کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

حذف واردکنندگان شخصی به شرط کنترل قیمت باید باشد

گمرک باهنر با حضور خواص
در مطالب قبل اشاره کردیم که بسیاری از واردکنندگان شخصی باعث نابسامانی در بازار خودروهای وارداتی شده اند و همین چند وقت پیش، در پی خرید یکجا مجوزهای واردات بودند تا در شب عید سود اصلی بازار در دستشان بیافتد.
اشاره شد که بسیاری از واردکنندگان شخصی باعث شده اند تا قیمت خودروهایی که توسط نمایندگی رسمی وارد کشور نمی شود، در بازار آزاد با قیمت بالا معامله شود. ولی این مسئله را باید در نظر گرفت که حذف واردکنندگان شخصی باید با کنترل قیمت بر خودروهای وارداتی آغاز شود. زیرا این روزها اکثر محصولات کیا، هیوندای، تویوتا، لکسوس، ب ام و، مرسدس بنز و… به صورت شخصی وارد کشور می شوند و از طرفی قیمت های دلبخواه دلالان روی آن ها نقش می بندند. اگر قرار باشد که واردکنندگان رسمی متولی ورود این خودروها به کشور شوند، باید در ابتدا تضمین این صورت گیرد که نیاز بازار مانند شرایط فعلی تامین شود و خرید این خودروها با شرایط پیش فروش چند ماهه اتفاق نیافتد. زیرا در عمل شاهد آن خواهیم بود که دوباره قیمت این خودروها در بازار افزایش پیدا می کند و اگر شرکت ها هم در شرایط پیش فروش و فروش قطعی مدت دارشان قیمت خودروها را به نسبت بهتر از امروز تعیین کنند، ولی معاملات روز بازار باز هم با بهایی مانند شرایط فعلی اتفاق می افتد. همچنین امکان این وجود دارد که واردکنندگان رسمی در آینده قیمت خودروها را مانند امروز بازار آزاد تعیین کنند و عملا با حذف واردکنندگان شخصی قیمت خودرو کاهش پیدا نکند و شاید هم گرانتر شود. لذا شاید لازم باشد که وقتی این قانون عملی می شود، واحد نظارتی بر قیمت خودروهای وارداتی هم تاسیس شود تا حذف واردات شخصی به نفع مشتریان تمام شود، نه صرفا واردکنندگان انحصاری!

زمان ارسال پست: ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۲:۳۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ،

One Response to “حذف واردکنندگان شخصی به شرط کنترل قیمت باید باشد”

  1. رضا گفت:

    شورای رقابت قبلا قرار بود به قیمت خودروهای وارداتی هم نظارت داشته باشه که آخر معلوم نشد خودشون پا پس کشیدن یا نزاشتن که وارد بشه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.