کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

نظارت های گمرکی، عامل بر هم ریختگی بازار خودرو

نظارت های گمرکی، عامل بر هم ریختگی بازار خودرو
طبق قوانین گمرک جهموری اسلامی ایران، واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع است و برخی مواقع ورود این خودروها، مجوزهای خاص را می طلبد. ایران جز آن کشورهایی است که ورود هر خودروی لوکس را به کشور ممنوع کرده است و مبنای آن را به جای قیمت جهانی، حجم موتور تعریف کرده است.
مسئله ای که کمتر جایی از دنیا به آن نگاه تجملی دارند. برخی در زمان اجرایی شدن این قانون بر این باور بودند که با این ترفند، ورود خودروهای اشرافی به کشور غیر ممکن می شود و اینگونه بساط فخر فروشی بر هم چیده می شود و فاصله طبقاتی و اجتماعی افراد کمتر به چشم می آید. ولی با گذشت زمان شاهد هستیم که نتیجه بر عکس شده و دیگر غیر قابل کنترل است. روزی که خودروی بالای ۲۵۰۰ سی سی در بازار ایران با تعرفه ۱۴۰ درصدی وارد می شد، با اجرایی شدن این قانون، قیمت آن از ۲۲۰میلیون تومان تا ۲۸۰ میلیون تومان بالا رفت. به عنوان مثال کیا کادنزا ۲۰۱۳ که در زمان خود قیمتی زیر ۲۰۰ میلیون تومان را داشت، بعد از گذشت زمان و موجود بودن نسخه صفر آن، قیمتش به حدود ۲۶۰ میلیون تومان رسید. جنسیس سدان با ارزش ۲۲۰ میلیون تومانی، تا ۲۹۰ میلیون تومان معامله شد. لندکروزر شش سیلندر ۲۰۱۳ که حداکثر ۳۱۰ میلیون تومان قیمت داشت، به ۶۰۰ میلیون تومان هم رسید و امروز در سال ۲۰۱۶ مدل ۲۰۱۱ آن در نسخه سالم بین ۲۸۰ الی ۳۳۰ میلیون تومان قیمت دارد. با نگاهی ساده می توان فهمید که نه تنها اختلاف طبقاتی با حضور این خودروها کمرنگ نشد، بلکه بیشتر به چشم آمد و افرادی از همین راه از طبقه اقتصادی متوسط به سطح عالی و ثرومتمند رسیدند. در کنار آن، بساط کلاه برداری افرادی سودجو هم فراهم شده است که هر از چندگاهی با وعده واردات خودروهای ذکر شده، مبالغ زیادی را از افراد گرفته و بعد غیبشان می زد! سطح کلاه برداری ها و سو استفاده ها تا حدی جلو رفت که به جای خودرو، کاغذی با امضا طلایی برخی افراد با عنوان مجوز واردات در برخی دفاتر خرید و فروش خودرو، معامله می شد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵، مجوز ورود بنز S500 حدود یک میلیارد و ۴۰۰ تا دو میلیارد تومان برای فروش گذاشته می شد. البته با پیگیری خریداران و درک این مسئله که ورود چنین خودروهایی کار هر کسی نیست، این خرید و فروش های مجوز، در حد حرف و صحبت باقی می مانند. گمرک بوشهر جز آن راه های واردات خودرو به حساب می آید که هنوز افرادی قول ورود خودروهای خاص را از آنجا به خریداران می دهند. وقتی از نگاهی دور به این مسئله نگاه می کنید، قانونی که باید نظمی خاص را به بازار می داد، امروز باعث به هم ریختگی در بازار خودرو شده است. چرا بنز S500 2014 با کارکرد حدود ۱۵ هزار کیلومتر که روزی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان قیمت داشته است، امروز در نمایشگاه های تهران بین دو میلیارد تا دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود؟
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۹:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ،

8 Responses to “نظارت های گمرکی، عامل بر هم ریختگی بازار خودرو”

 1. نیما گفت:

  متاسفانه یه اشتباهی کردن که درست بشو هم نیست اگر باز هم به روال قبل بخوان برگردونن هم اوضاع خراب تر میشه

 2. پیمان گفت:

  حرفی که از دل میاید به دل میشینه.
  حرف دل ما رو زدی.
  هم خودرو ساز های ما دزدن وهم وارت کننده های ما .
  یا…

 3. پویا گفت:

  این قبول کا افزایش داشتیم ولی این زود گذره باید جلوی این کار یه روزی گرفته میشد .تا ارز از کشور خارج نشه با اینکار حداقل ارز خارج میشه و یک روزی نسل این ماشینهای لوکس در ایران به موزه کلاسیک سواران اضافه میشه.

 4. پویا گفت:

  انشااله روزی برسه تا دست اقا زاده ها از گمرگ برداشته بشه ومدیریت خودرو سازی کشور دست افراد اصلح بیفته تا به اقتصاد داخلی و رونق وکیفیت داخلی بیشتر فکر کنن تا ایکنه مارو عادت بدن به مصرف گرایی رو پر کردن جیب بیگانه.این قدر توان داریم ماشین خوب تولید کنیم به شرط اعتماد به خودمون.و اقدام و عمل

 5. امید گفت:

  سلام علیکم.خسته نباشید
  میخواستم بدونم تو رنج ۲۰۰ تومن چه خودروی صفر یا کارکرده ای میتونم خریداری کنم؟
  یک سوال دیگه هم داشتم که آیا خودروهای آلمانی پر استهلاک هستند یا خیر؟
  با تشکر

 6. پرهام گفت:

  چقدر پولمون بی ارزشه !!!

 7. وحید کریمی گفت:

  همین قانون باعث پولدار شدن خیلیا شد

 8. محمد گفت:

  .پویا جان صحبتایی میکنی که انگار خودتو به خواب زدی

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.