کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

داستان خودروهای آمریکایی و غرض ورزی؟!

هوندا
پسا برجام شد. درهای کشور تا حدی باز شد. مجددا کمی بسته شد. صدای قیژ قیژ از اقتصاد کشور شنیده می شد و گفتند، درِ اقتصاد ایران نیاز به روغن کاری دارد و ما هم قبول کردیم. همه به امید تدبیری نشستیم تا وضع اقتصاد جامعه رو به بهبود حرکت کند. اهل خودرو هم هر روز منتظر خبرهای جدیدی بودند تا بتوان بعد از سال ها رشد و پیشرفت را در این صنعت دید. قراردادهای خودرویی آمدند و بر سر مونتاژ خودروهای به نسبت جدید توافق هایی انجام شد. نگفتیم که چرا با فلان کمپانی دوباره به توافق رسیدید و می خواهید کار را شروع کنید؟! وقتی دیدیم بحث صادرات در میان است، بی خیال ماجرا شدیم و پیش خود فکر کردیم که حداقل نام ایران جز صادرکنندگان خودرو در منطقه بیشتر سر زبان ها می افتد و همین هدف، باعث ارتقا کیفیت خودروسازان می شود.

وقتی بحث واردات خودرو در حال متحول شدن بود، تاکید بر ممنوعیت واردات خودروهای آمریکایی بیشتر شد و ما هم خود را وارد بازی نکردیم. شاید صلاح این است که در شرایط فعلی، آمریکا را وارد ماشین بازی خود نکنیم. دستور آمد واردات خودرو باید توسط شرکت هایی انجام شود که مجوز رسمی از کمپانی مادر داشته باشند. طبیعی است که این قانون باعث خوشحالی مصرف کنندگان می شود و هر خریدار خودرویی دوست دارد که خدمات و برخوردی در حد عرف جهانی از واردکنندگان و خودروسازان ببیند.

