کارمانیا
مدیران خودرو

جیلی بالاخره تولید داخل شد

جیلی بالاخره تولید داخل شد
وقتی به سال های ۸۴ و ۸۵ بر می گردیم، کرمان جز آن دسته از شهرهایی بود که برای مردم ایران خودروهایی با کیفیت و دوست داشتنی می ساخت. از جمله این ماشین های فولکس واگن گل بود که در سال ۸۳ قرارداد آن در شرکت خودروسازان بم امضا شد و با مدل ۸۴ روانه بازار ایران شد. این خودرو جز آن دسته از خودروهایی بود که محبوبیتش را به جز مسئله کیفیت، از ایمنی بالا و امکانات خوب بدست آورده بود. اواخر دهه ۸۰ بود که تولید این خودرو متوقف شد و خودروسازان بم خودروی لوبو را به خط تولید خود آوردند که رقیبی برای MVM110 بود و این روزها دیگر تولید نمی شود. بعد از توقف تولید این ماشین بود که دیگر خبری از خودروسازان بم شنیده نمی شد و همیشه اخبار ضد و نقیضی از آغاز همکاری این شرکت با فولکس واگن شنیده می شد. حال بعد از چند سال دوباره این شرکت جان تازه گرفته و خود را برای رقابتی سخت آماده می کند. رقابتی که بر سر گرفتن سهمی از بازار خودروهای سدان متوسط است و جیلی GC6 به عنوان نماینده این شرکت برای رقابت به بازار می آید. این ماشین چند وقت پیش در نمایشگاه خودرو تبریز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت تا اولین ملاقات مردمی با این خودرو صورت بگیرد. امروز به معرفی این خودرو و سهم آن در بازار کشور می پردازیم.
جیلی نامی آشنا
جیلی بالاخره تولید داخل شد
برند چینی جیلی، یکی از آن دست شرکت ها و هلدینگ هایی به حساب می آید که در چین اعتبار خوبی را دارد و در کنار اعتبار، قدمتی به نسبت مناسب در بین چینی ها دارد. ما ایرانیان این برند را چند وقتی است می شناسیم و این آشنایی را جیلی امگراند۷ برایمان ایجاد کرده که با مدل های ۲۰۱۳ و ۱۴ به صورت وارداتی توسط شرکت جیلران موتور وارد بازار ایران شده است. جیلی امگراند در روزهای اول با استقبال خوبی مواجه شد و همین امر باعث شد تا شرکت جیلران موتور، نسخه شاسی بلند جیلی یعنی X7 را به ایران بیاورد. وجود نسخه های مختلف از این برند طی ۳ سال در ایران نشان می دهد که گرایش ایرانی هم به سمت خودروهای چینی و به نسبت گران قیمت بیشتر شده است. در کنار واردات جیلی، شرکت خودروسازان بم در سال ۹۲ طی قراردادی با جیلی چین، توافقی انجام داد تا برخی محصولات این شرکت را در ایران به روی خط تولید ببرد. حال امروز در سال ۹۴ این امر محقق شده و به عنوان اولین محصول مشترک خودروسازان بم و جیلی، GC6 به روی خط تولید می آید. رضا ظروفیان، مدیر فروش و بازاریابی خودروسازان بم، در مصاحبه اختصاصی با «روزنامه دنیای خودرو» اشاره کرد که این خودرو به احتمال زیاد از بهمن ۹۴ با مدل سال ۹۵ به دست مشتریان تحویل داده می شود و به زودی طی مراسمی از خودرو پرده برداری شده و قیمت رسمی آن اعلام می شود.
GC6 بازار را می گیرد؟!
جیلی بالاخره تولید داخل شد
جیلی GC6 یا همان MK، خودرویی است که زیر نظر هلدینگ جیلی تولید می شود. این خودرو تا به امروز چند نسل را پشت سر گذاشته و در ایران با آخرین سری خود که در سال ۲۰۱۴ به بازار چین عرضه شده است، حضور پیدا می کند.
