کارمانیا
مدیران خودرو

داستان نفوذ آب به داخل کابین برای خودروهای چینی

دانگ فنگ H30 کراس به دست مشتریان رسید
در قسمت بیست و هفتم اتاق خبر اسب بخار، ویدئویی در بخش ساعت دغدغه پخش شد که یکی از مخاطبان اسب بخار برای این بخش ارسال کرده بود.
در این ویدئو، یکی از مالکان دانگ فنگ H30 کراس مشکل نفوذ آب به داخل کابین خود را نشان داده بود که از قسمت نوار سقف حاشیه ستون خودرو، آب به پشت داشبورد خودرو می رسد. انتشار این ویدئو باعث شد تا برخی دیگر از مالکان این خودرو (۴ نفر دیگر) به این مشکل اشاره کنند و بگویند که با این مسئله مواجه شده اند. البته که برخی از مالکان H30 کراس این مسئله را تکذیب کردند و با انتشار ویدئوهایی گفتند که خودروشان با مشکل نفوذ آب روبه رو نیست. واکنش برخی از این افراد به شکلی بود که گویا عدم نفوذ آب به داخل کابین یکی از محاسن خودرو به حساب می آید و این اتفاق غیر ممکن است. اما داستان اینجاست که انتشار این ویدئو، حتی طبق گفته فرستنده تصاویر و فرد شاکی بدین منظور نیست که همه H30ها چنین مشکلی را دارند و او با انتشار این ویدئو قصد دارد تا پاسخی را از جانب شرکت سازنده یا ایران خودرو به دست آورد و مشکل ماشینش حل شود. اما واقعا کیفیت دانگ فنگ H30 کراس چیزی است که این روزها به زیر سوال رفته است؟
در پاسخ باید به چند ماه قبل بازگشت. زمانی که پیش فروش H30 کراس آغاز شد، شاهد استقبال خوب مردم از این خودرو بودیم و تا به امروز این هاچبک کراس به عنوان یکی از پرفروش ترین خودرو چینی در بازار ایران شناخته می شود که همچنان حواله های آن با سود چند میلیون تومانی جابه جا می شود. وثتی هم که H30کراس وارد خط تولید ایران خودرو شد، احتمال آن داده می شود به سبب استفاده از فیکچرهای جدید، دقت مونتاژ این خودرو از محصولاتی چون پژو ۲۰۶ بالاتر است و با توجه به شباهت فنی بالای این خودرو با ۲۰۶ و ۲۰۷آی، احتمال آن وجود داشت که حداقل مقداری کیفیت H30 کراس از همتای فرانسوی خود بالاتر باشد. همین ذهنیت هم باعث شد تا استقبال از این خودرو به مراتب بیشتر از رقبا باشد. زیرا بسیاری با ذهنیت پژو ۲۰۶، به سراغ خودرویی رفته بودند که از نظر سیستم انتقال نیرو، کیفیت برخی قطعات فنی و امکانات از پژوهای تولیدی قوی تر بود و این یعنی در مجموع می تواند رضایت بیشتری را برای مشتری فراهم سازد. اما وقتی که شرکت بازرسی استاندارد و کیفیت (ISQI) نتایج تست کیفی H30 کراس را اعلام کرد، دیدیم که کیفیت این خودرو از محصولاتی چون پژو ۲۰۶، سایپا آریو، ام وی ام ۳۱۵، دنا، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و دنده ای، رانا و… پایین تر است و در بخش رقابتی خود، تنها دو ستاره از ۵ ستاره را به خود اختصاص داده است. چند سال پیش، ISQI وقتی گزارشی را منتشر می کرد، امتیازهای هر خودرو در بخش های مختلف را اعلام می نمود تا حدی تحلیل از وضعیت کیفی خودروها راحتتر بود. ولی در این سال های اخیر، از شرکت گزارش کیفی خودروها را با ستاره