گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
محصول جدید FAW در ایران

محصول جدید FAW در ایران
بسترن B70 می آید!
در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو مشهد، بسترن B70 در غرفه گروه بهمن حضور پیدا کرد…
بعد از عرضه دو محصول سواری FAW چین توسط گروه بهمن، گویا این بار این شرکت قصد آوردن B70 را به ایران دارد. با اینکه اولین محصول این شرکت،B50، با استقبال جالبی رونمایی نشد، ولی نسخه B50F با ظاهری جدید در این چند وقت مورد استقبال مردم واقع شده است.
در اصل B70 همان B50 با چهره ای رسمی تر و مثل برادر کوچکتر خود بر منبا مزدا ۶ طراحی شده است. اولین نسل این خودرو را در سال ۲۰۰۶ با نام FAW C301 وارد بازار چین شد. مدل ۲۰۱۲ آن با تغییراتی ظاهری و فنی مواجه شد و در سال ۲۰۱۴ اتاق جدید آن معرفی شد. همچنان هم این طراحی بر مبنا اصول طراحی مزدا۶ بوده و از موتورهای سری L مزدا برای راه انداختن این چینی استفاده می شود.
در حاشیه نمایشگاه مشهد هر کاری کردیم که مشخصات دقیق این خودرو را در ایران بدست بیاوریم، نشد. حتی مسئولین غرفه هم از ماشین اطلاعاتی نداشتن و تنها چیزی که در مورد این ماشین سفید می دانستند این بود که بسترن B70 است.
نکته جالب در نمایشگاه این بود که خیلی ها ظاهر B70 را نمی پسندیدند و از ظاهر B50F بیشتر استقبال می کردند. چراغ های عقب خودرو جذاب و کشیده طراحی شده بود. ولی در جلوی خودرو بخاطر ظاهر محافظه کارانه و نگرش تجملی، از حالت های اسپرت کاسته شده که برخی مخاطبین FAW نمی پسندند. از طرفی طراحی رینگ ساده نسبت به B50F کمی در ذوق مخاطبان می زند.
B70 نسبت به B50F لوکس تر و به امکانات به روزتری مجهز شده است. در نسخه ای از بسترن B70 موتور ۱۹۹۹ سی سی ۱۴۴ اسب بخاری با ۱۸۴ نیوتن متر وجود دارد که با گیربکس ۶دنده اتوماتیک تیپترونیک نیرو را به چرخ های جلو منتقل می کند. البته گیربکس ۶دنده دستی هم برای این خودرو وجود دارد که احتمال ورود آن با توجه به مدل داخل نمایشگاه بسیار کم است. هر دو نسخه موتوری بسترن B70 دارای استاندارد آلایندگی یورو۵ و یورو۴ ارتقا یافته هستند و مصرفی زیر ۴/۹ لیتر به ازای هر صد کیلومتر را در مصرف ترکیبی رقم می زنند.
محصول جدید FAW در ایران
در نسخه دیگر از B70 موتور ۱٫۸ لیتری توربوشارژر وجود دارد که ۵/۱۸۳ اسب بخار قدرت و ۲۳۵ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این موتور تنها با گیربکس ۶دنده اتوماتیک قابل سفارش است. سیستم تعلیق این ماشین همانند B50 از دوبل جناغی در جلو و چند اتصالی(Multi Link) در عقب تشکیل شده و فرمان پذیری این خودرو از سیستم هیدورلیک (HPS) پیروی می کند. ترمزهای خودرو در جلو دیسکی خنک شونده هستند و در عقب از دیسکی ساده استفاده شده. برای حفظ ایمنی خودرو از سیستم های ABS،EBD و BA در کنترل این ماشین بهره گیری شده و برای حفظ ایمنی ماشین در شروع حرکت و جاده ها از سیستم کنترل لغزش ( TCS و ESP) استفاده می شود. طبق اعلام شرکت FAW این خودرو در بهترین شرایط به شتاب صفر تا صد ۷/۱۰ ثانیه دست پیدا می کند و سقف سرعت خود را به ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت می رساند. ابعاد B70 نسبت به B50 کمی بزرگتر بوده و تنها ۵ سانتی متر در فاصله محوری افزایش طول داشته. برای تخلیه دود بهتر این خودرو مثل B50F از دو اگزوز استفاده می کند و با توجه به اینکه در B70 قاب اگزوز کرومی شده، زیبایی به مراتب بهتری را به خودرو اضافه کرده است.
