فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

مفهوم لوکس در بازار ایران!

در صنعت خودروسازی جهان، کلاسی وجود دارد که در اکثر اتاق‌ها سهیم است و بیشتر به جای پرداختن به مسائل فنی، به بیان نوعی حس اقتصادی می‌پردازد. Luxury Cars یا همان خودروهای لوکس، معیاری است که در هر کشوری معنای خاص خود را دارد. در برخی کشورها به خودرویی لوکس گفته می‌شود که برندی معتبر مثل ب‌ام‌و، بنز و لکسوس را داشته باشند. در برخی کشورها خودروهای بالای ۷۵ هزار دلار را لوکس می‌دانند. در برخی دیگر وجود بعضی امکانات را در کنار برند ملاک قرار می‌دهند. هر چه که است، خودرو لوکس تعریفی دارد که به زیر کاپوت خودرو زیاد ربطی ندارد. بلکه معیارهایی را برای انتخاب این دسته از خودروها انتخاب می‌کنند که به موقعیت اجتماعی مالکان ربط پیدا کند. در کشور ما به خودروی لوکس نگاهی جدید صورت گرفت که تمام قواعد بالا را نقض می‌کند. طبق قوانین فعلی هر خودرویی که حجم موتورش از ۲۵۰۰ سی‌سی بالاتر باشد لوکس حساب می‌شود و طبیعی است خودروهایی که این ویژگی را ندارند، لوکس نیستند!وقتی در دوران مدرسه درس‌هایی مثل جبر و احتمال، هندسه و ریاضیات را می‌خوانیم، اکثرا به گوشمان می‌خورد که این نکته صحیح است مگر خلاف آن اثبات شود.

۱- محصولات ب‌ام‌و 

طبق قانون واردات کشور، ب‌ام‌و ۲۲۰i، ۳۲۰i، ۳۲۸i، ۴۲۰i، ۴۲۸i،۵۲۰i، ۵۲۸i، X1، X3، X4، Z4 28i و i8 لوکس به حساب نمی‌آیند. چون به‌غیر از i8 این خودروها به موتور ۲ لیتری مجهز هستند که سیستم تویین پاور دارند و ۱۸۱ یا ۲۴۲ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کنند. البته ب‌ام و X1 با موتور ۱۹۹۵ سی‌سی ۱۵۰ اسب‌بخاری با شناسه ۱۸i فروش بهتری را در ایران دارد. ب‌ام‌و i8 که خودرویی هیبرید به‌حساب می‌آید و با ترکیب برق و موتور ۵/۱ لیتری تا ۳۶۲ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند، در خارج از کشور قیمتی بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ هزار دلار را دارد، اوایل لوکس نبود و بعدها با قیمت‌گذاری تا دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی در تهران، کمی احساس شد که لوکس است و جلو ورودش گرفته شد. در محصولات ذکر شده، امکاناتی مثل دوربین ۳۶۰ درجه، کنسول VIP عقب، سیستم تهویه دوگانه و چهارگانه، حافظه صندلی دو طرف، دنده پشت فرمان، تودوزی چرم طبیعی، رادار خطی، رادار فاصله، رادار نقطه کور، سیستم صوتی حرفه‌ای، مانیتور جلو و عقب، تهویه صندلی‌ها و… وجود دارد. از نظر عملکرد هم اکثر محصولات ب‌ام‌و در ایران شتاب قابل توجه رسمی زیر ۸ ثانیه را دارند و حداکثر سرعت بالای ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت را تجربه می‌کنند. اگر هم قیمت میلیاردی i8 را کنار بگذاریم، از ب‌ام‌و X1 که ۲۰۵ میلیون تومان و X4 که ۴۳۰ میلیون تومان در بازار قیمت دارند، طبق قانون فعلی واردات می‌توان به این مسئله رسید: خودرویی با قیمت یک خانه ۸۰ متری نوساز در یک محله خوب تهران، لوکس به حساب نمی‌آید و وقتی هم که چیزی لوکس نیست، پس خریدش برای عموم راحت است!420

