گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
نمی‌توان با بودجه بنگلادشی ژست سوئیسی گرفت

اگر شورای رقابت دست خودورسازان را باز بگذارد ملاحظه مردم را می‌کنیم
احمد نعمت‌بخش: در یک برنامه تلویزیونی از مردم سوال شد تولید پراید متوقف شود یا خیر؟ این سوال به‌طور کلی اشتباه بود. باید از مردم می‌پرسیدند اگر تولید پراید متوقف شود و خودروی جایگزینی با این قیمت وجود نداشته باشد، راضی خواهند بود یا خیر؟
به گزارش اخبار خودرو ،گزارش‌های کیفیت خودرو از سوی سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد در حالی هر ماه منتشر می‌شود که تقریبا هیچ تغییری در برخی از خودروهای پرفروش موجود در گزارش‌ها دیده نمی‌شود. کماکان تک‌ستاره تنها دستاورد این خودروها هستند. از طرفی دیگر مسئولین با افزایش میزان استانداردها به تعداد بیش از ۸۰ مورد سعی در افزایش کیفیت این خودروها یا از رده خارج کردن برخی خودروهای پر‌فروش دارند. کشمکش بین مسئولین و ارگان‌های مختلف، همچنین خودروسازان در این خصوص باعث شده است شرایط کاملا پیچیده شود و در این بین برخی از اقشار کم‌درآمد رویای خرید خودرو را باید از سر بیرون کنند. جدال بین کیفیت و قیمت ظاهرا تنها به ضرر این قشر از جامعه است چرا‌که دیگر هیچ جایگزینی برای خودروهای پرفروش و البته تک‌ستاره وجود ندارد. همین قضیه شاید در آینده به معضل جدی برای خودروسازان تبدیل شود. واقعیت این است که اگر قدرت خرید مردم بالا باشد، هیچ‌گاه سراغ خودروهای تک‌ستاره نمی‌روند. در دو، سه سال اخیر تنوع بالایی در بازار خودروی کشورمان به‌وجود آمده است و اگر همه مردم توانایی خرید خودرو داشتند، خودروسازان خیلی زود‌تر برای از رده خارج کردن برخی خودروها اقدام می‌کردند. در این زمینه با احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان به گفت‌و‌گو پرداختیم. وی به روزنامه «دنیای‌خودرو» می‌گوید: «وقتی قرار است استانداردهای اروپایی در کشورمان اجرا شوند، باید به فکر اقشار کم‌درآمد بود که تنها توانایی خرید خودروهای ارزان‌قیمت‌ را دارند.»
وضعیت صنعت خودرو در سه ماهه ابتدایی امسال چگونه بوده و چه تغییراتی در این خصوص وجود داشته است؟
سال گذشته خوشبختانه ۴۰درصد افزایش تولید در صنعت خودروی کشور داشتیم. امسال هم در دو ماهه ابتدایی، در بخش سواری ۱۱٫۵ درصد افزایش تولید را تجربه کردیم و در کل خودروها بیش از ۸ درصد افزایش تولید را شاهد بودیم. طبیعی است همه خودروهایی که تولید شده‌اند، به‌فروش رسیده‌اند و قرار نیست انبار شوند. در مجموع شرایط خوبی در خودروسازی داریم و شرکت‌ها بر اساس پیش‌‌فروش‌هایی که داشتند، عمل می‌کنند.
پس رکود در فروش خودروها وجود ندارد؟
رکودی که وجود دارد بیشتر در نمایشگاه‌هاست. دیگر آن دوران سرمایه‌گذاری و ثبت‌نام چند خودرو برای کسب سود چند میلیونی گذشته است. با توجه به تیراژ تولید، دیگر خریداران واقعی خودروها را می‌خرند. اگر شرایط فروش خودرو در کشورمان خوب نبود، با رشد مواجه نمی‌شدیم. ما بر اساس تقاضای بازار به تولید خودرو اقدام می‌کنیم. اما به‌هرحال ممکن است در سطح نمایشگاه‌های خودرو، فروش ضعیف باشد. دلیل این قضیه هم به کاهش اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار برمی‌گردد. بازار سالم هم، یعنی بازاری که اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار بسیار ناچیز باشد.
در‌خصوص وضعیت کیفی خودروها هم شاهد هستیم که بسیاری از خودروها تک‌ستاره هستند. این مساله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تمام خودروها در ارزیابی کیفی تک‌ستاره نیستند اما وزارت صنعت، معدن و تجارت طی برنامه‌ای، شرکت‌های تولیدی را تحت فشار قرار داده و قرار است این محصولات تا پایان سال به دو ستاره ارتقا پیدا کنند.
