کارمانیا
مدیران خودرو

واقعیت هایی را از پژو ۲۰۰۸ بدانید

واقعیت هایی را از پژو 2008 بدانید
اواخر سال ۹۴ بود. مدیرعامل ایران خودرو در قاب تلویزیون ظاهر شد و ناگهان قیمت پژوهای جدید را اعلام کرد. همه تعجب کردیم که چقدر سریع با پژو به تفاهم رسیده اند. چند روز بعد، شرایطی فراهم شد تا در نشست خبری ایران خودرو حضور پیدا کنم.
باز هم در آنجا آقای مدیرعامل قیمت ها را گفت:«۲۰۰۸ با قیمت ۷۸ میلیون تومان به بازار می آید» بعد از پایان کنفرانس در کنار نشان ایران خودرو مشغول یک مصاحبه کوتاه اختصاصی شدیم. یادم می آید که آنجا هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو، برای اولین بار قیمت سورن توربو را اعلام کرد. سوژه خوبی بود و همه رسانه ها خبرش را کار کردند. در میان سوال های مربوط به سورن از آقای مدیرعامل پرسیدیم که آیا قیمت ۲۰۰۸ تغییر می کند؟. او هم در جواب گفت: « در صورتی که شرایط ثابت باشد خیر». دوباره پرسیدم اگر تغییر کرد چه؟. در جواب گفت: «ما مسئله ای را ناواضح نمی گذاریم و حتما به اطلاع مشتریان می رسانیم».
امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد است. ساعت ۱۰ صبح فردا ثبت نام اولیه پژو ۲۰۰۸ آغاز می شود. آن هم با پیش پرداخت ۶۰ میلیون تومان! تا به این ساعت هنوز قیمت رسمی این خودرو از جانب ایران خودرو اعلام نشده است. شاید بگویید که اعلام شد. در رسانه ها گفتند که ۹۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. قبلا هم پیش آمده بود که فلان آقا مطلبی را به عنوان یک مقام مسئول در ایران خودرو اعلام می کرد و از ما می خواست که نامش را در مطالب نبریم. همیشه هم حرف هایش درست بود و دروغی در اعلام اطلاعات در رسانه ها نبود. ولی اینبار می بینم که گویا سوء استفاده ابزاری از رسانه ها شده است. چون هنوز ایران خودرو قیمت تمام شده ۲۰۰۸ را برای مصرف کننده اعلام نکرده و بهای روز را معیار محاسبه قیمت خودرو با مشتریان می داند. یک سری ها می گویند شاید همین عدد ۹۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان درست نباشد و بهای بالاتری برای خودرو اعلام شود. زیرا در تبصره ۱ ماده ۴ این قانون تاکید شده است: «حداکثر مبلغ قابل دریافت در قراردادهای پیش فروش خودرو معادل ۵۰ درصد قیمت فروش نقدی محصول مورد نظر در هنگام عقد قرارداد است».
لذا با توجه به اینکه چند وقتی است شرایط پیش فروش خودروها باید به تایید سازمان های مربوطه برسد، عجیب است که چرا باید ایران خودرو بیش از ۶۰% مبلغ اعلام شده در رسانه ها در از مشتری دریافت کند؟!
یا در این میان تخلفی رخ داده است و یا ایران خودرو ۶۰ میلیون تومان را ۵۰ درصد قیمت تمام شده خودرو حساب کرده است.
اگر ایران خودرو ۶۰ میلیون تومان را ۵۰% بهای تمام شده خودرو حساب کرده باشد، یعنی اینکه برخی مدیران این شرکت برای جذب مشتری خبرهای دروغین را به رسانه ها داده اند و از اعتماد مردم به پایگاه های خبری سوء استفاده کرده اند. اگر هم که ۶۰ میلیون تومان ۵۰ درصد بهای تمام شده خودرو نباشد و قیمت رسمی خودرو همان مبلغی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان اعلام شود، در این صورت تخلف واضح در ثبت های شرکت ایران خودرو دیده می شود که طبق قانون باید با آن برخورد جدی صورت گیرد.
پول بدهید؛ سال دیگر تحویل بگیرید
از طرف دیگر بارها اعلام شده که شرکت ها باید زمان تحویل خودرو را کمتر از شرایط فعلی اعلام کنند. با اینکه طبق قانون در پیش فروش فوری خودروها باید تحویل طی ۳۰ روز انجام پذیرد، ولی شاهد هستیم که برخی شرکت ها مثل ایران خودرو نام پیش فروش خودروهایی چون ۲۰۰۸ را غیر فوری اعلام می کنند. باز هم هر طور که حساب کنیم، دیگر پیش فروش خودرو برای تحویل یک سال بعد در ایران منسوخ شده است و این کار ایران خودرو نشان می دهد که می خواهد از پرداخت سود تاخیر به مشتریان فرار کند و از طرفی بیش از یکسال پیش پرداخت مشتری را نزد خود نگه دارد و حال با سود پول ۱۵% آن را راضی نگه دارد. قطعا می توان با بررسی های حقوقی، این نوع ثبت نام ایران خودرو برای ۲۰۰۸ و نوع تحویل آن را، تخلف رسمی اعلام کرد که هنوز هیچ نهادی از آن انتقاد نکرده و حتی بسیاری از رسانه ها در برابر آن سکوت کرده اند. حتی صدا و سیما که خود را حامی حقوق ملت در اخبار نشان می دهد و کوچکترین مسئله در نوع فعالیت خودروسازان خصوصی و واردکننده ها را بیش از حد درشت نشان می دهد، اینبار در خصوص پیش فروش ۲۰۰۸ سکوت کرده است.
اینجاست که سوال دیگری هم به وجود می آید. آیا شرکت ایکاپ که توسط سرمایه گذاری مشترک پژو و ایران خودرو تاسیس شده است، یک درصد هم قواعد فروش پژو فرانسه را در دل خود ندارد؟! کجای دنیا پژو خودروهای خود را برای تحویل سال آینده ثبت نام می کند؟! چه طور پژو فرانسه می خواهد دوباره اعتماد مردم را به سمت خود جلب کند، وقتی دوباره مسیر منفعت طلبی را از سرمایه مردم ایران پیش گرفته اس؟!
داستان بعدی بر سر مسئله صادرات ۲۰۰۸ به کشورهای دیگر است. وقتی که ایران خودرو ۲۰۰۸ را با قیمت حدودی ۱۰۰ میلیون تومان تحویل مشتری ایرانی می دهد، با چه قیمتی می خواهد این خودرو را به کشورهای دیگر بفرستند؟! چرا باید کشورهای دیگر ۲۰۰۸های ایرانی را با قیمتی بیشتر از گذشته خریداری کنند؟! حال شاید بگویید که وقتی ایران خودرو ۲۰۰۸ها را صادر کند از مشوق های صادراتی استفاده می کند و دیگر هزینه های جاری شماره گذاری یک خودرو به نسخه های صادراتی تعلق نمی گیرد. ولی به هر حال کشور مقصد هم قوانینی واردات و مالیاتی خود را دارد. برای چه باید در امارات متحده عربی ۲۰۰۸ ایرانی را گرانتر از نسخه های دیگر بخرند؟! شاید بهتر باشد مدیرعامل ایران خودرو در این خصوص توضیحاتی ارائه دهد.
وقتی هم که بحث داخلی سازی این خودرو پیش می آید، معمولا کسی نیست که مثل داستان مونتاژ خودروهای چینی و کره ای انتقاد داشته باشد. کسی نمی گوید که چرا عدد واقعی داخلی سازی ۲۰۰۸ را اعلام نمی کنید؟ چرا حتی لاستیک را هم وارداتی انتخاب می کنید؟ البته شخصا به این مسئله انتقاد ندارم. زیرا حداقل اطمینان خاطری وجود دارد که نسخه مونتاژ ایران به کیفیت جهانی خودرو نزدیک هستند. شاید الان با خود بگویید که قصد تخریب ۲۰۰۸ را دارم. ولی باید بگویم که تا به امروز انتقاد خاصی به خود ۲۰۰۸ نداشته ام و حتی مخالف حذف آپشن های غیر ضروروی این خودرو هم نیستم. زیرا به اعتقاد بنده، وجود شش کیسه هوا و سیستم کنترل پایداری اتوماتیک، موتور توربو ۱۶۳ اسب بخار و گیربکس ژاپنی شش سرعته به مراتب از وجود آپشنی چون چرم صندلی و سقف شیشه های مهم تر است.