جدا از ارتقا قوا نسبت به برادر کوچکتر، B70 از نظر امکاناتی هم فاصله زیادی از B50 گرفته و کلاس کار خودرو را بالاتر برده است. سیستم تهویه خودرو از نوع اتوماتیک دوگانه است که قابلیت تنظیم برای هر کدام از سرنشیان جلو را به طور مستقل دارد. همچنین B70 به گرمکن صندلی های جلو مجهز شده است تا سطح امکانات کاملتری را در اختیار سرنشیان قرار بدهد. البته ضعفی که همچنان وجود دارد این است که تهویه مستقیم برای صورت سرنشینان عقب وجود ندارد و تنها از کف خودرو تهویه برای ردیف عقب میسر است. استارتر در برخی نسخه های این خودرو موجود است و جای آن در ماشین قرار دارد. البته که نسخه ای که در نمایشگاه مشهد به نمایش گذاشته شده بود فاقد این آپشن بود. آینه های جانبی خودرو از نوع برقی گرمکن دار با تاشو برقی است که نسبت به B50 کامل تر است. آینه دید عقب خودرو هم از نوع حساس به نور می باشد که به طور الکتریکی کار می کند. برای حفظ پرستیژ B70 سانروف در اکثر نسخه ها وجود دارد. شیشه های خودرو هم نسبت به بی پنجاه از قابلیت UV برخوردار است که برتری خوبی را نسبت به برادر کوچکتر به ارمغان می آورد. تودوزی خودرو از نوع چرم مشکی می باشد که کیفیت به نسبت خوبی را شاهد هستیم. نخ دوخت صندلی ها و تودوزی به رنگ قرمز است که جذابیت زیادی را به داخل خودرو داده است. صندلی راننده هم مثل B50 برقی بوده است و در جهات مختلف قابل تنظیم می باشد. نسخه موجود در نمایشگاه دارای سنسور پارک جلو و عقب به صورت فابریک بود که در اکثر B70ها این سیستم به صورت فابریک و استاندارد قرار دارد. چراغ های این خودرو به طبع B50 از سیستم هالوژن بهره مند است و نور پایین و بالا هر دو در محفظه ای با لنز قرار دارد. برای حفظ زیبایی خودرو نور روشنایی روز هم به خودرو اضافه شده تا ضعفی که در B50F دیده می شود، در این اتاق جبران شده باشد. البته که هنوز سنسور نور در این اتاق هم آپشن حساب شده و روی نسخه های فول قرار میگیرد.سیستم صوتی این خودرو به صورت فابریک قابلیت پخش AUX، MP3،USB و CD را از ۸ باند مجزا دارد و در نسخه فول آپشن، مانیتور با قابلیت پخش DVD، GPS و نمایش فضای پارک وجود دارد.
محصول جدید FAW در ایران
سیستم کروزکنترل در سمت راست فرمان و تنظیمات سیستم صوتی سمت چپ آن قرار دارد. غربیلک فرمان در ظاهر جدابیت B50F را ندارد و خیلی ساده و رسمی طراحی شده است.
ایمنی B70 نسبت به B50F ارتقا پیدا کرده و از ۶ کیسه هوا بهره می برد که ایربگ های پرده ای نسبت به B50F اضافه شده است. همین امر باعث شده تا در کنار وجود سیستم ESP، اطمینان بیشتری به این خودرو در جاده ها داشته باشیم.
قیمت بسترن B70 در نسخه فول موتور ۸/۱ لیتری توربوشارژر،۸۰۰/۱۴۹ یوان می باشد که نسبت به B50F حدود بیست و هفت هزار یوان گران تر است. یعنی به قیمت پولی ما حدود ۱۴ میلیون تومان گران تر است. نسخه ۲٫۰ لیتری فول آن هم سه هزار یوان از B50F ارزان تر است. البته که طبق گفته یکی از مسئولین غرفه قیمت B70 در ایران حدود ۸۵ میلیون تومان است.
اگر قرار باشد که بسترن B70 با این مشخصات با قیمت زیر ۹۰ میلیون عرضه شود، مسلم است که نسبت به B50F بیشتر می ارزد. موتور قوی تر، امکانات بهتر و معیارهای ایمنی بیشتر از شاخص هایی است که باعث می شود یک خودروی ۹۰ میلیونی هرچند چینی گزینه ای مناسب برای خرید باشد. این روزها که لیفان ۸۲۰ کرمان موتور، رقیبی به نام بسترن B50F را برای خود می شناسد، باید در انتظار مبارزی سخت تر در مقابل خود باشد و در برخی پارامترها بازبینی ای داشته باشد.
تنها موردی که درباره ی این خودرو غیر قابل درک است، عدم آگاهی نمایندگان و مسئولین غرفه گروه بهمن در نمایشگاه بود که حتی کوچکترین مشخصات فنی ای از این ماشین در چنته خود نداشته و از پاسخ به سوالات عادی هم سر باز می زدند. بهتر است زمانی خودرویی به معرض نمایشگاه گذاشته شود که ورود و مشخصات در این به قطعیت رسیده باشد و صرفا جهت پر کردن غرفه، خودرویی را در نمایشگاه قرار ندهند.
حسین دلاور

