کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

سرمایه گذاری جدید در صنعت خودروسازی، توجیه اقتصادی ندارد

سرمایه گذاری جدید در صنعت خودروسازی، توجیه اقتصادی ندارد
ایران خودرو آمادگی دارد اگر سرمایه گذار مناسبی در شهرستان ها پیدا شود که تمایل به خرید مجموعه های ما را داشته باشد، ما ۱۰۰ درصد برای این انتقال آماده هستیم و حتی برایش فرش قرمز پهن می کنیم.
صنعت خودرو در حالی سال ۹۶ را به پایان می رساند که اتفاقات ریز و درشت بسیاری را در این مدت تجربه کرده است. از قراردادهای به جای مانده از سال ۹۵ گرفته تا تفاهمات جدید با برندهای مطرح خودروسازی و قطعه سازی.
هاشم یکه زارع مدیرعامل این گروه صنعتی در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، در خصوص شرایط قراردادها، خصوصی سازی و سایت های متنوع تولید این گروه در شهرهای مختلف صحبت کرده است.

آقای مهندس یکه زارع برای آغاز بد نیست که به انتقاد برخی از نمایندگان مجلس نسبت به سایت های خودرویی این شرکت در نقاط مختلف که به گفته ایشان بدون برنامه درست شده است بپردازیم. نظر شما در مورد سایت های ایران خودرو در نقاط مختلف کشور چیست؟
ما به عنوان یک مجموعه اقتصادی هیچ گاه جایی را برای سرمایه گذاری انتخاب نمی کنیم که برگشت و سودی برای ما نداشته باشد. این در مورد سایت هایی که اشکال گرفته اند، اما در حال حاضر و همین امروز اگر از من سئوال شود که برای ایجاد سایت های جدید چه برنامه و توصیه ای دارید با جدیت عرض می کنم که هیچ برنامه ای نداریم.

یعنی ایران خودرو دیگر در هیچ نقطه ای از ایران سایت جدید نمی سازد؟
من جواب شما را اینطور می دهم که در شرایط فعلی و به دلیل اینکه ظرفیت تولید از تقاضای داخلی بیشتر است، سرمایه گذاری روی صنعت خودرو برای ایجاد سایت های جدید هیچ توجیه اقتصادی ندارد زیرا دیگر ظرفیت خالی وجود ندارد که بخواهیم تولید جدیدی را کلید بزنیم.

صحبت از قطب سوم و ایجاد یک خودروسازی نوین در کشور جزو برنامه های دولت است! آن را چطور ارزیابی می کنید؟
هر گونه سرمایه گذاری در شرایط فعلی در صنعت خودرو بدون بازده خواهد بود.

آیا برای واگذاری سایت های استانی خود به بخش خصوصی آمادگی دارید؟
البته این تصمیم در قدرت بنده نیست اما تاکید می کنم که ایران خودرو آمادگی دارد اگر سرمایه گذار مناسبی در شهرستان ها پیدا شود که تمایل به خرید مجموعه های ما داشته باشد، ما ۱۰۰ درصد برای این انتقال آماده هستیم و حتی برایش فرش قرمز پهن می کنیم.
من بارها اعلام کرده ام که ایران خودرو برای خصوصی شدن کل مجموعه خود آمادگی دارد.

در خصوص قراردادهای خودرویی بفرمایید که نگاه شما به این حوزه چگونه است؟
سیاست ایران خودرو در بستن قراردادهای تازه با خودروسازان جهانی این است که برای تولید با تیراژ بالا ۳ اصل تولید داخلی، صادرات و مشارکت در طرح ها و تحقیقات صنعت خودرو مد نظر قرار بگیرد و البته مهمترین اصل برای ما افزایش حجم تولید داخل در فازهای مختلف است.
در بحث صادرات هم از ابتدا گفته ایم که تعهد ۳۰ درصدی باید مدنظر قرار گیرد و از این سیاست کوتاه نخواهیم آمد.

در مورد محصولاتی که در حال تولید دارید چه مقدار داخلی سازی رعایت می شود؟
ما در تمام قراردادهای خودمان این مهم را مانند ۲ اصل دیگر مد نظر قرار داده و می دهیم. در حال حاضر پژو ۲۰۰۸ این شرایط را دارد اما بهتر از آن ۳۰۱ است که از سال آینده عرضه رسمی آن با داخلی سازی بسیار بالا کلید می خورد.
در سه ماهه ابتدایی سال ۹۷ ما این مدل پژو را با همکاری خوب قطعه سازان داخلی تولید و عرضه می کنیم. خوشبختانه این خودرو از نظر کیفیت بسیار خوب بوده و مهم تر از آن قیمت رقابتی آن با سایر محصولات هم رده است که می تواند بازار را برای ۳۰۱ بسیار قابل دسترس تر کند.

