کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

سراتو٬ ساندرو٬ ال ٬۹۰ پراید٬ پژو و سمند از رده خارج می‌شوند ؟

در صورت اجرایی شدن ۱۳ استاندارد سراتو٬ ساندرو٬ ال ٬۹۰ پراید٬ پژو و سمند از رده خارج می‌شوند

دبیر انجمن خودرو سازان کشور گفت: خودروسازانی همچون رنو و بنز برای ما نامه نوشتند که ۱۳ مورد از استانداردهای قیدشده در لیست استانداردهای جهانی نبوده و لازم و اجباری نیست.
احمد نعمت‌بخش در برنامه گفتگوی شبکه سیما گفت: منظور مدیرعامل گروه خودروسازی ایران خودرو از بیان اینکه کمپانی بنز و بی ام و نمی توانند استانداردهای ما را پاس کنند در مورد خودروهای دیزلی بوده است.

وی ادامه داد: حدود ۱۳ استاندارد از تاریخ ۱/ ۱۰/ ۹۷ در ایران اجباری می شود و بدلیل اینکه در اروپا نیست؛ پس خودروهای ما از استانداردهای بیشتری برخوردار خواهند بود و اگر این استانداردها در ایران اجرائی شود، خودروهایی از قبیل سراتو، ساندرو، ال ۹۰، پراید، پژو و سمند (چیزی حدود ۹۰۰ خودرو) از رده خارج خواهند شد.

همچنین پیمان پیرایش مدیرکل نظارت براجرای استاندارد صنایع فلزی درسوی دیگر استودیو گفت: استاندارهایی که برای سال آینده اجباری خواهد بود از سال ۹۳ مورد بررسی قرار گرفته و زمانبندی مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: نباید برای هر مشکلی نسخه بپیچیم و زمان اجرا کنار بکشیم.

نعمت بخش در مقابل گفت: خودروسازان شرکتهای بنز و رنو برای ما نامه نوشته اند که ۱۳ مورد از استانداردهای قید شده در لیست استانداردهای جهانی لازم و اجباری نیست. پس چرا ما باید آنها را رعایت کنیم.

زاوه، کارشناس صنت خودرو در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به اهمیت بالای سلامت و جان مردم بحث محیط زیست و مقابله با آلودگی هوا و امنیت سرنشینان خودرو افزود: در لیست استانداردهای اجباری به مواردی اشاره شده که اصلاً زیرساختش وجود ندارد مثل وجود گزینه شناسایی خطوط خیابان ؛ وقتی ما خط کشی منظمی در خیابانها نداریم چطور می توانیم در خودرو های مان گزینه شناسایی خطوط را اجباری بدانیم.

پیرایش گفت: در اروپا هم اجرای استانداردها نیازمند زمان است.

نعمت بخش به دفاع از کمپانی سایپا گفت: خودروهای خانواده پراید همه استانداردهای آلایندگی هوا را پاس می کند و به آن ایرادی وارد نیست.

وی ادامه داد: چرا مردم ایران باید با سرانه درآمد سالانه کمتر از اروپایی ها از خودروهای پیشرفته بهره مند شوند، هنوز در ایران زیرساخت بسیاری از استانداردها وجود ندارد و پس اجرای اجباری برخی استانداردها هم ضرورتی ندارد.

مدیرکل نظارت بر اجرای استانداردهای صنایع فلزی سازمان استانداردهم گفت: این سازمان بر اجرای استانداردهای خودرویی تا تاریخ اول دی ۹۷ مصمم است و کوتاه نمی آید.

پیمان پیرایش افزود: از سال ۸۲ سازمان استاندارد‌، استانداردهای خودرویی را در حالی که هیچ زیرساختی نداشتیم به اجرا گذاشت و هم اکنون در ۷۰ درصد استانداردهای خودرو خودکفا هستیم.

وی گفت: با وجود پیشرفت هایی که در استاندارد خودرو داشته ایم باید گفت تست آزمون جاده ای پس از ۱۵ سال همچنان به نتیجه نرسیده است.

دبیر انجمن خودروسازان هم در این برنامه گفت: تصمیمی که سازمان استاندارد برای استاندارد خودروها گرفته است به معنای آن است که یک میلیون خودرو دیگر در کشور تولید نشود.

احمد نعمت بخش افزود: در حالی که درآمد سرانه ایرانیان سالانه پنج تا شش هزار دلار و در اروپا بیش از ۴۵ هزار دلار است چرا باید استانداردهای خودرویی ما از آنان بالاتر باشد.

وی گفت: در تمام دنیا استانداردهای جدید را برای خودروهای موجود در نظر نمی گیرند و این استانداردها برای خودروهای جدید در نظر گرفته می شود در حالی که در کشور ما اینگونه نیست.

