گروه مستند اسب بخار

کارمانیا
مدیران خودرو
طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند

طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند
وقتی مگان به بازار ایران معرفی شد، شاید کسی فکرش را نمی‌کرد تا اواخر تولید حجم زیادی از مشتریان به سمت این خودرو بروند. به یاد دارم روزهای اول از این خودرو استقبال خوبی نشد و بسیاری از خریداران محدوده قیمتی مگان، سراغ خودروهای دیگر می‌رفتند. می‌توان استقبال از رنو مگان را سال‌های ۹۰ و ۹۱ دانست. در همان دوره که خودرو پلاکانی گران شد و در نهایت اواخر سال ۹۱ بود که صعود جهشی را تجربه کرد. مگانی که در نسخه اتوماتیک زیر ۳۰ میلیون تومان معامله می‌شد، به قیمت ۴۳ میلیون تومان رسید و در نهایت شرکت پارس‌خودرو قیمت آن را درحدود ۷۰ میلیون تومان تعیین ‌کرد. نسخه‌های سفارش مدیران هم از همان سال‌ها به بازار آمد که مانیتور، دوربین دنده‌عقب، سنسور پارک عقب، کروزکنترل و لیمتد را نسبت به نسخه‌های ساده اتوماتیک بیشتر داشت.
طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند
مدل ۱٫۶ لیتری دنده‌ای هم که زیاد مشتری نداشت، با اضافه شدن برخی امکانات در سطح نسخه اتوماتیک مشتریانی پیدا کرد و شاهد بودیم طرح‌های فروش این خودرو در زمان کوتاهی به پایان می‌رسید. با پایان تولید رنومگان اتوماتیک، قیمت این خودرو جهش صعودی داشت و اوایل تا مرز ۹۰ میلیون تومان پیش رفت. سال ۹۳ اوج گرانی این خودرو اتفاق افتاد و در بازار آزاد تا ۱۲۶ میلیون تومان هم مدل اتوماتیک سفارش مدیران به فروش می‌رسید. این روزها می‌شود نسخه صفر سال‌های گذشته را پیدا کرد. ولی قیمتی که برای این خودروها اعلام می‌شود بالای ۱۰۰ میلیون تومان است که توجیه منطقی ندارد. یعنی مگانی که در سال ۲۰۰۲ طراحی شده است قیمتی بیشتر از نسل جدید مگان دارد که تحت عنوان فلوئنس در سال ۲۰۰۹ به بازار جهانی معرفی شده است و هنوز در سطح بازار جهانی با این اتاق تولید می‌شود.
فلوئنس با بازار ایران چگونه سر می‌کند؟
طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند
واقعیت ماجرا این بود که در دوره‌های مختلف فروش، از این خودرو آن طور که باید و شاید استقبال نشد. شاید این عدم استقبال به رویکردهای گذشته نگین‌خودرو برمی‌گردد که باعث شد فلوئنس نتواند جایگاه رنو مگان را به دست آورد. ولی با گذشت زمان و رویکرد جدید نگین‌خودرو، شاهد هستیم فلوئنس در نسخه‌های مختلف مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرد و چند وقتی است قیمت بازار این خودرو نسبت به قیمت شرکت بالاتر تعیین می‌شود. اولین روزهای عرضه رنو فلوئنس دنده‌ای کسی فکرش را نمی‌کرد از این خودرو استقبال خوبی شود. بعد از داستان تاخیر تحویل محصولات نگین‌خودرو، حدس احتمالی درباره کاهش استقبال از این خودرو قوت گرفت. ولی در این چند ماهه رویکرد دیگری از بسیاری از مشتریان در بازار شاهد بودیم و دیدیم فروش این خودرو در سطح خوبی قرار گرفت. اگر به خرید و فروش نسخه‌های مختلف این خودرو با کارکرد صفر یا چند هزار کیلومتر دقت کنید، متوجه این مسئله جالب می‌شوید که کم‌کم فلوئنس جای خود را در بازار باز می‌کند و بسیاری از خریداران این خودرو را در هر مدلی به عنوان خودرویی به صرفه انتخاب می‌کنند.
چرا فلوئنس در رده قیمتی خود طبق نظر کارشناسان و مشتریان بهترین گزینه می‌شود؟
طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند
رنو. نام کمپانی فرانسوی که ایرانیان را با خودرو آشنا کرد. برند معتبری که نیسان ژاپن را در کنار خود دارد و با مشارکتی که با رنو سامسونگ دارد، محصولات پرفروشی به بازار جهانی به‌ویژه بازار کره‌جنوبی عرضه می‌کند. بسیاری از منتقدان رنو به این مسئله اشاره دارند که اگر رنو خودروساز بود، می‌توانست سهمی از بازار آمریکا را داشته باشد. ولی گویا از قراردادهای جوینت‌ونچر کمپانی‌های مطرح خبر ندارند. نیسان به خاطر همکاری با رنو در قرارداد خود اعلام کرد بازارهای هدف تقسیم شده است و کمپانی‌ها در بازارهای رسمی به طور مشترک محصول یک پلت‌فرم را عرضه نمی‌کنند. جالب است بدانید این مساله فقط بین شرکت‌های هم‌پیمان وجود ندارد. بلکه کمپانی‌های ژاپنی مثل تویوتا، مزدا، هوندا، نیسان و… بازارهای هدف خود را از سال‌های قبل مشخص کرده‌اند و نحوه عرضه محصولات (به صورت وارداتی، مونتاژ و تولید) خود را در آن بازارها تقسیم کرده‌اند. برای همین در اکثر فعالیت‌های این شرکت‌ها موازی‌کاری اساسی دیده نمی‌شود. پس طبق مستندات می‌توان نتیجه گرفت رنو اصولی در پیش دارد و همکاری آن با نیسان از سر اجبار نیست.
با توجه به قیمت‌گذاری محصولات رنو در ایران، شاهد هستیم. اگر صرفه اقتصادی را کنار کیفیت لحاظ کنیم، محصولات این شرکت یکی از بهترین گزینه‌ها در رده قیمتی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال رنو کولئوس به عنوان بهترین خودرو در رده قیمتی تا ۲۰۰ میلیون تومان طبق منابع ایرانی معرفی شده است و فلوئنس دنده‌ای هم بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان به‌عنوان خودرویی مناسب و با کیفیت شناخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که مشتریان ایرانی این روزها به آن دقت می‌کنند، کیفیت و دوام قطعات است. رنو فلوئنس در این سال‌ها ثبت کرده است می‌تواند به عنوان خودرویی با کیفیت زیر پای خریداران خدمت کند. عمر بالای قطعات، کیفیت مطلوب در بخش‌های مختلف، مونتاژ خوب و عملکرد مناسب معیارهایی است که مردم آن را در قالب کیفیت می‌بینند و برای آن ارزش زیادی قائل هستند.
فلوئنس چه ویژگی‌هایی دارد؟
طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند
جدا از مساله کیفیت، فلوئنس از نظر فنی و امکاناتی از سال ۲۰۱۶ به دور نیست و از سال ۲۰۰۹ امکانات قابل‌توجهی در دل خود جای داده است. این خودرو با موتور دو لیتری در ایران عرضه می‌شود و ۱۴۱ اسب‌بخار قدرت دارد. گشتاور تولیدی برای این موتور ۱۹۵ نیوتون‌متر است که از طریق گیربکس CVT یا شش‌سرعته دستی به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. گیربکس CVT این خودرو قابلیت قرارگیری در حالت تیپ‌ترونیک را دارد و باعث شده است به اختیار راننده دنده را به صورت پلکانی تعویض کند. یکی از ویژگی‌های رنو فلوئنس این است که عایق‌بندی اتاق به خوبی انجام شده و صدای زوزه گیربکس CVT در اتاق شنیده نمی‌شود. این بدین معنی نیست که گیربکس CVT صدایی ناهنجار تولید می‌کند. بلکه به‌خاطر فناوری جدید به‌کار‌رفته در این گیربکس، صدای ناهنجاری شنیده نمی‌شود و به عنوان یک سیستم انتقال قدرت پیوسته، شتاب صفر تا ۱۰۰کیلومتر را در ۱۰٫۳ ثانیه ثبت می‌کند. طبق اعلام کمپانی رنو، فلوئنس می‌تواند با این پیشرانه به سرعت ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت در شرایط استاندارد برسد. سیستم فرمان این خودرو از نوع EPS است و با توجه به سرعت خودرو، سنسور فرمان دستور لازم را برای ضریب عملکرد فرمان‌پذیری صادر می‌کند. سیستم تعلیق فلوئنس در جلو مک‌فرسون در عقب از سیستم چند اتصالی استفاده شده است. این سیستم تعلیق در عقب باعث شده است در زمان وزن بالا فشار روی اکسل به طور متوازنی تقسیم شود و تعادل خوبی به اتاق خودرو بدهد. وزن ۱۴۰۶ کیلوگرمی فلوئنس به شکل متوازنی تقسیم می‌شود و باعث شده است با هر تعداد سرنشین هندلینگ خودرو در شرایط اضطراری ثابت بماند.
طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند
طراحی فلوئنس را می‌توان در بدو ورود، خودرویی با ظاهر ساده و معمولی معرفی کرد. ولی با فیس‌لیفت انجام شده، ظاهر خودرو بسیار بهبود یافته و چراغ‌های خودرو به مراتب جذابیت بیشتری در فلوئنس ایجاد کرده است. وقتی در فلوئنس را باز می‌کنید، با اتاقی به‌نسبت ساده و کاربردی روبه‌رو می‌شوید. اتاقی که خلاقیت مهندسان رنو در آن موج می‌زد. اختصاص دکمه‌ای برای قسمتی خاص بدون اینکه تزئینات خودرو شلوغ به چشم بیاید. به‌عنوان مثال وقتی به پنل و داشبورد خودرو نگاه می‌کنید، هیچ وقت احساس سردرگمی به شما دست نمی‌دهد. با اینکه دکمه‌های عمل‌گر در خودرو بسیار وجود دارد، ولی نحوه جایگیری آنها به‌صورتی است که چشم را خسته نمی‌کند و می‌توان به راحتی از آنها استفاده کرد. همین قرارگیری خاص قطعات باعث شده است در نگاه اول، رنو فلوئنس خودرویی کم آپشن به نظر بیاید.
طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند
ولی با دقت می‌توانید به این نکته برسید که شاید یک سر و گردن از رقبا بالاتر باشد. وجود ترمز پارک‌برقی از جمله امکانات نسخه E4 است که در خودروهای هم‌رده فلوئنس در ایران به ندرت دیده می‌شود. سیستم تهویه دوگانه، صندلی برقی راننده، گرمکن صندلی‌های جلو، کروزکنترل و محدودکننده سرعت، دی‌لایت، سنسور نور و باران، استارت دکمه‌ای و کارت هوشمند رنو، سانروف، سیستم صوتی حرفه‌ای Boss و… از جمله امکاناتی است که باعث می‌شود نسخه فول این خودرو از هم رده‌های قیمتی عقب نباشد و تازه، چند قدم جلوتر حرکت کند. شش کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری و لغزش، ترمز ABS و EBD از جمله امکاناتی هستند که فلوئنس را به خودرویی ایمن تبدیل می‌کنند. همچنین پلت‌فرم فلوئنس و مگان نسل جدید در سال ۲۰۱۵ نمره‌های قابل‌قبولی از مرکز بررسی ایمنی Euro NCap دریافت کردند. به غیر از دریافت پنج ستاره ایمنی از این مرکز، این پلت‌فرم در نسخه فول (از نظر پارامترهای ایمنی) ۸۸ درصد از توقع آزمون‌ها را در خصوص حفاظت از جان افراد بالغ داخل خودرو را به دست آورده است. همچنین در بحث ایمنی کودکان داخل خودرو، ۸۷ درصد از نمره نهایی را دریافت کرده است. در بحث ایمنی عابران‌پیاده و عملکرد سیستم‌های ایمنی خودرو ۷۱ درصد رضایت این آزمون‌ها کسب شده است که به نسبت رقبا عدد قابل‌توجهی دارد.
رقبای فلوئنس با توجه به قیمتش در ایران
طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند
رنو فلوئنس دنده‌ای ۷۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد که با بسترن B50F و سراتو دنده‌ای سایپا رقابت سختی را دارد. کیفیت این خودرو نشان داده است به مراتب می‌تواند از رقبا بهتر ظاهر شود. رنو فلوئنس اتوماتیک E2 که نسخه نیمه فول معرفی می‌شود، ۹۵ میلیون و ۴۰ هزار تومان قیمت دارد و باز اصلی‌ترین رقیب آن سراتو سایپایی از نوع اتوماتیک محسوب می‌شود و مدل ۲۰۱۶ آن ۱۱۴ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. طبق پارامترهای کیفی بازهم رنو فلوئنس نمره بهتری دریافت می‌کند. قیمت نسخه فول E4، در مدل ۲۰۱۵، صد و سیزده میلیون تومان تعیین شده که مدل ۲۰۱۶ آن ۱۲۴ میلیون تومان است. در این رده قیمتی خودروهایی مثل هیوندای النترا، کیا سراتو نسل جدید، ام جی ۶ فیس‌لیفت و تویوتا کرولا وجود دارند. اگر معیارهایی مثل قدرت، کیفیت، امکانات، ایمنی، قیمت، تعداد نمایندگی‌های فعال و هزینه سرویس‌های دوره‌ای را در کنار هم قرار دهید، شاید به این نتیجه برسید که رنو فلوئنس می‌تواند جایگاه به مراتب بالاتری از مگان را نزد ایرانیان داشته باشد.
رپورتاژ
روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