گارانتی
قبلا هم اعلام کرده بودیم. بسیاری از کمپانی های جهان خودروهای خود را دو سال و ۴۰ هزار کیلومتر گارانتی می کنند و در صورتی که مشتری بخواده گارانتی خودروش بیشتر باشد، می تواند پکیچ گارانتی بیشتری را با پرداخت هزینه اضافه انتخاب کند. ولی ایران خودرویی که امروز روی کیفیت این خودرو تاکید دارد و می خواهد با سایر خودروها در بازار ایران رقابت کند، گارانتی دو سال یا ۴۰ هزار کیلومتر را برای ۲۰۰۸ اعلام کرده است. جالب است بدانید که این گارانتی از تمام رقبای چینی کمتر است و حتی رانا این شرکت هم گارانتی بهتری دارد. همه ما می دانیم که فناوری موتور EP6 گروه PSA بالا است و از طرفی در صورت بروز مشکل هزینه تعمیرات بالایی دارد. حال چه طور ممکن است که مشتریان بتوانند با گارانتی دو ساله به ۲۰۰۸ اعتماد داشته باشند؟! وقتی هزینه های احتمالی تعمیرات موتورهای توربو سری EP6 را بررسی می کنیم، عددی واقعا سنگین است. جالب است بدانید که این سری موتور EP6 گروه PSA در ایران برای خودرویی با کارکرد کمتر از ۱۰ هزار کیلومتر به خاطر بروز مشکل تعویض شده است. کاش ایران خودرو برای اطمینان خاطر مشتریان گارانتی این خودرو را بیشتر کند تا اعتماد اولیه مردم به پژو بیشتر از شرایط فعلی باشد.
نه گذاشتند که خط تولید را ببینیم و نه می گذارند که قبل از خرید یک دور با آن بزنید
یاد دارم وقتی سال گذشته به پاریس رفتم، نمایندگی های پژو امکان تست درایو درون شهری را برای مشتریان و علاقه مندان فراهم می کردند. ولی جالب بود که تا به امروز ایران خودرو نگذاشته خبرنگاران تخصصی صنعت خودرو یکبار گزارشی از خط تولید این خودرو در رسانه ها منتشر کنند. چند ساعت دیگر پیش فروش پژو ۲۰۰۸ آغاز می شود و هنوز کسی نمی داند که این خودرو چگونه در ایران خودرو سرهم بندی می شود. از طرفی هم تا به امروز شرایطی را فراهم نکرده تا بسیاری از مشتریان حداقل یکبار این خودرو را از نزدیک ببینند و تنها یک بار در نمایشگاه خودرو تهران و چند باری در امکانی چون برج میلاد، امکان بازدید از ۲۰۰۸ را با درهای قفل شده برای علاقه مندان فراهم کرده است. امروز هیچ کس در ایران نمی داند که عملکرد پژو ۲۰۰۸ در جاده های کشور چگونه است و اگر هم معدود افرادی به واسطه تست نسخه مونتاژ داخل اطلاعاتی داشته باشند، اجازه اعلام آن را به صورت رسمی ندارند. بارها با این سیاست ایران خودرو برخورده ایم که نمی خواهد مشتریان قبل از تحویل محصول، خودرویی را که خریده اند ببینند. حتی بوده است که به خاطر انتشار مطالب تست برخی خودروها پیش از تحویل رسمی به مشتری، توسط مدیران این شرکت بازخواست شده ایم.
واقعیت مسئله این است که ۲۰۰۸ خودرو خوبی است. بالاخره کراس اووری که میان آن همه رقبا فروش چند صد هزاری را در بازار جهانی دارد و جز محبوبترین ها به حساب می آید، به احتمال زیاد نکات مثبت بسیاری دارد. از طرفی با اینکه ایران خودرو امکاناتی نظیر سقف شیشه های، سنسور پارک جلو، تودوزی چرم، سیستم تنظیم کشش خودرو با توجه به سطوح، تودوزی چرم و… را از خودرو حذف کرده است، ولی باز هم ۲۰۰۸ امکانات خوبی دارد. سیستم کنترل پایداری فعال، سنسور نور و باران، شش کیسه هوا ۱۰ نقطه ای، مانیتور، سنسور و دوربین عقب، فرمان برقی، سیستم تهویه دوگانه اتوماتیک، کروزکنترل و محدود کننده سرعت جز امکاناتی است که ۲۰۰۸ را به عنوان یک خودرو کم آپشن در بازار معرفی نمی کند. ولی واقعا در شان مردم ما نیست که به خاطر یک خودرو معمولی بازار جهانی بیش از یکسال در نوبت بمانند و ۶۰ میلیون تومان برای داشتن یک برگ حواله بپردازند.
طی این چند روز کم نبوده اند از دوستان و آشنایان که می گفتند: «آشنا نداری که بتوانیم ۲۰۰۸ را ثبت نام کنیم؟». این جمله یعنی اینکه بسیاری از افراد به ۲۰۰۸ اعتماد دارند. نظر سنجی سایت اسب بخار هم نشان می دهد که این کراس اوور محبوبیت فوق العاده ای در بازار دارد. ولی این اتفاق بدی است که هنوز خیلی ها به ایران خودرو و سیاست های آن اعتماد ندارند. این بد است که مردم می دانند به احتمال زیاد نمی توانند ۲۰۰۸ را برای تحویل های اولیه ثبت نام کنند و سری اول این خودروها وارد داستان دلال بازی می شود. کافی است در فضای مجازی کمی جستجو کنید. خیلی ها می گویند: « سری اول ۲۰۰۸ که به مردم نمی رسد و بین خودشان تقسیم می شود». به فرض اینکه این باور عمومی مردم غلط باشد، این عمق فاجعه غول صنعت خودروسازی ایران را می رساند که نسبت به این حرف ها بی اهمیت و حتی تلاش نمی کند که اعتماد مردم را به دست آورد. امروز یک نفر از مدیران ایران خودرو نمی تواند اعلام کند که « به مردم قول می دهیم تمام ۲۰۰۸ها به دست مشتریان واقعی می رسد». امروز می بینیم که ایران خودرو از سیاست ناسالم برای فروش این خودرو استفاده کرده است. بیش از یک سال مردم را منتظر عرضه این خودرو کرده است و خریداران را در انتظار ۲۰۰۸ نگه داشته است، حال که نوبت به فروش رسیده تعهد خود را برای برخی ثبت نام کنندگان برای مرداد۹۷ اعلام می کند. فاجعه بعدی این است که چنین اتفاقی در حال رخ دادن است و یکی از مسئولین واکنشی نشان نمی دهد و فاجعه بدتر اینکه رسانه به خاطر نوشتن چنین حرفهایی مورد سرزنش واقع می شود.
این ها را نگفتیم که ما را به خط تولید خود دعوت کنید. نگفتیم که بیایید ۲۰۰۸ را برای تست در اختیارمان قرار دهید. ولی می خواهیم کاری کنید که هرچه در بالا گفتیم تکذیب شود. نه اینکه تکذیبیتان را برای ما بفرستید. در هر جایی که دوست دارید مطالب فوق را که باور مردم نسبت به شماست را تکذیب کنید. کاش بعد از دیدن خبر توسط مدیران ایران خودرو، «اسب بخار» مورد سرزنش از جانبتان قرار گیرد. ولی به شرط اینکه به حق باشد. نه مثل دفعه های قبل. کاش بگویید اسب بخار دروغ گفت و واقعیت به شکلی است که صد در صد آن به نفع خریداران است. کاش کاری کنید که نگاه مردم نسبت به شما شرافتمندانه باشد. باز هم می گویم؛ خیلی ها خودروهای شما را می خواهند، ولی با رضایت کامل از شما خرید نمی کنند.
حسین دلاور
گروه مستند اسب بخار
۳۱ خرداد ۱۳۹۶

