کارمانیا
مدیران خودرو

خودروسازان ، دولت را دور زدند!

خودروسازان ، دولت را دور زدند!

با گذشت بیش از یک ماه از اجرایی شدن مصوبه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و نرخ سود خودروسازان، حالا که به اصطلاح آبها از آسیاب افتاده خودروسازان باز هم دست به کار شده و نرخ سودهای ۱۸ درصد برای تحویل‌های دوماهه پرداخت می‌کنند.
به گزارش فارس در پی کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی با مصوبه دولت و اجرای آن از ۱۱ شهریور ماه، حداکثر نرخ سود پرداختی از سوی خودروسازان برای تحویل‌های یک ساله نیز معادل ۱۸ درصد تعیین شد.
در آن زمان، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی گفت که نرخ سود برای خودروسازان (در قراردادهای یک ساله پیش فروش خودرو) ۱۸ درصد است و در صورت اتمام قرارداد در دوره کمتر از یک سال، ۱۵ درصد است.
وی در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر مهلت ۵ ماهه خودروسازان نیز گفته بود: مهلت ۵ ماهه فقط مشمول قراردادهای قبلی می‌شود.
حال با گذشت بیش از یک ماه از اجرایی شدن مصوبه دولت و پس از آنکه خودروسازان پرداخت سودهای بالای خود را برای مدت کوتاهی متوقف کردند،اکنون که به اصطلاح کمی آبها از آسیاب افتاده است باز هم خودروسازان به انجام فعالیت‌های بانکداری خود برگشته اند سعی در ترغیب مشتریان به سپرده‌گذاری سرمایه خود نزد شرکت‌های خودروساز با عناوینی مانند پیش فروش خودرو دارند.
در این راستا پیش فروش خودرو با موعد تحویل کمتر از یک سال (تحویل‌های دو ماهه یا حتی فروش نقدی) معادل ۱۸ درصد تعیین شده که با مصوبه دولت مغایر است.
در این وضعیت، نظارت بانک مرکزی بر اجرای مصوبه نرخ سود مشارکت خودروسازان لازمه کارآمدی این مصوبه خواهد بود وگرنه هر نوع تصمیم‌گیری و تشکیل کارگروه‌های بررسی مسائل نتیجه‌ای جز هدر دادن وقت و منابع مالی نخواهد داشت.

زمان ارسال پست: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ | ۹:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

2 Responses to “خودروسازان ، دولت را دور زدند!”

  1. مهدی گفت:

    دوستان عزیز همه ما میدونیم که این سودی که شرکت ها میگن همه فقط روی کاغذ هست و در اصل پولی رد و بدل نمیشه .آخر سر توی فاکتور خیلی تمیز همرو گرد میکنن میره شماهم متوجه نمیشی.

  2. آریا گفت:

    هیچ خودرو سازی سود انصراف (پول) بالای ۱۸ % نمی دهد،
    سود مشارکت، بله (خودرو- نه پول)

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.