کارمانیا
مدیران خودرو

فولکس های ۵۰ تا ۱۱۰ میلیون تومانی برای بازار ایران

فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
بعد از اینکه سفیر آلمان اعلام کرد که قرارداد فولکس واگن با خودروسازان ایرانی در حال به نتیجه رسیدن است، احتمالاتی داده شد که گویا ماموت، قصد همکاری در تولید و مونتاژ محصولات فولکس واگن در ایران را دارد. با اینکه خودروسازان بم از گذشته پیگیر این موضوع بوده است، ولی انگار رقیب جدید، پیش روی مدیران فولکس خوش درخشیده و نظرشان را جلب کرده است.
با توجه به برخی شنیده ها، حدود ۳۰% از قطعی شدن این قرارداد باقی مانده است. با فرض اینکه قرارداد فولکس واگن با خودروساز ایرانی به نتیجه برسد، احتمالا چه خودروهایی به بازار ما می آید؟
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
اگر به سابقه حضور فولکس واگن در ایران نگاه کنیم، فولکس گل را می بینیم که مورد استقبال مردم واقع شد. این خودرو که در اصل نمونه برزیلی از محصولات فولکس واگن محسوب می شد، توانست خیلی ها را طرفدار فولکس واگن کند. ولی باید دقت کرد که در آن زمان هم این کمپانی آلمانی با محصولات روز اروپایی و آمریکایی خود به بازار ایران نیامد. بلکه با خودرویی آمد که خطوط تولید ایران کشش مونتاژ آن را داشته باشند و از طرفی اقتصادی باشد. اگر این روزها به محصولات روز فولکس واگن نگاهی بیاندازید، می بینید که فناوری بالایی چون آئودی دارند و سبک مونتاژشان بسیار به روز و پیچیده تر از محصولات امروز ایران است.
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
اگر اخبار خودرو را دنبال می کردید و خبر حضور پژو، رنو، سوزوکی و… را در شرایط پساتحریم جویا می شدید، به این نکته می رسیدید که این کمپانی ها هم قرار بر این ندارند که محصولات روز اروپایی خود را در خطوط تولید ایران مونتاژ کنند. بلکه طبق اخبار، خودروهایی در ایران مونتاژ می شوند که در بازار جهانی با نام Economy یا اقتصادی معروف هستند. این دسته از خودروها از نظر فناوری و سطح ایمنی در جایگاه مورد تاییدی قرار دارند. فقط به خاطر پیچیدگی کمتر نسبت به نسخه های دیگر، قیمت تمام شده پایین تری را دارند و به تبع، بیشتر به درد بازارهای در حال توسعه می خورند.
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
کمپانی آلمانی فولکس واگن که یکی از از غول های خودروسازی جهان است، این روزها در بازار چین خطوط مونتاژ مشترکی با FAW و SAIC دارد. این شرکت در بازار چین محصول به روز و تقریبا اقتصادی را عرضه می کند که به نسبت، قیمت مناسبی را دارد. طبیعی است که فولکس واگن در بازار ایران، محصولاتی را مونتاژ نمی کند که رقیب بنز و ب ام و باشد و بعد هم بخواهد توقع فروش خوب را داشته باشد. احتمال آن قوی است که در صورت آغاز همکاری فولکس واگن با ایرانیان، محصولاتی در ابتدا مونتاژ شوند که قیمت به نسبت مناسبی دارند و از طرفی فناوری موتور قابل تعمیر و عرضه در ایران دارند.
در این بخش به این مسئله می پردازیم، که چه خودروهایی از فولکس واگن می توانند در بازار ایران مونتاژ شوند.