نعمت بخش افزود: در دو سال گذشته شورای رقابت تنها پنج درصد افزایش قیمت برای خودروها در نظر گرفت در حالی که در همین مدت قیمت مس ۸۸ درصد‌، فولاد ۶۶ درصد، سرب ۴۶ درصد و پلاستیک ۳۰ درصد افزایش یافت.

دبیر انجمن خودروسازان هم در این برنامه گفت: در حالیکه برای خودروی دیزلی استاندارد یورو(۴) تکلیف شده است سوخت مناسب آن وجود ندارد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو هم در این برنامه گفت: قطعه سازان آمادگی ساخت قطعات مناسب با استانداردهای جدید را دارند اما هر کدام از این استانداردها را که بخواهیم برای هر کدام از خودروها پیاده کنیم به طور متوسط هشت میلیون تومان افزایش قیمت خواهیم داشت.

مازیار بیگلو افزود: اگر استانداردهای جدید خودرو از اول دی ۹۷ اجرایی شود شاهد کاهش تولید خودرو خواهیم بود و ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در صنعت قطعه سازی خودرو از بین خواهد رفت.

وی گفت: برای کنار گذاشتن پراید و ۴۰۵ باید ابتدا به فکر جایگزین آن باشیم.

زمان ارسال پست: ۰۹ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۲ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

9 Responses to “سراتو٬ ساندرو٬ ال ٬۹۰ پراید٬ پژو و سمند از رده خارج می‌شوند ؟”

 1. اسد گفت:

  با سلام.چند وقتیه که تو سایت های خودرویی و شبکه های اجتماعی تصاویری از سمند جدید یا فیس لیفت منتشر شده. آیا شما اطلاعی از صحت این اخبار دارید؟ آیا خبری رسمی از سوی ایران خودرو منتشر شده؟

 2. احمد گفت:

  خدایا ما چه گناهی کردیم که گیر چنین مدیرانی افتادیم خدا لعنتشون کنه! چهل ساله پراید و پژو رو می سازن بعد الان میگن برای حذف باید به فکر جایگزین باشیم. خوب این مدت چه غلطی می کردین باز ده سال هم برای جایگزینی می خوایین.
  خسارتی که این خودرو سازا دارن وارد می کنن از جنگ تحمیلی هم بیشتر شده باز چه اصرار یه ازشون حمایت میکنن.

 3. ابوذر گفت:

  نه بابا نگران نباش با زیر میزی مشکل حله!!! هیچ کاری نشد نداره!!!

 4. مهرداد گفت:

  یک در میلیارد فک کن از خط تولید خارج شن !

 5. امیر گفت:

  نه عزیزم شما تا صدسال دیگه در جا بزنین چون فرصتای شغلی از بین میره!

 6. امید گفت:

  《چرا مردم ایران باید با سرانه درآمد سالانه کمتر از اروپایی ها از خودروهای پیشرفته بهره مند شوند 》خیلی حرف توش بود😔

 7. حمید گفت:

  سر جمع کل اشتغال صنعت خودرو یک میلیون و دویست هزار تاست اگه این استانداردها اجرایی بشه در ابتدا شاید چهل درصد این شغلها حذف بشه ولی دوباره با تولید خودرو جدید شغلها احیا میشن به نظر من باید این اتفاق بیافته تا آلایندگی کاهش کشته شدن مردم کاهش و ایمنی افزایش پیدا کنه مشکل اینه که جون آدمیزاد تو ایران بی ارزشه

 8. سعید گفت:

  نمی‌دونم چرا هرچی میشه اینا میان یقه ساندرو تندر و سراتو میچسبند ،حتما همه خودروهای چینی استاندارد آلودگی و ایمنی بیشتری از اینها دارند ، حداقل این خودرو ها در اروپا تست شدند و اجازه تردد در اونجا را داشته اند حالا از رده خارج شدند اما این خودروهای چینی چی نه تست اروپا را گذراندند نه حق تردد دارند و نداشته آمد و …. البته سودی که خودروی چینی از نظر بی کیفیت بودن قطعات و هزینه های بعدی بسیار بیشتر است ، دوستان این آقایون فقط به فکر جیب خودشون هستند اینها که میخواهند استاندارد خودرو بره بالا قبلش استاندارد جیب مردم رو ببرن بالا و ما هم مردم باید استاندارد فرهنگی خودمون رو ببریم بالا خیلی از مسائل فعلی حل میشه.

 9. مسعود گفت:

  ماشین های بعد برجامی کجان؟!
  قرار بود اونا جایگزینی باشه برای تولیدات فعلی ایران خودرو و سایپا
  مردم هم که قدرت خرید ماشین های اقتصادی ۲۰۱۷ رو با قیمت های نجومی تو بازار ندارن

  این استانداردها اجرا بشه تا حداقل ماشین های با طراحی ۳۰ سال پیش از مدار تولید خارج شن… یا استانداردهای روز اروپا رو عینا بخشنامه کنید به خودروسازان تا شاهد تولید خودروهای به روز باشیم

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.