و در بخش های رقابت قیمتی اعلام می کند. به گفته یکی از متخصصان بازرسی کیفیت و استاندارد صنایع کشور، در بحث کیفی خودروها که میزان نفوذ صدا، کیفیت مواد به کار رفته، دقت مونتاژ، کیفیت رنگ، میزان نفوذ آب، حرکت نوسانی قطعات خودرو در لرزش و… مورد بررسی قرار می گیرد، عدم کیفیت مناسب در بحث نفوذ صدا و آب می تواند نمره منفی زیادی برای یک خودرو به دنبال داشته باشد و حتی به خاطر ضعف در تنها یک بخش، بیش از یک ستاره کیفی آن را کاهش دهد. به غیر از بررسی های معیاری، زمانی که میزان شکایت مشتریان از یک خودرو در موردی خاص افزایش می یاید، مجددا تاثیر منفی را برای گزارش ISQI می گذارد.
در مورد نفوذ آب به داخل کابین، اکثر گزارش ها برای این مشکل به قسمت سانروف و ستون های خودرو بر می گردد که به علت نبود دقت کافی در مونتاژ و یا ضعف سیستم فنی در بحث تطبیق پذیری پیش می آید. به عنوان مثال، برلیانس سری H300 سال گذشته شکایت های فراوانی در خصوص سیستم سانروف و نفوذ آب داشت و در بررسی های ISQI به عنوان یک خودرو پرستاره معرفی نمی شد. بعد از اعلام گزارش این شرکت و از طرفی شکایت مشتریان، کمپانی برلیانس با همکاری سایپا سامانه ای متفاوت برای نصب سانروف این خودرو در ایران طراحی کرد و توانست خطای بیش از ۳۰ درصدی این بخش را به شکل محسوسی کاهش دهد. امروز می بینیم که دیگر مشکل نفوذ آب به داخل کابین و ضعف سیستم سانروف برای برلیانس H300 گزارش نمی شود و این خودرو در رده رقابتی که پارامترهای کیفی سخت تری را دارد، به سه ستاره کیفی رسیده است. مثال دیگر اینکه سال گذشته ISQI گزارشی منتشر کرد که نشان از ضعف مونتاژ مدیران خودرو داشت و گویا برخی از محصولات این شرکت با پدیده نفوذ آب رو به رو شده بودند. وقتی که این مشکل تا حد زیادی حل شد، ستاره کیفی این خودروها افزایش پیدا کرد و از آن طرف در فضای مجازی هم دیگر چنین مشکلاتی گزارش نمی شود.
حال امروز، مشکل نفوذ آب به کابین خودرو در H30 کراس دیده شده است و گویا همین عامل باعث شده تا این خودرو تنها دو ستاره کیفی را از ISQI دریافت کند. البته که طبق بررسی های انجام شده و گزارش های مردمی، این مشکل فراگیر نیست و تنها به بازه تولید دو ماه خاص از این خودرو بر می گردد و تنها در مواردی خاص و اندک گزارش شده است. بدیهی است که با اطلاع رسانی این مشکل از جانب مالکان خودرو، امروز ایران خودرو به دنبال راهی برای رفع این مشکل می گردد و احتمالا در آینده نزدیک دیگر شاهد چنین گزارش هایی از جانب مشتریان نیستیم. ولی در صورت عدم رسیدگی به این مشکل که آنچنان رفع آن پیچیده نیست و تنها با تعداد اندکی از مشتریان پیش آمده است، می تواند به فروش و بازار H30 کراس ضربه وارد کند. به گفته متخصص بازرسی کیفیت و استاندارد صنایع، در صورتی که مشکل نفوذ آب به کابین H30 کراس (که به صورت محدود گزارش شده است) رفع شود، این خودرو می تواند با ستاره های کیفی به مراتب بیشتری در لیست گزارش های کیفی ماهانه حضور داشته باشد.