زمان ارسال پست: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ | ۷:۳۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها: ، ،

72 Responses to “واقعیت هایی را از پژو ۲۰۰۸ بدانید”

 1. فرزاد گفت:

  با سلام…
  اقایون نمیخواید مشکلات ما رو در مورد سورن توربو منتشر کنید؟چند بار براتون بنویسم تا راضی بشین…حیف ک سایتتونو دوست دارم چون مفید و ارزشمنده…

 2. امیر گفت:

  بهترین متنی بود که توی این چند وقته از یه سایت خوب خودرویی خونده بودم
  حقا که دلاوری حسین آقای دلاور

 3. شایان گفت:

  سلام. ممنون از سایت خوبتون که تحلیل های این چنینی می گذارید. واقعیت اینه که من هم قصد خرید خودرو را داشتم. ولی وقتی فهمیمدم که چقدر طول میدن، برای نخریدن دنبال یه توجیه می کردم. حالا با استناد به حرف های شما اینبار این ماشین رو نمی خرم تا ایران خودرو مثل آدم با مردم رفتار نکنه

 4. بهمن گفت:

  سپاس دلاور عزیز
  متاسفانه این مسول نماها هیچ چیزی جز پول را نمی‌بینن.
  البته فردا مردم هم مثل قبل متاسفانه برای خرید حمله می‌کنن!! کاش می‌شود فقط یکبار هم که شده این مردم جواب این آقایون پول دوست را می‌دادند.

 5. نیما گفت:

  حسین جان مطلب عالی بود و حرف دل مردم. امیدوارم به گوش ایرانخودرویی ها و مسئولین برسه و نهادهای نظارتی سرشونو از زیر برف بیارن بیرون و اجازه ندن اینجور به مردم ظلم شه واینقدر راحت یه شرکت بزرگ تخلف کنه. آیا وقتی یه شرکت و نهاد دولتی به راحتی تخلف میکنه از مردم میشه انتظار داشت که تخلف نکنن؟ دولت و ملت باید هرجا تخلف دیدند شدیدا برخورد شه، تخلف تخلفه حالا چه از خونه مردم بالا رفتن باشه چه مثل ایرانخودرو، قانون فقط برای مردم نیست.

 6. مهرزاد گفت:

  هرچه نوشتید واقعیت محضه ولی آیا کاری هم میشه کرد بازار انحصاری و رفتار انحصار گرا ها همیشه اینجور بوده
  راستی ما ها چرا باید تن بدیم به همچین رفتاری؟

 7. فرزاد گفت:

  سلام
  ممنون از بررسی تحلیلی جامعی که از شرایط پیش فروش و نحوه بازاریابی انجام دادید.
  به نظرم این بهترین نوشته ای بود که از ابتدا توسط اسب بخار منتشر شده. امیدوارم که ایران خودرو یا نمی دونم ایکاپ هم اینو بخونه تا حداقل بفهمه که مردم می فهمن چه جوری دارن از این شرایط سو استفاده می کنن. به نظرم قطعا میشه با افزایش آگاهی مردم از طریق معرفی خدمات و ارزشی که کارخانجات خودرو در دیگر کشورها برای خریداران خودرو قائل میشن عزت نفس مردم ما رو تو این حوزه زنده کرد.