ولی قبول کنید که گاهی قوانین و سختگیری ها حس مسئولیت پذیری برخی افراد را به مردم القا نمی کند. بعد از این که همه قبول کردیم، خودروهای آمریکایی نباید به کشور بیاید، مصاحبه هایی انجام شد که خودروهای مونتاژ آمریکا هم نباید به ایران بیاید. هر گروه و هر صنفی دیدگاه خود را بیان کرد و گاهی تصمیمات عجولانه باعث شد تا بازار خودروهای وارداتی بر هم بریزد و عده ای مصرف کننده، متضرر اصلی این قوانین ضرب العجلی باشند. همه چیز تا حد زیادی علمی و کارشناسانه پیش می رفت تا برخی مصاحبه ها و خبرها حس “بیایید و از من بپرسید” را برای رسانه ای ها زنده کرد. افرادی در این خصوص شروع به اظهار نظر کردند که حرفهایشان بیشتر شبیه خودزنی است و گاهی به عنوان مسئول نظراتی می دهند که بله، ما تا دیروز اشتباه می کردیم و هر چه به سر بازار خودرو می آید تقصیر ماست! البته این برداشت ماست و به احتمال زیاد اشتباه می کنیم. کمی گذشت و دیدیم این نظرات کارشناسانه و منطقی، از قوانین سینوس و کسینوس تبعیت می کنند و هر از چند گاهی مثبت و منفی می شوند و بر همین اساس واردات و عدم واردات برخی از خودروها تغییر می کند.
کمی می گذرد و ناگهان با مصاحبه ای تلویزیونی، هر احساسی به مخاطب و اهل رسانه القا می شود، جز نظراتی که از روی دلسوزی باشد. فردی در قاب تلویزیون به عنوان کارشناس و صاحب منصب این ماجرا دیده می شود که مخاطب را یاد هر مقام و مبحثی می اندازد جز خودرو! خواسته یا ناخواسته قاب و زاویه دوربین به شکلی تنظیم شده است که کتاب های خوبی در آن دیده می شود، اما ربطی به خودرو ندارد و حتی یک جزوه در خصوص واردات، بازاریابی و مباحث خودرویی در کادر دیده نمی شود. احساس می شود که این قاب زیبا، برای جلب توجه عده ای دیگر تنظیم شده است. ما که نمی دانیم، شاید در کتابخانه پشت دوربین پر از مقالات علمی و فنی مربوط به کار آقای کارشناس باشد. دیگر کاری نداریم چرا تدوینگر برنامه اشتباه می کند و بیلبورد تبلیغاتی خودرویی را نشان می دهد که مونتاژ آمریکا نبوده و گزارشگر می گوید که چرا تبلیغات خودروهای مونتاژ آمریکا در خیابان ها انجام می شود؟!
گاهی هم یک سری نظرات در خصوص مونتاژ خودروهای غیر آمریکایی در خاک آن کشور منتشر می شود که احساس می شود برخی افراد از این طرف بام افتاده اند پشت بام خانه همسایه! همین اواخر بود که کارشناس مثلا خبره ای گفت: آمریکا مشکلات اقتصادی بسیار زیادی دارد و برای اینکه نقطه ضعفش در دنیا معلوم نباشد، به کمپانی های مطرح پیشنهاد می دهد که خودروهایشان را در خط تولید آمریکا مونتاژ کنند تا دولت آمریکا بتواند به اقتصاد کشورهای دیگر ضربه بزند!
گویا آقای کارشناس فراموش کرده و خدایی ناکرده اصلا مطالعه ای نداشته که اهمیت بازار آمریکا در سطح دنیا چقدر ارزیابی می شود! این تحلیل مثل این می ماند که برنامه صادرات خودرو از ایران، به منزله ضربه زدن به اقتصاد کشورهای همسایه تلقی شود. فقط کافی است، یک نفر از این کارشناس هایی که ما داریم، در کشورهای هدف صادراتمان حضور داشته باشد، تا چنین برداشت هایی از عملکرد اقتصادی ایران صورت بگیرد!
واقعیت این است که این سبک از اظهار نظرها، در اکثر مواقع اشتباه های عجیبی را در دل خود دارد و گاهی دلایلی ارائه می شود که نمی توان برای آن سند معتبری ارائه کرد و از همه جالبتر، نتیجه گیری و دستور اجرایی برخی احکام بر اساس این نظرات تا حدی اشتباه، کسی را به یاد دلسوزی بعضی ها نمی اندازد. گاهی به اشتباه احساس می شود که برخی کارشناسان و مصاحبه شوندگان، از روی غرض ورزی، صحبت هایی را در رسانه انجام می دهند. پیشنهاد این است، آن عده از کارشناسانی که قصد دارند مصاحبه های جنجالی انجام دهند، از بسته های اینترنتی ویژه مشترکین تلفن همراه استفاده کنند و فقط ۱۰ دقیقه در مورد خودروسازان و محصولاتشان در سایت هایی چون ویکی پدیا جستجو کنند. شاید برای آن دسته از کارشناسان جالب باشد که این روزها گوگل قابلیت ترجمه همزمان را به کاربران خود ارائه می دهد و راحتتر می توانند به سراغ منابع اصلی بروند. آن دسته افرادی هم که خدایی نکرده می خواهند اظهارات اشتباه خود را درست و منطقی جلوه دهند، می توانند در کلاس های فشرده “رنگ آمیزی کلاغ و گنجشک و فروش آن به جای قناری” شرکت کنند.

حسین دلاور

زمان ارسال پست: ۱۰ آذر ۱۳۹۵ | ۳:۵۷ ب.ظ | دسته بندی: اخبار, پیشنهاد سردبیر | تگ ها: ، ،

26 Responses to “داستان خودروهای آمریکایی و غرض ورزی؟!”

 1. سعيد رنجكش گفت:

  بعضي بحث ها فراتر از بحث خودرو هست بهتره كارشناسان اقتصادي نظر بدن و نه لوزما فقط خودرويي طبيعي هست واردات خودرو هايي نظير كمري هيبريد نسخه امريكايي براي امريكا حتما توجيه اقتصادي داره

 2. سعید شاهسوند گفت:

  جالبه واقعا. هنوز خیلی آقایون نمی دونن که بازار اول خودروهای هیبریدی توی آمریکا است و اکثر تولیدکنندگان برنامه صادارات خودروهای هیبریدی رو از آمریکا دنبال می کنن. بعد میان الکی تشویق می کنن و منت میذارن که ما برای خودروهای هیبریدی فقط ۴% عوارض می گیریم. بعد که میفهمن مونتاژ آمریکا هست کلا نمیذارن ماشین بیاد. کمری هیبرید ساخت ژاپن تعدادش واقعا محدوده و معلومه تویوتا کمری هیبریدهای بخش خاورمیانه و شمال آفریقا رو از خط آمریکا تامین می کنه. واقعا قبل از قانون گذاشتن فکر نمی کنن؟!