۱- لاویدا، پرفروش ترین خودروی بازار چین
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
با توجه به استقبال بازار چین از این خودرو آلمانی، می توان پیش بینی کرد که در صورت عرضه در بازار ایران، فروش به نسبت خوبی را از این مدل شاهد باشیم. قیمت مناسب و فناوری به نسبت بالا، باعث شده که چینی ها لاویدا را بیشتر از سایر چینی ها دوست داشته باشند. این خودروی سدان با موتور ۱٫۴ لیتری توربو و ۱٫۶ لیتری ساده عرضه می شود. این موتورها به ترتیب ۱۲۸ و ۱۰۳ اسب بخار قدرت دارند. گیربکس هفت سرعته دو کلاچه برای مدل ۱٫۴ لیتری توربو باعث می شود تا به لطف گشتاور ۲۲۰ نیوتون متری، لاویدا شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در ۹٫۶ ثانیه ثبت کند و به سرعت نزدیک ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. مصرف سوخت ترکیبی این مدل ۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است. مدل ۱٫۶ لیتری به گیربکس شش سرعته AMT مجهز است که همان شتابگیری را در ۱۲٫۶ ثانیه انجام می دهد. البته شایان ذکر است که هر دو نسخه موتوری، قابلیت سفارش با گیربکس پنج دنده دستی را نیز دارند.
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
فاصله محوری ۲۶۱۰ میلی متری لاویدا، این اطلاعات را به ما می دهد که ابعاد خودرو چیزی در حد تندر۹۰ بوده و به نسبت فضای کابین مناسبی را دارد. امکاناتی نظیر، دی لایت، سنسور نور، سانروف، رینگ ۱۶ اینچی، کروزکنترل، صندلی راننده برقی، گرمکن صندلی های جلو، مانیتور به همراه هشت بلندگو و دوربین عقب، سیستم تهویه دوگانه، استارت دکمه ای، سنسور باد لاستیک، سنسور پارک عقب، شش کیسه هوا، سیستم های پایداری الکتریکی و کنترل هرزگردی، تودوزی چرم و… باعث می شود که این خودرو با نام نشان آلمانی در بازار چین مورد استقبال عمومی قرار گیرد. باید توجه داشت که مهندسی لاویدا برای فولکس واگن آلمان بوده و تنها بازار هدف آن کشورهای در حال توسعه یا اقتصادی در نظر گرفته شده است.
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
به عنوان مثال سوزوکی سیاز یا پژو ۳۰۱ با همین اهداف ساخته شده اند. قیمت لاویدا با توجه به نوع موتور و گیربکس و سطح امکانات، بین ۱۱۳ الی ۱۷۰ هزار یوآن تعیین می شود. به عبارتی مدل های مختلف فولکس واگن لاویدا ارزشی بین ۷۰ الی ۹۲ میلیون تومان را دارد. در صورت عرضه این خودرو با امکانات سطح متوسط به بالا، می توانیم شاهد قیمت گذاری آن بین ۸۵ الی ۱۰۰ میلیون تومان باشیم. به مراتب لاویدا با اصالت آلمانی می تواند، گزینه مطمئن تری با عام مردم ایران باشد.
۲- پولو، خودرویی مناسب برای بازار ایران
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
