کارمانیا
مدیران خودرو

شرایط استفاده از شیشه‌های دودی در خودروها

شرایط استفاده از شیشه‌های دودی در خودروها
معاون عملیات ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: اگر از فاصله سه متری به تشخیص مأموران پلیس راهور، داخل خودرو قابل مشاهده نباشد طبق مقررات، شیشه دودی غیرمجاز تلقی شده و قابل اعممال قانون است.
به گزارش مهر، سرهنگ علی‌اصغر مهری دربارهٔ شیشه دودی خودروها، اظهارداشت: طبق کد تخلفاتی ۲۱۱۴ جدول تخلفات رانندگی، استفاده از شیشه دودی به نحوی که راننده و سرنشین خودرو قابل تشخیص نباشند، تخلف محسوب شده و برای آنها در جاده‌ها و مراکز استان‌ها مبلغ ۵۰ هزار تومان و در سایر شهرها مبلغ ۳۰ هزار تومان جریمه منظور شده است.
وی دربارهٔ شیشه خودروهای تولید داخل، گفت: هیچ‌کدام از خودروهای داخل، با شیشه دودی تولید نمی‌شود.
این مقام انتظامی ادامه داد: خودروهای خارجی وارداتی بعضاً دارای شیشه‌ها فتوکرومیک هستند که همانند عینک‌های فتوکروم عمل می‌کنند لذا مغابرتی با ضوابط ندارند.
معاون عملیات ترافیک پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: برخی رانندگان اقدام به نصب برچسب‌های دودی بر روی شیشه‌های خودرو می‌کنند که این امر علاوه بر کاهش دید به ویژه در شرایط نامساعد جوی و یا در شب؛ مانع دیده شدن راننده و سرنشین داخل خودرو نیز می‌شود.
سرهنگ مهری خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه استاندارد و ضابطه خاصی برای میزان غلظت شیشه دودی خودروها وجود ندارد، پلیس در بخشنامه‌ها و اطلاعیه‌ها خود اعلام کرده است؛ اگر از فاصله سه متری به تشخیص مأموران پلیس راهور، داخل خودرو (راننده و سرنشین آن) قابل مشاهده نباشد طبق مقررات، شیشه دودی غیرمجاز تلقی شده و قابل اعمال قانون است.
وی ادامه داد: در این رابطه علاوه بر راننده با نصابان برچسب غیرمجاز نیز از طریق ادارات نظارت بر اماکن برخورد خواهد شد؛ همچنین در مراکز تعویض پلاک نیز تا رفع برچسب شیشه دودی غیرمجاز، شماره گذاری وسیله نقلیه صورت نخواهد گرفت.
معاون عملیات ترافیک پلیس راهور ناجا دربارهٔ شرایط استفاده از شیشه‌های دودی در خودروها، گفت: اشخاصی که طبق مجوزهای پزشکی نیاز به استفاده از شیشه دودی دارند، میزان غلظت آن در کمیسیون‌های فنی و پزشکی پلیس راهور قابل تجویز است بنابراین مکاتبات لازم با مراجع ذیربط انجام شده تا شرایط استاندارد و میزان غلظت شیشه‌های وسایل نقلیه و نیز احیاناً اشخاصی را که بنا به دلایلی نیاز به استفاده از شیشه دودی دارند، مشخص کنند تا طبق آن، به طور یکسان اقدام شود.

زمان ارسال پست: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ | ۱:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

4 Responses to “شرایط استفاده از شیشه‌های دودی در خودروها”

 1. علیرضا گفت:

  اقای دلاور
  بر اساس تجربه شما.بالاترین درصدی که میشه نصب کرد چیه؟؟

 2. اشکان گفت:

  اصلا نمی دونم چی بگم. یعنی راه بازه برای تلکه کردن مردم.
  باید پول بدی که چشم مامور باز بشه.
  می دانید قانونی وجود دارد شبیه به همین که باعث شد من در فصل پاییز / سر ظهر و گرمای زیاد به دلیل همراه نداشتن زنجیر چرخ قانونی جریمه بشم.
  شکایت هم کردم اما کار مامور قانونی بود.
  من که اعتقاد دارم جریمه رانندگی مثل صدقه هستش هر از گاهی باید پرداخت کرد.

 3. محمد گفت:

  فقط توی ایرانه که تصور پلیس اینه که همه مجرم هستن مگر اینکه خلافش ثابت بشه!

 4. کامبیز گفت:

  درود
  تو خودرو میخواین ببینین که چی ؟! اونم از بغل !!
  از روبرو که همه چی پیداست !!

  خب بابا تابستون ایران گرم هست !! هوای ۴۵ تا ۵۰ درجه ماشین داغ میشه ! ایرکاندیشن جواب نمیده ! اشعه های مضر هست !!

  عجیبه ها

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.