GC6 جز آن دسته از خودروهای سدان جیلی قرار می گیرد که در آن اصل سادگی و کاربردی بودن لحاظ شده تا قیمت خودرو برای مصرف کننده عامی جامعه مناسب باشد. این خودرو با فاصله محوری ۲۵۰۲ میلی متری در رده خودروهای سدانی قرار می گیرد که برای استفاده خانواده های ۴ نفره مناسب واقع می شود. همچنین موتور ۱۴۹۸ سی سی ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ این خودرو با توان تولید ۵/۱۰۰ اسب بخار قدرت و گشتاور ۱۳۶ نیوتن متری را دارد که برای وزن ۱۱۴۲ کیلوگرمی خودرو، به نظر مناسب می آید. البته با باز نگری انجام شده قدرت این خودرو به ۱۰۵ اسب بخار رسیده و توان تولید گشتاور ۱۴۶ نیوتن متری را دارد. طبق اعلام خودروسازان بم، GC6 با گیربکس دستی و اتوماتیک عرضه می شود که به انتخاب مشتری، سفارش گذاشته می شود. گیربکس دستی، ۵ دنده معمولی بوده و نسخه اتوماتیک، ۴ دنده است. روی پنل این گیربکس حالت رانندگی با دنده سنگین و شروع حرکت با دنده دو تعبیه شده است. ولی خبری از حالت تیپرونیک یا تعویض دستی نیست که برای این خودرو نسبت به رقبا ضعف حساب می شود. فرمان این خودرو از نوع هیدرولیک است که برای خودروهایی با این رنج قیمت طبیعی است. البته که رقیبی مانند برلیانس H330 پارس خودرو به فرمان برقی مجهز است. رینگ خودرو ۱۵ اینچی بوده و لاستیک ۶۰/۱۸۵ روی آن نصب شده است. ترمزهای خودرو که از نوع ABS و EBD می-باشد، روی ۴ چرخ دیسکی خودرو عملکرد خود را نشان می دهد. سیستم تعلیق مکفرسون در جلو و سیستم استرس گیر ضربه در انتهای اکسل عقب در کنار لاستیک های مناسب باعث می شود که خودرو تعادل خوبی را داشته باشد. وجود دو کیسه هوا هم به ایمنی بیشتر خودرو کمک می کند و باعث می شود که رقابت در بازار ایران برای این ماشین سخت نباشد.
اگر بخواهیم واقع بینانه در مورد ظاهر این خودرو نظر بدهیم، باید بگوییم که در طراحی آن نکته خلاقانه ای وجود ندارد. می شود گفت در دوره های مختلف طراحی این محصول که سال های گذشته هم به بازارهای مختلف ورود کرده است، نسبت به نسخه های ۲۰۱۵ تغییر آنچنانی ای نداشته و می شود گفت که ظاهرش مثل تندر۹۰ خشک و کمی بی روح است. البته که خطوط بدنه GC6 نسبت به تندر۹۰ بیشتر بوده و با توجه به ال۹۰ فعلی، جذابیت بیشتری دارد. وقتی درب خودرو را باز می کنید به داخل آن نگاهی می اندازید، متوجه می شوید که طراحی داخلی هم ساده است، ولی این سادگی متفاوت بوده و با رعایت اصول طراحی داخلی، زیبایی خوبی را به کابین خودرو داده است. صندلی راننده به صورت دستی در ۶ جهت تنظیم می شود و صندلی شاگرد ۴ حالته می باشد. صندلی ها از نوع چرمی بوده و در عقب خودرو پشتی صندلی ماشین به سه پشت سری قابل تنظیم مجهز است و قابلیت ISO FIX را دارد.
روی فرمان خودرو در سمت چپ، تنظیمات سیستم صوتی قرار دارد. شیشه ها و آینه های خودرو هم برقی است. در وسط داشبورد GC6، مانیتوری وجود دارد که به امکاناتی نظیر پخش فیلم و پشتیبانی از GPS مجهز است. این سیستم صوتی به قابلیت اتصال USB و بلوتوث مجهز است که جز امکانات معمولی و خوب خودروهای ۲۰۱۵ محسوب می شود. فضای پای سرنشینان جلو و عقب به میزان کافی تعبیه شده و در کنار فضای ۴۵۸ لیتری صندوق عقب، خودرویی مناسب را برای یک خانواده ۴ نفره فراهم کرده است. سیستم تهویه این خودرو به صورت دستی قرار دارد که زیر پنل