کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

با کوییک سایپا بیشتر آشنا شوید

با کوییک سایپا بیشتر آشنا شوید
روز دوشنبه گروه خودروسازی سایپا از جدیدترین محصول خود رونمایی کرد. کوییک خودرویی است که پیش از این خودرو با نام پروژه ۲۱۲ یا X200 شناخته می شد. پیش از این اعلام شده بود که این پروژه بر مبنا طراحی یک کراس اوور پیشرفت می کند. ولی روز گذشته با رونمایی از کوییک متوجه شدیم که منظور گروه سایپا یک خودرو از خانواده کراس ها بود. به عبارت ساده این خودرو کراس اوور نبوده و یک هاچبک کراس شناخته می شود.
در اصول مهندسی چند خودرو هاچبک کراسی که در بازار وجود دارد، خودروهایی شناخته می شوند که در اصل هاچبک هستند و تنها در بخشی از بحث های فنی و ظاهری با خودروهای هاچ بک تفاوت دارند. ولی در نظر داشته باشید که وقتی یک خودرو هاچ بک کراس به بازار معرفی می شود، پیش از آن نسخه هاچبکش عرضه می شود و مشتریان می توانند با توجه به نوع سلیقه و بودجه بین نسخه ساده و کراس گزینه ای را انتخاب کنند. ولی روز گذشته اتفاقی متفاوت در سایپا رخ داد و محصول هاچبک جدیدش از ابتدا در قالب یک هاچبک کراس به بازار معرفی شد.
معرفی این خودرو بیشتر با بحث های فنی و بازدید خودرو همراه بود و سایپا قیمتی در خصوص نسخه های مختلف کوییک اعلام نکرد. پیش از این مدیرعامل سایپا اعلام کرده بود که محصول جدیدش در محدوده قیمتی ۳۰ میلیون تومان روانه بازار می شود. البته که این مراسم در حاشیه با معرفی ساینا اتوماتیک هم همراه بود که می توان قیمت محدوده ۳۰ میلیون تومانی را برای نسخه های مختلف ساینا اتوماتیک دانست. ولی از گوشه و کنار شنیده می شد که فول ترین نسخه کوییک قیمتی بیش از ۳۵ میلیون تومان را دارد. به هر حال این هاچبک کراس وطنی می تواند دوباره نام ارزان ترین خودرو اتوماتیک را برای سایپا حفظ کند. با این تفاوت که این بار به جای قیمت حدودی ۴۳ میلیون تومانی برای برلیانس H200 به عنوان ارزان ترین خودرو اتوماتیک بازار، از این به بعد نسخه های مختلف کوییک می توانند به عنوان ارزانترین اتوماتیک های بازار شناخته شوند و از طرفی دیگر بازار خودروهای گیربکس اتوماتیک را در رده قیمتی ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان احیا کنند.
در این بخش قصد دارید تا شما را با کوییک سایپا آشنا کنیم. خودرویی که احتمالا از خرداد سال آینده وارد جاده های کشور می شود و می تواند بازار خوبی را برای خود و سایپا فراهم کند.
۱- کوییک به چه معناست؟
با کوییک سایپا بیشتر آشنا شوید
کوییک نام جدیدترین محصول سایپا شناخته می شود، ولی در اصل در جغرافیا و تاریخ ایران به عنوان نام یک محل شناخته می شود. در استان کردستان و بخش موچش شهرستان کامیاران، روستایی وجود دارد که نامش «کوییک» است. این روستا در دهستان عوالان قرار دارد. ولی اگر دقت کنیم، شاید این نامگذاری هدفی را دنبال می کند. بدیهی است که ما هم از نام گذاری محصولات ایرانی به سبک خاص و ملی حمایت می کنیم. زیرا این کارها باعث می شود تا آشنایی بیشتری از زبان فارسی برای مردم کشور و سایرین ایجاد شود. ولی وقتی به ابعاد و اندازه کوییک نگاه می کنید و نوع محدوده قیمتی، مشخصات فنی و برخی ویژگی های آن را می سنجید، ناخواسته یاد واژه کویید می افتید. کویید همان رنو ارزان قیمتی است که قرار است بزودی وارد بازار ایران شود و وقتی نام این خودرو اعلام شد، برخی آن را با کویید اشتباه گرفتند. زیرا احتمال داده می شد که رنو کویید در سایپا مونتاژ شود. ولی با آمدن این هاچبک کراس و ناگذاری کوییک آن، حضور رنو کویید در سایپا تا حد زیادی منتفی به حساب می آید و گویا سایپا با عرضه کوییک، می خواهد رقابتی را با خودروی نیامده کویید آغاز کند.
۲- مشخصات فنی این هاچبک کراس وطنی چیست؟
با کوییک سایپا بیشتر آشنا شوید