از سوی دیگر این موضوع مطرح شده است که خودروهای تک‌ستاره حذف خواهند شد. از آنجا که اکثر مردم از این خودروها استفاده می‌کنند، با حذف این محصولات چه مشکلاتی پیش می‌آید؟
براساس مصوبه شورای سیاست‌گذاری خودرو استانداردهای خودرو ارتقا پیدا کرده است و ۴۴ مورد از استانداردهای قبلی که ارتقا یافته‌اند، از ابتدای دی‌ماه سال گذشته اجرایی شده‌اند. براساس آن تمامی خودروها از جمله پراید و پژو ۴۰۵ نیز آن‌ها را پاس می‌کنند. ۱۱ مورد دیگر از این استانداردها از ابتدای دی‌ماه ۹۶ اجرا خواهند شد. در حال حاضر نیز شرکت‌های خودروسازی روی آن‌ها کار می‌کنند، البته اجرایی شدن آن‌ها به سرمایه‌گذاری نیاز دارد. به احتمال زیاد خودروهای قدیمی هم این استانداردها را پاس خواهند کرد. ۲۲ استاندارد دیگر که پیشرفته‌تر هستند، از ابتدای دی‌ماه ۹۷ اجرایی خواهند شد که دو خودروی پراید و ۴۰۵ موفق به پاس‌کردن آن‌ها نخواهند شد، از این رو احتمالا تا شش ماه بعد از آن حذف می‌شوند. یعنی اگر این مدل‌ها نتوانند ۲۲ استاندارد به‌روز را پاس کنند، در سال ۹۸ تولید نخواهند شد. پژو ۲۰۰۸ ایران‌خودرو نیز این استانداردها را دارد. یکی از آن‌ها ترمز اضطراری است که باعث می‌شود با رسیدن به یک مانع، سنسور ترمز عمل کرده و خودرو را متوقف کند. خودروهای قدیمی نمی‌توانند این استانداردها را به دست بیاورند زیرا از سال ۹۸ از خط تولید کنار خواهند رفت. آنچه مسلم است خودروهای جدید با قیمت‌های ۲۰ یا ۲۲ میلیون تومان عرضه نخواهند شد. در یک برنامه تلویزیونی از مردم سوال شد تولید پراید متوقف شود یا خیر؟ این سوال به‌طور کلی اشتباه بود. باید از مردم می‌پرسیدند اگر تولید پراید متوقف شود و خودروی جایگزینی با این قیمت وجود نداشته باشد، راضی خواهند بود یا خیر؟ حتما افرادی که خودرو ندارند و قدرت خرید پایینی دارند، همین را هم غنیمت می‌دانند. بنابراین با استانداردهای جدید اگر خودرویی ۲۲ استاندارد را پاس نکند و از سال ۹۸ توقف تولید داشته باشد، خودروی جایگزین با قیمت‌های بیش از ۳۵ میلیون تومان عرضه خواهد شد چرا‌که استانداردها هزینه‌بر هستند.
با این وجود بخش عمده‌ای از مردم قدرت خرید خودرو را از دست خواهند داد.
ممکن است لیزینگ‌ها فعال شوند و وام‌هایی را به مردم ارائه دهند. در غیر این صورت قبول دارم که قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد. یکی از دلایلی که خودروسازان برای دیرتر عملی کردن دستور شورای رقابت برای افزایش قیمت‌ها، قدرت خرید مردم بود یعنی خودروسازان سعی کردند این افزایش قیمت را که حتی با مجوز شورای رقابت بود، دیرتر اجرا کنند. قدرت خرید برخی از اقشار جامعه پایین است و ما سعی کردیم با تیراژ بالا هزینه‌ها را جبران کنیم و دیرتر قیمت‌ها را افزایش دهیم. این در حالی است که ما را متهم به افزایش قیمت می‌کنند. علی‌رغم این‌که شورای رقابت به ما تفویض اختیار کرده بود اما دیرتر افزایش قیمت‌ها را اجرایی کردیم. به قول یکی از دوستان «نمی‌توان با بودجه بنگلادشی، ژست سوئیسی گرفت.» زمانی‌که قرار است استانداردهای به‌روز اروپا اجرایی شود، این مسائل را هم به همراه خواهد داشت و در نظر نمی‌گیرند قدرت خرید مردم ما کجا و قدرت خرید اروپایی‌ها کجا! سرانه کشور ما با سرانه اروپا قابل مقایسه نیست.
آیا خودروسازان ما چاره‌ای جز تولید خودروهای تک‌ستاره دارند؟
باید در نظر گرفت خودروسازان ما تنها خودروهای تک‌ستاره تولید نمی‌کنند و هم‌زمان با تولید آن‌ها به تولید خودروهای دو یا سه ستاره نیز می‌پردازند. تمام خودروسازان ما استانداردهای ایمنی را دارند. ارزیابی خودروها روی آدیت‌های عملکردی منتشر می‌شوند. به‌طور مثال اگر فاصله در و گل‌گیر در تمام قسمت‌ها یکسان نباشد، نمره منفی به خودرو تعلق می‌گیرد یا شیشه بالابر اگر کمتر از کارکرد درنظر گرفته شده، خراب شود، نمره منفی به خودرو می‌دهند. این خودروها از نظر ایمنی مشکل ندارند.