زمان ارسال پست: ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۹:۳۵ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ،

25 Responses to “طرفداران مگان قدیمی، فلوئنس جدید بخرند”

 1. حسین115 گفت:

  بررسی خوبی بود

 2. فرزاد گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  فردا زمان قرار دادان بررسی ویدیویی سورن توربو رو سایته دیگه؟اگه آره میشه بفرمایید چه ساعتی؟

 3. س.ع.ح گفت:

  سلام
  آقا من گشتم ولی ۹۵ ملیون نیمه فول پیدا نکردم !!!
  فول هاشم ۱۱۵ به بالاس !!
  اونوقت شما گفتيد ۹۵ ملیون با گارانتی بود یا بدون گارانتی?
  حالا به نظر شما ۲۰۱۶ بگیریم یا ۲۰۱۵ چون قیمتش خیلی متفاوت ولی فکنم فرقی ندارن ??
  راستی همه چیزو گفتيدا ولی بازار دست دومش رو نگفتيتد ، فعلا که بازار دست دوش افتضاح ، امکان داره تا دو یا ۳ سال آینده فروشش در حد کرولا یا النترا یا کمتر برسه ??
  راستی اصلا گارانتی در ایران ارزش و مفهومی دارد ?
  ببخشید مانیتور و دوربین هم فابریک فولش داره ???

  • سلام. این قیمت ها به صورت رسمی اعلام شده و در لیست شرکت نگین خودرو هست. با توجه به ۳۷ نمایندگی خدمات پس از فروش میشه نتیجه ساده ای گرفت که خودرو با گارانتی می ارزه و به غیر از اون هم امروز خودروی صفر رو بدون گارانتی پلاک نمی کنن.

 4. ن.م گفت:

  با سلام
  سایت شما و گروه شما یکی از بهترین سایت های بررسی خودرو می باشد و جا دارد از زحمات شما تشکر شود. خواهشمند است در صورت امکان به ۲ نکته زیر توجه نمایید:
  ۱-لطفا در مورد تامین قطعات و خدمات پس از فروش نگین خودرو اطلاع رسانی کنید.
  ۲- در صورت امکان کیفیت عکس ها را کمی بهتر نمایید.
  خواهشمند است این نکات را بررسی نمایید این چندمین بار هست که تقاضا می دهم ولی شما پیام ها را خیلی راحت حذف می کنید.

  با تشکر بسیار از زحمات شما
  ن.م

 5. مهدی ج گفت:

  مناسب نیست

 6. محمد گفت:

  تا گروه اسب بخار این ماشین رو بصورت فیزیکی تست نکنن نمیشه به کیفیت و قدرت متورش اعتماد کرد شرکت رنو هم سیاست در زمینه ساخت با ایران هست رنو مگان ماشینی پر هزینه ای بود .و کیفیت پایین قطعات داخلی حالا باید این خودرو نقدو بررسی دقیق تری بشه

 7. علی A-T گفت:

  تا اونجایی که من میدونم نسل جدید مگان تحت عنوان اسکالا وارد کشور شده !!!
  حالا باز اگر اشتباه میگم تصحیح بفرمایید .

 8. مهال گفت:

  دنده ایش واقعا نمی ارزه امکاناتش خیلی خیلی کمه

 9. سعید گفت:

  واقعا رنو فلوئنس تو کلاسش خودش معرکست…تو سایتهای خارجی در مقایسه با رقباش مثل مزدا.شورولت.اشکودا و تویوتا(کرولا) و ….یه سروگردن بالاتره.

 10. وحید لاگونا کوپ گفت:

  نسل جدید مگان یعنی fluence !!! تروخودا اطلاعات غلت ندید مردم مگان نسل جدیدش همین الان داره تولید میشه به این ماشین چه ربطی داره !!!? همین اسکالا هایی که تو ایرانه همون مگانه که نسل جدید مگان ۲۰۰۲ هست کجای دنیا گفتن fluence نسل جدید مگانه !!?

