کارمانیا
مدیران خودرو

رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود

رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود

هر که زودتر شروع کند برنده است!
بررسی وضعیت حضور سیتروئن در سایپا کاشان

با اینکه از گوشه و کنار خبرهایی منتشر می شود که سایپا برای آغاز همکاری مجدد با سیتروئن، سایت کاشان را انتخاب کرده است، ولی مدیران این شرکت سعی دارند تا زمان قطعی شدن این قرارداد، جزئیاتی را منتشر نکنند.
بدیهی است که سیتروئن با حضور در سایپا کاشان قصد مونتاژ محصولاتی را دارد تا بتواند بازار ایران و منطقه را تامین کند. از آنجا که برادر سیتروئن، یعنی پژو قرارداد همکاری خود را با ایران خودرو بسته است و قرار بر این است که در آخر سال ۹۵، اولین محصول این همکاری یعنی پژو ۲۰۰۸ به بازار عرضه شود، شرایطی سخت برای رقابت این دو برند در ایران آغاز می شود. زیرا محصولات این شرکت ها اکثرا در یک کلاس بندی با مشخصات فنی و پلتفرمی یکسان هستند و تنها ظاهر بیرونی است که باعث انتخاب بر مبنا سلیقه می شود. به همین جهت اگر سایپا فعالیت خود را با سیتروئن آغاز کند و بتواند محصولی را قبل از پژو- ایران خودرو به بازار ارائه کند، به طور قطع می تواند برتری فروش را تا سال آینده احساس کند و در صورتی که این اتفاق نیافتد، کمی معرفی و ارائه محصولات سیتروئن در ایران به نسبت پژوهای جدید سخت می شود.
در این بخش به خودروهایی می پردازیم که احتمالا سایپا کاشان آن را به جاده های ایران می فرستد.
۱- سیتروئن الیزه
رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود
سیتروئن الیزه یا C-Elysee خودرویی خانوادگی و کوچک به حساب می آید در رده ماشین های اقتصادی ساخته می شود. این خودرو که بیشتر برای بازار کشورهای در حال توسعه طراحی شده است، این روزها در چین و اسپانیا مونتاژ می شود. این خودرو که از نظر ظاهری، پلتفرم، شاسی، موتور، طراحی داخلی و… کاملا مشابه پژو ۳۰۱ است، یکی از گزینه های احتمالی برای مونتاژ در سایپا کاشان بوده که می تواند فروش خوبی را در بازار ایران تجربه کند. این خودرو به موتور ۱٫۶ لیتری ۱۱۵ اسب بخاری مجهز بوده و انتقال قدرت آن توسط یک گیربکس پنج دنده دستی یا چهار سرعته اتوماتیک تیپترونیک به چرخ های جلو انجام می شود. در نسخه فول الیزه امکاناتی چون چهار کیسه هوا، کروزکنترل، آینه های تاشو برقی، شیشه های تمام برقی، سیستم تهویه اتوماتیک، سنسور نور، سنسور پارک عقب و… وجود دارد. همچنین امکان نصب مانیتور و دوربین عقب برای الیزه وجود دارد و با پرداخت هزینه تقریبی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می توان آن را روی خودرو نصب کرد. مصرف سوخت کمتر از ۶٫۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر یکی از ویژگی های این خودرو اقتصادی محسوب می شود. از طرفی رسیدن به حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت و شتابگیری ۹٫۴ الی ۱۱٫۸ ثانیه ای (با توجه به نوع گیربکس) برای سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر، نشانی از موتور توانای خودرو دارد. شرکت ایران خودرو قیمت احتمالی پژو ۳۰۱ فول اتوماتیک در ایران را ۶۳ میلیون تومان اعلام کرده است که به نسبت مناسب به نظر می آید. قیمت سیتروئن الیزه فول اتوماتیک ساخت اسپانیا در بازار امارات، ۵۵ هزار درهم است و می توان پیش بینی کرد که قیمت گذاری سایپا برای الیزه در محدوده ۳۰۱ ایران خودرو است. مطمئنا ویژگی های ۳۰۱ و الیزه به شکلی است که با ورود به بازار سهم خوبی را دریافت می کنند و استقبال مشتریان را برای خود می بینند. ولی مسئله اینجاست که این دو خودرو کاملا مشابه در بازار ایران، چگونه با هم رقابت خواهند کرد؟ پاسخ شاید در بحث فروش باشد. هر خودرویی که بیشتر بفروشد از دید مشتریان موفق تر است. اگر سایپا بتواند در اوایل سال ۹۶ قبل از ورود پژو ۳۰۱، الیزه را به خیابان ها بفرستد، بی شک موفق ترین فروش خود در این سال ها تجربه می کند.


