کارمانیا
مدیران خودرو

همه چیز به نفع دو خودروساز دولتی؛ خواسته یا نا خواسته؟

زنگ خطر برای آقای وزیر!
این روزها رویکردهای وزارت صنعت معدن و تجارت به شکلی است که خواسته یا ناخواسته تمام حمایت ها به سمت خودروسازان دولتی رفته است.

در گیر و دار این روزهای بازار و صنعت خودرو کشور، می توان گفت که تنها ایران خودرو و سایپا دغدغه ای ندارند و می توانند روز به روز به افزایش فروش خود فکر کنند. زمانی که دولت جدید سکان وزارت صنعت را به دستان محمد شریعتمداری داد، بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو معتقد بودند که در دوره جدید دولت تدبیر و امید، وضعیت بازار و صنعت خودرو با حضور وزیر جدید بهتر می شود. اما چند ماهی نگذشت که شاهد آن بودیم، وضعیت بازار و صنعت خودرو به آشفتگی کامل رسید و امروز رسانه ها نمی دانند که به کدام مسئله بپردازند! آقای وزیر که با مسائل اقتصادی بسیار خوب آشناست، امروز اتفاق هایی را با رویکرد خود رقم زده که شاید آنچنان برای عموم شرکت ها و مشتریان خوشایند نباشد. با اینکه در مورد مسائل اخیر نمی توان عملکرد محمد شریعتمداری را نقد کرد و بروز مشکلات را بر گردن وزارت صنعت معدن و تجارت انداخت، اما سکوت آقای وزیر تا حدی عجیب به نظر می رسد. بسیاری توقع دارند تا در بحث واردات خودرو، وزیر صنعت توضیح شفافی را ارائه دهد و حداقل اطمینانی را به بازار بدهد و راه کارهای خود را برای ثبات بخشیدن به وضعیت فعلی مطرح کند. تصمیم گیری های پشت درهای بسته و هر از چندگاهی انتشار برخی شایعه ها، نشان می دهد که تیم رسانه ای آقای وزیر آنچنان مساعد و مناسب فعالیت نکرده اند و حداقل با صحبت های امیدوار کننده، سعی در کنترل اوضاع ندارند. مدت ها می گذرد و محمد شریعتمداری، گرایش خود و طرز تفکرش را در خصوص داستان ثبت سفارش اعلام نکرده و تنها منابع خبری، درز اخبار غیر رسمی است که اکثرا اشتباه از آب در می آید. ولی تا به امروز بازار خودرو به همین خبرهای اشتباه و شایعات پوچ واکنش نشان داده و وزارت صنعت هم نسبت به این اخبار بی تفاوت است.
از مسئله ثبت سفارش و واردات خودرو که بگذریم و کاری نداشته باشیم که خودرو ۱۰۰ میلیون تومانی ۱۲۰ میلیون تومان شد و خودرو ۲۰۰ میلیون تومانی ۲۳۰ میلیون تومان شد و خودرو در انبار مانده ۲۵۰ میلیون تومانی با بهای ۲۹۰ میلیون تومان معامله شد، این روزها برخورد گمرک با شرکت های خودروساز خصوصی هم باعث شده تا فعالیت آن ها به مشکل بر بخورد. عدم اجازه ترخیص خودروهای مونتاژ شده در منطقه ارگ تجاری که بسیاری از خودروسازان خصوصی در آن حضور دارند و حدود ۱۰ درصد بازار را در اختیار گرفته اند، یکی از مشکلات اساسی آن ها است. از طرفی تاخیر پیش آمده به خاطر عدم همکاری گمرک با این شرکت ها باعث شده تا هر روز مجبور به پرداخت سود تاخیر باشند. از دو مشکل که بگذریم، اعتبار بسیاری از این شرکت ها به خطر افتاده و مشتریان ثبت نام کرده، شرکت ها را مقصر اصلی این ماجرا می دانند. روز گذشته دوباره در محل اصلی یکی از این شرکت های خودروساز، مشتریان بدون خودرو تجمع کردند و گاهی شاهد درگیری هایی در بخش لابی ساختمانشان بودیم. مردم فکر می کنند که ایراد کار شرکت های خودروساز خصوصی هستند که نتوانسته اند برنامه های خود را پیش ببرند. اما غافل از اینکه شرکت ها در زمان مشخص خودروها را تولید کرده اند و این گمرک است که عامل اصلی تاخیر و مشکلات به حساب می آید. می گذریم از اینکه چرا این مشکل پیش آمده و بازار شایعه را داغ نمی کنیم. ولی حداقل این است که وزارت محترم صنعت، معدن و تجارت در بروز چنین مشکلاتی به کمک خودروسازان خصوصی بیاید و در اصل برای حل مشکلات مردم تلاش کند.
وقتی از دور به ماجراهای اخیر صنعت و بازار خودرو نگاه می کنید، می بینید که واردات خودرو امکان پذیر نیست و بازار خودرو هر روز قیمت خودروهای مانده در نمایشگاه ها را بالا می برد. وقتی به وضعیت خودروسازان خصوصی نگاه می کنید، اکثرا با مشکل تحویل مواجه هستند و گاهی مجبور شده اند تا به مشتری بگویند که بیاید و پول خود را پس بگیرد. نه اینکه خودرویی نباشد. بلکه خودرویی هست و امکان تحویل آن به مشتری وجود ندارد. در این میان صحبت های محمد شریعتمداری به این نکته اشاره می کند که باید بخش خصوصی در صنعت خودرو کشور فعال باشد و در اصل حمایت و صد آفرین ها به ایران خودرو و سایپا داده می شود. وقتی از دور دست به ابتدای فعالیت محمد شریعتمداری نگاه می کنیم، شاید حمایت های یک جانبه از صنعت خودرو به نفع دو خودروساز دولتی را برداشت کنیم. حال کسی نمی داند که این حمایت های لفظی و عملی به صورت خواسته از جانب وزارتخانه انجام می شود و یا ناخواسته؟