زمان ارسال پست: ۱۲ آذر ۱۳۹۴ | ۱۱:۱۶ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ،

13 Responses to “محصول جدید FAW در ایران”

 1. حسین گفت:

  من به شخصه با طراحیش زیاد حال نکردم

 2. محمدرضا گفت:

  بنظر من ظاهرش خوبه
  کلا طراحی ماشیناش از رقیبای چینیش خیلی بهتره مخصوصا طراحی عقب ماشین که ام وی ام کلا بلد نیست

 3. حامد قاسمی گفت:

  چراغ های عقب تقریبا کپی کاملی از اپتیما ۲۰۱۶ هست. در کل خیلی ظاهر جذابی نداره و واقعا B50F بیشتر وسوسه میکنه و فقط با آپشنها و طراحی داخلی بهتر شاید بتونه مشتری جذب کنه و البته که کیفیت مناسب متریال داخلی. چون کلا این برند زیاد با استقبال مواجه نشده. به شخصه با اینکه وقتی بودجه در حد ۷۰ – ۸۰ در نظر داشتم به B50F فکر میکردم و ظاهرش رو می پسندیدم ولی بخاطر بازار دست دوم نامناسب جرات خرید پیدا نکردم. کلا چینی ها قیمت های جسورانه ای پیدا کردن

 4. وحید گفت:

  با سلام
  آقا حسین یه تعصب خاصی به بسترن داره !؟!؟!؟ این رو باید از آقا مهدی پرسید !!!!!!

 5. مرتضی گفت:

  سلام
  آقا مهدی می گه من برم مزدا بیارم تا تست کنیم.
  آقا مهدی فقط ژاپنیه و با بقیه قهره

 6. حسین گفت:

  دوستان موقع صحبت کردن به «تاریخ» هم توجه کنید !
  این ماشین قبل سوناتا ۲۰۱۶ عرضه شده ، بعد کپی کرده؟
  لابد بی۵۰اف هم که ۲۰۱۲ هس ، از سوناتا ۲۰۱۵ چراغ جلوش کپی شده!

 7. امیررضا عباسی گفت:

  پشتش شبیه بنزs63 شده .عجب کپی کاری…. دمت گرم

 8. فرهنگ گفت:

  سلام
  ماشین خوبیه از نظر اپشنم بدک نیست البته اگر فول اپشن باشه نسبت به قیمتش خوبه ولی کاشکی تهویه مستقیم سرنشین هم میذاشتن تا کامل کامل بشه عقبشم دوست بالاییمون اظهار داشتن که‌ از اپتیما تقلید شده که درست گفتن چون تو نسخه قبلی اصلا چراغ کشیده ای وجود نداشت که تو این مدل چراغشو کشیده کردن جلوشم ساده کار شده شایدم ماشینی پیدا نکردن که تقلید کنن البته یکم شبیه چراغای مزدا ۶ هست البته یکم در ضمن چراغ b50f خیلی قیافه اسپرت داشت تا این نسخش

 9. فرهنگ گفت:

  ولی شاید تو نسخه های بعدی این ماشین که توربوست رینگش اسپرت باشه

 10. فرهنگ گفت:

  B50نسخه ۲۰۱۶ عالیه

 11. علی گفت:

  من بی اف ۵۰ رو دارم وخداروشکر خیلی راضی هستم
  تو ماشینای صفر نسبت به قیمت وکیفیتش بی رقیبه
  از نظر افت قیمت ،تجربه نشون داده همه ماشینا وقتی دست دو میشن افت میکنن
  من یه پژو پارس گرفتم ۳۶۵۰۰ بعداز ۶ماه بزور دادمش ۳۰۵۰۰
  مطمعن باشید برند فاو هیچ محصولی رو بی کیفیت نمیزنه

 12. حمید گفت:

  سلام
  به نظر من طراحی بسترن b70 خوبه ولی لیفان ۸۲۰ خداییش خیلی قشنگ تره

 13. حمید گفت:

  سلام
  من با کارخانه اخیرا تماس گرفتم بهم گفتن که کلا تولید نخواهد شد به جاش بی ۳۰ رو عرضه میکنن

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.