فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

در زمان تحریم، اعمال برخی از استانداردهای جدید غیر ممکن خواهد بود

در زمان تحریم، اعمال برخی از استانداردهای جدید غیر ممکن خواهد بود

در صورت اجرایی شدن تحریم های جدید، سازمان استاندارد باید برای کمک به خودروسازان و همچنین اجرایی شدن استانداردهای جدید تعامل و همکاری بیشتری داشته باشد چراکه تحریم ها مانع اصلی اجرایی شدن تمام ۸۵ مورد اعلام شده، است.

عبدالله بابایی کارشناس صنعت و بازار خودرو، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر صنعت خودرو و قطعه سازی بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز خود را داخلی سازی کرده اند یعنی نیاز خود به خارج را به حداقل رسانده و بومی سازی را بیشتر کرده اند.

وی ادامه داد: فرصتی که برجام برای صنایع خودرویی و قطعه سازی فراهم کرد این حوزه های تولیدی را در بابت تامین نیازهای اولیه خود بسیار جلو انداخت و این مهم موجب می شود از بازگشت تحریم ها، نگرانی زیادی نداشته باشیم.

بابایی در خصوص بحث کیفی سازی در صنعت قطعه و خودروسازی نیز گفت: اولین کار برای ورود به کیفی سازی اصلاح حوزه قیمت گذاری است. قیمت گذاری دستوری برای صنعت خودرو و قطعه سازی درست نیست و به این مجموعه های صنعتی آسیب فراوانی رسانده است. وی تصریح کرد: وقتی قیمت گذاری دستوری می کنید، عملا معادله تولید و کیفی سازی را برعکس کرده و جلوی تغییرات خوب را می گیرید. شما قیمت مواد اولیه را نمی توانید مدیریت کنید زیرا موضوع مواد اولیه تابع قیمت ارز، بازارهای بین المللی و موارد دیگری است که با دستور و بخشنامه پایین و بالا نمی شود.

وی تصریح کرد: وقتی قیمت گذاری دستوری می کنید، عملا معادله تولید و کیفی سازی را برعکس کرده و جلوی تغییرات خوب را می گیرید. شما قیمت مواد اولیه را نمی توانید مدیریت کنید زیرا موضوع مواد اولیه تابع قیمت ارز، بازارهای بین المللی و موارد دیگری است که با دستور و بخشنامه پایین و بالا نمی شود.

این کارشناس بازار و صنعت خودرو تاکید کرد: در حال حاضر چالش های صنعت خودرو بسیار زیاد است که تنها یکی از مهمترین آنها قیمت گذاری و استاندارد سازی است. وی افزود: پیش بینی ها برای صنعت خودرو سال هاست که به برنامه تبدیل شده و تنها باید راه های حمایتی از سوی نهادهای بالادستی دولتی تامین و اجرا شود.

بابایی با اشاره به این مطلب که موضوع استانداردهای ۸۵ گانه در زمان تحریم قابلیت اجرایی ندارد گفت: بخشی از این استاندارد سازی ممکن است به موضوعات و موادی مربوط شود که کاملا وابسته به واردات بوده و عملا ورود آنها به کشور ممنوع خواهد بود بنابراین؛ شما نخواهید توانست تمام این استانداردهای ۸۵ گانه را عملیاتی کنید.

وی خاطرنشان کرد: برخی از قطعات خودرویی ما از برخی شرکت های اروپایی تامین می شود و آیا در زمان تحریم این شرکت ها به تعهدات خود پایبند خواهند بود و یا از فروش به ایران سر باز می زنند؟ تاریخ نشان داده که جنس به ما نخواهند فروخت پس اعمال استانداردهای مربوط به این بخش اجرایی نیست و حال باید سازمان استاندارد فکر تازه ای کند.

زمان ارسال پست: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ | ۹:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

2 Responses to “در زمان تحریم، اعمال برخی از استانداردهای جدید غیر ممکن خواهد بود”

 1. عرفان گفت:

  اخبار خودروی امروز رو پیگیری کنیم در سایتها، میبینیم اکثر اخبار یهو خودجوش داره به سمت حمایت از خودروی داخلی داره پیش میره! یکی رفته مقایسه کرده که فلان خودرو خیلی خوبه و میارزه بخریم! یکی تو سایت باشگاه خبرنگاران رفته بررسی کرده ام وی ام بده نخریم، یکی اومده مصاحبه کرده استاندارهای ۸۵ گانه میخوایم چکار، از طرفی ۱۰ میلیون ۱۰ میلیون ماشین ۵۰ تومنی رو گرون کنیم، از طرفی استاندار میخواد چکار بابا!

 2. علی گفت:

  مطمئنا اگر تحریم ها هم وجود نداشت طرح را اجرا نمی کردید بخاطر اینکه
  ۱- اصولا جان مردم در ایران اهمیتی برای مسؤولان ندارد.
  ۲- رعایت کلیه استاندارد های ۸۵ گانه همگی مربوط به کارخانه‌های خودرو سازی نیست و بعضی از آنها به مواردی مثل جاده ها و زیرساخت‌های شهری برميگردد که عملا در این محدوده زمانی قابل اجرا نیستند.
  ۳- تجربه نشان داده، با توجه به شرایط موجود بازار ایران که اجازه رقابت به دیگر شرکتهای خصوصی داده نمیشود و مشتری ها بالاجبار انتخاب دیگری ندارند، اصولا اراده ای برای اجرای این طرح وجود ندارد.
  ۴- بطورکلی وقتی اراده ای مصمم برای انجام یک کاری وجود نداشته باشد، همیشه با آوردن عذر و بهانه، از زیر بار مسؤولیت آن کار فرار می کنیم.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.