زمان ارسال پست: ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۷:۳۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها: ، ، ،

30 Responses to “داستان نفوذ آب به داخل کابین برای خودروهای چینی”

 1. احسان گفت:

  جالبه یه عده ماشینشون مشکل کیفی داره به جای اینکه به خودروساز اعتراض کنن به رسانه اعتراض میکنن که چرا اعلامش کردی!! واقعا نه تنها خودروسازها که مصرف کننده ها هم باید اصلاح بشن…

 2. داود گفت:

  واقعا درک نمی کنم چرا مردم خودرو چینی می خرند در حالی که نه کیفیت بالایی دارد و نه بازار دست و دوم خوبی دارد

 3. امین گفت:

  با توجه به شرایطی که در صنعت امروز خودروی ما حکمفرماست و از طرفی با توجه به پیشرفت های روزافزون صنعت خودروی چین، وجود این خودروها در کشورما انکار ناپذیر هستند ولی امیدوارم با بالا بردن دقت مونتاژ و به قولی از اینکه خودمون بیایم به مشکلات اضافه کنیم، بتونیم از چنین خودروهایی استفاده کنیم…

 4. رحمان گفت:

  درود بر شما و سایت تون
  من اچ سی رو الان ۸ ماه دارم و زمستون رو پشت سرگذاشتم
  هیچ نشتی نداشتم
  چون دلهره داشتم از سانروف چندین بار تست کردم
  از بابت نشتی خیال همه راحت باشه

 5. اميرحسين گفت:

  اگر كس ديگه اين مشكل رو داره فيلمش رو منشتر كنيد
  فقط دروغ درباره اين ماشين هست واس فروش رقبا
  از اسب بخار بعيد بود اين رويه…

  • حسین دلاور گفت:

   شما می توانید مانند رسانه ها به واحد شکایت های مردمی نیرو محرکه وزارت صنعت پیام بدید و میزان این اشکال رو توی یک سال گذشته برای خودروهای ذکر شده بپرسید.

 6. رحمان گفت:

  تعدادی کلیپ توسط اعضا تهیه شده و خدمتتون ارسال شده
  که تسط گرفتن
  و هیچ نفوذ اب به کابین نداشتن
  درصورت امکان اونارو هم یه بررسی بفرمایید

 7. محسن گفت:

  دوست ببينم وقتي ستاره جيلي جي سي ۶ كه بياد باز هم از مهم بودن اين ستاره دادن هاي الكي دفاع مي كنيد يا نه!!
  مشخصه كه آن موقع مي گيد اهيمتي نداره اين ستاره ها…
  به خودتون بيايد
  مردم مي فهمن

 8. دارنده اچ 30 گفت:

  منطقی باید بحث کرد.من ۷ ماهه اچ ۳۰ سوارم. اصلا هم بهش رحم نکردم توی هر شرایط و جاده ای روندمش بسیار بسیار راضم از خریدم. یکبار نمایندگی بردم اون مبرای تعویض روغن و سرویس دوره ای. تا حالا ۷۲۰۰ کیلومتر سواری ازش گرفتم و توی شهربین ۸ تا ۹٫۵ سوزونده و توی جاده تا ۵٫۵ … اخیرا شایعاتی شنیدم مبنی برنفوذ آب توی کابین اچ ۳۰ .. خندم میگیره … کسی که یکبار درب اچ ۳۰ و نوار های اببندی رو دیده باشه هم میخنده. به قدری عایق بندی این خودرو دقیق و منظمه که اگه یه کم صدای ضبط بلند باشه پشت سرتون بوق بزنه ماشین عقبی به زحمت میشنوین…. گوش نکنید به شایعاتی دلال ها…. خودرو دیگری رو تخریب نمیکنم ولی هر کسی پول بالای این ماشین داده راضی بوده و از خریدش پشیمون نمیشه…. یا حق

 9. مهران برقعی گفت:

  این دوست محترمی که این ویدئو رو انتشار داده و من هم کاملن شناخت کافی از ایشون دارم هیچ وقت در صدد رفع مشکلشون به هیچ نمایندگی ایران خودرو مراجعه نکرده و فقط به قول معروف غر میزندن وشکوه وگلایه میکردن بودن اندک دوستانی که مشکل مونتاژ داشتن و با رفتن به نمایندگی و بررسی مشکلشون در صدد رفعش بر اومدن به جای شکوه و گلایه وتخریب ماشین بنابراین از گروه محترم اسب بخار خواهشمندم به جای انتشار ویدیویی کذب اولا از صحت اون اطمینان حاصل کنند و بعد مغرضانه انتشار بدن بنده به عنوان کسی که خودم ۷ ماهه این خودرو رو دارم و هرروز به صورت مستمر ازاین خودرو استفاده میکنم و تا الان ۱۲۵۰۰ کیلومتر از کارکرد این خودرو گذشته هیچ مشکلی نداشتم و اون مشکل کوچیکیم که داشتم به جای سیاه نمایی با رفتن به نمایندگی رفع مشکل کردم سپاس.