  • غلت؟؟؟؟ اگر منظورتون غلط هست فلوئنس پلتفرم مگان نسل جدید رو داره که خود رنو اعلام کرده و به سامسونگ هم داده. فلوئنس نسل جدید رنو مگان سدان محسوب میشه. اطلاعات رو برمبنا دیتا بیس رنو و دفتر خاورمیانه تکمیل کنید!

 11. وحید لاگونا کوپ گفت:

  شما جای اینکه غلت املایی منو بگیرید یکم سطح دانستتونو بالا ببرید بهتره .. حکایت جالبیه .. جک سال .. fluence نسل جدید megane :))

 12. امیرحسین گفت:

  تجربه اثبات کرده آدمهایی که دیکته کلمات رو بلد نیستن انسانهایی کم اطلاع ولی پر سروصدا هستن و بقول سعدی چون طبل قاضی بلند آواز و میان تهی
  ایشون نمیدونه نسل ۲۰۰۲ مگان هم هاچبک و سدان داشت و اصولاً اسامی تو مناطق مختلف فرق میکنه,از نظر ایشون احتمالاً کیا سراتو ماشین متفاوتی از کیا فورته هست!!!!
  نسل قبلی مگان ماشینی ایده آل برای خانواده بود,سیستم تعلیق خوب و ترمز عالی و فضای جادار,فقط کمی صدای موتور داخل اتاق میومد و گیربکس اش خنگ بود

 13. مرتضي گفت:

  رنو اسكالا در اكثر كشورها با نام مگان عرضه شده و فلوئنس هيچ ربطي به مگان نداره،تنها تشابه فلوئنس و مگان موتور ان است، ولي شركتهاي خودروساز در كشورهايي مثل ايران وقتي يك مدل را به روز ميكنند با نام ديگري به بازار عرضه ميكنند..اسكالا همان رنو مگان است.

 14. محمد گفت:

  آیا میشود صدای بوق آلارم سرعت بالای ۱۲۰کیلومتر را قطع کرد؟
  زنجیر تایم دارد یا تسمه تایم؟
  در گردنه های مرتفع ایران مثل مگان سریع بالا می رود یا خیر؟ در کل در سربالایهای ایران قدرت دارد یا خیر؟
  در یک فیلم در سایت آپارات که سرعت۲۰۰ با ین ماشین می رفت تا سرعت ۱۴۰ کیلومتر صدای موتور خیلی داخل اتاق می آمد و بالای ۱۴ صدا خیلی کم شد اگر کسی امتحان کرده در این صفحه توضیح بدهد با تشکر؟

 15. محمد گفت:

  آیافلوئنس اتومات E4 2016 در سر بالایهای جنگهای شمال و اردبیل و نقاط مرتفع قدرت و کشش را دارد؟
  آیا دارای زنجیر تایم می باشد یا تسمه تایم؟
  آیا میشود آلارم سرعت بالا را قطع نمود یا خیر؟
  خواهشمندم سوالات را خذف نکنید

 16. محمد گفت:

  با تشکر لطفا این دو سوال رانیز جواب دهید
  آیا فلوئنس اتومات E4 2016 دارای زنجیر تایم می باشد یا تسمه تایم؟
  آیا میشود آلارم سرعت بالا را قطع نمود یا خیر؟

 17. علی گفت:

  لطفا راهنمایی بفرمائید از لحاظ کیفیت موتور — استحکام سیستم تعلیق — اتاق ماشین — نرمی ماشین –بی صدا بودن -قدرت و کشش در سربالایی و گیربکس و استحکام و دوام قطعات خودرو فلوئنس ۲۰۱۶ اتوماتیک تمام فول E4 بهتر می باشد یا هیوندای النترا ۲۰۱۶ ؟؟؟؟؟

 18. میثم گفت:

  سلام
  اقای دلاور دست شما درد تکنه
  من می خوام این ماشین رو تهیه کنم ۲تا مورد دارم
  ۱ در مورد ایمنی ماشین که گفتید ۵ ستاره داره من در سایت یورو انکپ فلوئنس رو نمی بینم ولی مگان ۲۰۱۵ ۵ ستاره داره . ایم برای من مهمه . فلوئنس رو زده ۴ ستاره . شما بر اساس ایمکه پلتفرمش با مگان یکیه مفرمایید ۵ ستاره ؟ این قابل استناده ؟
  ۲- به نظر شما با اومدنه رنو مگان نیو فیس که شبیه تالیسمانه این ماشین تهدید نمی شه ؟
  با تشکر

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.