۲- محصولات مرسدس بنز

این روزها واردات بنز به طور عمده در ایران به C200، E200 و E250 محدود می‌شود. در کلاس E شاهد حضور نسخه کروکی این خودرو هم هستیم. این ماشین‌ها با موتور ۲ لیتری عرضه می‌شوند که ۱۸۰ یا ۲۱۱ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند. ستاره سه پر بنز، خود نمادی از لوکس و تجملی بودن را به عموم هر جامعه‌ای می‌رساند. ولی قوانین گمرکی ایران باعث شده این ماشین‌ها دیگر لوکس نباشند و به خودرویی معمولی تبدیل شوند. خودروهایی که سقف جیر یا پانارومیک دارند و به امکاناتی نظیر، کیت AMG، کیت تنظیم ارتفاع، تودوزی با چرم طبیعی، تهویه صندلی‌ها، سیستم فرمان‌پذیری اتوماتیک، پارک اتوماتیک، دوربین ۳۶۰ درجه، سنسور خواب، ماساژور صندلی، وکیوم درها، سه مانیتور و کنسول VIP، سیستم تهویه دوگانه یا چهارگانه، ایربگ‌های زانویی، دنده پشت فرمان، چراغ‌های هوشمند در شرایط مختلف و… مجهزند. جالب‌‌تر از امکانات و مشخصات فنی، قیمت این خودروهاست. C200 نسل جدید، اوایل قیمت بالای ۵۰۰ میلیون تومان را تجربه کرد و این روزها ۴۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. E200 هم با توجه به امکانات، ۳۲۵ تا ۳۸۰ میلیون تومان ارزش دارد. E250 با موتوری قوی‌‌تر نسبت به E200 در نسخه فول‌آپشن با کیت AMG در مدل ۲۰۱۶، با قیمت ۴۰۵ میلیون تومان دادوستد می‌شود. نسخه سقف تاشو E250 هم بالای ۵۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود. با توجه به قوانین گمرکی، هزینه جهیزه‌ای به نسبت خوب، آن هم برای هشت دختر دم‌بخت، معنایی از تجمل و لوکس بودن را ندارد. پس به عبارت ساده این روزها ازدواج امری بسیار آسان و کم‌خرج است. یک بار ازدواج که اصلا خرجی ندارد!

benz

۳- پورشه ماکان

در فیلم‌های غربی، وقتی می‌خواهند سوژه طنز خودرویی داشته باشند، برای مثال خودرویی از برند پورشه را دست یک فرد کم‌درآمد می‌دهند یا به عنوان تاکسی از آن استفاده می‌کنند. زیرا واقعا برند پورشه، از احترامی خاص در صنعت خودرو برخوردار است و به لوکس بودن مشهور است. ولی با توجه به قانون ممنوعیت واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا، دیگر محصولاتی مثل پانامرا، کاین، باکستر، کیمن و ۹۱۱ از این برند وارد نشد. دلیلش هم آن بود که به معنی واقعی قانون درست عمل کرده و مانع ورود خودروی لوکسی شده است. اما این روزها با توجه به تعریف ما از خودروی لوکس، محصولی از پورشه وارد ایران شده که اصلا لوکس نیست. پورشه ماکان با موتور دو لیتری ۲۳۷ اسب بخاری که یک ماشین کراس‌اور را در کمتر از ۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند، شامل این قانون نشده و با قیمت ۶۸۰ تا ۸۵۰ میلیون تومانی به عنوان کالا و خودروی لوکس شناخته نمی‌شود. می‌توان از کنار این قانون و قیمت ماکان به این نتیجه رسید که مهریه ۹۰۰ سکه طلا، اصلا سنگین به حساب نمی‌آید و قابل پرداخت برای عموم جامعه است. پس نیازی نیست که دلتان برای کسانی که به‌خاطر عدم توانایی مهریه‌های پایین‌‌تر به مشکل خورده‌اند بسوزد، زیرا دیگر صد یا دویست سکه که مبلغی نیست!