 3. سعید گفت:

  سپاس آقای دلاور بابت این نوشتار خوب
  و باید گفت متاسفانه این طنز تلخ روزگار ماست و دیگر حرفی برای گفتن باقی نمیماند جز اینکه این جمله زیبای شما را تکرار کنم که: “قبول کنید که گاهی قوانین و سختگیری ها حس مسئولیت پذیری برخی افراد را به مردم القا نمی کند”.

 4. مسعود گفت:

  واقعا به این آدما نمیشه اعتماد کرد. میگن میخوایم بازار ماشین رو سر و سامون بدیم. بعد اومدن ماشینی که دو ساله وارد میشه ممنوع الورود کردن. قیمت ماشین نوسان پیدا کرد اونقدر که رفت بالاتر از حد انتظار. بعد اومدن گفتن مالکین ضرر میکنن، فعلا این هزار دستگاه شماره گذاری بشه. خب یعنی چی این قانون؟ نباید به رانت بعضی آقازاده ها شک کرد؟

 5. آخرش چی؟ گفت:

  فکر کنم این برنامه ای که شما میگی، دیشب توی اخبار ۲۰:۳۰ نشون داد. فکر کنم بیلبورد میتسوبیشی رو نشون دادن، بعد طرف گفت چرا تبلیغ ماشین های مونتاژ آمریکا هنوز توی خیابون نصب میشه؟ 🙂
  بعد اون آقاهه با لباس دیپلماتی به عنوان یکی از مسئول های صنف خودرو مخالف بود که ماشین وارد کنن، انگار هم توی نمازخونه نشسته بود حرف میزد. پشتش همش کتاب های عرفانی بود 🙂

 6. نزار گفت:

  ایران خودرو و سایپا:

  مشتریان و ملت ایران هیچ غلطی نمیتوانند بکنند. ماییم و بس. کارشناسها را هم میخریم. تا ابد الدهر ملت ایران باید سوار قراضه هایی چون پژو دهه هشتادی و پراید باستانی بشن. همینی که هست. کسی صداشو بلند کنه وزیر محتر واردات (از چین) و معدن اوراضد انقلاب و خائن به وطن معرفی میکن و بس!

 7. بنيامين گفت:

  آقا دلاور سلام
  يه تست پريوس هم بكنين
  تو ايران تست درست حسابي نشده
  خيابونا هم ازش پر شده.

 8. آریو گفت:

  آقایون سیاسی لطف کنند از این ببعد هواپیما سوار نشوند و از کامپیوتر هم استفاده نکنند . با همان درشکه و گاری به مسافرت بروند !

 9. رضا گفت:

  اینهمه وسیله تو بازار امریکاییه یا لااقل تکنولوژی امریکا توشه از ایفون گرفته تا قطعات کامپیوتر تا پیچ و مهره …. من نمیدونم چه داستانیه این داستان خودرویی کشور ما چقد آخه سود داره واستون ! سود اقایون تصمیم گیرنده چیه برای مردم ! غیر اینه ک ما تو امار تلفات و کشته ها از اخر نزدیک اولیم اونم کنار چنتا کشور افریقایی ک جاده اسفالتم حتی ندارن !

