فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو
کارمانیا
مدیران خودرو
کرمان موتور
تبلیغات

بازی خطرناک برخی رانندگان با خاموش کردن ایربگ

بازی خطرناک برخی رانندگان با خاموش کردن ایربگ
ایربگ خودرو یکی از قطعات حفاظتی سرنشینان خودرو است و اگر در زمان تصادف عمل نکند، آنگاه حادثه و عواقب وحشتناکی در انتظار راننده یا سرنشینان خواهد بود. با این وجود برخی رانندگان دست به عمل خطرناکی می‌زنند و ایربگ خود را خاموش می‌کنند.
رئیس انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید:« برخی صاحبان خودرو بنا به‌دلایلی، ایربگ خودروی خود را غیرفعال می‌کنند و مقصر اصلی به خطر افتادن جان راننده و سرنشینان خودرو هنگام تصادف آنها هستند، نه خودروساز.»
به گزارش اخبار خودرو ، ایربگ یا کیسه هوای جاسازی‌شده در خودروها یکی از آپشن‌های مهم برای خریداران خودرو است. هنگام تصادف، به جای این که سر و بدن راننده و سرنشینان خودرو با قسمت‌های سخت مانند داشبورد، فرمان و شیشه‌ها برخورد کند، با بالشی نرم که پر از هواست و به نوعی نقش حفاظتی را برعهده دارد، برخورد می‌کند.
در بعضی تصادف‌ها با وجود این که خودرو ایربگ داشته است اما هنگام تصادف کار نکرده و باعث کشته یا مجروح شدن راننده خودرو و سرنشینان آن شده است.
به گفته کارشناسان، برخی مصرف‌کنندگان خودرو برای جلوگیری از تحمیل هزینه اضافی به‌خصوص داخل شهر، ایربگ‌های خودروی خود را غیرفعال می‌کنند که این کار هنگام وقوع حادثه مشکل‌ساز می‌شود. در صورتی که ایربگ به هر دلیلی در تصادف حادثه‌ساز یا یک برخورد ساده باز شود، هزینه جمع کردن آن و بازگشت به شرایط قبل بسته به نوع خودرو متفاوت است و می‌توان گفت از ۵۰۰ هزار تا بیش‌ از ۱۰ میلیون تومان متغیر است.
خاموش کردن ایربگ اشتباه است
در این باره احمد نعمت‌بخش، رئیس انجمن خودروسازان می‌گوید: «متاسفانه برخی دارندگان خودرو هنگام رانندگی ایربگ‌های خودروی خود را غیرفعال می‌کنند، در حالی که یکی از آپشن‌های مورد نظر خریداران خودرو، داشتن ایربگ برای امنیت جان راننده و سرنشینان خودرو است. به نظر می‌رسد یکی از دلایل غیرفعال کردن ایربگ‌ها جلوگیری از هزینه‌های اضافی است. البته به نظر من هیچ چیز مهم‌تر از جان خود راننده و سرنشینان خودرو نیست. بنابراین بهتر است دارندگان خودرو ایربگ‌های خود را خاموش نکنند.»
این آپشن یکی از مواردی است که هنگام خرید خودرو روی قیمت موثر است و بر ارزش آن می‌افزاید و این افزایش قیمت، به‌منظور ارتقای امنیت است.
رئیس انجمن خودروسازان در ادامه توضیح می‌دهد: «ایربگ یا کیسه هوا جزو ایمنی خودرو است و قبل از تحویل به خریداران حتما کنترل می‌شود اما وقتی مصرف‌کننده آن را خاموش و فقط در موارد خاص از آن استفاده می‌کند، دیگر خودروساز مقصر اتفاقی که برای او می‌افتد، نیست.»
وی درباره خاموش بودن ایربگ خودرو هنگام تصادف می‌گوید: «هنگامی که تصادف رخ می‌دهد و ایربگ‌های خودرو هم خاموش باشند، دیگر خودروساز مقصر نیست، بلکه عامل انسانی یعنی راننده خودرو در این حادثه نقش داشته است.
ضمن این که بر اساس قانون زمانی که پلیس در صحنه تصادف حاضر می‌شود، موظف است فعال یا غیرفعال بودن ایربگ‌های خودرو را نیز بررسی کند. اگر ایربگ‌های خودرو روشن باشد اما هنگام تصادف عمل نکرده باشد، خودروساز مقصر اصلی اتفاق رخ‌داده برای راننده و سرنشینان خودرو است.»
نعمت‌بخش درباره فرهنگ استفاده از ایربگ در بین صاحبان خودرو توضیح می‌دهد: «قبل از هر چیز استفاده از ایربگ خودرو بستگی به نوع خودروی مورد‌استفاده دارد. بدین معنا خودرویی که استفاده می‌کنند دارای ایربگ است یا خیر؟ در مواردی که خودرو ایربگ دارد اما مصرف کنندگان خودرو آن را غیرفعال کرده‌اند، باید دارندگان به این موضوع دقت کنند چیزی بالاتر از سلامتی آنها و سرنشینان خودرو وجود ندارد. بنابراین رسانه‌ها نقش زیادی دارند تا فرهنگ اهمیت استفاده از ایربگ را برای مصرف‌کنندگان خودرو جا بیندازند تا صاحبان خودرو ایربگ خودروهای خود را خاموش نکنند و هنگام وقوع حوادث از آن استفاده کنند.»
مجازات در کمین سازندگان ایربگ غیراستاندارد
اما در برخی موارد با وجود آنکه ایربگ خودرو فعال بوده اما هنگام وقوع تصادف عمل نکرده و این امر منجر به اتفاق‌های ناگواری برای راننده و سرنشینان خودرو شده است.
علی نجفی‌توانا، حقوقدان و جرم‌شناس با اشاره به این که ایربگ خودرو یکی از اسباب مهم محافظت از سرنشینان خودرو است، به «دنیای خودرو» می‌گوید: «اگر ایربگ‌های خودرو به علت جنس نامرغوب، نامطلوب بودن ساخت یا نصب غیراستاندارد هنگام تصادف عمل نکند و موجب ضرب‌و‌جرح راننده و سرنشینان خودرو یا فوت آنها شود، سازنده، نصب‌کننده یا مدیر کارخانه خودروسازی و شرکت در کنار سایر اسباب، مسئولیت کیفری و حقوقی دارند، بنابراین قابل مجازات و تعقیب هستند.»