سایپا کوییک به همان پیشرانه تیبا و ساینا مجهز شده است. موتور ۵/۱ لیتری چهار سیلندر ۸ سوپاپ که ۸۷ اسب بخار را با گشتاور ۱۲۸ نیوتون متر تولید می کند. استاندارد این موتور بر مبنا یورو۴ بوده و قابلیت انتقال قدرت یورو۵ را دارد. این پیشرانه به موتور M15 معروف است که دریچه گاز برقی دارد و تا حدی نسبت به نسخه های قدیمی این مدل ارتقا پیدا کرده است. کوییک با این موتور ۸۷ اسب بخار قابلیت سفارش با گیربکس اتوماتیک و دنده ای را دارد. نسخه دنده ای کوییک به گیربکس پنج سرعته مجهز بوده که به نوعی همان گیربکس تیبا و ساینا روی آن نصب می شود. ولی نسخه اتوماتیک به عنوان یک مدل جدید در رده محصولات سایپا شناخته می شود. گیربکس اتوماتیک کوییک از نوع CVT بوده و که قابلیت تعویض دنده تیپ ترونیک در آن دیده شده است. این جعبه دنده اتوماتیک توسط کمپانی پانچ بلژیک طراحی و ساخته شده است و تست های آن در کشور سازنده انجام شده است. طبق گفته مدیران پانچ که به تازگی کارخانه ای را در ایران تاسیس کرده اند، هماهنگی موتور و گیربکس این نسخه بالا بوده و توانسته استانداردهای روز دنیا را پشت سر بگذارد. این روزها کمپانی پانچ در حال تکمیل مراحل مهندسی ارائه گیربکس اتوماتیک دنا ایران خودرو است.
سیستم تعلیق کوییک در جلو از نوع مک فرسون است و در بخش عقب از سیستم تورشن بیم یا با سازه H استفاده شده است. مهندسان سایپا می گویند که سیستم تعلیق عقب این خودرو تا حد زیادی با تیبا هاچبک و سایر خودروهای تولیدی این شرکت متفاوت است. وزن کوییک با توجه به نسخه های مختلف حدود ۱۰۶۳ کیلوگرم اعلام می شود و با این پیشرانه می تواند مصرف سوخت ترکیبی ۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را برای نسخه دنده ای ثبت کند. نسخه اتوماتیک این هاچبک کراس این مسافت را به صورت ترکیبی ۷/۲ لیتر سوخت مصرف می کند. ظرفیت باک کوییک هم ۴۱ لیتر در نظر گرفته شده است. رینگ های کوییک از نوع آلیاژی ۱۴ اینچی بوده که تا حدی زیبایی خوبی را به خودرو می دهد.
۳- طراحی کوییک، تا حدی پیشگام
با کوییک سایپا بیشتر آشنا شوید
باید گفت که طراحی این خودرو حداقل یک سر و گردن از سایر خودروهای ملی سایپا بالاتر است. ولی به هر حال با توجه به شرایط قطعه سازی و قالب سازی کشور، نمی توان بیش از این را برای یک خودرو ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی توقع داشت. البته که حق مردم ایران به مراتب بیشتر از این است و بارها چینی ها ثابت کرده اند که با قیمت مناسبتر می توان خودروهایی به نسبت زیبا را به دست مشتری داد.
ولی نوع طراحی عقب این خودرو تا حد قابل توجهی خوب بوده و گویا همکاری با برلیانس چین باعث شده تا طراحان سایپا هم گرایشی نسبت به BMW پیدا کنند. طراحی قسمت جلو خودرو بر مبنا ساینا بوده و در بخش هایی فیس لیفتی از ساینا روی کوییک دیده می شود. در نگاه از بغل هم، کوییک ترکیبی از ساینا و تیبا بوده و درهای خود و بسیاری از بخش های طراحی کاملا مشابه تیبا۲ و ساینا است. برخی قطعات تزئینی باعث شده تا کوییک به عنوان یک خودرو به نسبت زیبا تولید داخل شناخته شود.
۴- امکانات، برگ برنده کوییک در بازار
با کوییک سایپا بیشتر آشنا شوید
سایپا با معرفی کوییک نشان داد که برای جذب بازار بیشتر سیاست چینی ها در پیش گرفته است. سیاستی که از آپشن زیاد سخن می گوید. هنوز به طور قطع تیپ بندی کوییک برای عرضه به بازار مشخص نشده است. ولی چیزی که تا حد زیادی قطعی است، کوییک در چهار تیپ به بازار عرضه می شود که تنها دو نسخه از آن اتوماتیک است. در نسخه فول اتوماتیک که SE A LUX نام دارد، امکانات به نسبت خوبی برای این رده قیمتی در نظر گرفته شده است. کوییک فول آپشن به دو کیسه هوا مجهز است و از نظر قالب سیستم ترمزها با تیبا و ساینا تفاوتی ندارد. ولی وجود امکاناتی نظیر سیستم کنترل پایداری الکتریکی ESC و ترمز کمکی BA باعث شده تا ایمنی و قدرت کنترل این خودرو به مراتب بالاتر از سایر محصولات داخلی سایپا باشد.
همچنین وجود امکاناتی نظیر فرمان کمکی برقی مجهز به سنسور سرعت، کروزکنترل، محدود کننده سرعت، سیستم تهویه با نمایشگر و نیمه اتوماتیک، مانیتور، نویگیشن، دوربین و سنسور عقب، سنسور فشار باد لاستیک، دی لایت، تنظیم سیستم صوتی بر روی فرمان، شیشه ها و آینه های برقی، سامانه ورود به خودرو بدون کلید، استارت دکمه ای، صندلی شش حالته راننده با پشتی برقی، چراغ مشایعت تا منزل، کامپیوتر سفر پیشرفته، بلوتوث و… باعث شده تا کوییک در رده قیمتی خود از هر خودرو تولید داخل و چینی فولتر باشد.
همین امکانات باعث می شود تا مشتریان زیادی به سمت کوییک حرکت کنند و برای خرید آن از داشتن خودروهای چینی انصراف دهند. در مورد کیفیت اگر بخواهیم صحبت کنیم، کمی زود است. زیرا خودروهای موجود در مراسم رونمایی از نسخه های پورتوتایپ بودند و هنوز مدل نهایی به تایید نرسیده است. ولی آنچه که مشخص بود، از نظر کیفیت مواد داخلی تا حدی از ساینا و تیبا قویتر ظاهر می شود.

