فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

پریوس ۲۰۱۶، در اولین ملاقات

پریوس 2016، در اولین ملاقات
تویوتا پریوس را می توان خودرویی دانست که علاقه بسیاری به حضور در بازار ایران دارد. خودرویی هیبریدی که برای اولین بار نسل سوم آن با مدل ۲۰۱۴ به نمایندگی ایرتویا آمد تا برای تست و بررسی سنجیده شود. حال بعد از مدت ها، شرکت ایرتویا نسل چهارم این خودرو را با مدل ۲۰۱۶ ثبت نام می کند که قرار است تا اواسط تابستان ۹۵ به مشتریان تحویل بدهد. این شرکت نمونه هایی از این خودرو را به نمایندگی های خود فرستاده تا مشتریان در حین ثبت نام بتوانند بازدید اولیه ای از این خودرو داشته باشند. پریوس ۲۰۱۶ با پیش پرداخت ۵۵ میلیون تومان ثبت نام می شود و گویا قیمت حدودی ۱۴۰ میلیون تومان را دارد.
پریوس 2016، در اولین ملاقات
پریوس به عنوان یک خودروی هیبریدی در هیچ بازه زمانی ظاهر جذابی نداشته است و می توان آن را یک خودرو معمولی در بحث طراحی خطاب کرد. با رونمایی نسل چهارم این خودرو، انقلابی در طراحی پریوس دیده شد و خیلی ها به ظاهر آن انتقاد کردند. وقتی به سایت های معتبر جهانی سر می زنید و نظر کاربران را در مورد این خودرو می بینید، کمتر کسی از روی عکس پریوس ۲۰۱۶ را تحسین کرده است. برخی او را به ماهی ای تشبیه می کنند که تا به حال کشف نشده بود! ما هم تا حدی بر این اعتقاد تکیه داشتیم و این خودرو نو رسیده را کمی بد ترکیب می دانستیم. برای همین روز پنجشنبه به همراه برخی دوستان «اسب بخار» به نمایندگی مرکزی این شرکت واقع در خیابان دماوند رفتیم و در Showroom مرکزی ایرتویا اولین ملاقات را با پریوس ۲۰۱۶ داشتیم.
– پریوس ۲۰۱۶ از نزدیک متفاوت است
پریوس 2016، در اولین ملاقات
وقتی این خودرو را از نزدیک می بینید، یاد هرچیزی می افتید به غیر از واژه «بد ترکیب». طراحی پریوس تا حد زیادی انقلابی است و به سمت فضایی بودن رفته است. اگر از نزدیک این خودرو را ببینید، متوجه می شوید که اتفاقا اصول طراحی جالبی در این خودرو رعایت شده و با درک آن ها می توانید آن را خودرویی جذاب بدانید.
پریوس 2016، در اولین ملاقات
چراغ های این خودرو که به نگاه برخی زشت می آید، دارای طراحی کریستالی و پولکی در دور لنز چراغ است و با روشن شدن چراغ ها، نقاط نورانی مانند بدن ماهی در زیر نور آفتاب می درخشد که جذابیت خارق العاده را دارد. چراغ های عقب هم طراحی زیبایی دارند و روی آن خطوط عبور باد تعبیه شده است. با روشن شدن چراغ های عقب می بینید نوار قرمزی گوشه های خودرو نمایان می شود که این خودرو را بیشتر به زیبایی نزدیک می کند. درب صندوق عقب هم با دو شیشه تعبیه شده که شیشه عمود بر زمین به صورت مخفی روی آن قرار گرفته و دید عقب را سهولت می بخشد. وقتی از بغل هم به خودرو نگاه می کنید، طراحی به نسبت ساده ای را می بینید که با خط گذرا از بالای دستگیره ها تزیین شده است. در این نما سقف خودرو را در بالای سر سرنشینان جلو بلند می بینید و قوس آن را به سمت صندوق عقب دنبال می کنید. این طراحی نشان می دهد که پریوس ۲۰۱۶ هم تا حدی فست بک و لیفت بک طراحی شده است و خود نمادی از ظاهر اسپرت است. لوگو آبی تویوتا، نوشته Hybrid روی بدنه و صندوق باعث شده تا از هر زاویه، پاک بودن این خودرو به سایرین اعلام شود.
– طراحی داخلی پریوس، به مراتب جذاب تر از رقبا
پریوس 2016، در اولین ملاقات