 8. محمدعلی گفت:

  من شرایط خرید این ماشین رو نداشتم مخصوصا حالا که نحوه تحویل و قیمت کمی عجیب به نظر میرسه ، فقط چیزی که برام مهمه خودروهای آینده پژو هست ، مثل ۳۰۱ و ۲۰۸ که گفته شده بود تو رنج ۵۰ تا ۸۰ تولید میشه ولی با این وجود مطمئنا هیچ کدوم زیر ۹۰ و یا حتی بیشتر عرضه نخواهد شد ، ای کاش بعضی دوستان که شرایط مالیشون به این ماشین میرسه چشم بسته اقدام به خریدش نکنن
  توی این یکی دو روز توی چند تا سایت دیگم همچنین مقالاتی بیرون اومده
  ممنون از مطلبی که ارائه دادین

 9. امیر اع گفت:

  بارها و بارها به مردم توهین شده از اقای وزیر بگیر که به مردمی که به اعتراض کمپین راه انداخته بودند میگه خائن تا مدیرعامل کنونی که برای یه مصاحبه باید از هفت خوان بگذری. دانش خودرویی خیلی از جوونای ایران بالاتر از آقایونه ولی افسوس و صد افسوس که روند چیز دیگریست. آقای دلاور با تایید همه فرمایشات شما باید بگم پژو ۲۰۰۸ هرچند خودرویی بروز محسوب میشه ولی از لحاظ ظاهری حرف های زیادی برای گفتن نداره. از همه مهمتر انتخاب خودرویی در این رنج قیمتی توجیهی برای ملت فهیم ایران نداره. ما به استراتژی دیگری نیاز داریم.صنعت خودرویی ما فلج هست و این واقعیت مسئله ست. به عنوان یک فرد معمولی جامعه حاضرم ساعت ها با آقایون مدیر ایرانخودرو و سایپا مناظره کنم .

 10. پویا گفت:

  حرف دل مردم رو زدی
  دستت درد نکنه

 11. هیمن گفت:

  دوستان این متن رو تا میتونید نشر بدید….

 12. مهدی محمدی پور گفت:

  سلام در مورد پژو ۲۰۰۸واقعا اینو ثبت نام با این مبلغ یه کلاه برداریه واقعا ما فکر میکردیم که قراره تو شرکت ایکاپ سیاستهای شرکت فرانسوی هم اعمال بشه ولی نشد شرکت ایران خودرو که سیاستاش برای مردم مشخصه مطمعن باشید اینا بخاطر استقبال از ۲۰۰۸ میخوان یه تعداد زیادی ازش بفروشن و زیر ۱۲۰میلیونم با مردم حساب نمیکنن ماشینی که قراربود ۷۸میلیون بفروشن توابشناشم که اول گفتن فول ترینه اما حالا هی دارن کمش میکنن اخه کجای دنیا پولو الان میگیرن ۱۴ماه دیگه تحویل میدن تازه اگه بدن اخه کجا دنیا ماشینو ندیده میخرن اخه کجای دنیا ماشینو بدونه اینکه مشتری بدونه قیمتش چنده میخرن برای اینه که کشور ما پیش رفت نمیکنه مدیران بی لیاقت که فقط به فکر چاپیدن جیب مردم هستند نه رضایت انها لطفا انتشار بدید

 13. محمد گفت:

  عالی بود عاالییییی …..

 14. حسین گفت:

  به فکر گزینه های دیگه باشید ایران خودرو فقط جنگ اعصابه

 15. بنیامین گفت:

  دمت گرم حسین دلاور.

 16. سینا گفت:

  افرین به برادر بزرگوار حسین دلاور و دوستان دیگر در اسب بخار
  ممنون بخاطر انتقادهای دلسوزانه و کارشناسانه خوب شما
  من میخواهم چند کاش دیگر با اجازه شما منتشر کنم
  کاش این قلم زود تر زده میشد و بیشتر نشر پیدا میکرد
  کاش اقراد بیشتری را ترغیب به مطالبه جویی میکرد
  کاش مسئولین امر برای دلجویی مردم سیاستهای سود طلبی خود را کنار میگذاشتند
  کاش حرمت ایران و ایرانی را جلوی فرانسوی ها حفظ میکردند و حد اقل ۲۰۰۸ را مانند اروپا دست مردم میدادند و ثبت نامی منطقی و حتی تست درایو میگذاشتند و و و و
  ممنون بخاطر سایت خوبتون🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒👊👊👊

 17. داود گفت:

  سلام. چقدر این متن به دلم نشست چون از دل برآمده بود.
  ایران خودرو به دنبال جلب اعتماد نیست چون اصلا نیازی به آن ندارد. دیوار بلند عوارض گمرکی در کشور نیازسازی داخلی را به اوج می رساند و مردم هم ناگزیر باید از سبد محصولات خودروساز ( مونتاژکار) وطنی خرید کنند. در مورد پیش فروش ۲۰۰۸ هم برای چندمین بار ایران خودرو نشان داد که به دنبال سود حداکثر و ارائه خدمات حداقلی است. باید تاسف خورد به همراهی مسئولان بلند رتبه وطنی با این کار زشت و دور از انصاف خودروسازان.

 18. سینا گفت:

  بچها ثبت نام ۲۰۰۸ بدون اینکه قیمت ان مشخص شود وجاهت قانونی دارد؟
  اصلا از لحاظ شرعی درست است؟
  اگر با کلیک روی گزینه موافقم در ثبت نام قیمت نهایی ان زمان اخذ دعوت نامه ۱۲۰ گفته شود کاری میتوان کرد یا تنها چاره گزینه ۱۲ در صد سود انصراف است….