 10. امین گفت:

  بیگ بیگ لایک

 11. حسین گفت:

  حرف دل خیلی از مردم همینه ، ممنون

 12. پژمان گفت:

  منم دلم به حال اونا میسوزه که هوندا سی ار وی خریدن!!!!!الان میخوان چیکار کنن با شرکت وارد کننده!!!!با چه ضرری مواجه شوند این ها

 13. حمیدرضا گفت:

  خیلی خوب بود ممنون بابت اظهار نظر بسیار شجاعانه شما جناب دلاور

 14. امیرحسین گفت:

  بعضی از آقایان یک نظر به میزان تولید این کمپانی ها در آمریکا بندازند تا متوجه بشن تاثیر ورود یا عدم ورود چند صد خودرو مونتاژ آمریکا به ایران شبیه تاثیر لگد زدن پشه به آدمیست!!!!!
  اون گاف نشون دادن اوتلندر به عنوان ماشین مونتاژ آمریکا میزان دانش خودرویی این عزیزان رو نشون داد

 15. رضا گفت:

  فقط اینو میدونم که با اینکار فقط خودمان را مضحکه کرده ایم چون از یک طرف
  التماس می کنیم بوئینگ به ما بفروشند و از ان طرف خودروی امریکایی را تحریم می کنیم!!!!!

 16. ناشناس گفت:

  دمت گرم دلاور جان. متاسفانه بحث شما رو میشه تو تمام جامعه ایرانی تعمیم داد. یه عده که معلوم نیست از کجا یهو شدن کارشناس ، نظرات کارشناسی میدن و تا اجرای اون هم پیش میرن. از اون بدتر کسانی هم هستن که برچسب کارشناس و این جور سوسول بازیا رو هم به خودشون نمیزنن و یک شبه، یه جو تو مملکت راه میاندازن و ملت همیشه در صحنه بدون کوچکترین تاملی هم دنبالشون راه میوفتن و کل قضیه رو از ریشه میزنن. وای به اون جامعه ای که تو جهل مرکب گیر کنه و فکر کنه همه دنیا به خاطر وجود اونا به خلق شدن.

 17. امیرحسین گفت:

  دلاور

 18. علی اکبر گفت:

  واقعا غرض ورزی هستش،چون اولا هوندا برند ژاپنیه ،اینو همه ميدونند،دوم اینکه همین مسوولان به اصطلاح دلسوز ميفرمايند هوا آلوده است و این آلودگی بیشتر بخاطر خودروهای بی کیفیت میباشد ولی در مقام عمل از ورود خودروهای پاک و با کیفیت جلوگیری میکنند،این عملکردشان آیا واقعا چیزی بجز غرض ورزیه?

 19. صادق گفت:

  خیر نبینید با این تصمیمات مزخرفتون…
  شما یه روزی تاوان همه این کارای …. رو میدین (ان شا الله)

 20. سبزه میدان گفت:

  جانا سخن از زبان ما می گویی ///
  ولی حواستون باشه سایت خوبتون فیلتر نشه!!!

 21. حسین گفت:

  خیلی عالی بود

 22. رهگذر گفت:

  یادم رفت بگم خیلی جالبه خودروی مونتاژ امریکا حق ورود نداره ! با اینکه برند امریکایی نیست
  ولی اپل مونتاژ چین نمایندگی معتبر بهش دادن !
  تناقضو میبینین.با ورود خودروها به اقتصاد و برنامه های امریکا کمک میکنیم ولی با خرید انواع برندهای امریکایی مونتاژ سایر کشورها کمک نمیکنیم !

 23. مصطفی گفت:

  ممنون اقای دلاور.بسیار زیبا بود.امید میره این صداها به جایی برسه و اصلاحاتی صورت بگیره.

 24. رضا گفت:

  پس کی هاوال میاد تو ایران؟؟؟؟

 25. رضا ss گفت:

  سلام حسین آقای دلاور…
  حقیقتا کلاه از سر بر میدارم و سر تعظیم فرود میارم در مقابل مطلب بحق و حقیقی شما… قلم شما طلاست…
  من اون مصاحبه رو دیدم و واقعا تو یک کلام میشه گفت که فاجعه بود! چیزی شاید در حد فاجعه هیروشیما!!!!!!!
  پروردگارا علم ما انسانها را بی انتها کن تا به این فکاهی دچار نشویم… آمین

 26. علی \اکبر گفت:

  من فقط یه چیزی دارم که به بعضی مسئولان که شرفشونو به مادیات فروختن بگم. (بترسید از روزی که این کشتی سوراخ بشه)

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.