تویوتا پریوس ۲۰۱۶ در اتاق خود طراحی ساده و در عین حال شیک و اسپرت را دارد. در این خودرو صفحه کیلومتر خاصی را مشاهده نمی کنید و تمام اطلاعات به صورت نمایشگر خطی در بالای داشبورد به نمایش گذاشته شده است. فرمان این خودرو فرمی خوش دست را داشته و بر روی آن سیستم بلوتوث، فرمان پذیری صوتی و تنظیمات سیستم صوتی قرار دارد. هنوز کروز کنترل پریوس ۲۰۱۶ به سبک بقیه تویوتاها بوده و پشت فرمان در سمت راست قرار دارد. دریچه کولرها با طراحی ملایم و نقره ای شکل، زوایای زیبایی را ایجاد کرده اند و روی دسته تنظیم زاویه باد آن ها، نام Prius حک شده است. در وسط داشبورد، نمایشگر بزرگ JBL قرار دارد که قابلیت پخش دیسک، USB، AUX و Ipod را دارد. این مانیور به سیستم نویگیشن مجهز بوده و در حین دنده عقب، به وسیله دوربین فضای پشت خودرو را نشان می دهد. زیر این نمایشگر، سیستم تهویه اتوماتیک تک کاناله وجود دارد. پایین تر از این بخش، تنظیمات دنده و رانندگی در پنلی با قاب سفید رنگ وجود دارد. دسته دنده کوچک این خودرو با رنگ آبی درخشان مشخص شده و دکمه پارک سمت چپ آن جای گرفته است. سمت راست دسته دنده دکمه های تنظیمات حالت رانندگی و رانندگی برقی تعبیه شده است. با شروع کنسول میانی خودرو، اول صفحه شارژ بی سیم تلفن همراه است که نظر را جلب می کند. بعد از آن جا لیوانی های این خودرو شکلی خاص و پله را به خود گرفته اند که نظر به سمتشان کشیده می شود. دکمه روشن شدن خودرو هم سمت چپ مانیور روی داشبورد قرار دارد و تنظیمات ارتفاع چراغ و غیر فعال کردن سیستم کنترل کشش سمت چپ ستون فرمان جانمایی شده اند.
پریوس 2016، در اولین ملاقات
فضای پای سرنشینان در جلو و عقب مناسب طراحی شده و حالت صندلی ها باعث می شود که دید خوبی را داشته باشید. صندلی ها به صورت دستی قابل تنظیم بوده و تنها تنظیم گودی کمر راننده به صورت برقی انجام می شود.
در کابین پریوس ۲۰۱۶ می توان احساس امنیت خوبی را داشت. زیرا شش کیسه هوا هشت نقطه ای و کیسه هوای زانوی راننده ، سیستم پایداری الکتریکی و کنترلِرهای سیستم برقی باعث می شود تا وجود هر حادثه و آسیب به سرنشینان در تصادفات به حداقل برسد.
کابین پریوس با اینکه جذاب است، ولی آپشن پسندان را راضی نمی کند. به عنوان مثال نبود تودوزی چرم، صندلی های برقی، گرمکن و سردکن صندلی،سانروف، سنسور پارک جلو و برخی دیگر از این امکانات می تواند عده ای را از خرید یک خودروی هیبریدی منصرف کند. همان طور که در قسمت فوق اشاره شد، پریوس ۲۰۱۶ به مراتب امکانات به روز و پیشرفته ای را دارد و در هر بخش تویوتا سعی کرده از بهترین مواد و ابزار برای ساخت این خودرو استفاده کند. ولی هنوز کاستی هایی در بخش امکانات رفاهی برای نسخه موجود در ایران وجود دارد.
– مشخصات فنی را چگونه می بینید؟
پریوس 2016، در اولین ملاقات
از نظر حجم موتور و برخی سیستم های برقی، پریوس ۲۰۱۶ نسبت به نسل قبل تغییر نکرده است. موتور بنزینی همان ۱٫۸ لیتر است و با سیستم برقی ۱۳۴ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۲ نیوتون متر تولید می کند. به خاطر اینکه در حین شتابگیری سامانه برقی هم وارد عمل می شود، همین خودرو ۱۳۴ اسب بخاری با وزن ۱۲۹۰ کیلوگرمی کمتر از ۹٫۵ ثانیه شتابگیری صفر تا ۱۰۰ را انجام می دهد. مصرف سوخت کمتر از ۴٫۵ لیتر از ویژگی های این خودرو محسوب می شود. گیربکس این خودرو از نوع CVT یا بهتر بگوییم ECVT است که عملکرد خوبی را در پریوس دارد.
– جایگاه پریوس در ایران و جهان
پریوس 2016، در اولین ملاقات
پریوس قرار است از سال ۹۵ به بازار ایران ورود رسمی خود را آغاز کند و تا آن روز نمی توان گفت که استقبال و رویکرد بازار نسبت به آن چگونه خواهد بود. ولی برخی منابع از فروش خوب این خودرو در همین چند وقته خبر می دهند که تا حدی جای خوشحالی دارد. پریوس پرفروش ترین هیبرید دنیا است و نسل جدید آن هم به عنوان یکی از خودروهای پرفروش بازار جهانی شناخته می شود. در بازار امارات متحده عربی، مدل ۲۰۱۶ و فول این خودرو قیمتی بین ۹۵ تا ۱۰۲ هزار درهم را دارد. با توجه به قیمت این خودرو در بازار جهانی و تعرفه واردات خودروهای هیبریدی، عوارض های مختلف و هزینه شماره گذاری، بهای ارز، هزینه گارانتی و… می توان به عدد اعلام شده در مورد قیمت این خودرو تا حدی نزدیک شد. احتمال آن داده می شود که پریوس از عوارض تردد در طرح ترافیک معاف شود.


