کارمانیا
مدیران خودرو

نوشداروی دیرهنگام شورای رقابت

نوشداروی دیرهنگام شورای رقابت
در روزهایی که قیمت خودروهای وارداتی به‌دلیل سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت رشدی قابل‌توجه را تجربه کرده، شورای رقابت تازه به صرافت بررسی این ماجرا افتاده و کارشناسان خود را مامور بررسی انحصار احتمالی در بازار خودروهای خارجی کشور کرده است.

ورود شورای رقابت به بازار خودروهای وارداتی و داستان صعود قیمت آنها در شرایطی است که پیش‌تر و در دوران اوج این ماجرا، رضا شیوا رئیس شورا عنوان کرد این موضوع در حیطه کاری آنها نبوده و بنابراین به آن ورود نخواهند کرد.منظور از «دوران اوج» اما روزهایی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت (در دولت یازدهم) با حذف واردکنندگان متفرقه و بعدها با بستن سایت ثبت‌سفارش، مقدمات بروز انحصار در بازار وارداتی‌ها و همچنین صعود قیمت‌ها را فراهم آورد.به گزارش دنیای اقتصاد،اواخر سال گذشته بود که وزارت صنعت رسما نمایندگی‌های واردکننده متفرقه را کنار گذاشت تا اولین قدم در مسیر انحصاری شدن بازار خودروهای وارداتی برداشته شود. با بسته‌شدن سایت ثبت‌سفارش در واپسین روزهای دولت یازدهم اما دومین قدم در مسیر به هم ریختن نظم بازار وارداتی‌ها برداشته شد؛ به‌نحوی‌که تا به امروز شاهد افزایش شدید قیمت خودروهای خارجی در کشور هستیم.

در هر دو مقطع اما با وجود انتظاراتی که از شورای رقابت برای ورود به ماجرا می‌رفت، این شورا سکوت کرد و در نتیجه اوضاع بازار خودروهای خارجی به‌شدت به هم ریخت تا هم واردکننده‌ها متضرر شوند و هم مشتریان. حالا اما شورای رقابت نوشداری بعد از مرگ سهراب آورده و قصد دارد با بررسی اتفاقات رخ داده در مسیر واردات خودرو و همچنین اوضاع فعلی بازار خودروهای خارجی، آرامش و ثبات را به این بازار برگرداند.ان طور که رئیس شورای رقابت در گفت‌و‌گو با یکی از روزنامه‌های داخلی عنوان کرده، کارشناسان مرکز ملی رقابت مشغول بررسی اتفاقات رخ داده در ماجرای واردات خودرو هستند و نتیجه بررسی‌ها به‌زودی اعلام خواهد شد. به گفته شیوا، اگر شورا به این نتیجه برسد که در بازار خودروهای وارداتی تمرکز و انحصار صورت گرفته، طبق اختیارات قانونی خود، اقدام به تنظیم دستورالعمل قیمتی برای این خودروها خواهد کرد.گفته‌های وی در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، شورای رقابت بهتر بود از ابتدا (زمانی که وزارت صنعت اقدام به حذف متفرقه‌ها کرد) به بازار خودروهای وارداتی ورود و مانع ایجاد انحصار و صعود شدید قیمت‌ها می‌شد. به گفته آنها، شورای رقابت باید علاج واقعه را قبل از وقوع می‌کرد، نه حالا که بازار وارداتی‌ها به هم ریخته و قیمت‌ها به قول خود شیوا بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

زمان ارسال پست: ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ | ۹:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

2 Responses to “نوشداروی دیرهنگام شورای رقابت”

 1. کامبیز گفت:

  سازمان نابسامان حمایت از مصرف کننده نیز، در این گیرودار خفقان گرفته و صدایی به نشانهٔ زنده بودن ، از خود در نمیآورد!
  از دستور جهانگیری و اقدام خسروتاج و … چنان عصبانی و خشمگینم که هزاربار به خودم لعنت می فرستم که نه تنها برای ادامهٔ این دولت و این بی مسئولیتها ، هم خودم و هم ده ها نفر دیگر را ، شبانه روز متقاعد میکردم تا به برنامهٔ تدبیر و امید رأی دهند!
  ایندست اقدامات ولنگارانه، نماد بی کارشناسی و بی بندوباری هیئت اقتصادی دولت دوازدهم است که بی تدبیرانه، اندک امید باقیماندهٔ مردم را به یأس تبدیل می کنند.

 2. عباسعلی گفت:

  وجود سازمانی که هم زمان هم به نفع ظالم تصمیم بگیره و هوادار مظلوم هم باشه کلا باطله
  احتمالا از این خوان گستره بی بهره بودن و حالا خدا به خیر کنه
  مثل اینکه در حوضه خودروهای داخلی پرونده خیلی درخشانی دارن و حالا نوبت ……. زدن به واردات خودرو رسیده
  کلا این خاصیت مملکت ماست هر اتفاقی صورت میگیره کلی افراد سود جو هستن که انگار قرار نیست تموم بشن مثل یک ازدهای هفت سر که هر سرش رو میزنن بجاش دوتا سبز میشه
  حتی اگر برنامه ای برای خاتمه دادن بود سشاید ده ها سال مبارزه نیاز هست چه برسه به این مملکت که برنامه ای هم برای برخورد با این قسم پدیده ها وجود نداره

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.