کارمانیا
مدیران خودرو

مونتاژکاران خودرو تخلف می کنند؟

مونتاژکاران خودرو تخلف می کنند؟
این روزها اکثر خودروسازان کشور در بحث مونتاژ فعال هستند و بحث داخلی سازی در کنار آن انجام می شود. با اینکه سال هاست خودروسازان خصوصی و دولتی محصولات به نسبت به روز کره ای، ژاپنی و چینی را در خصوص تولید خود مونتاژ می کنند، ولی هنوز نتوانسته اند در بحث داخلی سازی پیشرفت چشم گیری داشته باشند و به شکلی عمل می کنند که خودرو به سبک مونتاژ از خط تولید خارج می شود.
در این میان هستند خودروسازی که سبک فعالیت آن ها تا حدی با مجوزهای اخذ شده شان متفاوت است. برای مونتاژ خودرو باید مجوز SKD و CKD دریافت شود و خودروساز می تواند تنها به عنوان مجوزی که دارد فعالیت خود را ادامه دارد. SKD سبکی از مونتاژ است که اتاق به صورت کامل و رنگ شده وارد خط تولید می شود و تنها قطعات فنی، درها، داشبورد و صندلی ها در خط تولید ایران مونتاژ می شود. در خصوص مونتاژ CKD باید گفت که قطعات منفصله خودرو وارد خط می شود و شرکت ایرانی وظیفه دارد با توجه به استانداردهای کمپانی مادر، قطعات بدنه و شاسی را ایران به هم متصل کند و رنگ آمیزی خودرو در کشور انجام شود. همچنین برخی قطعات مانند لاستیک، شیشه ها، رادیاتور، رینگ، باتری، عایق های خودرو در ایران تولید می شود و قطعه سازان کشور را فعال می کند.
بدیهی است که در این میان مونتاژ به سبک CKD زحمت بیشتری برای خودروساز دارد و باید هزینه چند برابری نسبت به SKD را تقبل کند تا خط رنگ و مونتاژ بدنه کاملتری داشته باشد. برای همین به صرفه است که یک خودروساز فعالیت خود را با مونتاژ SKD آغاز کند. لذا مجوزهای لازم برای برخی کمپانی ها جهت راه اندازی خط مونتاژ SKD صادر می شود. ولی وقتی که مجوز CKD به یک خودروساز اعطا می گردد، چرا باید او مونتاژ SKD را در پیش بگیرد و بگوید که به صورت CKD مونتاژ می کند؟
برخی از خودروسازانی که مجوز CKD دارند و برخی محصولات را به روش SKD مونتاژ می کنند، در پاسخ به این سوال می گویند که در ابتدای مونتاژ هر خودرویی برای تطبیق بیشتر روش SKD را انتخاب می کنند. ولی از طرفی سایر خودروسازان که فعالیت CKD را دارند، این دلیل را تکذیب می کنند و می گویند که به خاطر تفاوت سری شاسی خودروهای CKD و SKD، امکان آن وجود ندارد که بشود یک خودروساز با مجوز CKD خودرویی SKD را تولید کند و آن را به دست مصرف کننده برساند. زیرا در مرحله تایید پلیس این کار تخلف محسوب می شود و اجازه شماره گذاری به خودرو داده نمی شود.
حال سوال اینجاست که چگونه برخی خودروسازان مشغول به مونتاژ خودروهای چینی، با مجوز CKD از روش SKD استفاده می کنند و این مسئله را انکار کرده و مدارکشان توسط نهادهای مربوطه تایید می شود؟ آیا در این میان تخلفی صورت می گیرد و یا سایر خودروسازان از برخی امتیازات کاری خود خبر ندارند که نمی توانند در ابتدای فعالیت از روش تولید SKD استفاده کنند؟

زمان ارسال پست: ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها: ، ،

2 Responses to “مونتاژکاران خودرو تخلف می کنند؟”

 1. مهران گفت:

  امروزه که عملا تمامی خودرو سازها (سابق) به مونتاژ کارهای کارخانه های چینی تبدیل شدن!!!
  همه قطعات در چین تولید و طراحی و ساخته میشود
  و بعد از انتقال قطعات خودروسازهای سابق زحمت مونتاژ قطعات رو میکشن!
  بعد برای همین مونتاژ کاری چند برابر قیمت به مردم میفروشند!
  شما اگر جای خودروسازهای داخلی بودید به خودتون زحمت طراحی و ساخت و تولید میدادید!؟
  وقتی میشه باکمترین هزینه بیشترین سود رو برد نمیکردید!؟

  جالب هم این هست که میخواهند با تولید لاستیک و رادیاتور و شیشه به قطعه سازی و خودکفایی برسن!!!
  هیچ کاری توی زمینه طراحی و بدنه نکردن!!!
  متاسفم
  دنیا به کجا میره و ما به کجا!!!

  هروقت یک کشور و خودروساز دولتی توانست پیشرفت کنه (نمونه وجود داشته باشه!)
  ماهم میتونیم!!!!!!

 2. بهنام گفت:

  اقای مهران عزیز بعضی از همین خودروساز های چینی مثل چری یا کاملا دولتی هستند یا نیمه دولتی حتی پژو فرانسه هم بخشی از سهامش متعلق یه دولت فرانسه هست مهم مدیریت درست و اصولی هست که در کشور ما وجود نداره!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.