۲- سیتروئن C4
رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود
سیتروئن C4 خودرویی است که این روزها در مدل های سدان و هاچبک به ایران آمده است و در حال نظرسنجی عمومی از مشتریان است و گاهی از این خودرو در شرایط جاده ای ایران، آزمایشاتی به عمل می آید. احتمال داده می شود که نسخه سدان این خودرو که به C4 L معروف است زودتر به بازار عرضه شود. زیرا این نسخه از C4 هم برای کشورهای در حال توسعه طراحی شده است و آمار فروش نشان می دهد که فروش آن در بازارهای نه چندان پیشرفته بیشتر بوده است. این خودرو این روزها در کشورهایی چون چین، آرژانتین، فرانسه و روسیه تولید می شود. ابعاد و اندازه C4 به شکلی است که می تواند نظر خانواده های ایرانی جلب کند و طراحی آن شباهت زیادی به محصولات DS دارد (به خاطر پلتفرم و همکاری مشترک).
رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود
موتور سیتروئن در بازار ایران به احتمال قوی از نوع ۱٫۲ لیتری توربو ۱۳۴ اسب بخاری، ۱٫۴ لیتری ۹۵ اسب بخاری و ۱٫۶ لیتری ۱۲۰ اسب بخاری خواهد بود. گیربکس های این مدل ها از نوع پنج دنده دستی یا شش سرعته اتوماتیک بوده که شتاب صفر تا صد کیلومتر را برای C4 را بین ۹٫۲ الی ۱۲٫۸ ثانیه ثبت می کند و می تواند این خودرو را به سرعت ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت برساند. امکاناتی نظیر شش کیسه هوا، سانروف، گرمکن صندلی های جلو، فرمان برقی، آینه های تاشو برقی، کروزکنترل، مانیتور، دوربین عقب، رادار نقطه کور و… از امکانات این خودرو فرانسوی محسوب می شود. این روزها فول ترین سیتروئن C4 سدان در بازار چین ۱۵۳ هزار و ۸۰۰ یوآن است و می توان انتظار داشت که این خودرو در سایپا کاشان با قیمتی در محدوده ۱۰۰ میلیون تومان به دست مشتریان برسد.


