کارمانیا
مدیران خودرو

واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین

واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین
اگر پیش ساخت های خودروهای برقی و هیبریدی در ایران گسترش پیدا کند، چه خودروهایی می آیند؟
هوای آلوده، نفس های گرفته و همه کاسه کوزه ها بر سر خودروها می شکند. خودروهایی که اگر استاندارد آلایندگی یورو۶ را داشته باشند و به عنوان پاک ترین خودروهای سال شناخته شوند، در شرایط آلودگی هوای تهران، به عنوان مقصرین این فاجعه شناخته می شوند و کسی حواسش نیست که شاید بنزین ماست که هر خودروی پاکی را دودزا می کند و به موتور خودرو صدمه وارد می کند. از این که بگذریم، وقتی که حرف از هوای پاک می شود، سخنرانی های زیبایی در خصوص نشر فرهنگ استفاده از خودرو برقی و هیبریدی می شود و طبیعی است که شهرداری و ارگان های وابسته در همان ایام، خود را مسئول فراهم سازی زیر ساخت های خودروهای برقی و هیبریدی می دانند و فعالیت تئوری خود را به صورت عملی در رسانه ها منعکس می کنند. غافل از اینکه همین صنایع خودرو و شرکت های واردکننده به اشاره ای می توانند خودروهای پاکی را وارد ایران کنند تا اثبات شود که روزهای آلوده تهران، مقصر اصلی به نام «اتومبیل» ندارد! شاهد هستیم که برخی شرکت ها قبل از فراهم سازی زیرساخت های کامل، خودروهایی را جهت تست آورده اند و در روزهایی که دم از محیط زیست می زنیم، این ماشین ها را پیش روی مسئولین رونمایی می کنند. خودرویی ها می گویند زیرساخت ها فراهم شود، فروش را آغاز می کنیم و مسئولین هم می گویند تا فلان ماه زیر ساخت ها آمده است! فکر کنم چند سالی می گذرد که گفتند بزودی از ایستگاه های گسترده شارژ موتور سیکلت و خودروهای برقی رونمایی می کنیم! بگذریم…
در این بخش به خودروهای می پردازیم که اگر زیرساخت ها فراهم شوند، نفس کشیدن را کمی راحتتر می کنند!
۱- رنو می تواند پیشتاز باشد
واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین
کمپانی رنو را می توان جز آن دسته از خودروسازان جهان دانست که در زمینه خودروهای برقی فعالیت خوب و گسترده ای دارد. با توجه به حضور نماینده رسمی رنو در ایران، شاهد هستیم که هر از چندگاهی خودرویی برقی از این برند اصیل فرانسوی برای تست می آید و گاهی این تست ها به رونمایی ختم می شود. ولی به خاطر اینکه زیر ساخت های این نوع خودروها در ایران فراهم نیست، امکان عرضه محصولات برقی رنو فراهم نبوده و تنها در حد یک حرف و نمونه حاضر در کشور باقی می ماند. این در صورتی است که با آمدن محصولات برقی رنو می توانیم شاهد باشیم که استقبال خوبی از این برقی ها در ایران می شود. خودروهایی که عموما طراحی جذابی دارند و برای مصارف شهری و حتی برون شهری قابل استفاده هستند. رنو Twizy، فلوئنس برقی و ZOE خودروهایی برقی هستند که برای استفاده به عنوان یک سواری کم هزینه پیشنهاد می شوند و با امکانات و فناوری بالای ساخت می توانند خیلی از ایرانیان مخصوصا تهرانی ها را برای خرید راغب کنند. این خودروها در برخی موارد تا ۱۰۰ اسب بخار قدرت داشته و با گشتاورهای بالا مانند ۲۲۶ نیوتون متر برای فلوئنس برقی، می توانند کشش و چالاکی خوبی را به خودرو بدهند. به طور متوسط می توان گفت که این خودرو سواری برقی با هر بار شارژ حدود ۱۸۰ کیلومتر را می پیمایند و با قرار گیری در حالت بهینه، این مسافت بیشتر می شود. کانگو برقی را می توان به عنوان یک ون و خودرویی کار و تجاری شناخت. این خودرو با موتور ۵۹ اسب بخاری و گشتاور ۲۲۶ نیوتون متری می تواند خودرویی مناسب برای حمل بار شهری محسوب شود. با اینکه موتور الکتریکی به ظاهر قدرت اسب بخاری بالایی ندارد، ولی با داشتن گشتاور بالا در بدو حرکت، باعث می شود که کانگو، یک خودرو برقی باری با قدرت بالا محسوب شود.