ضبط و مانیتور جایگیری شده است. تنظیم ارتفاع چراغ ماشین هم به شکل برقی در خودرو قرار دارد که در سمت چپ ستون فرمان، روی داشبورد نصب شده است. روی سپر عقب خودرو سنسور پارک وجود دارد که در حین دنده عقب به کار می آید. یکی از ضعف های GC6 این است که با وجود مانیتور در ماشین، دوربین دنده عقب روی خودرو وجود ندارد. این کار شرکت جیلی را می توان کم کاری در بخش امکانات دانست. البته در برخی نسخه های سفارشی این ماشین، سانروف و دوربین دنده عقب به صورت آپشن وجود دارد. ولی با توجه به نسخه هایی که در نمایشگاه تبریز بود، می توان نتیجه گرفت که این امکانات در خودروی قابل عرضه در ایران وجود ندارد.
قیمت ماشین رقابتی است…
جیلی بالاخره تولید داخل شد
رضا ظروفیان گفت: این ماشین برای رقابت در بازار خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان آماده می شود و رقیب اصلی ما، رنو تندر۹۰ اتوماتیک ایران خودرو می باشد و قصد رقابت با این ماشین را داریم.
با توجه به صحبت او می توان احتمال داد که قیمت خودرو بین ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان تعیین می شود. البته که فقط تندر۹۰ نیست که در این بازه قیمتی به عنوان یک ماشین اتومات برای GC6 رقیب می شود. بلکه ماشین هایی مثل رنو ساندرو اتوماتیک پارس خودرو، برلیاس H330 و H320 پارس خودرو، ولیکس C30 خودروسازان راین و لیفان X50 اتوماتیک، در بازه رقابتی با جیلی GC6 قرار می-گیرند. با توجه به سابقه خوب خودروسازان بم، احتمال آن زیاد است که GC6 با کیفیتی مطلوب وارد بازار ایران بشود. این احتمال هم وجود دارد که ظاهر ساده این ماشین و امکانات معمولیش باعث شود که در بین رقبا کمتر دیده شود.
احتمالا تا بهمن امسال باید صبر کنیم تا ببینیم که رویکرد بازار خودرو به این خودرو چگونه است و آیا مردم حاضر به خریدن این خودرو می شودند؟ این نکته را هم بدانیم که خودروهای ذکر شده به عنوان رقیب GC6 در بازار ایران ماشین های محبوبی به حساب نمی آید و به خودروهای بد فروش بازار معروف شده اند. انتظار کشیدن ۴ ماهه ما، همه چیز را روشن می کند. از برنامه فروش شرکت گرفته تا میزان استقبال مشتریان….
جیلی بالاخره تولید داخل شد
حسین دلاور – گروه مستند اسب بخار

زمان ارسال پست: ۲۰ آذر ۱۳۹۴ | ۳:۴۳ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ، ، ، ،

6 Responses to “جیلی بالاخره تولید داخل شد”

 1. حسین گفت:

  جیلی هم بالاخره بدبخت شد . جیلی گور خودشو کند . چینی که ایران بخواد بزنه نور علی نوره میشه

 2. سید علی حسینی گفت:

  نمیدونم چرا وقتی به جلو این ماشین نگاه میکنم یاد رنو سفران می افتم …
  به نظرتون فقط جلو این ماشین شبیه رنو سفران نیست ??

 3. امیررضا عباسی گفت:

  افسوس .ایرانی لیاقتش بیشتر از این حرفاست ……

 4. احسان گفت:

  به نظرم با این داشبورد زشت و با توجه به اینکه جلیران ناونسته هیچ موقع خواسته های مردم رو به سرانجام برسونه این طرح موفق نمیشه

 5. حسین گفت:

  دنده‌ای اش ۳۰ تومن باشه ، خوبه!
  اتومات هم ۴۰ با آپشن اضافه!

 6. سالار گفت:

  اینا چیزی نیستن .
  باید منتظر نسخه های nl3و gc9 باشیم

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.