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۹:۱۴ ب.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها: ، ،

7 Responses to “همه چیز به نفع دو خودروساز دولتی؛ خواسته یا نا خواسته؟”

 1. محسن قدرتی گفت:

  وزیر پشت وزیر هم عوض بشه صنعت خودرو سازی اب از اب تکون نمیخوره
  وضعیت بازار برای مردم از این بدتر نشه نمیخواد بهترش کنند
  یکجوری دارن حمایت میکنن از این خودرو ساز های داخلی انگار چه گلی میزنن سر مردم عزیزمون
  کلا باید از بیخ خراب کنند همه اینارو

 2. پوریا صادقی گفت:

  این دولت رویکردش همینه ، مردم در ته ته اولویت ها قرار دارن

 3. امیر گفت:

  جناب وزیر که اینقدر از تولید داخلی حمایت میکنن چرا خودشون با سمند تردد نمیکنن؟ از تویوتای ۴۵۰۰ که حتی موتورش هم استاندارد لازم جهت ورود به کشور رو نداره استفاده میکنن! این ماشینها فقط برای مردم بده و اخه. واسه خودشون خوبه…

 4. ميثم گفت:

  اين همه بي مسئوليتي و عدم پاسخ گويي فقط و فقط يك دليل داره اونم اينه كه اقايون خودشون از موضع بالا ميدونن خودشون رو صاحب و مالك همه چيز كشور ميدونن و مردم بنده زر خريدشون هستن اين غرور بي جا و خودسري تا كجا ميخواد ادامه پيدا كنه منابع كشور و مردم داره صرف لج و لج بازي و آزمون و خطا اقايون ميشه

 5. افشین گفت:

  با درود
  پیرو متن ارسالی امیر خان وقتی آقایان وزرا فقط با ماشین های وارداتی تردد میکنند نمی توانند حس کنند کیفیت خودرو های تولید داخلی چگونه است .

 6. ایرانی گفت:

  شکی نیست خواسته است ، سود آقایون از جان مردم عزیزتره ، چه چیز این کشور به نفع مردم که خودرو باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟

 7. سعید گفت:

  یعنی این مردم تا کی تحمل دارند از این همه ظلم؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.