فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

فضای مجازی؛ تداوم تبعیض جنسیتی فضای حقیقی

فضای مجازی؛ تداوم تبعیض جنسیتی فضای حقیقی
سال هاست در فضای مجازی، شاهد شوخی های جنسیتی هستیم. این شوخی ها که گاه حتی خشونتی پنهان را در خود دارند، در شرایط گوناگون، زنان را به سخره می گیرند. آن‌ چه در بطنِ جامعه رخ می دهد، به یقین در تمامی ابعاد زندگی نمود می یابد. شوخی ها برخاسته از نگاهِ جامعه هستند.

این موضوعی است که شاید بسیاری از مردم، به گونه ای سطحی با آن برخورد می کنند و گاه تا مدت ها در زندگیِ واقعیِ روزانه، دهان به دهان می چرخد. خلافِ برداشت سطحی جامعه در مواجهه با این موضوع، رخ دادی مهم در لایه های زیرین در حال رشد است؛ دامن زدن به فرودست نگاه داشتنِ تاریخی زنان، یکی از فجایع این گونه شوخی های به ظاهر سطحی است. تبعیض های جنسیتی، ریشه‌ بسیار در تاریخ دارد. وسعتی به درازای تمامی سلسله ها و حکومت ها ( نه تنها در ایران که در جهان نیز ). امروز برخی جوامع توانسته اند به برابری دست یابند – که حاصل تلاش های بسیار بوده است – و جوامعی در راستای دست یابی به آن گام بر می دارند. جوامع دیگر، آگاهانه و برخی ناآگانه تاریخ را مصرّانه تکرار می کنند و در این میان هستند جوامعی که بسیار ” هدفمند ” موضوعِ نابرابریِ جنسیتی را پیش می برند.
این نگاه بر بسیاری از تصمیم گیری ها – خانواده و جامعه – چیره است. هر چند، مقاومت و مقابله زنان در تمامی عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، هنری، ورزشی و… قابل تحسین است، اما شرایط زنان، چون ماهیِ از تنگ شکسته ای است که در اندک آبِ باقی مانده، می جهد و شُش ها را با تمامی توان باز و بسته می کند، برای زنده ماندن.
تأسف عمیق تر آن جاست که گاه همان نیمه‌ در فشارِ جامعه ( زنان ) خود به این شوخی ها تن می سپارند و همراه نیمه دیگر در سراشیبیِ وادیِ جنسیت زدگی پیش می روند. این گونه است که خشونت را نادانسته به جان می خرند، با ضعفِ اعتماد به نفسِ تحمیل شده و آن را تقدیر همیشه گی می پندارند. خشونتی پنهان علیه خود!
قدرت همچنان در دست نیمه‌ به ظاهر قوی تر جامعه می ماند و دایره وار به ابطال می گردد و تداوم می یابد. آن چه قابل تأمل است و بسیار نادیده گرفته می شود، تحمیلِ خشونت بر مردان است! آن ها نیز خود قربانی دیدگاه سنتی دیرین هستند که بار سنگین نقش ها، رفتارها و مسئولیت های تعریف شده ویژه‌ مردان از سوی جامعه را به دوش می کشند. بنابراین می توان گفت، آنان نیمه به ظاهر قوی تر جامعه هستند که قدرتی نمایشی ناشی از جبرِ فشارهای تاریخی را در رفتارهای اجتماعی شان ابراز می دارند. اگر این فرضیه را بپذیریم که ضعف ها نیازمند ابزاری برای پنهان نگاه داشتن کاستی ها و درونِ متزلزل شان و تلاش برای بقای جایگاه خود هستند، شاید به این نتیجه برسیم که این شوخی ها همان ابزار مقابله هستند.
اگر بخواهیم به این درک برسیم که شوخی ها، اثرِ آنی، سطحی و زود گذر ندارند، کافی است در موضوعی تأمل کنیم. موضوعِ رانندگی، یکی از پر طرف دارترین شوخی ها است. در فضای مجازی، بسیار لطیفه ها و داستان ها، از شیوه رانندگی زنان، هر روز رد و بدل می شود. زنان و مردان می خوانند، می خندند و باز نشر می کنند، گروه به گروه، فرد به فرد. اکنون موضوعی در میان بخشی از افراد، از قشرها، سن ها و مکان های گوناگون در جریان است. درباره آن ها نظر داده می شود و فاجعه خواندن نظرها ( کامنت ها ) است. عمیق که بنگریم، چنان دردی در ما رخنه کرده است از افکار عمومی جنسیتی که یک آن، روز، ماه، سال و قرن را با خود مرور می کنیم!
اگر بخواهیم خود را وادار به توجیه و پذیرش کنیم، آن را گونه ای شوخی و سرگرمی در فضای مجازی می پنداریم، اما… در روز برای انجام کارهای گوناگون در شهر تردد می کنید. کنار راننده زن نشسته اید، نه تنها احساسِ خشنودی و امنیت نمی کنید که شوخی ها را ناخودآگاه بی این که به آن ها فکر کرده باشید و تأثیر روانی آن ها را دریابید، تکرار می کنید. یاد شوخی ها بیافتید، چشم بگردانید و در گوشه گوشه شهرها، خیابان ها، اتوبان ها و حتی پیاده روها، در تعمیرگاه ها و پمپ بنزین ها و… آن ها را بیابید. حرف های خشن و برتر انگارانه‌ راننده تاکسی و مسافران اش – خواه مرد و خواه زن! – را درباره رانندگیِ زنِ خودرویی که از سمت چپ گذشت، با نظرها ( کامنت‌ها ) در فضای مجازی تطبیق دهید. یک آن، روز، ماه، سال و قرن را با خود مرور کنید!

نوشته و عکس: غزال شیخ زاده

زمان ارسال پست: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ | ۲:۲۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها: ، ، ،

2 Responses to “فضای مجازی؛ تداوم تبعیض جنسیتی فضای حقیقی”

 1. مسعود گفت:

  من تو ۱۵ سال رانندگی دوبار تصادف کردم هر دوبار مقصر حادثه، راننده اتومبیل مقابل بود که خانم بودند… یکیشون که کاملا طلبکار بود ازم ولی با امدن پلیس نظرش برگشت…
  اکثر خانم ها میخوان که خوب رانندگی کنن ولی نمیتونن، از راهنمایی و رانندگی میخوام که کنترل و سختگیری بیشتری برا خانم ها اعمال کنه.

 2. امیر محمد گفت:

  مسعود راست میگه اینکه خیلی مسخره بشن و اذیت بشن بده ولی انصافا ۷۰ درصدشون رانندگی بسیار ضعیفی دارن و عامل تصادف میشن.و اینکه خیلیاشون با ترسی که دارن تو اتوبانا و بزرگراه ها تو باند سبقت و با یه سرعت ثایت میرن و از اینکه بخان تغییر لاین و تغییر مسیر بدن میترسن.برای همین ت باند یک نمیرن که یه وقت یه کامیون یا اتوبوس جلوشون بود باید تعویض لاین کنن که خیلی میترسن و دستپاچه میشن.
  یه مصاحبه بود با یه زنی که تعلیم میداد.خودش قبول داشت که خیلی از زنا رانندگیشون خوب نیست
  بله باید سخت گیری بیشتری بر زنا کرد تا رانندگیشون بهتر بشه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.