کارمانیا
مدیران خودرو

خداحافظ رفیق

خداحافظ رفیق
غم از دست دادن رفیق کوهی از درد است که هر جوانی را پیر و هر پیری را زمین گیر می¬کند. در دنیای خودرو ، گاهی خودرو دوست و رفیق صمیمی آدم می¬شود. فرق رفاقت¬های ماشینی آنجا مشهود می¬شود که در لحظه رخ می¬دهد و شاید دوام آن دوستی فقط چند دقیقه باشد. علاقه¬ی ما به دوستانمان که بعضاً آهن پاره خطاب می¬شوند، حالتی خاص از روحیه ما را به دیگران نشان می¬دهد. امروز از رفاقتی صحبت می¬کنیم که فقط در ملاقاتی شکل گرفت و به پایان رسید.
مرسدس بنز جز آن دسته از خودروهایی است که هر انسانی به اعتبار آن اعتراف می¬کند. بعضی از محصولات این شرکت در جهان شهرت خاصی دارند. از مشهورترین این تولیدات بنز W124 یا همان بنز کوپل خودمان است که هر جوانی در آن دوران آرزوی داشتنش را داشته است. ولی گاهی پیش می¬آید که ما در سال ۲۰۱۵ هوس داشتن یک دستگاه از آن را می¬کنیم و می¬خواهیم بجای یک خودروی روز، بنز کوپل داشته باشیم. این هوس و اشتیاق در هر شرایطی شکل نمی¬گیرد. بلکه باید رفاقتی شکل بگیرد تا به سمت داشتنش گرایش پیدا کنیم.
خداحافظ رفیق
چندی پیش با بنز کوپلی آشنا شدیم که ۲۱ سال در خواب ناز فرو رفته بود. ۲۶۰E مدل ۱۹۹۱ که جز آن دسته از اتاق¬های نارایج W124 در ایران حساب می¬شود. زیرا بنز کوپل در ایران با نسخه ۲۳۰E بیشتر شناخته می¬شود. بیست و یک سال خواب بودن حاکی از آن بود که تمام قطعات خودرو فابریک و دست نخورده باقی مانده و حتی زیرپایی¬های عقب هم در حالت وکیوم و فابریک نگهداری شده¬اند. ۲۶۰ از یک موتور ۶ سیلندر خطی ۲٫۶ لیتری انژکتوری استفاده می¬کند. تنظیم انژکتور این خودرو با تنظیم دستی فشار پاشش صورت می¬گیرد و با انژکتوری¬های امروزی متفاوت است. کاربرد این موتور را ما بیشتر در W126 یا اتاق تانک دیده¬ایم. این موتور قادر است قدرتی خروجی بین ۱۵۸ تا ۱۶۶ اسب بخار را با گشتاور ۲۲۸ نیوتن متر تحویل بدهد. گیربکس بنز ما از نوع ۵+۱ دنده دستی بود که قدرت را مستقیم به چرخ¬های عقب منتقل می¬کرد. به هر حال ۲۱ سال استراحت مطلق باعث شده بود تا باطری مرخص شود و موتور به راحتی روشن نشود. با تعویض باتری و تنظیم قطعه تقسیم سوخت توانستیم خودرو را روشن کنیم. باورش سخت بود که بعد از این همه سال هنوز تمام امکانات آن کار کند. آن هم چه امکاناتی؟ آپشن¬هایی که روی خیلی از ماشین¬های امروزی نصب نیست. بنز برای ۲۶۰E مورد بحث در سال ۱۹۹۱ دو کیسه هوا تعبیه کرده و خودرو را مجهز به ترمزهای دیسکی با قابلیت ABS کرده است.
خداحافظ رفیق
در وسط صفحه آمپر خودرو یک علامت تعجب وجود دارد که در زمان لغزش چرخ¬های عقب به راننده اخطار داده و به طور اتوماتیک حفظ تعادل می¬کند. این سیستم این روزها توسط کامپیوتر خودرو و بُردهای الکتریکی صورت می¬گیرد که ESP و TCS نام دارد. در سال ۱۹۹۱ خودرو به کروز کنترل و محدود کننده سرعت متغیر مجهز بود. سیستمی که این روزها هنوز جز آپشن و امکانات سفارشی خودروها محسوب می¬شود. تنظیم آینه راننده به صورت دستی و سمت شاگرد به شکل برقی کنترل می¬شد. سیستم صوتی ماشین که هنوز فابریک و دست نخورده بود کار می¬کرد و کیفیت عالی¬ای برای نوار کاست و رادیو تحویل می¬داد. جالب بود که باندهای خودرو بعد از ۲۱ سال بی کاری، به محض روشن شدن بیس خوبی را تحویل شنونده می¬دادند و انگار برای آهنگ¬هایی با سلیقه هزاره سومی¬ها طراحی شده¬اند. سیستم تهویه مجهز به کولر فابریک