porsche

۴- ولوو XC90

کافی است یک بار از پشت ویترین، آخرین محصول ولوو در ایران ببینید. در نگاه اول می‌دانید که خریدنش کار هر کسی نیست و تا حدی قیمت بالای ۴۰۰ میلیون تومان، مستحق این ظاهر شیک و لوکس است. ولوو XC90 با موتور ۲ لیتری ۳۲۰ اسب بخاری و با امکاناتی واقعا فضایی، قانون گمرکی را نقض نمی‌کند و به عنوان خودرویی غیر لوکس شناخته می‌شود. به یاد دارم که در شهریور ۹۲ رئیس بیمارستان امام رضا(ع) مصاحبه‌ای را انجام داد و اعلام کرد که هزینه پیوند قلب به ۹۰ میلیون تومان ( با توجه به شرایط اقتصادی سال ۹۲) رسیده است و سه مریض را رایگان عمل کرده و از نفر چهارم به علت افزایش هزینه‌ها ۱۰ میلیون تومان پول دریافت کرده‌اند. او در بخشی از مصاحبه گفت بود که «در صورت اخذ مجوز از وزارت بهداشت این وزارتخانه تا ۳۰ میلیون تومان برای انجام عمل پیوند قلب را پرداخت خواهد کرد». حال اگر واقعا پرداخت هزینه نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان آن هم برای خودرو، نشانه تجمل نیست، گرفتن ۱۰ میلیون تومان از بیمار و پرداخت تنها یک‌سوم از هزینه پیوند قلب توسط بیمه، نشانه چیست؟!

xc90

 

۵- محصولات لکسوس

وقتی به سایت‌های مرجعی مثل ویکی‌پدیا مراجعه می‌کنید، اکثر محصولات لکسوس، حتی CT200h هم در بخشی از خانواده لوکس‌ها قرار می‌گیرند. ولی این روزها ثابت شده که هیچ محصول لکسوس لوکس نیست و برعکس طرز تفکر تویوتا، آریون خودرویی لوکس است! این روزها خرید یک لکسوس CT200h در بازار خودروهای صفر با قیمتی نزدیک به۱۹۰ میلیون تومان ممکن است و با توجه به سایر خودروهای دسته لوکس واقعی، آن چنان زیاد نیست. ولی اگر قصد خرید مدل‌های مثل IS250، ES250، GS250، NX200t و NX300h دارید، بدانید که با خودروهای لوکسی طرف نیستید و هزینه بین ۲۸۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان عددی نیست و به راحتی می‌توانید خرید را انجام دهید. خودروهایی که اکثرا به موتورهای فناوری بالا مجهز هستند و امکانات ایمنی تکمیلی دارند و داخل کابینشان بوی چرم طبیعی به مشام می‌رسد طبق نگاه گمرک، ماشینی لوکس و تجملی نیست. این جا برایم سوال پیش می‌آید که اگر خودرویی مثل لکسوس IS250 لوکس نیست، پس چرا من باید با حقوق فعلی خود، بیش از ۱۶ سال صبر کنم و در این مدت نه بخورم و نه بپوشم و مانند عصر حجر، تنها وسیله رفت و آمدم، پاهایم باشد؟!

gs250

 

۶- در ایران بچه پولدار وجود ندارد

کافی است که کمی از اهالی دنیای خودرو باشید. می‌دانید که خودرویی دو نفره و اسپرت بیشتر به کار چه کسی می‌آید و چه رده سنی این دسته از خودروها را انتخاب می‌کنند. آلفارومئو ۴C و لوتوس الیزه، خودروهایی لوکس و خاص در تمام نقاط دنیا به حساب می‌آیند. قیمت ۳۳۰ میلیونی الیزه و ۵۸۰ میلیون تومانی ۴C هم نشان‌دهنده همین موضوع است که این ماشین‌ها در ایران هم لوکس به حساب می‌آیند. ولی از نظر ما این خودرو لوکس است و طبق قانون با کالای لوکس فرق دارد. ترکیب قانون و این خودروهای دو نفره خاص به ما می‌گوید که بچه پولدار بودن اصلا معنی ندارد، زیرا مالکین این خودروها افراد عادی جامعه هستند و می‌توانید توقع داشته باشید تا خانواده‌تان امسال به مناسب تولد شما، برایتان یک دستگاه از این خودروها را بخرند!