 10. محسن گفت:

  کار اسب بخار در پخش کردن ویدیو که به گفته خودش برای تعداد اندک در محدوده ای از زمان تولید این خودرو چنین مشکلی وجود داشته کار غیر حرفه ای و تعجب برانگیزه رسانه ای با این همه مخاطب اگر قرار باشه برای هر مشکلی از تعداد محدودی از یک ماشین اینطور مانور بده باید ساعتی یه مطلب در این مورد بزاره و مردم که وضع مالی خوبی ندارن تا تویوتا بخرن باید دوچرخه سوار شن

  • حسین دلاور گفت:

   اگر یکم دقت کنید، وقتی مشکلی از جانب مشتری مطرح میشه توی اسب بخار منتشر شده. کافی به بخش جستجوی سایت مراجعه کنید. بدیهی هست که در چنین مواقعی افرادی افراطی که فکر می کنند ماشینش بهترین خودرو دست بشر هست، ناراحت میشن و سعی دارن برای حفظ جو مساعد اتفاقات رو نقض کنن.

 11. سید گفت:

  بنده به عنوان کسی که ۴ ماهه اچ ۳۰ دارم باید بگم واقعا از کیفیت و امکانات این ماشین صد در صد راضی ام و به هیچ عنوان مشکل نفوذ آب به داخل کابین و هیچ مشکلی دیگه ای رو ندارم و چند نفری رو هم که می شناسم که این ماشین رو دارند کاملا راضی اند قطعا ممکنه مشکلات مونتاژی تو محصولات ایران خودو و سایپا به صورت موردی باشه ولی حداقلی هست .
  به نطرم در این رنج قیمت و با این امکانات بهترین انتخاب اچ ۳۰ کراس هست من که از سواری این ماشین لذت میبرم

 12. امیر گفت:

  من که همچین‌مشکلی ندارم تا حالا بیست هزارتا راه رفتم واقعا از ماشین راضی هستم به نظرم تا رنج ۶۰ تومن بهترین ماشینه واقعا ارزش خرید‌دارد

 13. آرمان گفت:

  بنظرم واقعا این خودرو اصلا نباید وارد بازار میشد ، این همه ماشین هاچبک زیر ۵۰ میلیون که چرخشون به این ماشین میرزه
  چرا باید این لگن رو وارد بازار میکردن..؟؟؟؟
  خودرویی که به گفته خودرو بانک در حال حرکت خاموش میشه
  خودرویی که فقط ۲ ستاره کیفی داره
  خودرویی که مشکل نفوذ آ ب به داخلش گزارش شده

  برای مردمی که ۵۰ میلیون پول واسه این ماشین میدن ، متاسفم

 14. پژمان گفت:

  یه مقدار متناقض بود مقاله اتون. چجوری میشه که ایران خودرو تازه با شکایت مشتریان متوجه این مشکل شده؟ مسلما ISQI توی نتایج تست های خودش این قضیه رو به شرکت اعلام کرده بوده ولی شرکت برای فرار از هزینه به روی خودش نیورده و گفته حالا تا مردم بفهمن وقت هست شایدم اصلا نفهمیدن
  از به طرف هم شاید گفته خریدارهای دیگه ای این ماشین که جونشون رو برای دفاع ازش میدن و نمیذارن کوچکترین مشکل این ماشین از گروهشون به بیرون درز کنه و برای رفتن داخل گروهشون باید حتما کارت ماشین رو نشون داد و اگه بیرون از اون گروه جایی از خرابی های این ماشین کسی صحبت کنه از اون گروه ریموو میشه و بلایی که سر این بنده خدا که ماشینش اب میداد رو در میارن و هزارتا دروغ و تهمت بهش میبندن خودشون این مشکل رو حل میکنن و اصلا لازم نیست که ما اعتراف کنیم ماشین سوراخه

 15. محمود شکرالهی گفت:

  چنین موضوعی برای بنده با وجود بردن خودرو چند مرحله به کارواش اتفاق نیفتاده و بایستی ایران خودرو به صورت ویژه موضوع را بررسی کند.