زمان ارسال پست: ۱۲ تیر ۱۳۹۶ | ۵:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

7 Responses to “نمی‌توان با بودجه بنگلادشی ژست سوئیسی گرفت”

 1. پوریا گفت:

  واقعا مغز متفکر خودروی کشور شما و امثال شما هستید که بعد از ۵۰ سال
  هنوز شاهد تولید خودروهایی مثل پراید و اریسان و سمند هستیم در حالی
  که خودروسازان بین المللی به سرعت به سمت هایبرید و خودروهای برقی میروند!!

 2. کارشناس گفت:

  خوب جواب ساده است

  دوره شما تمام شده است باید شرکت های روز بیایند با توجیه اقتصادی کارخانه تاسیس کنند و کارگر هزار برابر شما استخدام کنند و خودرو روز تحویل ملت به قیمت زیر قیمت جهان تحویل دهند

 3. اميرمسعود گفت:

  (نظر كاملا شخصى بنده )
  خيلى از كشور ها اصلا به صورت ملى توان توليد خودرو ندارند يعنى اين كه كارخانه خودرو سازى داخلى توى اونها ديده نميشه بنابر اين تعرفه وارداتى هم ندارند .خودرو هاى روز دنيا با قيمت واقعى خودشون وارد كشور ميشه و به دست مردم ميرسه ، ميگن مارو با سوئيس مقايسه نكنيد ، باشه درسته ، همين كشور هاى اطراف خودمون رو مثال ميزنم ، مثلا عراق الان چندين ساله كه درگير جنگ هستش شما نگاه كنيد تعرفه وارداتش هنوز صفر درصد هستش . خيلى سادس اين موضوع كه كشورى كه توان توليد نداره درهاى واردات خودرو به روى مردمش بازه و حق انتخاب خودرو به روز با مردم هستش . حالا اينا ميگن ما خودمون خودرو سازى داريم ، ينى اين آقايون قبول دارن كه توانايى توليد و رقابت با محصولات خارجى رو دارن كه توليد خودرو انجام ميدن پس اين يعنى بازار بايد رقابتى باشه نه انحصارى . اگر توانايى جايگزينى محصول براى پرايد و ٤٠٥ رو ندارين ، غلط ميكنيد كه اسم خودشون رو گذاشتن خودرو ساز . توى كشور هايى هم كه توليد خودرو ميشه تمامى درب هاى واردات اون كشور براى خودرو ها رو نميبندن بگن فقط بايد همينا رو بخرين ، يا هزار و يك بهانه الكى براى وارداتشون نميتراشن ، يا اين كه تعرفه هاى بالا براى ورودشون اعمال نميكنن . جاش ميان خودرو هاى خودشون رو با كيفيت بالا توليد ميكنن و توى نمايشگاه هاى سالانه اتومبيل كه برگزار ميكنند كنار محصول وارداتى قرار ميدن ، اگر محصول توليد داخلى كيفيتش بالاتر يا حداقل در حد نمونه وارداتى باشه كى ميره خودرو ساخت كشور خودشون رو رها كنه و خودرو وارداتى بخره ؟
  همه اين حرفايى كه گفته شد تهش به اينجا ختم ميشه كه اينا پشتشون به يسرى از آقايون محترم گرمه و تا وضع همينه ، خودرو هم تو مملكت ما به همين صورت هستش كه الانه
  والسلام

 4. یووه گفت:

  خودروی توو این رنج قیمت نداشته باشیم بهتره، تا اینکه جان ملت رو بگیریم!!!!

 5. سعید گفت:

  آره عزیزم ما راضییم پراید تولیدش متوقف بشه و خودروی جایگزینی با قیمت پراید هم وجود نداشته باشه ؛ راضییم آغا راضی

 6. مهرداد گفت:

  جالبه خب معلومه مردم از سر ناچاری میگن نه چون همینی ک هستم دیگه نخواهند داشت.همیشه مردم ما بین بد و بدتر باید انتخاب کنن ! حتی امکان انتخاب بین بد و بد هم وجود نداره در این حد یعنی !

 7. علی گفت:

  سوال اینجاست آیا شما واقعا قصد دارید که از سودی که پراید براتون داره دست بکشید? اینکه سوال را با سوال دیگه جواب میدهید نشان از شانه خالی کردن از مسولیت شما تلقی میشود،بجای اینکه راه حل ارائه دهید ،سوال می پرسید ،بله جواب سوال شما مشخصا خیر هست و مردم راضی نیستند ولی بدین معنی نیست که مردم تا به ابد محکوم به خریدن آشغال های شما باشند و هر روز تعداد زیادی جانشون رو از دست بدهند (صرفا بخاطر اینکه پولشون کمتر از بقیه است ) و شما هم تا ابد سودتون رو بخورید و گوشتون هم بدهکار نباشد.واقعا که احسنت به شما ها !

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.