کارمانیا
مدیران خودرو

داخلی‌سازی، قیمت را کاهش می‌دهد؟

ایران دنبال رتبه اول در خودرو‌سازی
ورود هر خودروساز یا سرمایه‌گذار خارجی به صنعت خودرو، همیشه با دغدغه مسوولان صنعتی کشور بر سر میزان داخلی‌سازی محصولات تولیدی مشترک همراه بوده است.
به گزارش دنیای اقتصاد، هرچند وزارت صنعت و خودروسازان با انگیزه ایجاد ارزش افزوده در تولید خودرو و همچنین رشد و توسعه صنعت قطعه‌ ایران بر داخلی‌سازی محصولات مشترک با خارجی‌ها اصرار دارند، اما باید دید که در قراردادهای پیشین تاکید بر داخلی‌سازی به چه میزان توانسته اهداف موردنظر مسوولان صنعتی کشور را تامین کند. بر این اساس به‌نظر می‌رسد که وزارت صنعت، معدن و تجارت، باید در ابتدا به تحلیل شرایط کنونی و واقعیات صنعت قطعه کشور بپردازد و بعد از آن داخلی‌سازی را جزو الزامات ورود خارجی‌ها قرار دهد.
ازسوی دیگر به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، داخلی‌سازی در شرایطی برای قطعه ساز و خودروسازکشور سودده است که تولید محصول به تیراژ اقتصادی برسد؛ چراکه با رشد تیراژ، سرمایه‌گذاری قطعه‌ساز نیز توجیه پیدا کرده و خواسته وزارت صنعت هم تامین می‌شود این در شرایطی است که ورود محصولات جدید با تیراژ اندک، داخلی‌سازی را توجیه نمی‌کند. از سوی دیگر تجربه نشان داده که داخلی‌سازی خودروهای تولیدی که مسوولان صنعتی تاکید فراوانی به آن دارند، نه به ارتقای کیفی محصولات تولیدی ختم شده و نه رسیدن به قیمت ایده‌آل مشتریان. بنابراین سیاست‌گذاران صنعتی کشور باید با توجه به واقعیات موجود اقدام به صدور مقررات در این زمینه کنند این در شرایطی است که زمینه رشد و توسعه زنجیره خودروسازی کشور مسیرهای فراوانی دارد هرچند توسعه اجباری نمی‌تواند آخرین راه‌حل در این مورد باشد.

زمان ارسال پست: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۳:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

One Response to “داخلی‌سازی، قیمت را کاهش می‌دهد؟”

  1. پرهام گفت:

    شما تا حالا دیدین داخلی سازی باعث کاهش قیمت بشه؟ باعث افت کیفیت شدید شده اما کاهش قیمت خیر!!! البته شاید من اشتباه کنم اما مثلا پژو های تولید ایرانخودرو که از داخلی سازی گذشتن دیگه به فرهنگ ما پیوستن همینطور پراید یا جدیدتر مثلا سراتو ایا ارزانتر شدن؟؟؟ ایا کیفیتشون تغییر نداشته؟؟؟

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.