 16. امانی گفت:

  جک جی ۵ هم این مشکل رو در سری های اول داشت. ولی الان کاملا بر طرف شده و نفوذ آب رو شاهد نیستیم. در کل سری های جدید خیلی خیلی بهتر هستن.

 17. محمد ساعی گفت:

  من در حدود ۹ ماه هست که اچ سی کراس دارم و بطور میانگین ماهی دو بار به کارواش میبرم ماشینم رو
  تابحال حتی یک قطره آب وارد ماشین نشده و من کاملا از ماشینم راضی هستم

 18. سجاد عارفی گفت:

  پدر بنده خرداد امسال این ماشین رو تحویل گرفت. مشکل نفوذ آب برای ماشین وجود داشت. ولی نه به این شدتی که توی فیلم بود. برای خودرو ما نم نفوذ آب توی قسمت گوشه سمت شاگرد بود که بعد از کارواش دو بار موکت سقف خیس شد و معلوم شد که از آب بندی فریم سانروف بوده. نمایندگی این مشکل رو برامون حل کرد.

 19. فقط با کیفیت گفت:

  بنده ۴ سال ورنا اتوماتیک داشتم و واقعا راضی بود. فقط گیربکس و سطح امکاناتش بودم که برام راضی کننده نبود. به اسرار خانواده ام برای خرید یک ماشین اتوماتیک پرآپشن تر و به روزتر به سراغ اچ۳۰ رفتم. خب گیربکس خوب بود و بهتر از ورنا سابقم راه می رفت. ولی فقط بعد از دو ماه کاملا پشیمون شدم. روغن ریزی از گیربکس خودرو که نمایندگی سعادت آباد میگفت طبیعی هست. امداد خودرو ایران هم می گفت به خاطر آب بندی گیربکس روغن ریزی میکنه. توی فقط ۶ هزار کیلومتر دو بار فیوز فن ماشین رو عوض کردم و جالبه که هر دوبارش رو نمایندگی و امداد خودرو برام انجام ندادن. بعد از حل این مشکل ها، توی دور موتور بالای ۳۵۰۰، یه صدار وز وز توی اتاق می اومد. بردم نمایندگی متوجه نشد. رفتم یه تعمیرگاه صداگیری کابین توی دزاشیب، بهم گفت که تا حالا دو تا از این ماشین ها رو صداگیری کرده. قاب کیلومتر رو باز کرد و یه بار دیگه به صورت دستی نصب کرد و صدایی دیگه نیومد. بحث نفوذ آب رو خداروشکر بهش برنخورم. ولی برای همکارم وقتی با فشار زیاد کارواش درب صندوق رو میشستن همیشه توی کف صندوقش آب جمع میشد و فهمیدیم که دور قاب چراغ پلاک آب میره. مسئول کارواش میگفت که این اتفاق برای بسترن و برلیانس هم می افته و تا حالا پیش اومده. به هر حال من که این ماشین رو فروختم. بگم که ضررم هم نکردم. ولی به این نتیجه رسیدم که فعلا یه ۲۰۶ صندوقدار کارکرده مدل ۹۰ داشته باشم تا وقتی پول دستم اومد با خیال راحت به سراغ یک ماشین غیر چینی بروم. جالبه ۲۰۶ اتومات V9 که خریدم، ۸۰ هزار کیلومتر راه رفته تا حالا این مشکلا براش پیش نیومده. با اینکه شتابش مثل H30 نیست، ولی حداقل صدای موتور کمتره و این مشکلا توش دیده نمیشه.