می توان نتیجه گرفت که اگر زیرساخت هایی مثل ایجاد جایگاه شارژ به صورت گسترده در کشور فراهم شود، محصولات رنو قابلیت های زیادی را برای بازار ایران دارند.
۲- BYD گزینه ای مناسب برای برقی شدن ناوگان شهری
واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین
حضور برند BYD توسط شرکت کارمانیا در ایران میسر شده است و از سال آینده شاهد مونتاژ محصولات این برند در ایران خواهیم بود. BYD به عنوان یک برند چینی امروز در بحث ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار فعال بوده و برای کشورهای مثل انگلیس در حال تولید تاکسی های برقی است. این برند در کنار تاکسی های سواری، اتوبوس های تمام برقی را به بازار جهانی عرضه کرده است که همیشه در محافل خودرویی از آن به نیکی یاد می شود.E6 را می توان به عنوان یک خودروی سواری و برقی دانست که با هر بار شارژ کوتاه مدت، توان پیمایش مسافتی بالغ بر ۴۰۰ کیلومتر را دارد و بدون ایجاد آلودگی در فضای شهری، باعث شده تا حجم عظیمی از تاکسی های تردد، به عنوان یک خودروی دوستار هوای پاک در شهرها مشغول به خدمت رسانی باشند. به غیر از این خودرو، E5 را می توان به عنوان یک خودروی برقی سواری دانست که با پیمایش مسافت زیاد می تواند مورد استقبال شهروندان قرار گیرد. در کنار این خودروهای برقی، Qin هم می توان در جایگاه یک ماشین هیبریدی به بازار ایران عرضه کرد که در اوج فناوری هیبرید و فنی قرار دارد. احتمال می رود سال آینده Qin به صورت وارداتی به بازار ایران عرضه شود.
۳- هیوندای با گسترش بینش هوای پاک
واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین
کمپانی هیوندای را می توان به عنوان یک کره ای محبوب در بازار ایران دانست. این برند ثابت کرده، خودروهایی را به بازار ایران می آورد که بیشتری آمار واردات را به خود اختصاص می دهند. با توجه به اینکه این سال ها محصولات هیبرید هیوندای مانند سوناتا هیبریدی به بازار جهانی عرضه شده است، در صورت ایجاد بسترهای لازم، امید حضور دوستاران محیط زیست کره ای در ایران بالا می رود. کمپانی هیوندای به تازگی IONIO را به بازار جهانی معرفی کرده است که نسخه برقی، هیبریدی و هیبریدی با اتصال به برق شهری را دارد. این خودرو که در ابعاد نزدیک به النترا عرضه می شود، با توجه به کیفیت بالا و فناوری سال ۲۰۱۶ می تواند مورد استقبال شهروندان ایرانی قرار گیرد. در صورتی که دولتمردان تکلیف واضحی را برای حضور این خودرو با عملکرد خود نشان دهند، می توان شاهد بود که تعدادی از مشتریان النتراسوار به سراغ این خودرو بروند. اگر هم استقبال از نمونه تمام برقی IONIO زیاد نباشد، بدون شک نمونه هیبریدی این خودرو می تواند فروش خوبی را در بازار ایران تجربه کند.
۴- کیا هم می تواند به داشتن آسمانی صاف کمک کند
واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین
کیا هم داستانی مانند هیوندای دارد. برندی که با توجه به شراکت تجاری با هیوندای به دنبال فناوری هیبرید و برقی بوده و اثبات کرده است در زمینه این شکل خودروها نقش موثری را دارد. کیا اپتیما هیبریدی نسل جدید که قابلیت شارژ با برق شهری را دارد، می تواند به عنوان یک خودرو به صرفه و در عین حال شیک به بازار ایران ورود کند. خودرویی که در مدل بنزینی توانسته نظر بسیاری از مشتریان ۱۵۰ میلیون تومانی ایرانی را جذب کند. نسخه بنزینی این خودرو که قرار است با اتاق JF به ایران بیاید، با اینکه هنوز در ایران به صورت رسمی رویت نشده است، توانسته با چند عکس و طرح های پیش فروش، تعداد زیادی از خریداران خودروهای کیا را به سمت خود جذب کند. حال در نظر بگیرید اگر نمونه هیبریدی که به مراتب قدرت بیشتری را دارد به بازار ایران بیاید، چه حجم از استقبال را به خود می بیند؟