 19. مجيد گفت:

  اقا من از هر دوي شما متشكرم خيلي تلاش مي كنيد و اميد وارم موفق باشيد شما هر چي بگي بازم اگر ايران خودرو و شركتاي ديگر بيان يه موتور به يه فر غون ببندن و تحويل مردم بدن بازم مردم ميررن ميخرن و به به و چه چه مي كنن قبول داريد ؟؟؟

 20. مجید گفت:

  با سلام. واقعا مطلب بجا و ارزشمندی بود اما افسوس که ایران خودرو با این اعتبار و عظمت سیاست خوبی در قبال مردم و مشتری نداره

 21. رضا عباسی گفت:

  جناب اقای دلاور شما خجالت نمی کشید دارید از ۲۰۰۸ عیب جویی میکنید این همه ماشین مثل نیسان جوک/رنو کپچر /سورن توربو/ چرا گیر دادی به پژو ۲۰۰۸ نامرد ما فردا۹۶/۴/۱ داریم ثبت نام می کنیم ماشینو لطفا جون مادرت از ۲۰۰۸ دیگه بد نگو

 22. عليرضا گفت:

  جناب دلاور ما پارسال به يكى از نمايندگى ها رفتيم براى اينكه بدونيم بالاخره اين ٢٠٠٨ كي مياد… با برخورد بسيار بد گفتن كو حالا تا ٢٠٠٨ بياد(قبل از وعده اسفند ماه) ! ولى شماره مادر بنده رو براى اطلاع رسانى گرفتن. ديروز تماس گرفتن با ايشون وقتى حاضر شدن در نمايندگى با گرفتن رمز دوم كارتشون گفتن ما براى شما بايد خريد بزنيم بابت شرايط نمايندگى !!!!

 23. سینا گفت:

  کاش ایران خودرو ذهنیت بدی که در بطن جامعه بر علیه اش شکل گرفته رو عوض کنه….
  کاش به جای تکیه به سود جویی و تکیه به کشور های خارجی یه کم همراه مردم و پشتیبان مردم میبود و میدید این مردم بهترین همراه وبهترین پشتوانه برای دولت و کارخانجات هستند اگر این مردم نبودند ایران ویرانه ای بیش نبود
  این مردمند که با حیا و ابروداری سخترین شرایط را سیلی صورت سرخ میکنند

 24. موسی گفت:

  دمت گرم فقط همینو میتونم بگم
  خیلی وقته که طرفدارتون شدمو سایتو دنبال میکنم ولی اولین باریه که نظر میزارم
  مطلبت بی نظیر بود
  ای کاش مردم به خودشون بیان و بفهمن که جایگاهشون خیلی بالاتر از اینیه که با این شرایط وقاهت بار یه ماشینو ثبت نام کنن!

 25. کیا گفت:

  هم ایرانخودرو و هم پژو قبلا هم از ایرانی ها سواستفاده کردن و الان هم این کار رو میکنن و خواهند کرد و متاسفانه هیچ کاری هم از دست مردم بر نمیاد. یه دوره ای ماشین های چینی رقیبشون شد سریع یه قانون وضع کردن که واردات قطعات چینی گرونتر دربیاد تا در نهایت ماشین های چینی گرونتر بشن تا مصرف کننده بازم بره سمت ماشین های ایرانخودرو و سایپا. من به شخصه حاضرم یه مبلغی اضافه تر بدم که یا ماشین از تولیدات شرکت های خصوصی بخرم و یا وارداتی

 26. مهدی گفت:

  بسیار عالی و درست نوشتید. بازار گرمی های انجام شده و نحوه پیش فروش فقط به سود دلالهای بازار خواهد بود. چنان نشان داده اند که گویی قرار است فضا پیما به مردم بدهند. ولی ای کاش مردم قدری با تفکر بیشتر برخورد میکردند. نان شب که نیست وارد این بازی نشوند.صف نبندند از دلال نخرند.در این بازه قیمتی ماشین هایی مشابه و حتی بهتر فراوان است یکی از آنهارا انتخاب کنند. یا نه! این همه سال ماشین تکراری و بی کیفیت سوار شدند یک سال دیگر هم روی آن .صبر کنند. باید یک جایی شرکت های این چنین متوجه اعتراض مردم بشوند.

 27. ایلیا گفت:

  سلام به جناب دلاور فرمایشات شما کاملا متین و بجا وحق مطلب را بجا آوردید ایران خودرو و سایپا اگر واقعا بفکر رفاه مردم ایران بودندما نباید الان شاهد تولید خودروهای از رده خارج جهانی با کیفیت پایین باشیم که با تولید یک خودرو با کیفیت و بروز در کشوربه مانند تشنگانی که از تشنگی له له میزنند تن به قبول هر گونه اجحاف و ظلمی ا ز طرف این خودرو سازان انحصاری باشیم متاسفانه ادامه این روند در کشور نه تنها به پیشرفت این صنعت کمکی نخواهد کرد بلکه موجب افزایش دلال بازی و بازار سیاه درکشور خواهد شد که صدمه آن رافقط مردم ایران باید تحمل نمایند

 28. علیرضا گفت:

  اینبار هم دقیقا قضیه ی دنا پلاس تکرار میشه.به غیر از اون شانزده تایی که به اتش نشانها گفتن میدن بقیه همش دست نمایشگاه دارا و دلالان بود من همون لحضه ی ثبت نام با نت خیلی پرسرعت پای سایت بودم تا ثبت نام کنم ولی چیزی که گیرم اومد….بود.اخر هم حواله ای خریدم و دقیقا برام جالب بود که از اون عزیزی که خریدم همه ی دوستان در بخش فروش حواله رو میشناخت و انگار که این عزیزان در دور اول پیش فروش ها باهم رقابتی تنگاتنگ دارند که بیشتر بخرند و بیشتر بفروشند وسود کنند.که فاجعه اینه که یه همچین کارهای کاذبی در این مملکت شده کار و پول دراوردن.البته مملکت که چه عرض کنم بیشتر به جنگلی می ماند این خاک تا محل زندگی ادم.

 29. مجتبی گفت:

  بریم منطقه آزاد بخریم بهتره تا منت اینا رو بکشیم

 30. رضا گفت:

  من هم از خرید منصرف شدم. ارزش نداره در صف بایستیم و با التماس کردن شأن خودمون رو پایین بیاریم.

 31. مهدي گفت:

  واقعا متن عالي بود

 32. اميرحسين ي گفت:

  ايراد اصلي از مردم ماست. مردمي كه به صورت بي اختيار به ايران خودرو اعتماد كردند. اما اين اعتماد نه حاصل كيفيت هست. نه خدمات خوب. نه محصولات به روز و نه مشتري مداري.
  اعتماد ناخودآگاه و پوشالي مردم به ايران خودرو حاصل انحصار و حمايت هاي حكومتي از اين شركت هست ولي متاسفانه هنوز عمل ميكند.

