فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

مقايسه نادرست، نتيجه اشتباه مى دهد

مقايسه نادرست، نتيجه اشتباه مى دهد
وقتى به ليست جمعيت بيكار كشور ها نگاه كنيد و بخواهيد تنها تعداد افراد بيكار را ملاك سنجش ناموفقيت دولت ها بدانيد احتمالا به اين نتيجه مى رسيد كه كشور هايى چون چين، ژاپن، كره، آمريكا، كانادا و… بدترين كشور هاى دنيا هستند.
ولى اگر بخواهيم منطقى با اين مسئله برخورد كنيم بايد نسبت ميان جمعيت شاغل و بيكار را باهم بسنجيم. آن موقع است كه معلوم مى شود كشور هاى نامبرده موفقيت به مراتب بيشترى نسبت به ساير كشورها در ايجاد شغل براى شهروندان خود داشته اند زيرا درسد جمعيت بيكار به مراتب كمتر از درصد افراد شاغل در آن جامعه و كشور است. حال داستان اجراى برخى قوانين در صنعت خودروى ايران مانند نتيجه گيرى از اطلاعات اشتباه است. در قانون جديد براى شماره گذارى خودروها اعلام شده تا خودروهاى توليدى با مصرف سوخت بيش از ٨.٥ ليتر اجازه ى شماره گذارى ندارند مگر اين كه يك دستگاه خودروى قديمى براى آن ها اسقاط شود. درتمام دنيا وقتى مى خواهند مالياتى براى خودروهاى بنزينى و ديزلى درنظر بگيرند، از اطلاعات ميزان آلايندگى آن ها استفاده مى شود. زيرا ممكن است خودروهايى با حجم موتور كمتر آلايندگى بيشترى نسبت به خودروهايى با حجم موتور بالا داشته باشد. حال قانون اجرايى جديد هم با ضعف هايى همران است. در مثال ساده بايد گفت خودرويى كه پيشرانه كمتر از ١.٨ ليترى دارد و در شركت هاى دولتى مونتاژ مى شود، مصرف سوخت حدود ٨ ليتر به ازاى هر صد كيلومت را ثبت كرده است. از طرفى خودروهايى كه حجم موتور ٢.٤ ليتر حجم موتور دارند وحدود ٩ ليتر به ازاى هر ١٠٠ كيلومتر مصرف مى كنند، اجازه شماره گذارى بدون پرداخت هزينه خودوى اسقاط ندارند. اين درحالى است كه خودروهاى اعلام شده براى شماره گذارى آلايندگى كمترى نسبت به خودروهاى مجاز دارند و در بررسى هاى جهانى استاندارد هاى محيط زيستى بيشتر و قوى ترى را پاس كرده است. شايد بهتر باشد به جاى اجراى چنين قانون نا عادلانه اى، معيار ميزان آلايندگى درنظر گرفته شود.

زمان ارسال پست: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ | ۵:۴۵ ب.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها:

3 Responses to “مقايسه نادرست، نتيجه اشتباه مى دهد”

 1. محمد گفت:

  اشتباه شما هم اینجاس که فک میکنید اینها برای الودگی هوا این طرحو دادن در واقع این طرح برای کاهش مصرف بنزین و کاهش واردات اونه و الودگی هوا بهانس تا به حال در هیچ دولتی در ایران فکری برای الودگی هوا نشده

 2. ایرانی گفت:

  اگر دنبال کاهش مصرف بنزینن فکر کنم روی خودروهای که تیراژ تولید بالا دارند زوم کنند بیشتر جواب بگیرن تا روی خودروهایی تیراژ پایینی دارند. مصرف بنزین مساوی مصرف یک خودرو ضرب در تعدادش.

 3. داود گفت:

  دقیقا این دوستمان درست میگه که باید روی خودروهای تیراژ بالا فوکوس کرد
  الان این خودروهای بالای۲۵۰۰ سی سی که مصرف بالای ۸٫۵ لیتر دارند مگر چند درصد از ماشین های کف خیابان را تشکیل می دهند در حالی که از ۱۰ تا ماشینی که می بینیم ۹ تاش پراید و پژو است ( یا خودرهایی که موتور این دو در انها قرار دارد مثل سمند و سایا و…)
  پس اول باید به تولید کننده داخلی گیر داد بعد به وارد کننده

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.