4c

 

۷- آئودی Q5

افرادی که این روزها آئودی Q5 را در ایران خریداری می‌کنند، اکثرا نگاهی کامل به بازار دارند و به احتمال زیاد گوشه چشمی به ب‌ام‌و X4 و ولوو XC90 دارند. ولی به دنبال خاص بودن هستند و برای همین به سراغ ارباب حلقه‌های آلمانی می‌روند. همین مسئله که امروز افرادی آئودی Q5 را خودرویی خاص می‌دانند و برایش بین ۳۸۵ تا ۴۱۵ میلیون تومان هزینه می‌کنند، نشانه لوکس بودن این خودروی اصیل آلمانی است. ولی بدانید که طبق نظر کارشناسان بی‌هیچ وجه Q5 خودرویی لوکس نیست و اگر می‌خواهید آن را به چشم خودروهای خاص ببینید، یاد یک ژیان اوراقی بیفتید که اگر این روزها در خیابان تردد کند، او هم خاص به حساب می‌آید!

q5

 

با گفتن این مطلب قصد نداریم مالکین این دسته از خودروها را محکوم کنیم و بگوییم که مسئولین به هوش باشند که دارد خلاف قانون عمل می شود و جلو واردات بگیرید! قصد ما این است که بگوییم لطفا قانون با دلایل منطقی و روز جهانی تنظیم کنید.

* حسین دلاور – روزنامه دنیای خودرو

11 Responses to “مفهوم لوکس در بازار ایران!”

 1. وحید گفت:

  با سلام
  مقاله ی خوبی بود ممنونم از این نوع مقایسه که انجام دادین، حالا با یک مقایسه ی اجمالی میبینیم که خودروهایی مثل : آزرا ، سورنتو ، کادنزا ، جنسیس و . . . که موتورهای بالای ۲۵۰۰ دارن با ممنوعیت مواجه میشن با توجه به خودروهایی که در بالا اشاره فرمودین معنی لوکس اینگونه در ایران مشخص می شود .

 2. محمد گفت:

  واقعا مطلب عالی بود .

 3. سعید گفت:

  عالی بود آقا حسین ، امیدوارم هرچه سریعتر این قانون رو بردارند

 4. محمدرضا سعیدی نسب گفت:

  این نکته رو هم فراموش نکنیم که مردم وقتی برای مثال خودرویی مثل سوناتا یا هوندا میخرند تصور میکنند که خودرویی لوکس در اختیار دارند که در حقیقت حق هم دارند چون پول به نسبت زیادی برای اون ها می پردازند؛ در صورتی که در همه جای دنیا این خودرو ها سطحی متوسط دارند .
  ممنون از مطالبتون

 5. وحید لاگونا کوپ گفت:

  کلا بعد از نقد رنو سفران که تمام مشکلات شخصیتون و با نگبن خودرو سر این خودروی نسبتا لوکس و خوش رکاب خالی کردید ( خودم تا امشب لاگونا کوپه داشتم و امشب سفران فول گرفتم ) واقعا متاسف شدم و نظرم راجبتون برگشت چون شما جالبه نمیدونستید ساب ووفر ماشین عقب رو طاق خودرو هست یا ماشین تحت لیسانس فرانسه داره تولید میشه با سیستم تعلیق و خیلی چیزای فرانسوی .. رو حرف شما اپل هم که اسمبل چین هست یا موتورولا باید بشن چینی !! یا وقتی با یه ماشین دنده ای کورس میندازید کمترینش اینه بزارید روی تیپ ترونیک !!! واقعا برام عجیب بود که چرا خواستید اینقد بی منطق برخورد کنید اما کلا ازین مقالتون خوشم اومد.. این واقعا عالی بود .