۵- تویوتا، اولین هیبریدی را به ایران آورد، ولی کامل نیامد!
واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین
برند تویوتا را می توان به عنوان شرکتی محترم خطاب کرد که فناوری هیبرید را با تیراژ بالا به بازار جهانی تزریق کرد. این کمپانی اولین خودروی هیبریدی را به صورت رسمی به بازار ایران فرستاد. لکسوس CT200h که خودرویی هیبریدی با برند لوکس تویوتا به بازار ایران آمده است، هنوز استقبال گسترده ای از این خودرو را توسط شهروندان ایرانی نمی بینیم. زیرا خیلی ها اعتقاد دارند که فرهنگ استفاده از این خودروها با زیرساخت های ممکن در ایران فراهم نیست و هنوز جا برای کار وجود دارد. سال ۹۴ با آمدن تویوتا کمری هیبرید، دیدیم که این ذهنیت بسیار کمرنگ شد و بعد از چند ماه از ورود سری اول کمری LE وXLE، استقبال خوبی از این خودروها صورت گرفت. قیمت مناسب در کنار کارایی بالا این خودرو، به مردم اثبات کرد که اتفاقا خودروی هیبریدی برای بازار ایران بسیار مناسب است. از چند روز پیش، فروش تویوتا پریوس ۲۰۱۶ در ایران آغاز شده است و به زودی خودرویی با فناوری روز جهانی در زمینه هیبرید به بازار ایران می آید. ولی توقع بر این است که خودروهایی مثل راو۴ هیبرید، لکسوس NX300h و… این خودروها در حجم وسیع به بازار ایران ورود کنند. ورود این خودروها در حجم وسیع هم استقبال خوب مشتریان ایرانی را می خواهد که هنوز مردم ایران نتوانسته اند این حجم استقبال را داشته باشند.
۶- توانمندی های ایرانی را جدی بگیریم
واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین
چندی پیش در روزنامه دنیای خودرو، قاصدک را به عنوان اولین خودروی برقی ساخت ایران معرفی کردیم که به تلاش یک استاد دانشگاه و گروهش در ایران ساخته شده است و هنوز مسئولین و صنایع خودرویی از آن استقبال نکرده اند. خودرویی که با امکانات نه چندان بالا در ایران ساخته شده است و با همین ابزار به نسبت ساده، توان پیمایش مسافتی بیشتر از رقبای اروپایی خود دارد. اگر امکانات خوب با این تجربه ادقام شود، می توانیم شاهد باشیم که صنعت خودروهای برقی در ایران آغاز به کار کند و حداقل خطوط تولید ایرانی، هرچند با تیراژ کمتر از سایر خودروها، ماشین هایی را تولید کنند که با قیمت به نسبت مناسب، به کمک داشتن هوای پاک بشتابند و از طرفی از نظر اقتصادی به مصرف کنندگان خودروهای شهری کمک کنند. به غیر از قاصدک، این روزها گروه های دانش بنیان توان این را دارند که با خودروهای برقی به صنعت خودرو ایران بپیوندند.
واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین
حال بسیاری می گویند که اگر بستر حضور این خودرو در تعداد بالا هم در ایران فراهم شوند، مشتری ایرانی به سمت خودروهای برقی و هیبریدی نمی رود. زیرا قیمت این خودرو در نمونه های وارداتی بالای ۱۰۰ میلیون تومان بوده و نمونه های ایرانی هم قیمت زیر ۳۰ میلیون تومان را ندارند و در هر بازه قیمتی که بررسی می کنید، مشتریان به دنبال خودروهایی هستند که بتوانند با آن هر کاری را انجام دهند و به مصرف شهری محدود نشوند. در پاسخ باید گفت که فقط تجربه تویوتا کمری هیبرید را به خاطر آورید. خودرویی که به خاطر هیبرید بودن با تعرفه کمتر نسبت به نمونه بنزینی وارد شده و در نهایت قیمتی به مراتب پایین از نسخه بنزینی دارد. امروز شاهد هستیم که تنها با کاهش تعرفه نمونه های هیبریدی خودروهای وارداتی، استقبال از مدل های هیبریدی در بازار ایران به مراتب از مدل های بنزینی بیشتر است. در نظر بگیرید که اگر زیرساخت حضور این خودروها به صورت کامل در ایران فراهم شود، چه حجم از خریداران می توانند از مدل بنزینی دل بکنند و به سراغ خودرویی با آلایندگی بسیار کم بیایند؟
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