 33. سپهر گفت:

  به نظرم این ماشین اصلا آن قدر مهم نیست ماشین فرانسوی مخصوصا پژو خیلی وفته محبوب نستن ما هم در ایران مجبوریم که بخریم ایران خودرو الکی این ماشین و بزرگ کرده اگر که بالای ۱۰۰ میلیون باشه فکر نکنم ارزش خرید داشته باشه اهمین الان نیسان جوک تیولی یا داستر هستن که کیفییت بهتری دارن زیر ۱۰۰ میلیون که چینی ها هستن با آپشن بیشتر و گارانتی بهتر .
  نقد خیلی خوبی بود ممنون از شما آقای دلاور

 34. امیر گفت:

  حسین دلاور حرف حق زدی
  درود به شرفت که حرف دل مردم میزنی
  مدیران محترم ایرانخودرو
  این صحبت هایی که شنیدی حرف دل مردم ماست
  شما بجای خرده گیری از این سایت و نوسگیسنده محترمش
  لطفا شفاف سازی کنید
  تک تک نقد هایی که تو متن بالا شد کاملا به حق بوده
  اگه پاسخی دارین به مردم اعلام کنین
  من به عنوان یک ایرانی از وجود شماها در کشورم شرمسارم
  شماهایی که در طی این سالیان خون به دل ما مردم کردین و باز هم به روش های گذشته خودتون ادامه میدین
  کاش روزی برسه تا مردم من با نخریدن از شما پاسخی در خور به شما بدهند.

 35. علی گفت:

  بالاخره یه رسانه اومد حرف دل مردم رو زد
  امیدوارم این مطلب تا چند روز دیگه زیر مطالب جدید تر دفن نشه و توی بنر بالایی سایت بمونه 🙂

 36. نوید گفت:

  صحبت های بسیار پخته و منطقی بود از خوندش بسیار لذت بردم . حرف دل خیلی ها بود . امیدوارم تاثیر داشته باشه و مردم چشم بسته نرن خودرویی رو پیش خرید کنن که شصت میلیون هزینه پیش پرداختش هستو قیمت نهاییش هم رو هواست اونم از ایران خودرو با اون سابقه در تحویل و خدمات پس از فروش .
  امیدوارم همیشه موفق باشید دمتون گرم خیلی عالیییی بود

 37. ساسان گفت:

  واقعا متن شجاعانه اي بود … بايد به نويسنده آفرين گفت

 38. عطا گفت:

  درود بر شرفت واقعا خیلی خوبه که خبر نگار با جرات حرفش رو بزنه.بدونید که این‌کارها رو‌مخاطبا متوجه میشن و شاید تعداد مخاطب انچنان بیشتر نشه ولی قطعا خیلی علاقه مندتر و صمیمی تر شما رو دنبال میکنن.افرین.دلاورانه بود متنت

 39. اشکان گفت:

  مطلب عالی بود و کاملا درست
  اما در این مدت چرا چیزی نگفتید. با انتشار خبرهای مختلف در مورد ۲۰۰۸ باعث هیجان به بازار شدید.
  چند ماه هستش در همین سایت شما دارم میگم.
  این خودرو در صورت واردات همین قیمت میشد. با امکانات کامل.
  اگر تحوبل خودرو واقعا برای سال آینده باشه زیر ۱۱۰ ایرانخودرو قیمت نمی گذاره و در بازار آزاد زیر ۱۳۰ در نمیاد.
  فکر می کنم الان هر ایرانی بلد باشه با یک شرکت خارجی تفاهم نامه امضا کنه اما به اجرا نمیرسه

 40. حسن گفت:

  واقعا عالی بوود متن و شجاعانه

 41. علی گفت:

  عالی بود.شاید تلنگری باشه به این افراد کثیف.فقط بلدن پول مردم بردارن هیچ کاری هم نکنن

 42. اشکان گفت:

  ببخشید یادم رفت
  برید قرارداد و عمل کرد آمریکا با تویوتا رو ببنید. والا تویوتا آمریکایی برای مردم ارزانتر و نیز با امکانات بیشتر هستش.
  و در آخر حسین دلاور وقتی عصبانی هستش خیلی بهتره. همه چیز درست و دقیق هستش.

 43. میلاد گفت:

  سلام با تشکر از سایت خوبتون بهترین انتقادی بود که از طرف شما منتشر شد
  من خودم از زمانی که بحث ورود این خودرو به بازار ایران شنیدم و دیدم به فکر خریدنش بودم اما با شرایط پیش فروش و گارانتی که ۶۰میلیون میگیرن و معلوم نیست قیمت تموم شدش چند باشه چیزی جز توهین به این ملت نیست به نظر من باید همه مردم نخرن با هم اتحاد داشته باشن که چنین چیزی واقا یک رویاست

 44. مرادی گفت:

  با اين مطالب كه حسين دلاور نوشت و اسب بخار هم روي سايت گذاشت ديدم به سايت عوض شد و اميدوارم كه قلمتان همواره هر جا كه حق مردم در ميان است زهر دار باشد موضوع ٢٠٠٨ و قيمت ان بسيار مهم است زيرا قيمت ان روي خيلي از محصولات ديگر تاثير گذار است مخصوصا اگر بالاي صد ميليون قيمت گذاري شود

 45. مهدی قلیچ گفت:

  اقای دلاور عالی بودش واقعا معرکه سخن گفتید

 46. محمد گفت:

  محمد گفت:
  سلام متاسفانه یک نکته آزار دهنده دراین ماشین وجود داره که نمیشه بهش فکرد. اولین نکته اینه که این ماشین تو ۶ ماه اول فقط و فقط بدست دلالان محترم میرسه و سود چند میلیونیش میره تو جیبشون اگه مصرف کننده های محترم به هیچ عنوان تاکید میکنم به هیچ عنوان از دلال و بازار این ماشینو تهیه نکنن قطعن ماشیناشون رو دستشون میمونه و طرفش نمیرن مصرف کننده های محترم اگه تونستن از سایت بخرن و یا به خودروی دیگه ای فکر کنن اینجوری هم بازار کاذب ایجاد نمیشه و هم مصرف کننده واقعی به ماشین میرسه …موفق باشید

 47. رضا گفت:

  دمت گرم دلاور حقی که مثل اسمت دلاوری.
  میخوام نظر ایران‌خودرو ییها رو ببینم.