 20. سبحان گفت:

  ماشین بدی نیست. بالاخره مردم پسنیدنش. من سال گذشته ام وی ام ۵۳۰ داشتم و همین مشکل رو باهاش پیدا کرد. یادمه اون موقع شما توی سایتتون گزارش نفوذ آب اون رو هم اعلام کردید. ولی مسئله اینجاست. خیلی ها هستن که واقعا نمیتونن پول زیادی برای ماشین خرج کنن. ۵۰ میلیون تومن ماشین میخرن، فکر میکنن کل دنیا رو فتح کردن. حالا اونایی که با این ۵۰ تومن فقط به فکر آپشن هستن و اصلا نمیگن فلان ماشین توی کشور خودش خوب فروخته یا نه، نباید بیشتر از این ازشون توقع داشت.

 21. سپهر گفت:

  نظرها واقعا جالبه! بعضی از افراد یه جوری نظر دادن که دارن تابلو بازی در میارن بهتر از اچ ۳۰ توی زندگیشون نشستن. برادر من! ماشین ۵۰ میلیون تومنی یعنی یه خودرو اقتصادی که فقط در بهترین حالت ۱۳ هزار دلار می ارزه و در واقعیت قیمت جهانیش کمتر از ۹ هزار دلاره. کجای دنیا از یه ماشین ۹ هزار دلاری بی اصالت ناشناخته دفاع می کنن و از رانندگی باهاش لذت می برن که این جوری دارید داد و فریاد می کنید؟! آقا آب اومده توی کابین دیگه. شما بگو یدونه توی هزارتا ماشین. نباید این اتفاق بیافته. به جای اینکه بیاید از شرکت ناراحت باشید و دنبال حقوق خودتون برید، میاد گیر میدید به مالک ماشین که چرا چنین فیلمی رو منتشر کرده! خب اگه شرکت پاسخگو بود و مثل آدم برخورد می کرد که طرف چنین فیلمی نمی داد!

 22. علی گفت:

  دوستان این که یه خودرو ایرادی داشته باشه بد نیست! ،این که تولید کننده ای در صدد رفع عیب محصول نباشه بده .
  من فکر میکنم اسب بخار قصد تخریب این ماشین را نداشته فقط خواسته گوش زدی به ایران خودرو کند تا رفع عیب کند.
  کمی صبور باشیم

 23. سجاد گفت:

  واقعا که از قدیم درست گفتن خلایق هرچه لایق

 24. ابوالفضل گفت:

  بی مورد به اسب بخار نتازید ، مشک آن است که ببوید نه عطار بگوید ، این ماشین اگه خوب بود قیمت بازارش از ۵۰ تومن به ۴۵ کاهش پیدا نمیکرد .

 25. امیر گفت:

  جالبه بعضی از دوستان چنان میان با افتخار از اینکه ماشینشون آب نفوذ نمیکنه به داخل دفاع میکنن که آدم فکر میکنه این یک آپشنه. آقا این مشکل اگه از یک ماشین به دوتا کشیده بشه یعنی خط تولید یک جاش مشکل داره. دیگه اینهمه دفاع کردن نداره. باید فراخوان بزنن بگن همه بیارن که این مشکل مرتفع بشه.

 26. سعید گفت:

  بابا H30 چقدر عاشق سینه چاک داره؟خود سازندگانش فکر نکنم اینقدر از این خودرو دفاع کنند.

 27. مهدی گفت:

  باسلام
  من حدود ۸ماهه که این خودرو رو دارم…کلی هم باهاش روندم…خیلی هم ازش راضیم…تا حالا هم کوچکترین مشکلی هم توش ندیدم…

 28. علی گفت:

  این ماشین اونقدر ایراد داره که نفوذ آب به داخل فکر میکنم مهم نباشه هچل هشت های چین فقط تو بازار ایران مشتری داره کاپوتش رو نگاه میکنی انگار موتور ۲۴۰۰ توش گذاشتن وزنش ۱۰۰کیلو از ۲۰۶ ببشتر ولی همون موتور رو داره خلاصه ماشین مسخره ای هست ماشین چینی هیچ مهندسی ساختی نداره پروسه تولید ماشین تو چین رو تحقیق کنید واقعا مسخره هست اول یه اتاق پیدا میکنن از روش کپی میکنن بعد میگردن ببینن کدوم شرکت حاضره بهشون موتور بده بعد میچسبونن بهم

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.