پولو را می توان گزینه جایگزین گل دانست که می تواند برای بازار ایران خودرویی جذاب باشد. اگر نسخه مشابه مونتاژ شده بازار چین به ایران بیاید، می توان توقع داشت که رقابت خوبی بین این خودرویی آلمانی با ماشین های جدید آغاز شود. پولو در بازار کشورهای در حال توسعه با موتور ۱٫۴ لیتری ۸۴ اسب بخاری و موتور ۱٫۶ لیتری ۱۰۳ اسب بخاری عرضه می شود. گیربکس پنج دنده دستی یا شش سرعته اتوماتیک AMT، گزینه هایی هستند که می توان برای این خودرو انتخاب کرد. با توجه به نوع موتور و گیربکس، شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر پولو بین ۱۰٫۸ الی ۱۴٫۸ ثانیه است و می تواند به نهایت سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت در بهترین شرایط برسد. مصرف سوخت ترکیبی ۴٫۹ الی ۵٫۷ لیتری یکی از ویژگی های این هاچبک آلمانی به حساب می آید که می تواند مشتریان زیادی را جذب کند.
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
دی لایت، سانروف، تودروی چرم، استارت دکمه ای، شش کیسه هوا، سیستم پایداری الکتریکی، سنسور پارک عقب، کروز کنترل سفارشی، سیستم تهویه اتوماتیک و… از جمله امکانات پولو برای بازارهای اقتصادی به حساب می آید. بهای این خودرو بین ۴۶ الی ۶۷ میلیون تومان است و در صورتی که با مدل مطابق با مونتاژ چین در ایران تولید شود، می توان قیمت بین ۵۰ الی ۸۰ میلیون تومان را برای آن پیش بینی کرد. با توجه به این قیمت احتمالی، در صورت عرضه پولو به صورت مونتاژ داخل، رنو ساندرو، برلیانس H320، پژو ۲۰۷i، پژو ۲۰۸، ام جی۳و میتسوبیشی میراژ رقبایی فنی و قیمتی این خودرو در ایران می شوند. این خودرو دوازدهمین خودروی پر فروش چین است و در SAIC مونتاژ می شود.
۳- سانتاتا، سدانی نسبتاً ارزان آلمانی
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
در خط تولید فولکس واگن چین، خودرویی به نام سانتاتا تولید می شود که می تواند گزینه ای جذاب برای بازار ایران باشد. این خودرو که سدان خانوادگی محسوب می شود، ابعادی کوچکتر از لاویدا دارد و با موتور ۱٫۶ لیتری می تواند فروش خوبی را در بازار ایران داشته باشد. زیرا این موتور ۱۱۸ اسب بخار و ۱۵۵ نیوتون متر گشتاور دارد و با گیربکس پنج دنده دستی یا شش سرعته اتوماتیک عرضه می شود. شتاب ۱۰٫۸ ثانیه سانتاتا می تواند، این خودرو آلمانی را بین ایرانیان به عنوان خودرویی به نسبت چابک بشناسد. توان رسیدن به سرعت بالای ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت یکی از ویژگی هایی است که این خودرو نسبت به رقبای دیگر دارد. استاندارد آلایندگی یورو۵ و مصرف سوخت ۶ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است که می تواند آن را به عنوان یک خودروی کم مصرف معرفی کند. رینگ ۱۵ اینچی آلومینیومی، سانروف گرمکن صندلی های جلو، تودوزی چرم، سیستم تهویه اتوماتیک، بلوتوث، سنسور پارک عقب، شش سرعته اتوماتیک، سیستم کنترل هرزگردی، ترمز اضطراری و… از امکانات سانتاتا محسوب می شود. سانتاتا، چهارمین خودروی سدان پر فروش بازار چین است و کمپانی SAIC مونتاژ می شود
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
سانتاتا با توجه به امکانات در بازار چین ارزشی بین ۴۹ الی ۶۷ میلیون تومان دارد و در صورت مونتاژ در ایران با موتور ۱٫۶ لیتری، احتمالا بین ۵۵ تا ۷۵ میلیون تومان قیمت دارد. سانتاتا با این سطح امکانات و کیفیت می تواند برای برخی چینی ها مثل چانگان ایدو، فاو بسترن B50F، برلیانس H330، جک J5 و ولیکس C30 خطر جدی محسوب شود.