با قابلیت تنظیم دوگانه است و برای راننده و سرنشین جلو به طور مستقل تنظیم می¬شود. بالای تنظیمات کولر، دکمه پرده برقی و پشت سری¬های تاشو عقب قرار دارد که راننده از جلو می¬تواند روی آن¬ها کنترل داشته باشد. روی ستون¬های عقب خودرو برای سرنشینان چراغ مطالعه در نظر گرفته شده است. زیر آرنجی عقب هم در کنار چوب کاری¬های روی درب¬های فضای شیک و آرامش بخشی را فراهم می¬کند. برف پاکن خودرو از نوع جکی و هیدورلیکی است که بعد از ۲۱ سال تیغه اش سالم مانده بود و به راحتی کل شیشه¬ را پاک می¬کرد. در کنار کنسول میانی و صندلی¬های جلو دو ردیف دکمه وجود داشت که به ماساژور صندلی شناخته می¬شود. در اصل این دکمه¬ها وظیمفه تنظیم گودی کمر و پهلو¬ها در قسمت های مختلف پشتی صندلی¬ را داشتند. چراغ¬های جلو مجهز به سیستم چراغ پارک بود و با چراغشور و برف پاکن تمیز می¬شد. ترمز پارک خودرو به سبک بنز در گوشه سمت چپ کابین کنار پای راننده قرار داشت. از آپشن¬های ویژه این خودرو مجهز بودن به سیستم تنظیم ارتفاع اتوماتیک بود که در صورتی که وزن خودرو بالا می¬رفت و سبب اُفت ارتفاع می¬شد، ارتفاع خودرو از سطح زمین به حالت استاندارد و اولیه بر می¬گشت. زیر دکمه¬های ضبط، پنلی با دکمه¬های برقی قرار داشت که در زمان خاموش بودن خودرو و قبل از استارت، با تنظیم آن می¬شد تا موتور و محفظه آن را قبل از استارت زدن گرم کرد تا فشار به روغن و پوسته موتور نیاید. در عقب ماشین از بیرون، کاروان¬کش نصب شده تا با توجه به سلیقه¬ی اروپایی¬ها آخر هفته خوبی را با خانواده تجربه بتوان تجربه کرد. شیشه¬های این خودرو از نوع دستی بود و در نسخه فولتر آن امکاناتی مثل شیشه¬های برقی، گیربکس اتوماتیک، پرده جانبی، سانروف، صندلی برقی با گرمکن و…بهره-مند است.
خداحافظ رفیق
صندلی¬ها، بدنه، لاستیک¬ها،سپر خودرو، داشبورد و دور فرمان بدون هیچ نقصی و تفاوتی نسبت به نسخه صفر، بعد از ۲۱ سال به ما رسیده بود و جای تعجب داشت که چرا مالک آن از ماشین استفاده نکرده. وقتی جویای ماجرا شدیم، پی بردیم که این ماشین قابلیت اخذ مجوز پلاک را ندارد و اصطلاحا اوراقی نامیده می¬شود و سند آن تنها کاغذی است که برگه تملیک اوراقی نام دارد. عاقبت این خودرو بعد از ۲۱ سال این شده بود که از پارکینگ به بیرون بیاید و ما آن را ببینیم و آماده اوراق و اسقاطش کنیم. مالک خودرو به هر راهی متوسل شده بود تا بتواند پلاک خودرو را بگیرد. ولی بخاطر نایاب بودن این نسخه با این رنگ امکان تجمیع با خودروی دیگر وجود نداشت و آخر سر راضی به اهدای عضو این ۲۶۰E شده بود. خودرویی که نابتر از هر خودروی موجود در بازار است، امروز آماده اهدای عضو می¬شود و به دیار باقی خودروها، قبرستان خودروها منتقل می¬شود.
خداحافظ رفیق
دیدار چند ساعته ما با این ماشین باعث شد که یک عشق و دوستی یک طرفه¬ای شکل بگیرد و بدانیم که مجنون قصه شده¬ایم و لیلی ماجرا چند صباحی با نیستی فاصله ندارد. سکوت ۲۱ ساله کوپل خان به مرگ تبدیل شده و ما را در غم خود جا گذاشته است. خداحافظی از رفیقی که میراث گذشته را تا به امروز برایمان به درستی حفظ کرده است بسیار سخت است. آموخته¬های کودکی¬ به ما حکم می¬گند که حتی برای مال دنیا بغضی و اندوهی در گلو نداشته باشیم. ولی در دنیای خودرو، جسمی سرد می¬تواند به رفیق و دلگرمی¬ای برای آدم تبدیل شود. پس حق خود می¬دانیم که احساساتمان در وداع با دوستمان این طور مطرح کنیم…
خداحافظ رفیق