زمان ارسال پست: ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱:۳۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها: ،

20 Responses to “با کوییک سایپا بیشتر آشنا شوید”

 1. اسپورت گفت:

  سایپا و ایران خودرو که تو قرض گرفتن موتور از خودروهای دیگر استاد هستند حداقل موتور تندر ۹۰ رو می ذاشتن رو کوییک یا موتور یکی از محصولات سایپا چون واقعا ۸۷ اسب بخار خیلی کمه

 2. علی گفت:

  پیشرفت خوبی بود

 3. ارمان گفت:

  انصافا برای سایپا پیشرفت خوبیه ، توجهی که به جزئیات داخل اتاق شده جالب هست ، همینطور طراحی خارجی که برای اولین بار از هیچ نمایی تو ذوق نمی زنه

 4. امیرحسین گفت:

  سلام,ماشاالله به ایرانی ها که دارن پیشرفت خودشونو تسریع میکنند.دنا پلاس و کوییک واقعا جای تقدیر دارند…

 5. معراج گفت:

  طراحی عقب ماشین خوبه و باتوجه به اپشنها و ملت تشنه اپشن فروش خوبی خواهد داشت درواقع به نوعی رقیب کوییده البته اگر کویید قیمتش نزدیک به کوییک سایپا باشه کار برای سایپا سخت میشه

 6. فرشاد گفت:

  باز شدن درها به روی محصولات خارجی ارزان قیمت باعث شد تا تولیدکنندگان داخلی به فکر رقابت و جذب مشتری بیفتن که کاملا در تولید محصولاتی مثل دناپلاس و کوییک این رویه محسوسه
  ولی ای کاش از یک موتور با فناوری بروزتر و قدرت بیشتر استفاده می کردن

 7. صادق گفت:

  انصافا از بعضی جهات پیشرفت خوبی داشتن.ولی چون از بعضی جهات نداشتن یکم سخته بهش عادت کنیم.
  ولی اگه با قیمت حدود ۳۵ تومن بیاد بی شک خیلی موفق خواهد بود.سایپا دست گذاشته رو نقطه ضع مردم(خودروی اتومات نسبتا زیبای ارزون)!!!

 8. سپهر گفت:

  دست خودرو هاي چيني درد نكنه كه با راه انداختن يه بازار رقابتي كمي خودروسازان وطني رو به فكر انداختن

 9. سپهر گفت:

  دست خودرو هاى چينى درد نكنه كه لاأقل با ايجاد يه بازار رقابتى خودروسازان وطنى رو به فكر انداختن

 10. محمد گفت:

  اگر سايپا و ايران خودرو يك خودروي مشترك طراحي كنند كه بخش فوقاني خودرو را طراحان ايران خودرو و بخش تحتاني را سايپايي ها انجام بدهند و تمامي آپشن هاي دو شركت خلاصه شود در اين خودرو، بنظر ميتوان خودرويي جذاب و كمي امروزي را متصور شد البت با صرف نظر كردن از طراحي داخلي و متوري خودرو كه هنوز بسيار ضعيف هست، كه در اين صورت من باب روال ميتوان قيمت بسيار بالايي را نيز براي آن متصور شد.

 11. رضا گفت:

  این چجور کراسی هست که زاویه ورود انقدر بدی داره؟.. به مکان قرار گیری چرخ جلو دقت کنید.. فاصلش تا دماغه خودرو زیاده!

 12. محمد گفت:

  امکاناتش از دنا و حتی از دنا پلاس بیشتره!!! مثلا همین دنا پلاس نه فرمون برقی داره …نه سیستم کنترل پایداری، نه سنسور کنترل باد لاستیک،نه استارت دکمه ای، نه سیستم ورود بدون کلید!!!
  من دیگه حرفی ندارم

 13. سپهر گفت:

  دست خودروهای چینی درد نکنه که با ایجاد یه بازار رقابتی کمی خودروسازان وطنی رو به فکر انداختن .

 14. فراز گفت:

  خودروي اتوماتيك با استارت دكمه اي ولي شيشه هاي عقب دستي!!!!!!!!!!

 15. نادر گفت:

  این طراحیشه که در کاپوت به نظر می‌آد که چفت نشده یا این نمونه رگلاژ لازم داره یا چی؟

 16. ایمان گفت:

  به نظر من مثل تیبایی میمونه که قشنگه طراحی خوبی داره ولی اگه موتورش tu5 بود بهتر بود چون ۸۷ خیلی کمه .البته اشتباه نشه چون ساینا و اینا هم تو این رنجه . اگه ۴۰ میلیونه پنج نیلیون بزارین روش برین h30 cross رو بخرین از کارخونه ۱۰۵ اسب بخار

 17. محمد گفت:

  اگر واقع بینانه باشیم باید بگیم کارشون خوب بوده و ببینید ما هم میتونیم بسازیم زیبا و با کیفیت البته تا حدودی خوب بوده با وجود esc کنترل بهتری روی ماشین داریم

 18. اشکان دهقانپور گفت:

  نمی دونم چطوری این سیستم های ترمز روی این ماشین ها کار می کنه.
  حداقل امکانات برای کار کرد درست این سیستم ها چهار چرخ دیسک هستش.
  چرخ عقب چرا دیسک نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 19. شاهین گفت:

  امیدوارم این پیشرفت ظاهری و در حد حرف نباشه و از نظر کیفیت هم ارتقا پیدا کنن…
  در غیر اینصورت همون تیبا یا ساینایی هست که میخوان ۱۰ تومن گرون تر بفروشن…
  خدا به خیر کنه.

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.