زمان ارسال پست: ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۱:۰۰ ب.ظ | دسته بندی: اخبار | تگ ها:

2 Responses to “بازی خطرناک برخی رانندگان با خاموش کردن ایربگ”

 1. مهرداد گفت:

  خب وقتی خودرویی با قیمت پراید جم کردن ایربگ و ترمیم داشبورد (سمت سرنشین کناری) بالادر بیاد در برابر قیمت ۲۰ میلیونی ماشین معلومه خاموش میکنیم !

  صحت این حرفمو نمیدونم ولی یکی از کارمندان ایرانخودرو میگفت ک طراحی این ایربگها ک در خودروهایی مثل پراید و تیبا و امثالش هست با سنسور نیست بلکه متصل فقط به سیستم ترمز خودروه یعنی ممکنه در یک ترمز سنگین (نه ترمزهای عادی یا یکباره عادی) ایربگ های خودروها باز شن اینو از کارشناس بیمه ایران هم پرسیدم و ایشون هم اینو تایید کردن ک خودرویی مثل پراید یا ۴۰۵ یا تیبا و امثالشون فعال شدن ایربگ بسته به شدت ترمز خودروس سنسور ضربه ای داخل سپرها وجود نداره

 2. وحید گفت:

  داداش اصن سنسور ایربگ جاش داخل سپر نیس
  محلش سینی پشت موتور هستش تا با ضربات عادی باز نشه
  شما تو تست های تصادف هم که ببینی متوجه میشی کی ایربگ ها عمل میکنه… زمانی که جلوی ماشین تقریبا جمع میشه و ضربه به کابین میرسه ایربگ عمل میکنه

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب و قالب این سایت نزد اسب بخار محفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از مطالب و یا قالب آن بر اساس قوانین انفورماتیک ایران پیگرد قانونی دارد.