در صورت استقبال خوب از این خودرو، می توانیم منتظر ورود هیبریدهای دیگر با برندهای متفاوت در ایران باشیم که تا حد زیادی به داشتن هوای پاک شهرهای صنعتی کمک می کنند.
حسین دلاور- گروه مستند اسب بخار
عکس: عرفان حمیدی

زمان ارسال پست: ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ | ۹:۳۷ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

11 Responses to “پریوس ۲۰۱۶، در اولین ملاقات”

 1. سروش گفت:

  خسته نباشید به همه بچه های اسب بخار.میخواستم ی پیشنهاد خیلی ساده بدم
  اگر ممکنه تو ترتیب چینش عکس ها بین متن ی تجدید نظر کنید .
  مثلا وقتی دارین راجب طراحی اتاق توضیح میدین بهتره عکس بعدی یا قبلی اون پاراگراف عکس از اتاق باشه.
  ممنونم

 2. محمد گفت:

  تویوتا باید تیم طراحی رو عوض کنه چون روز به روز ماشیناشون رو زشت تر میکنن خدایی مدل قبلیش خیلی شیک بود

 3. زوندا گفت:

  عالی واقعا
  پریوس ۲۴ هزار دلار در تیپ پایه فروخته میشه
  اگر قیمتی بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ داشته باشه با توجه به هیبرید بودنش
  فروشش رو میشه تضمین کرد

 4. عباس گفت:

  تویوتا پریوس مثل نسل قبل با کیفیت اما زشت….

 5. زان گفت:

  واقعا تویوتا تو هر کلاس و رده ای وارد میشه بهترین انتخابه و جالبه قیمتاشم کمتره از بقیه. ولی آخه این طراحی ؟! این چیزی بیشتر از زشته شبیه سوسکه آدم حالش بد میشه نگاش میکنه.

 6. راد گفت:

  نمی دونم چرا ولی تویوتا تو طراحی بنظرم دچار چالش شده ، وقتی پرادو مدل ۲۰۰۵ وارد ایران شد بنظرم اون زمان لایق wow بود واقعا جذاب بود یا کمری نیو اما کمری های نسل بعد متاسفانه نسبت خودروهای کره ایی جذابیت ظاهری ندارن و فعلا تنها تویوتایی که از نظر ظاهر جلب توجه خوبی داره کرولا ی جدید و نسل قبل rav4.
  باسپاس فراوان از تیم اسب بخار .

 7. علی گفت:

  همه تویوتا ها دارند ماشین هاشون رو زشت طراحی میکنن

 8. محمد گفت:

  خودرو تو رنج خودش عالی هس بجز طراحی چهره که اصلا جذاب نیس

 9. محمد گفت:

  همونایی که اکتیون قدیمی رو خریدن این رو هم میخرن … :))))))

 10. حسین گفت:

  مقایسه تویوتا با ا کتیون مثل مقایسه الماس با بلور تقلبیه

 11. رادین گفت:

  در مورد قدرت موتور در بعضی سایتها ۱۲۱ اسب بخار اومده ،کدوم درسته ۱۲۱ یا ۱۳۴ اسب بخار ؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.