۴- جتا، نسخه ی ارزان سانتاتا
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
جتا از از نظر ابعاد و برخی مشخصات فنی، بسیار شبیه فولکس واگن سانتاتا است. عرضه این خودرو با موتور ۱٫۶ لیتری ۱۰۸ اسب بخاری می تواند فروش خوبی را برای جتا در ایران رقم بزند. این سدان آلمانی با گیربکس شش سرعته اتوماتیک یا پنج دنده دستی به بازار جهانی عرضه شده است و می تواند شتابگیری زیر ۱۲ ثانیه را ثبت کند. فرمان برقی، سانروف، تودوزی چرمی، سیستم تهویه اتوماتیک، سانروف، گرمکن صندلی جلو، کروزکنترل، چهار کیسه هوا، سیستم ترمز اضطراری، سیستم پایداری الکتریکی و… از امکانات جتا است. این خودرو که ابعادی نه چندان بزرگ دارد، با مصرف سوخت ۶ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، می تواند برای مصارف شهری یک خانواده به کار آید. این خودرو در بازار چین با موتور ۱٫۴ لیتری ۸۸ اسب بخاری هم عرضه می شود و بهای این خودرو با توجه به موتور و مشخصات دیگر بین ۴۵ الی ۶۵ میلیون تومان در بازار آن کشور است. در صورت عرضه جتا در بازار ایران، می توان توقع قیمتی بین ۵۰ الی ۷۰ میلیون تومان را برای آن داشت. جتا در کارخانه FAW مونتاژ می شود و به عنوان ششمین خودروی سدان پر فروش در بازار چین به حساب می آید.
۵- گلف، می تواند دوباره در ایران احیا شود
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
فولکس گلف خودرویی است که جوانان ایرانی در دوره اهی مختلف، تعلق خاطری خاصی به آن داشتند و سابقه گلف قدیمی بود که باعث شد فولکس برزیلی گل در ایران خوب بفروشد. در صورت تولید گلف در ایران، می توانیم یک سدان به نسبت خوب و نیمه لوکس را در بازار داشته باشیم. این خودرو با موتور ۱٫۶ لیتری ۱۰۸ اسب بخار و با موتور ۱٫۴ لیتری توربو ۱۲۸ اسب بخار قدرت تولید می کند. در مدل ۱٫۶لیتری گیربکس شش سرعته اتوماتیک و در مدل ۴/۱ لیتری گیربکس هفت سرعته اتوماتیک وجود دارد. گیربکس پنج دنده دستی هم برای گلف قابل سفارش است. شتاب ۸٫۲ هم می تواند برای خیلی از جوانان جذاب باشد. امکاناتی مثل استارت دکمه ای، سانروف، سیستم تهویه اتوماتیک، صندلی راننده برقی، کروز کنترل، فرمان برقی مانیتور، دوربین عقب، سنسور نور، گرمکن صندلی های جلو، سنسور باد لاستیک، سنسور پارک جلو و عقب، شش کیسه هوا، سیستم پایداری و… گلف جدید را برای بازار ایران جذابتر می شود. مصرف سوخت ترکیبی ۵٫۹ لیتری الی ۶٫۳ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، گلف را به خودرویی مناسب تبدیل می کند.
فولکس های 50 تا 110 میلیون تومانی برای بازار ایران
ارزش این خودرو در بازار چین ۶۷ الی ۹۰ میلیون تومان است و در صورت تولید و مونتاژ در ایران، احتمالا قیمتی بین ۷۵ الی ۱۱۰ میلیون تومان خواهد. فولکس گلف، پانزدهمین خودروی پرفروش چین است و در SAIC مونتاژ می شود.
روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