  • هر کسی نظر خودش رو داره و منطق خودش رو. ولی جالب هست بدونید گفتیم که خودرو سیستم بیس نداره و طبق گفته رنو روی تیریبل تمرکز شده. حرف هامون انقدر قابل استناد هست که امروز نگین خودرو و رنو پارس از اعضا گروه دعوت به همکاری کرده و انقدر مستند حرف زدیم که سه خودرو سفران مورد بررسی از جانب اسب بخار نامشون برای پیگیری از طرف نگین خودرو به فرانسه فرستاده شده. پیشنهاد می کنیم توی این چند روزه به تیتر خبرهای تصویری دقت کنید. یهو دید رسانه رسمی فردا شب یه چیزی رو برای اولین بار درمورد هومولوگیشن سفران اعلام کرد. در ضمن سفران برای خودمون هست و هنوز هم مالکش هستیم و بهتر است سطح اطلاعات خودرویی خودتون رو زیاد کنید. چون لانچ زیر پدال گاز همون دستور فرکانس دنده تیپترونیک رو به ECU میفرسته. سفرانتون هم مبارک!

 6. وحید لاگونا کوپ گفت:

  یعنی من که ۳ ساله لاگونا داشتم و سفران رو چندین بار نشستم سطح اطلاعاتم کمه..داداشم ناراحت نشو واقعا با قصد تخریب نگفتم حرفای شما یسریاش درسته اینم میدونم که دبل پدال گاز چیکار میکنه اما شما وقتی روی تیپ ترونیک بزاری کلا روند حرکت ماشین چیز دیگه میشه..من اینو بارها با لاگونا که کورس انداختم امتحان کردم… در رابطه با ساب..ساب ماشین که کلا روی طاقچه هست اتفاقا فوقاعاده کار میکنه اینقد سیستم صوتیش عالیه که دوست من که ماسراتی داره تنها چیزی که به ماشینم حسودی میکرد همین سیستم صوتیش بود…

 7. وحید لاگونا کوپ گفت:

  علی اقا منظورتون اینه که کلا تو بخش تنظیمات ضبط خودرو قسمتی برای تنظیم بیس نیست ?

 8. وحید لاگونا کوپ گفت:

  در ضمن تو برسی گفته شده این ماشین ۶ سرعته automatic هست که خیلی ها فکر میکنن CVT هست ! داداش گلم گیربکس این ماشین دقیقا گیر بکس CVT و مشابه تیانا ( همانند شاسی هست ) !!! هزاران سند و سایت براش هست که میتونین مراجعه کنین و اطلاع کسب کنین و من رو به بی دانشی متهم نکنین ! … من قصد توهین نداشتم اما وقتی کسی ازتون انتقاد میکنه یکم صبور تر باشین اینقد تند ج ندین … سایت فوقاعاده ای دارین اما یجاها واقعا از دستتون در میره باز هم میگم من نه منتقدم نه هدف بدی دارم اما در مورد سفران هم اقماض کردین هم خیلی اشتباه

  • واقعا سطح اطلاعاتتون پایینه. تنها نسخه دو لیتری گیربکسش CVT هست. موتور سفران ۲٫۵LE هم تنها بلوک سیلندرش با سفران یکی هست. حتما در مورد این قضیه تحقیق کنید. به سایت رسمی رنو هم مراجعه کنید. در ضمن گیربکس CVT شتابگیری پیوسته داره، در حالی که نمودار تور گیربکس سفران ۲٫۵LE پله کانی هست که توی دور موتور مشهوده. واقعا عجیبه که ماشین رو خریدید و رانندگی میکنید که این مسئله رو نمیدونید. سیستم های صوتی بوس توی سایت رسمی زده شده که برای چه استفاده ای هست. آیا کد سیستم بوس سفران زده که بیس قدی داره؟
   همون فیلم شتابگیری سفران اسب بخار رو نگاه کنید و تعویض پله کانی رو ببینید. راستی مدرکی که میگه سفران گیربکسش CVT هست رو برای ما بفرستید که توی جلسه به مدیران رنو پارس اعلام کنیم.

 9. پارسا گفت:

  مگه قرار بود خودرو هایی که گفتی(زیر ۲۵۰۰)لوکس باشه یا مگه قرار بود تمام خودرو های بالای ۲۵۰۰ غیر از لوکس باشند؟???
  در ضمن سفران های ۲٫۵ و ۲٫۰ تولید شده توی رنو سامسونگ موتورز(خط تولید رنو برای کره ای ها)و فلونس ها و داستر ها تولید شده توی ترکیه هستند البته نه همشون.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.