کارمانیا
مدیران خودرو

شیوه غیرمنطقی افزایش قیمت خودرو در ایران

قیمت‌های جدید خودرو تا یک ماه آینده اعلام خواهد شد
یک عضو شورای رقابت گفت:افزایش قیمت خودرو در شرایط کنونی فاقد منطق اقتصادی است.
آلبرت بغزیان،با اعلام مطلب فوق در گفتگو با خبرآنلاین اظهارداشت: قیمت خودرو در حالی افزایش یافته است که هیچ دلیل منطقی ای برای این اقدام وجود ندارد و متاسفانه طبق یک سنت غلط، قیمت ها هر سال نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.
وی در توضیح این مطلب افزود: شورای رقابت در شرایطی پیشنهاد خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو را پذیرفته است که متاسفانه هیچ تغییری در کیفیت خودروهای تولیدی در ایران اتفاق نیفتاده است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: شیوه هایی از این دست شورای رقابت را از جایگاه اصلی و اصیل خود خارج می کند ، قرار بر این بود که
شورای رقابت با بررسی شرایط ، بر پایه بهبود کیفیت و افزایش بهره وری، نسبت به افزایش قیمت خودرو اقدام کند.
بغزیان اضافه کرد: هر سال خودروسازان با استناد به افزایش دستمزد و مواد اولیه نسبت به افزایش قیمت ها اقدام می کنند این در حالی است که هزینه تولید در ایران بسیار بالاست و لازم است برای بهبود شرایط تولید، کنترل هزینه ها در سایر بخش ها افتاق بیفتد.
وی در توضیح این مطلب ادامه داد: بهره وری پایین در صنعت مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است . شاید بهتر بود به جای آنکه خودروسازان ساده ترین راه را برای پیشگیری از کاهش سود انتخاب کنند، تغییر ساختار تولید را مد نظر قرار می دادند.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: یکی از مهمترین مشکلاتی که صنعت ایران از آن رنج می برد، بالا بودن قیمت تمام شده در مقایسه با استناداردهای رایج بین المللی است و این اتفاق در حالی می افتد که کیفیت کالاهای تولیدی در ایران نیز چندان بالا نیست . حالا چطور می شود با کالایی که قیمت تمام شده بالا و کیفیت پایینی دارد، وارد بازار جهانی شد؟
او ادامه داد: طبیعی است که در این شرایط نگاه تولید کننده به بازار داخلی می افتد و تلاش می کند موقعیت خاص و ویژه خود را در بازار داخلی نگه دارد و مانع از تغییر وضعیت شود، در حالی که می توان با تدوین یک برنامه ساختاری در میان مدت هزینه های سربار تولید را شناسایی کرده و با حمایت سیاستگذار، نسبت به کاهش آن اقدام کرد.
وی تاکید کرد: من معتقدم که در شرایط کنونی رویه افزایش قیمت خودرو، رویه ای ضد رقابت است و نمی تواند تقویت بنیان های صنعت ایران را در بر داشته باشد اما متاسفانه صنعت ایران نیز همیشه ساده ترین و بی دردسرترین راه را برای حل مشکلات خود انتخاب می کند.

زمان ارسال پست: ۱۴ تیر ۱۳۹۶ | ۳:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

One Response to “شیوه غیرمنطقی افزایش قیمت خودرو در ایران”

  1. حمیدرضا گفت:

    هزینه سربار تولید کاملا مشخصه!جیب های بی انتهای مدیران!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.