زمان ارسال پست: ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

30 Responses to “فولکس های ۵۰ تا ۱۱۰ میلیون تومانی برای بازار ایران”

 1. مهدی گفت:

  سلام
  یعنی این خودروها تو شرکت ماموت مونتاژ خواهند شد؟
  ماموت تا الان کجا بودی؟؟؟!!!

 2. س.ع.ح گفت:

  پاسات چه شد پس ??

 3. علیرضا گفت:

  محاله این ها زیر ۱۵۰ تومن تو ایران عرضه بشند.
  احتمالا هم تنها آپشن هایی که براش باقی می زارند همون ۲ ایربگ راننده و سرنشین و بوق و چراغ و صندلی خواهد بود.

 4. مجید گفت:

  مطلب خوبی بود ممنون
  فقط اسم ساناتا رو اشتباهاً به جای سانتانا ننوشتید؟؟

 5. یوسفی گفت:

  واقعا حالمون بد شد

 6. فرشاد گفت:

  ما منتظره پاسات هستیم….به امید خدا

 7. مصطفی گفت:

  پاسات چی شد پس؟؟!!!
  باز میخوان جرجیس بیارن؟

 8. روبرتو گفت:

  با سلام
  بازم فرقی بحال قشر ضعیف جامعه ندارد
  باید خودرو های زیر ۵۰ تولید شود
  تمامیه خودرو هایی که قرار است مونتاژ شود بروز نیستند و مدل های چند سال قبل هستند و در ضمن پژو بدترین خودرو در اروپا محسوب میشود حتی در خود فرانسه.

 9. محمد گفت:

  لاویدا و گلف خوب بود بقیش دیگه تکرار مکررات تولیدی برادران چانگ جفنگ چینی که بدرد نمیخوره

 10. فرزاد م گفت:

  متاسفانه اگر بنز و بی ام و به ایران بیان کلیه آپشنهاشون حذف میشه و قیمتشون دوبرابر میشه و به مردم عرضه میشه !!!

 11. سجاد گفت:

  واقعا ماشین آلمانی چه دخلی داره به چینی؟اگه بیاد سانتاتا ماشین های چینی ۴۰ تا ۷۰ میلیون چینی خریدار نخواهد داشت

 12. محمدمهدی گفت:

  واقعا جای فولکس واگن تو ایران خالی بود .

 13. پرهام گفت:

  درسته ارزونن ولی مشخصه بارز فولکس واگن ها قابلیت ارتقای زیاده و خوب هم بودن که جزو پر فروشا ی چینن و شما یک فولکس واگن میخرید . نه یک ماشین از شرکتهایی که در حال کسب تجربه اند . البته اینم بگم به نظر من ماشینای چینی از ایرانی بهترن .

 14. محمد امین گفت:

  امرا با این قیمتا بیان تو ایران

 15. سوفي گفت:

  در هر صورت هر خودرو سازي كه بياد تو ايران بهتر از خودرهاي چيني هست ولي متاسفانه برا ما مردم عام هيچ فرقي نميكنه چون در هر صورت اينا يه ماشين بيست هزار دلاري رو به دو و گاها سه برابر قيمت جهاني به ما عرضه ميكنن و عملا قدرت خريدي واسه قشر متوسط وجود نداره

 16. سوفي گفت:

  در هر صورت هر خودرو سازي كه بياد تو ايران بهتر از خودرهاي چيني هست

 17. رسام گفت:

  خخخخخ مردم ما همش تو حصرتن به قول شركت بنز زندگي اينقدر كوتاهه كه نخواي با رانندگي با يه ماشين ملال آور اونو تلف كني

 18. معین گفت:

  دنیای اقتصاد نوشته فولکس برای واردات محصولاتش با ماموت قرداد بسته و واسه مونتاژ هم با کرمان موتور شریک قبلی خودش تو ایران اگه بیاد و قیمتاش همین حد و حدود باشه حداقلش اینه که دیگه مردم تو این رنج قیمتی انتخابی غیر از خودروهای چینی هم دارن و قطعا فروش خوبی داره …تیگوان هم شرایط رو واسه کیا و هیوندا که تو این کلاس خودرو تو ایران یکه تازی میکنن خیلییی سخت و رقابتی میکنه

 19. پدرام گفت:

  محاله ما این دروغ ها رو زياد شنيديم يه زمانی گفتند می خواد تندر بیاد جایگزین پیکان بشه الان ۴۰ میلیون قیمت داره!!! این فولکس ها هم بالای ۱۲۰ میلیون قیمت دارند

 20. فرزاد گفت:

  این شرکت آلمانی چه کار با چین داره؟؟ که این چنتا که اطلاعاتشو آوردین گفتین تو چین هست ینی قرار از چین به ایران بیاد؟؟؟

 21. جدید گفت:

  محدوده قیمتی ۳۰ تا ۵۰ میلیونو که رقیب ایران خودرو و سایپا بشه رو کلا فراموش کنین حتا اگه دو چرخ داشته باشه

 22. شیدا گفت:

  بعرحال ماشینایی ک. ب ایران میاد اپشناش کمو و کیفیتش کمترو میشه. ولیحالا بجاش، قیمتش چندین برابربار مثل ال نود ک، قرار بود ۷ملیون باشه

 23. رضا گفت:

  واقعا آدم نمیدونه چی بگه ، شرکت ها بی ارزش ترین محصولات خودروسازان درجه یک دنیا را برای فروش به ایران وارد میکنند محصولاتی که برای فقیرتیرین کشورها ساخته میشن اینجا توی کشور ما با بالاترین قیمت ممکن فروخته میشه فقط به این دلیل که از یک شرکت با برند معروف هستند

 24. سامان شعبانی گفت:

  کیفیت خودروهای المانی خیلی عالیه من امتحان کردم ولی بااین قیمیتها واقعا ادم میمونه

 25. سامان شعبانی گفت:

  خودروهای المانی از نظر کیفیت عالین وقابل مقایسه با خودروهای چینی نیستند
  اینو همه میدونن ولی واقعا همه میتونن بخرن مثل پرایدو پژو.

 26. وحید قاسمی گفت:

  درسته که در ایران سیاست های بسیار غلطی در مورد قیمت گذاری خودرو وجود دارد و به عنوان مثال به جای اینکه مالیات بر خودرو بر حسب میزان آلایندگی افزایش زیادی داشته باشد، عوارض و حق ثبت پلاک به صورت سالانه تجدید شود، قیمت سوخت منطبق بر قیمت جهانی باشد، جرائم راهنمایی و رانندگی نقره داغ بکند، مالکین خودرو دوم عوارض و مالیات بسیار سنگین تری پرداخت کنند، بدون داشتن پارکینگ اجازه خرید خودرو نداشته باشی، با استفاده از سیستم های الکترونیکی مجبور به پرداخت عوارض زیاد در طی یک میسر رانندگی در داخل شهر (به جهت عبور از تونل ها و زیر گذر ها و پلها) بشوید و از این دست سیاستها، در مملکت ما همه ی این تمهیدات خلاصه شده در گمرکی و عوارض گذاشتن برای خودرو های وارداتی و افزایش بی منطق قیمت اولیه خودوهای داخلی. یعنی حتی ۲۰۶ تولید ایران خودرو حداقل به دو برابر قیمت جهانی در ایران به فروش می رسد. (قیمت دست دوم این خودرو تولید ۲۰۰۹ حدود ۲۵۰۰ پوند است). یعنی کل سیاست های اشتباه را اتخاذ کرده ایم. نکته دوم هم اینکه قشر ضعیف و تا حدی متوسط جامعه در هیچ کجا به دنبال خرید خودرو نیستند و در اصل توان پرداخت هزینه های جنبی خودرو را ندارند. ولی در ایران همه ی اقشار ضعیف و متوسط جامعه پراید و پژو سوار هستند شهرها را به پارکنگ تبدیل کرده اند.

 27. صابر گفت:

  فک نکنم اگه بیان تو ابران زیر ۱۰۰ تومن قیمتشون باشه.الان تو منظقه آزاد ماکو من جتا۲۰۱۷ گرفتم ۵۲ میلیون.خیلی هم ماشین خوبیه از همه نظر

 28. ورنوس گفت:

  هیچ کدام از مدلها تیپ انچنان زیبای ندارد خودروهای جمع و جور زیاد زیبا نیست وبیشتر شبیه خودروهای چهل سال پیش است

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.