کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

تولید قطعه‌سازان با تیراژ پایین و تنوع بالا زیان‌‌آور است

صادرات ۶ میلیارد دلاری قطعه تا ۱۴۰۴
متاسفانه تکنولوژی تولید برخی‌از قطعات به‌گونه‌ای است که تولید کم و اصطلاحا غیراقتصادی آن‌ها به‌صرفه نیست. مثل انژکتور یا لوله اوپوریتور سیستم تهویه
به گزارش اخبار خودرو ، پس‌از برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی و شکل‌گیری مجدد تعامل میان خودروسازان داخل و شرکت‌های خارجی، بسیاری از فعالان و کارشناسان صنعت خودرو در اظهارنظرهای خود، بر هموار شدن مسیر توسعه برای این صنعت تاکید دارند. با این حال شرایط‌حاضر نشان می‌دهد شاید کارشناسان در تنظیم انتظارات خود تند رفته‌اند، یا پیشرفت، توسعه و به‌ طور کلی تغییر در صنعت خودرو با سرعتی کندتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، در حال وقوع است.
براین اساس یکی از اعضای هیات مدیره دانشکده خودروی دانشگاه علم و صنعت به «دنیای خودرو» گفت: «خلاف آنچه گفته می‌شود تغییرات قابل توجهی در صنعت خودروی کشور اتفاق افتاده است. تولید خودروهایی که حاصل همکاری و تعامل تولیدکنندگان داخل با خودروسازان خارجی، خصوصا فرانسوی‌ها است، در مسیر خوبی قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود اوضاع این صنعت در سال‌های آینده بهتر شود.»
امیرحسن کاکایی دررابطه با اینکه گفته می‌شود بعد ‌از برداشته شدن تحریم‌ها و عقد قراردادهای خودرویی جدید هنوز نتیجه‌ای که انتظار می‌رفت حاصل نشده است، اظهار کرد: «این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد. هر حرکتی در حوزه خودرو که بخواهد تبدیل به اتفاقی تاثیرگذار شود، قطعا زمان‌بر است. زمانی که قرار است خودرویی به شکل سی‌بی‌یو وارد شود، این کار می‌تواند در یک ماه انجام شود و موفق هم خواهد بود. اما قراردادهای تولید خودرو معمولا در طولانی مدت به نتیجه موثر و تغییر مثبت تبدیل می‌شود.»
وی در توضیح این مطلب که مسائل موجود شامل حال قطعه‌سازان نیز می‌شود، تاکید کرد: «در این بخش مشکلی وجود دارد که می‌توان گفت به این زودی و راحتی حل نخواهد شد. غیراز ۳سال که مشکلات تحریم وجود داشت، حدود ۱۰‌سال است که شیره جان این بخش از صنعت آرام‌آرام کشیده شده و در نهایت به زیان‌دهی رسیده است. در این شرایط بخش‌های دولتی به هر ترتیب کار را ادامه دادند، اما بخش خصوصی که عمده قطعه‌سازان از این بخش هستند، با زیان‌های بزرگ روبه‌رو شدند.»
به گفته کاکایی، قطعه‌سازانی که با زیان مواجه هستند به ۲گروه تقسیم می‌شوند. یک عده قطعه‌سازانی که کنار کشیدند و بازگشت آن‌ها به چرخه تولید، زمان می‌برد. یک‌عده دیگر قطعه‌سازانی هستند که مانده‌اند اما خصوصا درزمینه منابع مالی و سرمایه با مشکل جدی مواجه شدند و همین باعث کندی فرایند تولید شده است.»
این عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در ادامه با اشاره به اینکه اگر قرار باشد قطعه‌سازان با تولید محصولات جدید همراه شوند نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدید دارند، افزود: «البته احتمالا این فاز سریع‌تر طی خواهد شد. چون در فاز قبل خودروسازان این موانع را طی کرده‌اند و روش‌های جذب سرمایه و عقد قراردادها مشخص شده است.»
امیرحسن کاکایی با بیان اینکه در تولید هر خودرو حداقل از ۱۰‌هزار‌قطعه استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: «اگر ۷۰‌درصد خودرو داخلی‌سازی شود و ۳۰‌درصد آن خارجی باشد، اتفاق مثبتی در این بخش رخ داده است. با این حال نمی‌توان با قطعیت گفت به‌طور کلی شرایط صنعت خودرو خوب است.»
وی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی‌های موجود مربوط به افزایش تنوع در خودروسازی است، گفت: «متاسفانه تکنولوژی تولید برخی‌از قطعات به‌گونه‌ای است که تولید کم و اصطلاحا غیراقتصادی آن‌ها به‌صرفه نیست. مثل انژکتور یا لوله اوپوریتور سیستم تهویه. بنابراین در حالی که خودروسازی به‌سرعت در حال تحول است اما پیشرفت قطعه‌سازی به آهستگی پیش می‌رود. درواقع تیراژ پایین و تنوع بالا باعث می‌شود تولید برای قطعه‌سازان سودآور نباشد.»
کاکایی در پایان تاکید کرد: «پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده اوضاع این صنعت بهتر از آنچه تا امروز اتفاق افتاد نیز بشود. به‌صورتی که سرمایه‌گذاری‌های خارجی جواب می‌دهد و مردم هم آن را حس خواهند کرد.»

زمان ارسال پست: ۱۴ آبان ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۰ ق.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ، ،

One Response to “تولید قطعه‌سازان با تیراژ پایین و تنوع بالا زیان‌‌آور است”

  1. سکینه گفت:

    این عبارت «حدود ۱۰‌سال است که شیره جان این بخش از صنعت آرام‌آرام کشیده شده» درمورد خودروسازان مصداق ندارد.
    آنکه شیره جانش کشیده شده، مصرف کننده است نه تولید کننده
    جای شاکی و متهم عوض شده ظاهرا

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.