثر ۱۴۰ میلیون عرضه شود! حالا نسخه هیبریدی وارد کنه یا سوداش رو کم کنه! یا بدترین حالت اینه که در دو نسخه عرضه کنه و نسخه ارزان بعضی از آپشن ها مثل هدایت در بین خطوط و … را نداشته باشد اما ظاهر بیرونی کاملا مشابه نسخه گران باشد! البته هر دو نسخه بعضی از آپشن ها مثل سقف پاناروما را نداشته باشند ، شکست می‌خورند پون بعضی از آپشن ها برای ایرانیان خیلی مهم هست مخصوصا آنهایی که از بیرون هم پیدا هس!

 6. حسین گفت:

  تو نمایشگاه دیدمش قشنگ بود، فک می‌کنم باید ایرانخودرو کاری کند که حداکثر ۱۴۰ میلیون عرضه شود! حالا نسخه هیبریدی وارد کنه یا سوداش رو کم کنه! یا بدترین حالت اینه که در دو نسخه عرضه کنه و نسخه ارزان بعضی از آپشن ها مثل هدایت در بین خطوط و … را نداشته باشد اما ظاهر بیرونی کاملا مشابه نسخه گران باشد! البته هر دو نسخه بعضی از آپشن ها مثل سقف پاناروما را نداشته باشند ، شکست می‌خورند پون بعضی از آپشن ها برای ایرانیان خیلی مهم هست مخصوصا آنهایی که از بیرون هم پیدا هس!!

 7. امین گفت:

  باسلام.
  هر چند مردم ما نشون دادن که هر ماشینی رو با هر قیمتی که باشه میخرن!!! ولی واقعا با این قیمت حتی در حد کیا و هیوندای هم نیست چه برسه به تویوتا و لکسوس و امثالهم

 8. آرین گفت:

  الیته تا این لحظه که در خدمت شما هستم یک دستگاه پژو وسیترون در آمریکا ندیدم انشاالله هر وقت بصورت عملی وارد شد اظهار نظر میکنیم ولی پیش بینی من این هست که استقبال چندانی از اون نشه چون اصطحلاک بالا وپیچیدگی زیادودر نتیجه هزینه نگهداری بالایی دارد.

 9. مهدی گفت:

  فرانسوی ها تو طراحی سیستمای پیچیده و پر اصطحلاک دومی ندارن نمونش اداوات نظامی که قبل انقلاب ازشون تحویل گرفتیم بعد هم صنعت خودرومون و قضایای جالبش ….!
  کلا شعارشون اینه اصطحلاک بیندازو پول پارو کن
  ——————————————————————
  کلا اسب بُخار یَه چی دی گه اَس.
  پیروز باشید?

 10. شروین گفت:

  دوستان تصور میکنن این پژو همون پژو ۴۰۵ ایرانه ! برادران عزیز اگه ما داریم با بدترین کیفیت خودروهارو مونتاژ میکنیم ربطی به پژو فرانسه نداره ، همونطور که همه دیدن پژو های اصل فرانسه کیفیت بسیار بالایی داشتن مثل سری اول ۲۰۶ و ۴۰۵ و …

 11. امیر گفت:

  اقای حسین دلاور عزیز و اقای تفضلی،تورو خدا جواب بدید اگه میشه تو بزنامه هاتون یا توی خودسایت برای برطرف شدن مشکل ترمزabsپژو ،و پژوپازس که واقعا ترمزاشون افتضاح ی راه حلی پیشنهاد بدید .خواهش میکنم جواب بدید

 12. عرفان گفت:

  با عرض سلام ما یک پژو ۴۰۵ مدل ۸۶ داریم خیلی ازش رازیم تا حالا دست به موتورش نخورده ۱۶۵ تا راه رفته همه جایه ایران هم رفته..

 13. الیاس گفت:

  ماشین زیبا و مدرنی هستش ولی توی این رنج قیمتی نمیتونه موفق باشه

 14. سامان گفت:

  سلام من ۴۰۷ دارم بی نظیره کیا و هیوندا … انگشت کوچیکشم نشدن ۸ ساله دارم آب سر موتور نریختم بی نطیره محکم عالی و خوش مصرف … ۵۰۸ خدا میدونه چیه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.