 48. اشکان گفت:

  نظرهایی که تایید میشه و در سایت ثبت میشه
  چرا بعد از مدتی حذف میشه

 49. رهام گفت:

  با سپاس از آقای دلاور عزیز بابت مطلب شون
  در حال حاضر بنظر بنده چاره ای دیگه ای نیست جز اینکه رو بیاریم به سمت خودروهایی با قیمت گزاف خارجی و وارداتی وقتی مسولین بخصوص در بخش حمایت از مصرف کنندگان که چشم بر روی خیلی مسائل این شکلی میبندن که جایی بس تاسف داره! دیگه نباید منتظر معجره بود…
  اگه شرکت های بزرگ خودروساز جهان امروز بزرگ هستن فقط بخاطر احترام به مشتریانشون هست و در مقابل این حرکتشون احترام و اعتماد متقابل از سمت مشتری الان دیگه توی این صنعت حرف اول رو مشتری مداری میزنه باور کنید اگر که در زمان ایجاد اون کمپین خودروسازهای ما سعی در بالابردن کیفیت کردن بودن و به خواسته مردم توجه میکردن الان شاید متن شما خیلی مورد توجه واقع نمی شد چون مردم اعتمادشون جلب شده بود متاسفانه ایران خودرو هر روز داره پل های زیادی رو پیش روی مشتریان احتمالیش خراب میکنه و این در آینده نه چندان دور نه تنها باعث هیچ انقلابی در صنعت خودرو حتی با مونتاژهای بیشتر و جدیدتر نمیشه بلکه روز به روز پس رفت رو براشون به ارمغان میاره دولت اگر چه حامی اصلیه ولی در نهایت رضایت مشتری و مشتری مدار بودن حرف اول و آخر این صنعت رو میزنه ولاغیر … داستان فروش این خودرو هم تمام میشه ولی مشکل اصلی ظاهرا هیچ وقت حل نخواهد شد

 50. مهدی گفت:

  کاش برای مدیران خودرو یا کرمان موتور که الان زیر بلیطشون هستین همچین مقاله هایی مینوشتین
  تو این مقاله دروغ نگفتید اما با توجه به تسلطتون رو بازار کاملا سفارشی واسه اوون چینی سازها مقاله نوشتین تا بنجلهاشون رو بیشتر به ملت بندازن

  • حسین دلاور گفت:

   ممنون از نظرتون. شما می تونید دیگاه خودتون رو داشته باشید. ولی خواهشا با اکانت های دورغی و تقلبی در سایت ما نظر نذارید. چون ما می فهمیم که شما حتی جسارت بیان حرف دلتون رو به اسم خودتون ندارید. این شکل اعلام نظر با شناسه های تقلبی، نشون میده که احتمالا افرادی برای خالی کردن عقده ها و کمبودهای شخصیشون در اکثر فضای مجازی مشغول نظر گذاشتن هستن

 51. عليرضا حسين زاده گفت:

  آقاي دلاور بد نيست كمي از اين شجاعت و دلاوري و برندگي زبانت رو براي شركت هايي به غايت بد تر از ايرانخودرو مثل نگين خودرو بزاري!!!
  آخ يادم رفت نگين خودرو سيبيل شما و همكاراتون. رو حسابي چرب كرده چون از نداشتن قطعه و خدمات پس از فروش افتضاح و تحويل هاي توام با تاخيرش يك كلمه حرف نمي زنيد كلاهبرداري جديدش كه ماشيم بدون اتوپارك به مردم دادند هم اصلا مهم نيست.
  تمامي جوي كه شما و همكاران نون به نرخ روز خورتون راه انداختيد فقط به خاطر اينكه ايرانخودرو باج به شما ها نمي ده؛ فقط به ين خاطره كه اجازه نمي ده حاي وارد شركتش بشيد؛به اين خاطره كه مدير عاملش مثل نگين خودرو هم پيالتون نميشه و تحويلتون نمي گيره!!!
  اگر خلاف اين بود الان همه ي شما و هم قطار هاتون براي اين ٢٠٦ پاشنه بلند به به و چه چه راه مي انداختيد از همون هايي كه تو بررسي تليسمان و كولئوس و داستر و سيمبل راه انداختيد؛
  الان كه تجربه تون بيشتر هم شده.
  به خدا قسم ذره اي نه شركت ايرانخودرو و نه امثال شما به اصطلاح رسانه اي ها دلتون به حال مردم نسوخته.
  هر شركتي به شما ها باج نده عليه اون موج راه مي اندازيد.(مديران خودرو،ايرانخودرو،سايپا).

  • حسین دلاور گفت:

   هر کسی نظر خودش رو داره. ولی نگاه آدم ها خیلی موقع ها حقارت رو به سمت خودشون میاره. از قدیم گفتن کافر همه را به کیش خود پندارد. وقتی شما حرف از باج می زنید، احتمال اون زیاده که جز باج بگیران اصلی باشید که اصلا از شما بعید نیست.

 52. حمید گفت:

  با درود
  بسیار متن عالی و حرف دل ما رو زدین و با یه سری قوانین آشنامون کردین

 53. علی گفت:

  عالی بود مقاله،ولی متاسفانه کو گوش شنوا? ملت ایران خیلی زود فراموش میکنن ،نمونه های زیادی اتفاق افتاده که فقط تو تاریخ ایران ثبت شده و عواملش هم خود مردم بوده و هستند.تمام ریشه این اتفاقات ناخوشایند هم برمیگردد به اعتماد چشم بسته.!

 54. سعید گفت:

  متن عالی بود وداغ دل ما را تازه کردی.اینها به جهان آخرت معتقدند یا فقط تظاهر می کنند؟؟؟

 55. فرضعلی عشوری گفت:

  انصافا آدم کپچر رو بخره که خیلی بهتره یه چند تومن گرون تره ولی ارزششو داره واقعا!!تازه مونتاژ اسپانیا هست واقعا باکیفیت هست،حداقل مثل این نیست که مثل پیکان با سوییچ باید روشنش کنی.تازه رنو واقعا ماشیناش نرم و باکیفیته

 56. محمدرضا گفت:

  بسیار مطلب خوب و منصفانه ای بود

  من از اولم مطمئن بودم با قیمت بالای صد میلیون کپچر، ایران خودرو هرگز ۲۰۰۸ رو زیر صد نمیده و بازار کپچر خودش رو خراب نمیکنه!

  هر ماشینی که یه ذره قیمتش شیرین بود برای مردم مثل اچ سی کراس هم قطره چکانی و با صد ناز و ادا میده بازار تا بازار قراضه های تکراری مثل پارس و سمند و ۲۰۶ خراب نشه.

