کارمانیا
مدیران خودرو

شوک جدید مجلس به واردکنندگان/استارت تعطیلی فعالیت نمایندگی ها

شوک جدید مجلس به واردکنندگان/استارت تعطیلی فعالیت نمایندگی ها

نایب رییس انجمن وارد کنندگان خودرو با اشاره به مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر اجرای این مصوبه امکان عطف به ماسبق شدن ندارد و این مصوبه باعث ورود شوک های جدیدی به بازار واردات خودرو می شود.
فرهاد احتشام زاد در گفت گو با خبرنگار خودروکار با اشاره به مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی مبنی بر اخذ ۶۰ درصد سود خالص واردات خودرو در سال‌های ۹۵ و ۹۶ اظهار کرد: اکنون به واسطه ایرادهای وارد شده به این مصوبه از سوی مرکز پژوهش های مجلس ، همچنین بررسی این مصوبه در کمیسیون ها، قابلیت اجرای این مصوبه برای سال های آینده وجود دارد، اما اینکه به زودی این مصوبه اجرایی شود، امکان پذیر نیست.

به گفته او، این مصوبه یکی از عوامل فزاینده قیمت تمام شده خودروهای وارداتی می شود و یک شوک به شوک های بازار واردات خودرو می افزاید، از این رو کالای وارداتی به کالایی نایاب تبدیل می شود و حتی دیگر وارد کننده نیز رغبتی به واردات نخواهد داشت و به همان نسبت مشتری نیز مجبور به پرداخت هزینه بیشتری خواهد شد.

به گفته او، این مصوبه یکی از عوامل فزاینده قیمت تمام شده خودروهای وارداتی می شود و یک شوک به شوک های بازار واردات خودرو می افزاید، از این رو کالای وارداتی به کالایی نایاب تبدیل می شود و حتی دیگر وارد کننده نیز رغبتی به واردات نخواهد داشت و به همان نسبت مشتری نیز مجبور به پرداخت هزینه بیشتری خواهد شد.

احتشام زاد تصریح کرد: در ادامه وارد شدن شوک های بازار واردات خودرو، وارد کننده نیز نسبت به واردات رغبتی نخواهد داشت و به سمت سرمایه گذاری غیرعملیاتی(ریسک عملیاتی) و با سود تضمینی بانک ها با سود ۲۰ درصد میل می کند. او در توضیح مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مصوبه روز گذشته الحاقی به تبصره ۶، دولت موظف است ۶۰ درصد از درآمد حاصل از واردات خودرو طی دو سال گذشته را به عنوان مالیات ویژه از واردکنندگان خودرو دریافت و پس از واریز به خزانه صد درصد آن را صرف یارانه سود تسهیلات تولید و حمایت از اشتغال کند.

به گفته نایب رییس انجمن واردکنندگان خودرو، موضوع مهم بر سر اخذ ۶۰ درصد سود این است که اخذ ۶۰ درصد سود با ۶۰ درصد از فروش شرکت ها بسیار متفاوت است، از طرفی دیگر، نه تنها در ایران بلکه در دنیا نیز به ندرت میزان سود شرکتی ۶۰درصد از درآمدش خواهد بود. به همین دلیل به کار بردن این عبارات اشتباه است.

او اظهار کرد: به عبارتی سود و زیان و سال مالی دو سال گذشته وارد کنندگان بسته شده است، از این رو سال مالی جدید آغاز شده است و امکان عطف به ماسبق وجود ندارد.

احتشام زاد تاکید کرد: در حال حاضر روال کار بدین گونه است که براساس دستورالعمل خودروهای وارداتی ۱۳ مورد به علاوه هفت درصد سود مبنای قیمت فروش خودروها اجرایی می شود که البته این هفت درصد سود، شامل سه درصد خدمات پس از فروش، ضمانت و توسعه شبکه نمایندگی می شود.

او تصریح کرد: همچنین از پنج درصد باقی مانده این هفت درصد، هزینه های سربار، هزینه های عملیاتی و مالی همانند حقوق کارکنان و پرسنل و غیره پرداخت می شود، همچنین کمیسیون فروش فروشندگان نیز از محل همین پنج درصد پرداخت می شود. حال در صورت باقی ماندن مبلغی از این هفت درصد، سود شرکت یا واردکننده محاسبه می شود.

به گفته احتشام زاد، حال اگر بخواهیم در این شرایط ۶۰ درصد از این هفت درصد را برای این منظور در نظر گیریم، باید اعلام کرد که در خوش بینانه ترین حالت تنها دو درصد به سود تعلق می گیرد.
نایب رییس انجمن وارد کنندگان خودرو اظهار کرد: از طرفی دیگر، با فرض اخذ ۶۰درصد از سود واردکنندگان که همان هفت درصد ذکر شده است، تعطیلی نمایندگی ها و فعالیت وارد کنندگان پیش رو خواهد بود.

او افزود: تفسیر دیگری در این باره بدین گونه است در حال حاضر ۶۰ درصد از محل عوارض واردات خودرو که سالانه به دولت پرداخت می شود، به این کار تخصیص می یابد.او افزود: تفسیر دیگری در این باره بدین گونه است در حال حاضر ۶۰ درصد از محل عوارض واردات خودرو که سالانه به دولت پرداخت می شود، به این کار تخصیص می یابد. بدیهی است این راهکار در راستای توسعه توانمندی خودروسازان داخلی و تامین زیرساخت‌های لازم کارآمد و بسیار مناسب خواهد بود.

روز گذشته با تصویب بند الحاقی ۱۳ به تبصره ۶ لایحه بودجه ۹۷ مصوب شد ۶۰ درصد درآمد ناشی از سود خالص واردات خودرو در سال‌های ۹۵ و ۹۶ صرف یارانه سود تسهیلات تولید و حمایت از اشتغال شود.

زمان ارسال پست: ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۹:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

5 Responses to “شوک جدید مجلس به واردکنندگان/استارت تعطیلی فعالیت نمایندگی ها”

 1. میلاد گفت:

  به اسم تولید به کام ژن های خوب.
  ۴۰ سال همین حرفو میزنن ولی هر سال بدتر از سال بعد
  اینا براشون مردم کوچکترین ارزشی ندارن

 2. بابک گفت:

  مال ۲ سال قبل؟ مگه شهر هرته؟ مجلسیا واقعا همشون اقتصاد دان و سیاستگذار قابلی هستند 😂

 3. علیفروغی گفت:

  یعنی سود خالص وارد کننده ۷ درصده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  برو عموجون بروووووووووووووووووووووو

 4. سام گفت:

  این قانون رو بد معنی کردن چرا نایب ریس نمی گه مجلس بروی رانتی که در ۱۵ دقیقه باز و بسته شدن سایت ثبت سفارش ایجاد شده ۶۰ درصد مالیات گذاشتن بزارید دهنمون بسته بشه واردکنندگان محترم

 5. علی گفت:

  در اصل هدف هم همین است که در واردات خودرو را تخته کنید فعلا دارید مقدمه چینی میکنید مثل همیشه!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.