۳- سیتروئن C3-XR
رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود
این خودرو برای بازار چین طراحی شده است و این روزها در آنجا به فروش می رسد. همان طور که از تصاویر خودرو مشخص است، این کراس اوور در صورت حضور در بازار ایران با پژو ۲۰۰۸ ایران خودرو رقابت می کند. جالب است که شناسه های فنی این خودرو مشابه با ۲۰۰۸ بوده و از نظر بخشی از پلتفرم به آن شبیه است. C3-XR به موتور ۱٫۶ لیتری ۱۱۸ اسب بخاری مجهز است که نسخه توربو آن قدرتی بیش از ۱۵۴ اسب بخار را تولید می کند. گیربکس این خودرو در صورت حضور در بازار ایران چهار دنده یا شش دنده اتوماتیک خواهد بود. امکانات این کراس اوور فرانسوی عبارتند از: شش کیسه هوا، سانروف، فرمان برقی، استارت دکمه ای، سنسور نور، کروزکنترل، کنترل پایداری، سیستم تهویه اتوماتیک، مانیتور، دوربین عقب و…
رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود
مصرف سوخت C3-XR بسیار مناسب بوده و در فضاهای شهری کمتر از ۸٫۴ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر می سوزاند و در جاده ها این عدد تا ۶٫۲ کاهش پیدا می کند. کیفیت بالا ساخت، امکانات و طراحی خوب، ایمنی مورد تایید، برند نام آشنا و قیمت مناسب می تواند فروش این کراس اوور را در بازار ایران تضمین کند. شرکت ایران خودرو اعلام کرده است که پژو ۲۰۰۸ را با قیمت ۷۸ میلیون تومان به فروش می رساند. اگر سایپا با مونتاژ این خودرو ۱۳۷ هزار و ۸۰۰ یوآنی بتواند قیمت مناسب تری را نسبت به ایران خودرو اعلام کند، به مراتب فروش سیتروئن C3-XR از پژو ۲۰۰۸ بیشتر خواهد بود. البته که زمان عرضه محصول هم مسئله ای مهم برای دستیابی به فروش بالا است.
۴- سیتروئن C5
رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود
سیتروئن C5 خودرویی است که با دو نسل در بازار ایران حضور داشته و توانسته آمار فروشی معمولی را داشته باشد. ولی این میزان فروش باعث نشد تا C5 برای ایرانیان محبوبتر از زانتیا شود و امروز فروش C5 در بازار کارکرده کاری سخت و دشوار است. ولی نباید فراموش کرد که سواری نرم، کیفیت بالاف امکانات بروز و هندلینگ خوب از ویژگی های تکرار نشدنی C5 برای بازار ایران بود. حال بعد از گذشت چند سال از نیامدن این سدان خانوادگی فرانسوی، احتمال دارد که C5 دوباره به بازار ایران بازگردد. البته که این حضور به احتمال قوی با موتور ۱٫۶ لیتری ۱۵۶ اسب بخار و گشتاور ۲۴۵ نیوتون متر خواهد بود. گیربکس C5 های جدید شش سرعته اتوماتیک بوده و قابلیت تیپترونیک را دارند. این پیشرانه نسبت به مدل دو لیتری با گیربکس چهار دنده اتوماتیک قوی تر بوده و C5 را به سقف سرعت ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت می رساند و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر آن را در ۸٫۶ ثانیه ثبت می کند. امکاناتی نظیر پرده برقی عقب، پرده های جانبی، هفت کیسه هوا، صندلی های جلو برقی با حافظه راننده، فرمان برقی، کروزکنترل، سیستم تهویه اتوماتیک دوکاناله، رادار نقطه کور، چرخش چراغ در پیچ، نور زنون با سیستم چراغشور، مانیتور و دوربین عقب، سیستم کنترل پایداری، قابلیت تنظیم ارتفاع خودرو و… در C5های جدید وجود دارد که احتمال حضور آن در بازار ایران زیاد شده است.
مشخصات جدید و خوب C5 باعث می شود که در صورت عرضه از جانب سایپا و قیمت گذاری کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان، اینبار فروش خوبی برای سیتروئن و C5 رقم بخورد.


حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۴:۵۹ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

20 Responses to “رقابت ایران خودرو و سایپا آغاز می شود”

 1. ج.چ گفت:

  تمام این خودرو ها از لحاظ کیفیت مناسب تر از محصولات تولید داخل خواهد بود اما از لحاظ قیمت خیلی گرون هستن و حتی قشر متوسط جامعه به سختی قادر به خرید آن ها خواهد شد.

 2. فرشاد گفت:

  با سلام و خسته نباشيد، ممنون از زحمتي كه ميكشيد و از اطلاعات مفيدتون

 3. رضا گفت:

  حداقل قیمت ماشینهایی که اسم برده شد ۶۰ میلیونه اونوقت قیمتش مناسبه؟؟خسته نباشن کمپانیهای جهانی ایران خودرو وسایپا!!

 4. سعید گفت:

  شرکت ایران خودرو قیمت احتمالی پژو ۳۰۱ فول اتوماتیک در ایران را ۶۳ میلیون تومان اعلام کرده است که به نسبت مناسب می آید؛

  واقعا براتون متاسفم

 5. امین گفت:

  اگه تینارو زیر ۶۰-۷۰ بدن که دیگه ساینا و پاینا فروش نمیره

 6. مصطفی گفت:

  واقعا خسته نباشن این دو غول آدمکش ایران(سایپا،ایران خودرو)فقط یک سوال:مطمئن هستید ۶۳میلیون به ۱۶۳میلیون تغییر نمیکنه،چون اگه اینجوری باشه دیگه خودروهای درجه یک آدمکشی ساخت این دو غول به فروش نمیرسه،به هرحال از تلاش وهمت شما برای کم کردن جمعیت ایران تشکر میکنم،امیدوارم در روز رستاخیز با دوستانتون ازقبیل یزید،شمر،معاویه وغیره محشور شوید.