  نتیجه انحصار در خودرو سازی همینه

  سایپا هم کم ازین آقایان نداره با اون سراتوی معلوم الحال😂😅

 57. مهدی گفت:

  با عرض سلام
  اولین باره تو سایتتون پیام می زارم
  مقاله تون رو بسیار پسندیدم
  امیدوارم از این دست مقاله هاتون گسترش بیشتری داشته باشه و وارد مسائل از جمله قیمت گذاری خودروهای وارداتی که جز یکی از مسائل عجیب و غریب در صنعت خودرویی ماست بشوید مسائلی که قطعا سوال در ذهن بسیاری از مردم ایجاد کرده…..

 58. سامان گفت:

  من میخواستم ثبت نام کنم ، اما بخاطر عدم اعلام قیمت درست حسابی منصرف شدم . معلوم نیست چه قیمتی میخوان بدن ؟ ۹۰ ؟ ۱۰۰ ؟ ۱۲۰ ؟۱۳۰ ؟ ..بنظرم پیش خرید واضحی نبود .بعدشم موتورش توربو هست با این وضع بنزین و روغن ایران دوسال بعد تحویل موتور سوزی ها شروع میشه. هنوز یکدونشم ندادن بیرون ادم بدون چی رو دقیقا کش رفتن .. GRIP CONTROL رو من خیلی خوشم اومده بود که اونم فهمیدم زدن ازش…بهرجهت منصرف شدم ….

 59. مهدی گفت:

  موج خوبی راه انداختین
  بقیه جاها هم به این موضوعات اشاره کردن
  خوبه که بدونن اون دوران گذشت

 60. امین_قاسمی گفت:

  متن دقیق و درستی بود
  حرف دل خیلی از مردم از جمله من بود
  راستش من خیلی دلم می خواد از خودتون هم انتقاد کوچولو هم بکنم
  واقعا چی شد یکدفعه این برخورد و رویکرد ؟؟
  کاش واقعا با همین لحن سراغ شرکت های وارداتی هم می رفتید و یا بروید
  که بعد از ممنوعیت واردات متفرقه در حال حاضر دارن با انحصار طلبی می چاپن مردم رو
  کاش تو همین سایت مثل مسابقه عکاسی که مردم با علاقه مشرکت کردند
  یک نظر سنجی و یا درد و دل مردم از مشکلات خرید ماشینشون بیان می کردند.

 61. محمد گفت:

  الکی شعار میدن ولی این طوری ماشین میفروشن . این چه وضعشه ؟ ماشین ۷۵ میلیونی به گفته خودشون میشه ۱۲۰ میلیون . تازه یه سال بعد تحویل میدن. دولت هم سود میکنه به خاطر همین کاری نداره باهاشون .

 62. علیرضا گفت:

  شیر مادر حلالت حسین دلاور واقعا آفرین ایرانی بودن براازنده توعه نه خیلیا

 63. پولاد گفت:

  ايشالا به حق پنج تن ايران خودرو و سايپا ورشكست و تعطيل شوند و ملت شهيد پرور و مظلوم ايران نجات پيدا كنند. البته اين در صورتي اتفاق مي افته كه ملت ما به يك شعور و فهم قابل قبولي برسد كه يك مقدار سخت هست.
  كسي جز نامردي و حماقت از اين دو شركت دروغگو چيزي نديدند.

 64. بهنود گفت:

  واقعا حرف دل مردم را زدید جناب دلاور

 65. علی گفت:

  حسین دلاور عزیز واقعا دوست دارم و خیلی ممنونم که به فکر مردم و صنعت خودرو هستید.

 66. مجید گفت:

  حسن آقا بسیار عالی و به حق وبه جا گفتین ممنون از سایت خوب اسب بخار

 67. امیر گفت:

  با سلام
  به نظر من ایران خودرو خیلی باهوش تر از آن است که خودش بیاید و رقیب خودش بشود. وقتی دارد هایما توربو را ۹۵ میلیون و رنو کپچر را ۱۰۹ میلیون فاکتور میکند، پس منطقی است که پژو ۲۰۰۸ که دارای یکی از بهترین موتورها در این کلاس است و جوایز بین المللی هم گرفته را طوری قیمت گذاری نکند که رقیب خودروهای خودش بشود. بنابراین به نظر من خیلی طبیعی است که پژو ۲۰۰۸ را با هیجانی که در بین مردم بوجود آورده است براحتی بالای ۱۲۰ میلیون فاکتور میکند و خریداران صف کشیده فعلی هم در ان زمان؛ نه میتواننند صلح کنند، نه میتوانند با این قیمت در بازار آزاد بفروشند و نه میتوانند پس بدهند (سود انصراف ۱۲ درصدی بخشنامه) پس مجبورند خودرو را تحویل بگیرند و سوار شوند و به به و چه چه هم بکنند که خیلی ضایع نشوند !
  ایران خودرو هم برای انکه دل این مشتریان را بدست آورد در سری اول تحویل یک تخفیف چند میلیونی میدهد و آرام آرام آ« را حذف میکند و خیلی راحت قیمت ۱۲۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ را جا می اندازد دقیقا شبیه رفتاری که برای رنو کپچر داتش، ابتدا با ۹۵ میلیون فاکتور شد و خیلی زود به ۱۰۹ رسید!؛ همین کار را برای هایما توربو هم انجام داد برای اولین سری در اسفند ۹۵ با ۵ میلیون تخفیف و تحویل فوری ارایه شد و بعد برای سری های بعدی کم کم تخفیف کم و زمان تحویل افزایش یافت و هایما توربو که همه فکر میکردند نهایتا با قیمت ۸۶ میلیون وارد بازار میشود براحتی الان بازار بالای ۹۲ میلیون تا ۹۶ میلیون را در اختیار دارد!

 68. محمد گفت:

  با سلام و ارادت .داداش در مورد هایما در کل نظرت چیه؟حالا من میخام بخرم توربو شارژ بخرم یا معمولیشو؟

 69. افشین گفت:

  عیب نداره دوستان غصه نخورید فعلا دور دوره ایناس بالاخره نوبت مردم هم خواهد رسید اینارو جوری بنشونن سرجاشون که تو تاریخ ثبت شه ، مردم هم اگه نتونن خدامون هست اون جای حق نشسته و خودش ناظره ، این زالوها کلی حق الناس گردنشونه و خدا از حق الناس نمیگذره.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.