خداحافظ ای همنشین همیشه ***** خداحافظ ای داغ بر دل نشسته
تو تنها نمی مانی ای مانده بی من ***** تو را می سپارم به دلهای خسته
تو را می سپارم به مینای مهتاب ***** تو را می سپارم به دامان دریا
اگر شب نشینم اگر شب شکسته ***** تو را می سپارم به رویای فردا

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

زمان ارسال پست: ۰۹ آذر ۱۳۹۴ | ۷:۵۲ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ،

21 Responses to “خداحافظ رفیق”

 1. محسن گفت:

  جدی دارن میبرن اوراقش کنند
  به نظر من خط تولید ایران خودرو و سایپا بیشتر لایق اوراق شدن هستن تا این بنز ۱۹۹۱

 2. حسين گفت:

  واي عالي مينويس استاد دلاور
  من كه عاشق خودرو نويس يت هستم
  مرسي

 3. مرتضی محمد رستمی گفت:

  واااااای حتی تصورشم برام سخته اخه چرا این میراث رو باید اینجور از بین برد واقعا حیفه حیف…

  تنها حرفی که دارم اینه که واقعا این کشور با این قوانینش دنیای ما ماشین بازا رو داره به کجا میکشونه خدا میدونه

 4. مهدی گفت:

  خوب چرا پلاک تاریخی نمیکنن؟ یه نوع پلاک قهوه ای رنگه کمتر یک ساله اومده

 5. سهیل گفت:

  چه احتیاجی بود که اوراق کنه؟ به عنوان یک ماشین آنتیک نگهش میداشت..!!

 6. محمد گفت:

  این داستان واقعی بود؟؟؟
  اوراق؟؟؟
  اشک ما رو دراوردین…حیف…واقعا حیف…

 7. جواد گفت:

  با چه قیمتی اوراق می شود؟

 8. محمد گفت:

  اگه تا الان تحویلش ندادین من میخرمش.لطفا یه آدرس از صاحبش بمن بدین

 9. رضاااااااااا گفت:

  😐
  اشکم در اومد 🙁
  حیف…
  چیزی نمیتونم بگم
  🙁

 10. مجتبي رمضاني نسب گفت:

  آقا من خريدارم . لطفا اگه ميخواين نگهش دارين كه مباركتون باشه و لي اگه ميخواين اوراق كنين من خريدارم

 11. محمد گفت:

  آقای همایونی پول خوبی میدم براش.لطفا یه آدرس ایمیل بدین بتونم مستقیم باهاتون صحبت کنم

 12. محمد گفت:

  بله متوجه هستم.با توجه به مطلبتون احساس کردم با صاحب ماشین آشنایی دارین.سپاس

 13. محمد گفت:

  سپاس فراوان.

 14. Soheil گفت:

  آقاي حسين دلاور عالي بود متن خيلي تأثير گذار بود

 15. نیما گفت:

  واقعا حیف شد!
  واقعا این مقاله تاثیر گذار و دردناک بود

 16. علی گفت:

  شماره این اقا رو برام بفرس خواهش اگه هنوز از بین نرفته اگر هم جایی دادینش بگین من از اونجا بگیرم این عالیه ماشینش اگه صاحبش میفروشه بگین

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.