کارمانیا
مدیران خودرو

عدم تحقق درآمدهای مالیاتی از بخش خودرو

تراز همیشه منفی بازرگانی خودرو
در حالی درآمد دولت از محل واردات خودرو برای سه ماهه نخست سال‌جاری ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال مصوب شده بود که آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد، درآمد مالیاتی دولت از این محل محقق نشده است.
به گزارش دنیای اقتصاد،آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از میزان درآمدهای مالیاتی دولت در سه ماه نخست امسال نشان می‌دهد دولت توانسته درآمد مالیاتی ۷۰۰ میلیارد ریالی از واردات خودرو را طی این مدت کسب کند؛ حال آنکه براساس برنامه مصوب برای این دوره زمانی دولت باید درآمد ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی را کسب می‌کرد. هرچند درآمدهای دولت از این بخش در سه ماهه ابتدای سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد ۱۳۳ درصدی خبر می‌دهد، اما رقم محقق شده کمتر از اهداف تعیین شده است.
نکته مهم دیگر اینکه درآمدهای حاصل از مالیات واردات خودرو در سه ماه نخست سال‌جاری به میزان ۴/ ۰ درصد از کل درآمدهای مالیاتی دولت را تشکیل داده است؛ در‌حالی‌که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۲/ ۰ بوده است. در این بین بررسی درآمدهای دولت از مالیات بر نقل‌و‌انتقال خودرو نیز نشان می‌دهد دولت در این بخش نیز نتوانسته عدد تعیین شده را محقق کند؛ بر این اساس دولت در سه ماهه نخست سال‌جاری باید یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال از نقل‌و‌انتقال خودرو درآمد کسب می‌کرد؛ با وجود این دولت تنها توانسته یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از این بخش درآمد کسب کند. از سوی دیگر گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد درآمد دولت از این محل نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است. در این بین بررسی درآمدهای دولت از مالیات شماره‌گذاری خودرو نیز نشان می‌دهد دولت تا حدودی توانسته به رقم مصوب خود برای سه ماه ابتدای سال‌جاری دست پیدا کند. دولت درآمدهای خود از این بخش را ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته بود؛ با وجود این آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال درآمد از این بخش به دست آمده است. در این بین اما مقایسه درآمدهای مالیاتی شماره‌گذاری خودرو در سه ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان از رشد بیش از ۲۸ درصدی دارد.

زمان ارسال پست: ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ،
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.