کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

رواج بازاریابی علمی در صنعت و بازار خودرو

نیسان با خودروهای وارداتی بازگشت
اگر به سابقه حضور خودروها در بازار ايران نگاه كنيد بسيار خودروهايى بوده اند كه با بازاريابى ضعيف به جاده هاى كشور آمده اند. بعد از مدتى به عنوان خودروهاى شكست خورده از ياد عموم افراد رفته اند گاهى هم خودروهايى با برنامه ريزى هاى ضعيف بازاريابى به ايران آمده اند و از شانس شان با استقبال عمومى روبه رو شده اند.
در چند سال گذشته گويا بخش عمده ماركتينگ شركت ها به نسبت گذشته فعاليت بهترى داشته اند زيرا اكثر خودروهايى كه در اين چند ساله به بازار ترضه شده اند توانسته اند موفقيت هاى خوبى را در بحث فروش كسب كنند. نگاهى ساده به وضعيت برندهاى نو ظهور و خودروهاى جديد نشان مى دهد كه در اكثر موارد توانسته اند با توجه به ماهيت خود فروش مناسبى را در بازار داشته باشند. امروز مى توان گفت موفقيت و محبوبيت نسبى اين خودروها مديون بازاريابى مناسب در قبل و بعد از فروش آن ها در بازار است. بخش مهمى از فرايند بازار يابى و ماركتينگ خودروها در ايران به تحقيقات قبل از عرضه و قيمت گذارى مناسب آن ها برمى گردد. اگر بيشتر دقت كنيد برندهايى چون دى اس، نو، ميتسوبيشى، نيسان و… با بازاريابى قوى و درك نياز بازار پا به ايران گذاشته اند و محصولات خود را به جاده هاى ايران مى فرستند. گاهى بحث بازاريابى شركت ها به حدى قوى مى شود كه زمان مناسب عرضه محصول امرى مهم به حساب مى آيد تا بتواند خودرو را در گردانه ى رقابت باقى نگه دارد. به عنوان مثال اين روزها خضور رنو كولئوس نسل جديد و نيسان ایكس تريل در زمان مناسب بسيار اهميت دارد. امروز شاهد هستيم كه براى حضور به موقع اين خودروها در بازار ايران بين نماينده رنو و نماينده نيسان رقابت سختى شكل گرفته است.
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۲۷ آبان ۱۳۹۵ | ۵:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ،

2 Responses to “رواج بازاریابی علمی در صنعت و بازار خودرو”

  1. رضا گفت:

    البته جدا از بحث بازاریابی خود برند و کیفیت ماشین ها تاثیر خیلی زیادی روی فروش ماشین داره.به طور اگه یه مقایسه بین رنو کپچر ایران خودرو و بی وای دی شرکت کارمینا کنیم میبینیم که رنو کپچر با حجم موتور و جثه ی کوچکتر با وجود تبلیغات کمتر به نسبت تبلیغات فراوان برای بی وای دی بازم فروش خیلی خیلی بهتری رو تجربه کرده.به نظر من مارکتینگ نقش خیلی اساسی رو تو فروش خودرو ایفا میکنه ولی از اون مهم تر برند و کیفیت و قیمت و خدمات پس از فروش یک خودروست که اونو به برنده یا بازنده بازار خودرو تبدیل میکنه.

  2. فرامرز گفت:

    شوخی میکنید. دی اس با این قیمت گذاریش چه بازاریابی خوبی انجام داده؟ به نظر من تنها خودرویی که با قیمت مناسب عرضه شده تلیسمان هست. همین قیمتگذاری های نامناسب بعضی خودروها مثل محصولات هوندا باعث شد کره ای ها هم کم کم به خودشون اجازه بدن وارد محدوده ۲۰۰ میلیون بشن وگرنه از سال ۹۱ تا الآن نه دلار گرون شده، نه تعرفه گمرکی بالا رفته و نه قیمت جهانی خودروهای کره ای. پس چطور توسان ۱۱۰ میلیونی رسیده به ۱۶۰-۱۷۰ میلیون!!!

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.