شما می فرمایید با قطعه سازان داخلی همکاری خوبی دارید و اما با این صنف که همکلام می شویم چیز دیگری می گویند و از نادیده گرفته شدن در قراردادهای خودرویی می نالند.
وقتی در برنامه های ما تولید خودرو با داخلی سازی ۷۰ درصد وجود دارد یعنی همکاری با قطعه ساز ایرانی خوب است زیرا این ۷۰ درصد را ایشان باید تولید کنند و از خارج تامین نمی شود اما اگر منظور این است که قطعه سازی در این پروسه تامین قرار نگرفته است حتما انتخاب نشده و آن هم به سه دلیل یعنی یا کارش کیفیت نداشته، یا مخصه های شرکت با شرایط هم خوانی نداشته و یا از نظر قیمتی نتوانسته است رقابت کند. این مشکلات را باید خود قطعه سازان حل کنند.

در ابتدا فرمودید برای واگذاری کل ایران خودرو آمادگی دارید اما خودتان در صحبت های اخیر از نبود خصوصی سازی واقعی در کشور گله کرده اید. لطفا کمی توضیح بدهید.
بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی و بر طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، تمام شرکت های دولتی باید خصوصی شوند و بنده تاکید می کنم در حال حاضر یکی از صنایعی که می تواند به راحتی به بخش خصوصی واقعی واگذار شود، صنایع خودروسازی است.
البته شاید در این میان تجربه های ناموفقی در کشور وجود داشته باشد که باید در مقابل آن گفت که شکل واگذاری درست نبوده و در حال حاضر بورس می تواند به روند خصوصی شدن بسیار کمک کند.
چنانچه می خواهیم خودرسازی به وظیفه خود یعنی تولید با کیفیت و ارزان دست پیدا کند باید ایشان را از حالت شبه دولتی خارج و به بخش خصوصی واقعی واگذار کنیم. با خصوصی شدن واقعی صنایع، می توانیم حاشیه های موجود را کم کنیم.

زمان ارسال پست: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ | ۳:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

5 Responses to “سرمایه گذاری جدید در صنعت خودروسازی، توجیه اقتصادی ندارد”

 1. امیر گفت:

  عزیزم! جناب مدیر عامل! عصر خودروهای احتراقی رو به پایان است و موتورهای
  هایبرید و الکتریکی و هیدروژنی و….به سرعت در حال ورود به بازارهای جهانی
  هستند اونوقت شما در حال تولید پارس و سمند و ۴۰۵ و…پرمصرف هستید و انتظار
  دارید سرمایه گذار هم به سمت شما تمایل پیدا کند!؟

 2. محسن وریج کاظمی گفت:

  ایول اقا امیر حرف حق زدی دیگه چیزی نیست که بگم.

 3. علی گفت:

  ای کاش زودتر به این نتیجه برسید که تولید خودرو برای شما توجیه اقتصادی ندارد و زیان ده است و دولت هم به این نتیجه برسد که به بهانه حمایت از تولید ملی مردم را مجبور به خرید خودروهای بی کیفیت و از رده خارج نکند تا مردم طعم واقعی خودروی کم مصرف و با کیفیت خارجی با قیمتهای مشابه بازار جهانی را بچشند و خودروسازان داخلی سعی کنند به جای تولید به مونتاژ خودروهای با کیفیت و معتبر جهانی با مشارکت خودروسازان به نام فکر کنند و صادرات به بازارهای جهانی به جای تحمیل محصول به مصرف کننده داخلی

 4. حمزئی گفت:

  وقتی بعد ۴۰ سال هنوز پژو ۴۰۵ تولید می کنید توقع دارید طرفی که خودش ماشینش ۴۰۵ یا سمنده و از نظر مالی بیشتر از همین حدود نمی تونه خرید کنه ، دوباره ماشینش رو عوض کنه بیاد سراغ همون ماشینی که ۱۰ سال سوارش بوده، خوب مردم تنوع می خواهن
  اینم راه مدیریت فروش
  شما مدیر نیستی که می گی توجیح اقتصادی نداره، چون جیب شما انقدر پر هست
  که بنز و هیوندا هم نمی تونه استانداردهای شما رو بگذرونه، ولی ۴۰۵ می تونه

 5. اسد گفت:

  جناب زارع. کل ایران خودرو چند؟؟؟ من خریدارم
  میخوام بخرم صادرش کنم آفریقا . گینه بیسائو

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.