4 Responses to “واردکنندگان و تولیدکنندگان، جلوتر از مسئولین”

 1. زان گفت:

  یه مقاله از این خودروهای برقی و هیبریدی بزارید انصافا ، انواعش موازی ، سری ، سری‌موازی ، توان پیمایش ، نیاز به برق ، موتورهای احتراقیشون و… هیچی ازین دسته تو وب پیدا نمیشه .

 2. محمدمهدی گفت:

  با تشکر از مقاله زیبا و وبسایت خوبتون•
  در متن بالا به جای کلمه ی ادغام،”ادقام”به اشتباه ادقام نوشته شده.

  اگر امکانات خوب با این تجربه «ادقام» شود، می توانیم شاهد باشیم که صنعت خودروهای برقی در ایران آغاز به کار کند و حداقل خطوط تولید ایرانی، هرچند با تیراژ کمتر از سایر خودروها، ماشین هایی را تولید کنند که با قیمت به نسبت مناسب، به کمک داشتن هوای پاک بشتابند و از طرفی از نظر اقتصادی به مصرف کنندگان خودروهای شهری کمک کنند. به غیر از قاصدک، این روزها گروه های دانش بنیان توان این را دارند که با خودروهای برقی به صنعت خودرو ایران بپیوندند.

 3. امیر گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون ولی بنظر من همانطور که میدونید اول از همه بستر سازی های لازمه صورت نگرفته که در مقاله ذکر شد و مورد دوم اینکه مردم رو بشه مجبور کرد که دست از پراید و پژو های قدیمی که بهشون فروخته میشه با این آلایندگی بردارند،تنها راه اینه که خودرو های برقی با حداقل قیمت و با تیراژ بالا وارد کشور و یا به تولید انبوه برسه،مورد بعدی بعد از پیمودن راه مورد قبلی قیمت بنزین چند برابر بشه و در عوض سوبسیتش بره رو قیمت برق و هزینه های شارژ این خودرو ها،اونموقع مردم مجبور میشوند که بخاطر هزینه بالای بنزین برن به سراغ خودروهای برقی بروند.

 4. علی گفت:

  به نظر من راهکار خوبش اینه که از وارد کننده های این خودرو ها بیشتر حمایت بشه
  مثلا تعرفه واردات نصف بشه ایستگاه های شارژ بذارن و….. اینطوری مردم خودشون میرن ه سمته این نوع ماشین ها
  و مورد خیلی مهم تر اینکه شرکت های تاکسی رانی از این نوع ماشینا استفاده کنن

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.