 7. آرین گفت:

  مثل قیمت ادعایی جهت ال نودنشه که قرار یودیا شش هفت میلیون عرضه بشه.

 8. نصرلا خ گفت:

  رقابت جبهه النصره و داعش

 9. مازیار. ع گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون. لطفا مقاله های اقتصادی هم بزارین تا با توجیه این مدل قیمت گذاری بیشتر آشنا بشیم. بطور مثال دوست دارم توجیه بشم چرا C4 باید بالای صد میلیون باشد. انتظار میره خودروهای مونتاژ داخل قیمتی به مراتب رقابتی تر از محصولات وارداتی داشته باشند حتی با سطح امکانات کیفی و رفاهی مشابه!

 10. رضا خفن گفت:

  نمیدونم چه خیری از فرانسه دیدن ولش نمیکنن
  اون از خون های آلوده به ایدز که فرستادن ایران
  اینم از خودروهای پرمصرف و غیر ایمن شون
  بابا چی میخواید از جونمون ولمون کنید.

 11. امیر گفت:

  تو یه سری از سایت ها قیمت پژو ۲۰۰۸ اتوماتیک فول رو زدن بالای ۹۰ میلیون تومان به نظر من هم با این قیمت فروخته خواهد شد نه ۷۸ میلیون تومن چون تو رنج ۷۰ هایما رو داره و نمیاد نون خودشو آجر کنه که.کی میاد بین چین و فرانسه چین انتخاب کنه؟و اگر قرار باشه ۹۰ میلیون پول ۲۰۰۸ مونتاژ ایران که نصف آپشناش به سرقت میره بدم خب تیوولی می خرم با کوله باری از آپشن و حداقل مونتاژ درست نه ۱ سانت فاصله بین در ها هه هه هه

 12. جان گفت:

  ببینید این دو تا غول خودروسازی ایران چه کردن بعد از این همه سال نتونستن خودروهای داخلی رو ارتقا بدن رفتن سروقت آشغالای چینی. اونم نمی تونن یک خودرد درست درمون رو بیارن مونتاژ کنن. فقط چسبیدن به سود بیشتر خدا ازشون نگذره ..

 13. جان گفت:

  ممنون بخاطر این مطلب اما باید خدمت دوستان عرض کنم این قیمتهایی که نوشتید همشون تخیلی هستن چون با ۶۳ تومن الیزه رو بدن دیگه کی خودرو چینی می خره. بنظر من رو این قیمتهایی که نوشتید باید حدود ۴۰ تومن دیگه بذارید ت قیمت واقعیش که سایپا می خواد به ملت قالب کنه درست در بیاد

 14. رضا گفت:

  من فكر مي كنم مدل c4 وقتي بياد حداقل بايد٨٠يا٩٠ تومن باشه چون الان فقط ماشيناي چيني و توليد داخله كه زير ٨٠ ـ٩٠ تومن هستن

 15. شهاب گفت:

  من در سال ۸۸ همزمان با واردات نسل جدید c5 یک دستگاه تیپ ۲ فول آنرا از شرکت سایپا به قیمت ۵۹/۷۰۰ خریداری کردم این ماشین واقعا عالی بود و یکی از نقاط قوت قابل توجه آن سیستم هیدرواکتیو ۳ و نحوه تنظیم ارتفاع و کنترل و پایداری و ترمزهای قدرتمند آن بود با وجود نرمی و راحتی در حد مرسدس بنز اس ۵۰۰ در عین حال داری هندلینگ و پایداری در حد خودروهای اسپرت بود یادم میاید بعد از آب بندی ماشین در یک سفر بین شهری درجاده پر پیچ و خم کوهستانی خلوت تصمیم گرفتم سیستم کنترل و پایداری آنرا امتحان کنم لذا با سرعتهای ۱۱۰ الی ۱۲۰ عمدا میرفتم داخل پیچهای بسته و چنان فشاری در سرپیچ به سیستم تعلیق ماشین میآوردم که خودم دلهره داشتم که الان رفتم ته دره اما این ماشین با قدرت و بدون اینکه کنترلش را ذره ای از دست بدهد و یا بخوابد بصورت کاملا دقیق مابین خطوط حرکت میکرد و فقط صدای جیغ لاستیک بود که شنیده میشد اما بقدری فشار جی بالایی به سرنشین وارد میشد که در بعضی از پیچها خودم میخواستم از پنجره به بیرون پرتاب بشوم لذا دستم را محکم گرفته بودم به دستگیره سقف بالای سر راننده و از آن به بعد بود که واقعا به این ماشین اعتماد کردم
  حدود دو سال قبل از این سیتروئن یک دستگاه کمری نسل جدید هم خریداری و همزمان این دو خودرو را در اختیار داشتم و مقایسه میکردم هرچند که کمری از نظر عملکردی و سایز خیلی مردانه تر و گردن کلفت تر از c5 بود اما سیتروئن آسایش بیشتری داشت و در مسافرتهای جاده ای با طمینان بیشتری وارد پیچها میشدم و سرعت متوسط من با آن بیشتر از کمری بود بنحوی که یادم میاید یک نوبت که از تهران قصد داشتم به شیراز بروم بقدری در ترافیک تهران گرفتار شدم که زمانی که به محا احداث تونل توحید و منطقه نواب رسیدم ساعت از ۷ شب گذشته و هوا تاریک شده بود و بین ادامه سفر یا بزگشت به منزل مردد بودم اما بدلیل کار ضروری تصمیم گرفتم ادامه بدهم تا اگر مثلا دراصفهان شد استراحت کنم و فردا به شیراز بروم اما این ماشین بقدری راحت و نرم و پایدار حرکت میکرد که من دقیقا ساعت ۲/۱۵ دقیقه بامداد به شیراز رسیدم که خودم تعجب میکردم که چگونه این مسیر را ۷ ساعته رفته ام و قطعا سیستم تعلیق پیشرفته و ترمزهای قدرتمند و کنترل و پایداری عالی این ماشین باعث شده بود بدون خستگی زیاد و با سرعت بیشتری رانندگی کنم
  هرچند که این ماشین از نظر کیفیت و مشخصات فنی عالی بود اما در بازار ایران دو عیب اساسی داشت ۱- فقدان قطعات مصرفی و یدکی و عدم پشتیبانی مناسب از سوی وارد کننده که حتی لنت ترمز آن بعد حدود ۳ ماه پیگیری گیر ما نیامد که نقطه مقابل آن تویوتا بود که قطعات اصلی با قیمت مناسب به وفور موجود بود ۲- قدرت کم موتور به نسبت وزن ماشین و رقبا و گیربکس اتوماتیک ۴ دنده بنحوی که این ماشین در شتابگیری اولیه و یا شتابگیری در هنگام سبقت یا جاده های کوهستانی با ظرفیت تکمیل کم میاورد بنحوی که دو نوبت بصورت جدی ما را در معرض شاخ به شاخ شدن با ماشین های روبرو قرار میداد و بنظر میرسید وارد کننده در انتخاب موتور اشتباه کرده بود خصوصا آنکه در آن زمان واردات موتور ۶ سیلندر منعی نداشت لذا به همین دو دلیل بعد یکسال اجبارا این ماشین را با ضرر فروختم و بجای آن یک دستگاه مرسدس E280 سفارش آمریکا خریدم و هنوز آنرا دارم با این تفاوت که مشکلات سیتروئن را با این بنز ندارم و علاقه ام هم هنوز نسبت به آن کمتر نشده و وقتی با آن رانندگی میکنم واقعا احساس میکنم بجای موتور یک نیروگاه خورجینی جلو ماشین نصب شده است

 16. حمید گفت:

  وقتی اتومات فرانسوی (به شرطی که tu5 110 اسبی چینی نباشه !) میدن ۶۰ تومن چرا بری ال نود بدقیافه رو بگیری ۵۰ یا دنا اتومات که قراره ۵۰ تومن باشه
  دوستان نسبت به ماشینای داخل قیمتاش بالانیست با دنیا مقایسه نکنین

 17. مهران گفت:

  رفتن با يك شركت ورشكسته اي كه هيچ كي حاضر نيست چنين ريسكي كند قرارداد بستن و چند محصول بنجول اوردن انگار ميخواهند چه خودروهاي توليد كنند

 18. فرخی گفت:

  خدا ازشون نگذره آه یک ملت پشت همتون بخورید تا میتونید

 19. سهراب گفت:

  اوه اوه میبینم که جیش والعدل و جندالله افتادن به جون هم ببینیم کی بیشتر میتونه تو این جاده ها آدم بکشه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.